Bitcoin Forum
June 24, 2024, 08:39:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Güncel Vergi Durumu  (Read 907 times)
balron
Jr. Member
*

Activity: 122
Merit: 5

View Profile
January 22, 2018, 11:11:23 AM

Arkadaşlar bugün paranızı çektiniz diyelim yasada boşluk var diye. Yarın bir gün vergi ile ilgili yasa çıktığında bu yasa beni bağlamaz ben paramı dün çektim diye güvenmeyin.
Bitcoin değil başka bir mevzudan(denklik) başıma geldi ondan biliyorum. Çıkardıkları kararnamaler ile en son aldıkları kararları tüm geçmiş işlemleri de kapsayacak şekilde uygulayabiliyorlar ve devletin bu yaptığı kendi hukukuna aykırı. Yerel mahkemelerde ,ardından danıştayda benle birlikte 100'lerce kişi dava açtı. Danıştaydan ve temyizden lehimize karar çıkmasına rağmen Devletin kendi kurumu mahkemeyi yok sayıp kendi bildiğini yapıyor.
Vatandaşın hakkını değil kendi çıkarınıdüşünüyor. Geçmişte belki biraz daha adaletli davranıyorlardı şu an durum daha da kötü.
dedolee
Newbie
*

Activity: 189
Merit: 0

View Profile
February 08, 2018, 02:10:01 PM

Bizde şuan vergi yok hocam. Çek paranı hemen. Ama gelmesi çok yakındır. Mutlaka devlet buraya yüksek bir vergi getirecektir. Hazırlıklı olmakta fayda var.
Sagaris
Jr. Member
*

Activity: 267
Merit: 6

Crypto Worker

View Profile
February 08, 2018, 02:24:08 PM

Sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Sürekli para trafiği olmadıkça problem olmaz. Fakat düzenli alım satım yapıyorsanız, sürekli giriş çıkış oluyorsa bankalar bu durumu bildiriyorlar.

If you like it, you can give Merit!
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
February 08, 2018, 03:34:32 PM

Arkadaşlar bugün paranızı çektiniz diyelim yasada boşluk var diye. Yarın bir gün vergi ile ilgili yasa çıktığında bu yasa beni bağlamaz ben paramı dün çektim diye güvenmeyin.
Bitcoin değil başka bir mevzudan(denklik) başıma geldi ondan biliyorum. Çıkardıkları kararnamaler ile en son aldıkları kararları tüm geçmiş işlemleri de kapsayacak şekilde uygulayabiliyorlar ve devletin bu yaptığı kendi hukukuna aykırı. Yerel mahkemelerde ,ardından danıştayda benle birlikte 100'lerce kişi dava açtı. Danıştaydan ve temyizden lehimize karar çıkmasına rağmen Devletin kendi kurumu mahkemeyi yok sayıp kendi bildiğini yapıyor.
Vatandaşın hakkını değil kendi çıkarınıdüşünüyor. Geçmişte belki biraz daha adaletli davranıyorlardı şu an durum daha da kötü.

ulan nasıl bir ülkede yaşıyoruz. tek cümle ile bütün yasalar altüst edilebiliyor. ben kriptopara için de aynı şeyi bekliyorum. ne kadar yasalar olmaz dese de geçmişe dönük işlemez dese de burası Türkiye!

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
Bheze
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
February 08, 2018, 09:09:57 PM

Yüzbinlerce lira çeken tanıdıklarım var henüz bir vergi ödenmedi, zaten alınması gereken vergi en fazla %3'tür eğer fazlasini alirlarsa insanlar elden bozdurur asla borsalari kullanmaz.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
February 08, 2018, 09:29:50 PM

Al-sat yapan insanlar için bir nevi sıkıntı çünkü her seferinde belki nakit çekme imkanı var o zaman yoklayabilirler. Ama al-sat yapmıyor iseniz aylık veya gerektiğinde parça parça çektiğinizde bir Problem olmaz. Vergi şu sıralar gelmez gibi duruyor.
TheCryptoChaser
Member
**

Activity: 154
Merit: 25

View Profile
February 09, 2018, 10:01:36 PM

Türk borsalarından örneğin 1 milyon lira değerinde bitcoin bozdurduk bunun için gelir vergisi ödememiz gerekir mi arkadaşlar? Yakın zamanda yüklü çekim yapıp da vergi ödeyen oldu mu?

Suan herhangi bir vergilendirme yok. Bir arkadasim 100k lik btc bozdurdu TR borsasinda. 10k seklinde parcaladi bir kac kisiye yolladi ogle bozdurdu. Zaten vergi alinsa bile %20 gibi sacma vergilendirme yapilacagini dusunmuyorum. Max %5 de birakir TR ne de olsa ulkeye para giriyor .Insanlari korkutmamak gerek  Wink
fedoralite
Sr. Member

Activity: 548
Merit: 251

View Profile
February 09, 2018, 10:08:28 PM

Bitcoin için şu an özel bir vergilendirilme sistemi bulunmuyor fakat devlet paraya sıkıştığı anda insanlardan gelir vergisi almaya çalışacaktır. 2019'da seçimler bittikten sonra vergilendirmeler gelir diye düşünüyorum. Şu an için insanlardan büyük vergiler almak yemez.
AkFon
Member
**

Activity: 182
Merit: 11

View Profile
February 09, 2018, 11:10:38 PM

Bitcoin ve diğer altcoinler deki düşüsle orantılı olarak verginin konuşulması da azaldı bence ama vergi kaçınılmaz son gibi görünüyor belki seçim sonrasına kalır
anilffff
Member
**

Activity: 114
Merit: 10

View Profile
February 09, 2018, 11:20:15 PM

btc ye ötv de koyarlar kdv de koyarlar hatta web tabanlı kazanclara extra yuzde 20 koyarlar ayranı olmayan icmeye gene girer btcye neden?abi cok kazanan varmıs gelelim realiteye hiçbir ülke bu tarz bir para birimini tabiki istemez bu yüzden illaki birilerinin başı yanacak
king95
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
February 10, 2018, 05:42:47 AM

japonya şuan %50 vergi alıyor biz durum ne olur 2019 tarihi belirler
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
February 10, 2018, 07:12:25 AM

Bir an önce vergi konusu kesinlesse, herkesin isine gelecek... Gerekirse yapsinlar %30 - %40 vergiyi, ona göre biz de alternatifler üretelim...

Aklimdaki en temiz alternatif:
Bitcoin'u yurtdisinda satacagiz ve yurtdisi bir banka hesabimiza aktaracagiz parasini. O yurtdisi hesabindan da Türkiye'ye SWIFT yapacagiz.
Vergi yerine memlekete, yurtdisindan ülkeye döviz sokma suretiyle katkida bulunmus oluyoruz. Buna da herhalde kimse birsey diyemez:)
mrdmr64
Newbie
*

Activity: 34

View Profile
February 10, 2018, 07:53:56 AM

hocam bankaların bunu vergi dairelerine bildireceğini sanmıyorum. Ayrıca türkiye borsalarında altcoinlere çok geçiş yapılmadığın varsayaraktan; bitcoin takip edilemeyen bir para birimi olduğu için. Sorun çıkmaz rahat rahat kullanabilirsiniz Smiley
eucalyptus
Member
**

Activity: 280
Merit: 71

View Profile
February 10, 2018, 10:06:27 AM

Şuan Türkiye hala bu konuda somut bir adım atmadı. Ama herkes biliyor ki vergilendirme yakındır. 2018 yılı kripto paralar üzerine düzenleme yapılacak yıldır. Bunu açık ve net görebiliriz. Devletler artık önlemlerini yavaş yavaş almaya başladılar. Ama nasıl ve ne zaman yaparlar merak konusu. Ben mesela hala kripto borsaların nasıl vergilendirildiğini çözemedim.

alex219
Sr. Member

Activity: 628
Merit: 251

View Profile
February 10, 2018, 10:58:46 AM

Şu Japonya %50 vergi alıyor, İsviçre %90 vergi alıyor, Avusturalya %1500 vergi alıyor gibi saçma sapan içerikleri aktroller mi üretiyor amına koyiyim ya? Öyle bir şey olsa insanlar Bitcoin mi satın alır şaka mısınız nesiniz bu forumu iyice aktroller bastı gibime geliyor.
suram
Full Member

Activity: 560
Merit: 113

View Profile
February 10, 2018, 02:03:49 PM

He he  Cheesy Şimdi gelen millet 5x 10x yapacam zannediyor, merak etmeyin arkadaşlar yeni gelenlerin %99'u vergi ödemek zorunda kalmayacak kazanç olmadığı için eskiler ödese de dokunmaz zaten.

ADVERTISEMENT SPACE FOR RENT, PM
repla64
Member
**

Activity: 194
Merit: 12

Trust me. I'm a holder.

View Profile
February 11, 2018, 12:13:44 PM

Benim anlamadığım adam kazanç elde edip etmediğini nasıl anlıcaklar ben mesela vergileri zaten ödenmiş maaş birikimimle 500 bin tl bu işe girdim diyelim. Sonra btc aktardım bittrexe  al sat btc altcoin al sat derken zarar ettim ve 200 bin tl oldu param diyelim şimdi bunu çeksem nasıl vergi vermem gerekiyor kar edenle zarar edeni nasıl ayırt edecekler.

Brickblock.ioTHE FUTURE OF ASSET TRADING ON THE BLOCKCHAINBrickblock.io
REAL ESTATE EXCHANGE TRADED FUNDS COIN FUNDS
TelegramFacebook ❰ Contribution Campaign starts May 9 ❱ TwitterBlog
ozanerrr
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
May 15, 2018, 09:47:32 PM

hala net bi şey yok.
mamostem
Member
**

Activity: 162
Merit: 10

View Profile
May 16, 2018, 03:40:35 PM

Düzenleme gelmediği için şimdilik vergilendirme yapılmaz ama ilerisi için belli olmaz
ultimate10
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
May 16, 2018, 08:23:51 PM

Şuan için vergilendirme söz konusu değil sanırım.
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: