Bitcoin Forum
May 10, 2024, 09:19:34 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: Leupay, Revolut , Neteller & Skrill Ερωτήσεις UPDATED  (Read 18739 times)
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 27, 2018, 09:35:32 PM
 #41

σε μένα δύο μέρες χρειάστηκε

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
"You Asked For Change, We Gave You Coins" -- casascius
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715332774
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715332774

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715332774
Reply with quote  #2

1715332774
Report to moderator
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
January 28, 2018, 09:58:28 PM
 #42

πηγα να γραφτω στην leupay και ξαφνιαστικα ολιγον τι

στα ζητανε ολα!!!
και φυσικα και το αφμ σου
δεν γραφτηκα... Angry


Δηλαδή περίμενες να λάβεις iban σε ευρωπαϊκή τράπεζα και να μη δώσεις τα πάντα; Και επειδή κάποιοι νομίζουν ότι η Leupay δεν στέλνει όλα τα στοιχεία και τις κινήσεις του λογαριασμού, από πέρυσι έχει ανακοινώσει ότι κανονικά και με το νόμο τα γνωστοποιεί όλα... Η έδρα είναι μεν στη Βουλγαρία , αλλά είναι κάτι σαν offshore στην Μεγάλη Βρετανία με τράπεζα Λουξεμβούργου νομίζω.

Και όμως ναι,
έκανα εγγραφή σε μία παρόμοια τράπεζα, έγινε η επιβεβαίωση μου, μετά από λίγο κόπο βέβαια, και μέχρι τώρα περι φορολογικών... δεν έχω δώσει κάτι. Όταν μου έρθει η κάρτα δε ξέρω αν θα ζητηθεί τότε κάτι.
Πάντως iban εκδόθηκε κανονικά
Μένει να στείλω χρήμα και η κάρτα
longlivecapitalism
Member
**
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 31


View Profile
January 29, 2018, 01:25:32 AM
 #43

πηγα να γραφτω στην leupay και ξαφνιαστικα ολιγον τι

στα ζητανε ολα!!!
και φυσικα και το αφμ σου
δεν γραφτηκα... Angry


Δηλαδή περίμενες να λάβεις iban σε ευρωπαϊκή τράπεζα και να μη δώσεις τα πάντα; Και επειδή κάποιοι νομίζουν ότι η Leupay δεν στέλνει όλα τα στοιχεία και τις κινήσεις του λογαριασμού, από πέρυσι έχει ανακοινώσει ότι κανονικά και με το νόμο τα γνωστοποιεί όλα... Η έδρα είναι μεν στη Βουλγαρία , αλλά είναι κάτι σαν offshore στην Μεγάλη Βρετανία με τράπεζα Λουξεμβούργου νομίζω.

Και όμως ναι,
έκανα εγγραφή σε μία παρόμοια τράπεζα, έγινε η επιβεβαίωση μου, μετά από λίγο κόπο βέβαια, και μέχρι τώρα περι φορολογικών... δεν έχω δώσει κάτι. Όταν μου έρθει η κάρτα δε ξέρω αν θα ζητηθεί τότε κάτι.
Πάντως iban εκδόθηκε κανονικά
Μένει να στείλω χρήμα και η κάρτα

Σε ποια αν επιτρέπεται και πού εδρεύει εάν γνωρίζεις φυσικά;
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
January 29, 2018, 04:19:38 PM
 #44

πηγα να γραφτω στην leupay και ξαφνιαστικα ολιγον τι

στα ζητανε ολα!!!
και φυσικα και το αφμ σου
δεν γραφτηκα... Angry


Δηλαδή περίμενες να λάβεις iban σε ευρωπαϊκή τράπεζα και να μη δώσεις τα πάντα; Και επειδή κάποιοι νομίζουν ότι η Leupay δεν στέλνει όλα τα στοιχεία και τις κινήσεις του λογαριασμού, από πέρυσι έχει ανακοινώσει ότι κανονικά και με το νόμο τα γνωστοποιεί όλα... Η έδρα είναι μεν στη Βουλγαρία , αλλά είναι κάτι σαν offshore στην Μεγάλη Βρετανία με τράπεζα Λουξεμβούργου νομίζω.

Και όμως ναι,
έκανα εγγραφή σε μία παρόμοια τράπεζα, έγινε η επιβεβαίωση μου, μετά από λίγο κόπο βέβαια, και μέχρι τώρα περι φορολογικών... δεν έχω δώσει κάτι. Όταν μου έρθει η κάρτα δε ξέρω αν θα ζητηθεί τότε κάτι.
Πάντως iban εκδόθηκε κανονικά
Μένει να στείλω χρήμα και η κάρτα

Σε ποια αν επιτρέπεται και πού εδρεύει εάν γνωρίζεις φυσικά;

Βεβαίως, ν26 και εδρεύει στην Γερμανία
MariosGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 8


View Profile
January 30, 2018, 12:19:51 PM
 #45

Έχουν περάσει τρεις εργάσιμες αλλά κόμα δεν έχω δει IBN στην Leupay  Sad
Πάντως κάρτα παράγκειλα με το απλό ταχυδρομείο και λεει 15 ημερες παράδοση.
Δεν μου ξήτησαν κανένα άλλο έγγραφο εκτός απο την ταυτότητα, είναι οκ αυτό??
Ευχαριστώ.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 30, 2018, 12:57:46 PM
 #46

για να δεις iban θα πρέπει να κάνεις κάποια βήματα ταυτόποίησης πρώτα. Μετά σου δίνουν  μια προσωρινή iban ώστε να στείλεις ένα μικρό ποσό ας πούμε 2 ευρώ για να σε ταυτοποιήσουν και μετά σου δίνουν την ατομική iban σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
makis22
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 1


View Profile
January 30, 2018, 04:30:21 PM
 #47

γιατι δεν αναφερεται καθολου το mistertango? Ειναι στην λιθουανια, μεσω app εστειλα την ταυτοτητα φωτο και την φατσα φωτο και εγινα verified. Δεν ζητησανε αφμ. Βγαζεις αμεσα iban. Δεχετε sepa/swift transfers. Εχουν mastercard απο hercus και οχι απο wavecrest. Επισης εχουν επιλογη να στειλεις btc και να εχεις μετατροπη σε ευρο στο ΙΒΑΝ σου, που μπορεις να χρησιμοποιησεις με την καρτα, για αναληψεις η αγορες. βεβαια εχει εξοδα και δεν ειναι αμελητεα. Minimum 0.0025 btc fee η 1% για να στειλεις btc. Οποτε μινιμουμ κανα 20+ ευρο γι αυτο. Επισης χρησιμοποιουν το ανταλακτηριο http://btc-exchange.com/ που δεν εχει τις καλυτερες τιμες που μπορεις να βρεις. Οποτε στην αλλαγη btc σε ευρο που σου κανουν, παλι χανεις λιγο. Θεωρητικα μπορεις να πουλησεις τα btc οπου θελεις και να σου στειλουν τα λεφτα στο iban, αλλα διαβαζω οτι αυτο μπορει να δημιουργησει προβλημα στον λογαριασμο. Δεν ξερω, ψαχνω να διαβασω εμπειριες γι αυτο απο αλλους. Προσωπικα μολις την ενεργοποιησα και δεν εχω στειλει ακομα λεφτα στο iban . Περιμενω να παει κανα 12ρι χιλιαρικα δολλαρια το btc πρωτα, πριν στειλω τιποτα. Αλλα μετα σκοπευο να στελνω περιπου κανα χιλιαρικο τον μηνα και να το ξοδευο με την καρτα. Αναληψη απο atm εχει δωρεαν μια φορα τον μηνα στα 200 ευρο. Παραπανω αναληψεις 2% εξοδα, συν εξοδα atm.

Για το leupay δεν ειχα ακουσει τιποτα. Οταν η wacecrest εκλεισε ολες τις visa (ειχα xapo visa), στο αγγλικο σεκτιον του φορουμ ειδα να προτεινουν κυριως mistertango  γι αυτο την παραγγειλα. Ετσι και αλλοιως τσαμπα ειναι η εκδοση της, και η αποστολη της. Ουτε συνδρομη εχει. Αλλα τα υπολοιπα εξοδα δεν ειναι οτι καλυτερο. Το leupay μοιαζει παρομοια ιστορια με iban.  Θα το εξερευνησω/παρακολουθησω το θεμα, ισως βγαλω και αυτηνα
MariosGR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 8


View Profile
January 31, 2018, 12:30:06 PM
 #48

chek2fire είναι απαραδεκτοι πάντως που δεν σου λένε κάτι, όταν έκανα την video κλήση δεν μου είπαν τι πρεπει να κάνω μετα!
Τέλος πάντων βρήκα ότι στο profile έχει ένα section documents και ανέβασα Utility Bill και μία φωτογραφία μου, την ταυτότητα με έβαλαν και την φωτογραφισα στην video κλιση.
Αντε να δούμε τωρα άν θα είναι ok μεχρι την επόμενη Δευτερα!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 31, 2018, 12:47:09 PM
 #49

δεν ξέρω έγω είχα φτιάξει λογαριασμό εδώ και καιρό σε leupay και τότε δεν υπήρχαν τόσο μεγάλα προβλήματα με την ταυτοποίηση

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
longlivecapitalism
Member
**
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 31


View Profile
January 31, 2018, 06:38:03 PM
 #50

πηγα να γραφτω στην leupay και ξαφνιαστικα ολιγον τι

στα ζητανε ολα!!!
και φυσικα και το αφμ σου
δεν γραφτηκα... Angry


Δηλαδή περίμενες να λάβεις iban σε ευρωπαϊκή τράπεζα και να μη δώσεις τα πάντα; Και επειδή κάποιοι νομίζουν ότι η Leupay δεν στέλνει όλα τα στοιχεία και τις κινήσεις του λογαριασμού, από πέρυσι έχει ανακοινώσει ότι κανονικά και με το νόμο τα γνωστοποιεί όλα... Η έδρα είναι μεν στη Βουλγαρία , αλλά είναι κάτι σαν offshore στην Μεγάλη Βρετανία με τράπεζα Λουξεμβούργου νομίζω.

Και όμως ναι,
έκανα εγγραφή σε μία παρόμοια τράπεζα, έγινε η επιβεβαίωση μου, μετά από λίγο κόπο βέβαια, και μέχρι τώρα περι φορολογικών... δεν έχω δώσει κάτι. Όταν μου έρθει η κάρτα δε ξέρω αν θα ζητηθεί τότε κάτι.
Πάντως iban εκδόθηκε κανονικά
Μένει να στείλω χρήμα και η κάρτα

Σε ποια αν επιτρέπεται και πού εδρεύει εάν γνωρίζεις φυσικά;

Βεβαίως, ν26 και εδρεύει στην Γερμανία

Ευχαριστώ! Μιας και η όλη διαδικασία ήταν δωρεάν (λογαριασμός, αποστολή κάρτας) γράφτηκα για να δοκιμάσω. Πολύ απλά όλα, η ταυτοποίηση ήθελε ID ή διαβατήριο και μετά να βγάλεις μία σέλφι. Το μόνο θέμα ήταν ότι είχε απαραίτητη επιλογή να βάλω πότε λήγει η ταυτότητα, που δεν λήγει φυσικά. Έβαλα μία μελλοντική ημερομηνία 50 χρόνια μετά, τι να έκανα; Τέσπα, δεν είχε σημασία μάλλον γιατί ενώ σκεφτόμουν αν έπρεπε να επικοινωνήσω μαζί τους για το συγκεκριμένο θέμα, μου έστειλαν μήνυμα ότι επιβεβαιώθηκε ο λογαριασμός. Οπότε τώρα περιμένω την κάρτα. Ο λογαριασμός IBAN έχει ενεργοποιηθεί κανονικά.

Έχει και μία επιλογή να δώσεις το ΑΦΜ σου, που για την ώρα αν κατάλαβα καλά είναι προαιρετική. Πάτησα skip.
mitsakos156
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 1


View Profile
February 01, 2018, 04:31:02 PM
 #51

παντως επειδη με ετρωγε να το ρωτησω δειτε λιγο τι απαντηση πηρα. n26.


http://i68.tinypic.com/rbmtyg.png
http://i64.tinypic.com/vzhl5s.png

deep_thought
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4

Location: Leningrad


View Profile
February 01, 2018, 09:17:53 PM
 #52

chek2fire είναι απαραδεκτοι πάντως που δεν σου λένε κάτι, όταν έκανα την video κλήση δεν μου είπαν τι πρεπει να κάνω μετα!
Τέλος πάντων βρήκα ότι στο profile έχει ένα section documents και ανέβασα Utility Bill και μία φωτογραφία μου, την ταυτότητα με έβαλαν και την φωτογραφισα στην video κλιση.
Αντε να δούμε τωρα άν θα είναι ok μεχρι την επόμενη Δευτερα!

Μέσα στο site σου λέει τα σταδια για να γίνεις πλήρως verified.
Αν τα δεχτούν μόνο τότε αποκτάς ατομικό IBAN.
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
February 01, 2018, 09:47:54 PM
 #53

γιατι δεν αναφερεται καθολου το mistertango? Ειναι στην λιθουανια, μεσω app εστειλα την ταυτοτητα φωτο και την φατσα φωτο και εγινα verified. Δεν ζητησανε αφμ. Βγαζεις αμεσα iban. Δεχετε sepa/swift transfers. Εχουν mastercard απο hercus και οχι απο wavecrest. Επισης εχουν επιλογη να στειλεις btc και να εχεις μετατροπη σε ευρο στο ΙΒΑΝ σου, που μπορεις να χρησιμοποιησεις με την καρτα, για αναληψεις η αγορες. βεβαια εχει εξοδα και δεν ειναι αμελητεα. Minimum 0.0025 btc fee η 1% για να στειλεις btc. Οποτε μινιμουμ κανα 20+ ευρο γι αυτο. Επισης χρησιμοποιουν το ανταλακτηριο http://btc-exchange.com/ που δεν εχει τις καλυτερες τιμες που μπορεις να βρεις. Οποτε στην αλλαγη btc σε ευρο που σου κανουν, παλι χανεις λιγο. Θεωρητικα μπορεις να πουλησεις τα btc οπου θελεις και να σου στειλουν τα λεφτα στο iban, αλλα διαβαζω οτι αυτο μπορει να δημιουργησει προβλημα στον λογαριασμο. Δεν ξερω, ψαχνω να διαβασω εμπειριες γι αυτο απο αλλους. Προσωπικα μολις την ενεργοποιησα και δεν εχω στειλει ακομα λεφτα στο iban . Περιμενω να παει κανα 12ρι χιλιαρικα δολλαρια το btc πρωτα, πριν στειλω τιποτα. Αλλα μετα σκοπευο να στελνω περιπου κανα χιλιαρικο τον μηνα και να το ξοδευο με την καρτα. Αναληψη απο atm εχει δωρεαν μια φορα τον μηνα στα 200 ευρο. Παραπανω αναληψεις 2% εξοδα, συν εξοδα atm.

Για το leupay δεν ειχα ακουσει τιποτα. Οταν η wacecrest εκλεισε ολες τις visa (ειχα xapo visa), στο αγγλικο σεκτιον του φορουμ ειδα να προτεινουν κυριως mistertango  γι αυτο την παραγγειλα. Ετσι και αλλοιως τσαμπα ειναι η εκδοση της, και η αποστολη της. Ουτε συνδρομη εχει. Αλλα τα υπολοιπα εξοδα δεν ειναι οτι καλυτερο. Το leupay μοιαζει παρομοια ιστορια με iban.  Θα το εξερευνησω/παρακολουθησω το θεμα, ισως βγαλω και αυτηνα

Μακη πολύ καλές οι πληροφοριες και το feedback που μας εγραψες
Ευχαριστω, προσωπικα δεν την γνώριζα την συγκεκριμενη εταιρεια
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
February 01, 2018, 09:52:51 PM
 #54

παντως επειδη με ετρωγε να το ρωτησω δειτε λιγο τι απαντηση πηρα. n26.







Μητσακο καλο!
Αν και νομιζω πως δεν ηταν και απαραιτητο να ρωτησεις χαχα.
Εται λειτουργουν ολες οι τραπεζες πια, αν τις ζητησουνε στοιχεια τα δινουν

για αυτο θα δωσω μια συμβούλη αν και σίγουρα θα την έχετε σκεφτει
ΔΙΑΣΠΟΡΑ σε διαφορες τετοιες εταιριες

και λιγα χρηματα να διακινειτε μοιραστε τα, για να μη δωσετε στοχο
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
February 01, 2018, 10:04:26 PM
 #55

παντως επειδη με ετρωγε να το ρωτησω δειτε λιγο τι απαντηση πηρα. n26.







Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια βάση δεδομένων με όσες τράπεζες ανταλλάσσουν στοιχεία και όποια αρχή από Ελλάδα για κάποιον σοβαρό λόγο θέλει να σε ψάξει μπαίνει σε αυτήν τη βάση δεδομένων ( πιστεύω ότι θα βρίσκεται στην Τράπεζα της Ελλάδας ή σε κανένα υπουργείο Οικονομικών, ΣΔΟΕ κλπ ) και βρίσκει ότι εσύ εχεις λογαριασμό στην τάδε τράπεζα Γερμανίας . Μετά τους ζητάνε όλα τα στοιχεία και σε λίγες μέρες τα έχουν. Οπότε είναι να μη σε βάλουν στο μάτι. Τώρα αν τα μοιράσεις σε πολλές τράπεζες, που όλες ανήκουν στο ίδιο σύστημα, είναι το ίδιο.
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
February 01, 2018, 10:11:14 PM
 #56

Απο όσο γνωριζω δεν ειναι τοσο "απλο" οπως μια βαση δεδομενων

βαρανε καμπανακια οταν βλεπουν μεγαλες  συναλλαγες  χωρις να υπαρχει κατι χειροπιαστο, πχ εταιρεια, τιμολογια κλπ
αν εχεις σε 10 διαφορετικες εταιρεις-τραπεζες λογαριασμους και διακινεις πχ 10κ το μηνα (απο 1κ σε καθε μια)
υπαρχει μια καλη πιθανοτητα να μη βαρεσουν τα καμπανακια συγκριτικα με τα αν βλεπανε 1χ 10κ

αυτο εννοω (και τα ποσα ειναι τυχαια)
longlivecapitalism
Member
**
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 31


View Profile
February 02, 2018, 01:56:57 AM
 #57

παντως επειδη με ετρωγε να το ρωτησω δειτε λιγο τι απαντηση πηρα. n26.






Αφού είναι γερμανική τράπεζα το θεώρησα δεδομένο ότι φακελώνουν  Grin
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
February 02, 2018, 10:55:24 AM
 #58

χαχαχα
Καλά αυτό εννοείται πέρα των υπολοίπων συζητήσεων
mitsakos156
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 1


View Profile
February 04, 2018, 12:30:38 AM
 #59

παντως περιμενω την καρτα. θα σηκωσω 100 για δοκιμη και μετα αλλα 1000. και βλεπουμε.
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
February 04, 2018, 10:13:59 AM
 #60

παντως περιμενω την καρτα. θα σηκωσω 100 για δοκιμη και μετα αλλα 1000. και βλεπουμε.

απο που θα στειλεις μεταφορα;
απο exchange?

και ο σκοπος σου ειναι η αναληψη ή να χρησιμοποιησεις την καρτα για καθημερινα εξοδα;
ενημερωσε μας παρακαλω πως θα παει...

(και εγω την περιμενω την ιδια)
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!