Bitcoin Forum
April 25, 2024, 01:39:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: 12 x Nvidia - tek anakartta  (Read 386 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2030
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
January 20, 2018, 01:10:15 AM

Biostar TB250-BTC PRO ana karta 12 adet AMD ekran kartı takılarak sorunsuz çalıştırılabiliyor. Hem Windows hem de Simple mining sistemi sorunsuz çalışıyor. Bunu duydum, biliyorum.Yapan bir çok kişi var. Ancak konu NVIDIA olunca şuana dek en fazla 9 adet ekran kartını aynı anda tek bir anakartta çalıştırabilmiştim. Forumun global kısmında da 12 adet NVIDIA ekran kartını tek bir anakartta çalıştırabilen olmamış. Biostar'a yolladığım emaile gelen cevapta ise 6 adet AMD + 6 adet NVIDIA ekran kartı takarak kullanmamı tavsiye etmişler. Bios güncellemeyi, Bios ayarlarında değişiklik yapmayı denedim, tabi ki başarılı olamadım. Uzun bir gece geçirerek biraz uykusuz kalıp bir parmağımıda dalgınlıktan ekran kartının fanına kestirerek çözüme ulaştım. Hiç ummadığım bir şekilde oldu. Biraz yazılım bilgisi gerektiriyor, biraz karışık bir durum ama imkansız değilmiş oluyormuş onu öğrendim.

Resim 1:

Resim 2:

neoscrypt kazarken aldığım ekran görüntüsü. OC yaptım tabi ki de. Yoksa daha düşük üretimgücü vardı.

Ayrıca dördüncü depoma ait resim ekliyorum. Bir aydır burayla uğraşıyorum ve burası sadece GPU Rigler için olacak. ASIC cihaz koymayacağım. ASIC cihazları diğer depolarımda tutuyorum. İlk 12'li rigim bugün hazır oldu ve günlük 22 USD kazanç ile çalışmaya başladı. Burada ilk etapta 12 rig olacak. Üç ay içerisinde bitmiş olur diye düşünüyorum. Bu sırada Baikal ASIC cihaz alımı yapacağım Şubat sonu, Mart başı gibi. Mevcuttaki Baikal cihazlarımı arttırmak çok iyi olacak. Elektrik tesisatım sanayi elektriği 4X6 NYM kablo. Daha önce diğer depom için yaptığım sistemine benzer bir panoyu yine kendim hazırladım. Aslında alanım daha büyük. 139 metre kare iç alanım var. Ben biraz böldüm. Ön kısımda büro gibi kullanabileceğim bir alan ayırdım. Resimlerde o kısım gözükmüyor, toz filtrelerinin arkasında kalıyor. Hiçbiryerde cam yoktur. Her yer açık. Yağmur gelmesin diye koruma yaptırdım. Demir korkuluk yaptırıp arkasıından da toz filtereleri yerleştirdim. Arka kısımda ayrıca 65 metrkare bahçem var. İleride orayı da değerlendireceğim. Aslında işyerini satınalmayıp kiralasaydım o parayla rig dizseydim daha iyi olurdu ancak son pişmanlık fayda etmez. Siz benim yaptığım hatayı yapmayın derim. Yeni bina olduğu için elektrik altyapısı iyi ancak Türk Telekom altyapısı olmadığı için internet yok. Başka alternatif de havadan internet veren bir firma vardı. Bina aile önüne ufak bir engel geldiği için onu da kullanamadım. Alternatif olarak 675 TL'ye bir modem buldum. İçerisine sim kart takılıyor ve 32 kanal WIFI 4 kanal kablolu internet veriyor. Araya 50li switch ekledim. Turkcell LTE gayet hızlı çalışıyor. 254 Mbps hız gördüm Smiley Bu modemin diğer bir özelliği ise normalde ADSL veya Fiber internet modeminizin LAN portundan bu modeme bir kablo taktığınızda normalde kullandığınız kablolu interneti kullanmanıza olanak sağlarken olur da internette sorun olursa anında sim karttaki interneti devreye sokuyor ve internetiniz hiç kesilmiyor. Diğer üç depom için de bu modemden almayı düşünüyorum. Arada sırada internet gittiğinde çok sorun oluyor cihazların çalışmaması. Bunun önüne geçmek iyi olacak.

https://i.hizliresim.com/RnJmYR.jpg
https://i.hizliresim.com/p6Ryga.jpg
https://i.hizliresim.com/kOj4kD.jpg

İlk etapta 4 raf aldım. Her rafa üç adet rig dizeceğim. İlk rigimi dizdim. Eğer kartlar NVIDIA GTX1050 gibi çok ısı yaymıyor ise 12 kartı yanyana kopyacağım. Çok ısı yayan ekran kartlarından kullanırsam aynı alana 6 + 6 üst üste koyacağım. Rafları montaj yaparken çok dikkatli ölçü aldım. Kullandığım raflar 200x31x93 cm şeklinde ölçülere sahip. Olası devrilme ihtimaline karşı rafları biraz farklı bir şekidle konumlandırıp plastik kelepçe ile birbirlerine sabitledim. Duvarla arasına 1 metre boşluk bıraktım. Bu şekilde 8 raf daha ön kısmına almayı planlıyorum. Resim çekip atmaya üşeniyorum genelde. Depolara gittiğimde işlerimi hızlıca bitirip çıkmayı tercih ediyorum. Her ne kadar toza karşı önlem alıyor olsam da sürekli fanların çalıştığı ortamda gözle görülmeyen ölçüde de olsa partiküller oluyor ve bu beni aşırı rahatsız ediyor. Bu depoya biraz fazla rig koyunca burası da eminim öyle olacak Sad

4 adet 12 li GTX1050 bu ay bitmeden full çalışıyor vaziyette olacak. Pek getirisi olan kartlar değil ancak kazdığım algoritma için en ucuz kartlar bunlar olduğu için aldım. Bu kartla ile ETH kazılmıyor, bilginiz olsun. ETH kazacak olanları uyarayım bu kartlardan almayın. Ti olan modeli ETH kazıyor, onu alabilirsiniz. Umarım siparişler zamanında gelir.

P104-100 siparişim var 30 adet. Onları da sabırsızlıkla bekliyorum. Onların ETH üretim gücü yüksek: 38 MH. Umarım beklediğim gibi çıkar.

48 adet GTX1050 + 30 adet P104-100 başlangıç. Devamında alacağım kartların ne olduğuna henüz karar vermedim.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
1714009165
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714009165
Reply with quote  #2

1714009165
Report to moderator
1714009165
Hero Member
*

Ignore
1714009165
Reply with quote  #2

1714009165
Report to moderator
Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714009165
Hero Member
*

Ignore
1714009165
Reply with quote  #2

1714009165
Report to moderator
1714009165
Hero Member
*

Ignore
1714009165
Reply with quote  #2

1714009165
Report to moderator
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
January 20, 2018, 01:30:24 AM

Tebrik ederim. Bir ilk i başarmışsınız. Baştan sona nasıl yapıldığını anlatacağınızı düşünerek okudum ama anlatmamışsınız. Unuttu nuz mu ? yoksa çözümü herkez kendi bulsun diye mi düşündünüz ? Nasıl yapıldığını anlatırsanız minnettar kalırım, kalırız.

Deponuz da güzel olmuş. Güle Güle kullanın.
cihany1
Newbie
*

Activity: 34
Merit: 0

View Profile
January 20, 2018, 06:03:33 AM

Hayırlı olsun öncelikle, bahsettiğiniz ''havadan internet'' kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yağmur vs çok etkiliyor, yağmur vs yağdığında yavaşlamaması adına daha fazla güç vererek aynı hızı verdiklerini söylüyorlar ama sis bile etkiliyor interneti.
BtcBlack
Member
**

Activity: 295
Merit: 10

View Profile
January 20, 2018, 08:56:30 AM

Bu paylaşımlarınızı sürdürün lütfen! Forumda böylesi paylaşımlar maalesef yok denecek kadar az.

Ayrıca birkaç bilgi de isteriz tabii Smiley

Aldığınız modemin marka modeli nedir?

P104-100 kartları ve anakartları yurtdışında nereden temin ediyorsunuz?

Rafları yaptığınız malzemeyi nereden temin ettiniz? Sanayideki demircilere kadar dolaştım ama bulamadım. En sonunda demirden raf imal ettireceğim Smiley

Geçmiş olsun bu arada. Ben de benzer durumlar yaşamıştım rigleri kurarken Smiley
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 20, 2018, 09:04:23 AM

Bu paylaşımlarınızı sürdürün lütfen! Forumda böylesi paylaşımlar maalesef yok denecek kadar az.

Rafları yaptığınız malzemeyi nereden temin ettiniz? Sanayideki demircilere kadar dolaştım ama bulamadım. En sonunda demirden raf imal ettireceğim Smiley

Geçmiş olsun bu arada. Ben de benzer durumlar yaşamıştım rigleri kurarken Smiley

RAF: http://valegroup.com.tr/raf-sistemleri

4G Modem: http://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-mr200-750-mbps-ac-kablosuz-dual-band-3g-4g-lte-sim-kart-girisli-router-p-BD804599

P104-100 ekran kartlarını forumdan Heardalis'ten temin edeceğim. İzmirde. Bildiğim kadarıyla daha satacak. Almak isteyenler olursa onunla iritbata geçebilirler.

BtcBlack
Member
**

Activity: 295

View Profile
January 20, 2018, 09:20:36 AM

RAF: http://valegroup.com.tr/raf-sistemleri

4G Modem: http://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-mr200-750-mbps-ac-kablosuz-dual-band-3g-4g-lte-sim-kart-girisli-router-p-BD804599

P104-100 ekran kartlarını forumdan Heardalis'ten temin edeceğim. İzmirde. Bildiğim kadarıyla daha satacak. Almak isteyenler olursa onunla iritbata geçebilirler.

Heardalis ile irtibat halindeyim Smiley Aksilik olmazsa ben de ondan temin edeceğim hemen hemen bütün donanımları.

Teşekkürler bilgi için Smiley
rafsa
Member
**

Activity: 252

View Profile
January 20, 2018, 09:39:53 AM

güzel bir sistem olmus eline sağlık acaba kaca mal oldu onuda yazarmısın.
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
January 20, 2018, 09:59:26 AM
Last edit: January 20, 2018, 10:11:36 AM by Rhego

İgotek hocam Allah daha çok kazanc versin cok guzel sistem kurmussunuz. Yazın sogutma konusunda nasıl bir çalıma yapacaksınız?

2. olarakda neden 1050 ekran kartları? Hangi jeton için?

Bu arada abi yaptıgın çalışmalarını sana söyledigim gibi senden ç(Alıp)  Grin kendi twitter hesabımda yayınlıyorum. Burdan görebilirsin.

https://twitter.com/rhego1/status/954657459448270854

Afterweeks
Member
**

Activity: 78

View Profile
January 20, 2018, 10:06:34 AM

Güzel bir sistem kurmuşsun hocam kazancının devamını dilerim Allah utandırmasın.İlerleyen zamanlarda sistemi geliştirirken buraya aşamalarını yazarsan bizi de merakta bırakmamış olursun.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 20, 2018, 10:13:07 AM

İgotek hocam Allah daha çok kazanc versin cok guzel sistem kurmussunuz. Yazın sogutma konusunda nasıl bir çalıma yapacaksınız?

2. olarakda neden 1050 ekran kartları?

1050 kartları hiçkimse tercih etmiyor, çünkü ETH kazmıyor ve verimli değil gibi görünüyor. Ancak benim şuanda kazdığım coin bu kartla güzel kazılıyor. GTX1070 ten daha mantıklı geldiği için bu kartları aldım. Kazdığım coin şuanda halka kapalı. Premining gibi birşey yapıyoruz ve bu kartları bu tarz işlemler için kullanmayı planlıyorum. Yani zorluk derecesi düşük ve yeni çıkmış coinler için kullanılacak. Bir de farklı algoritmaları bu kartlarla test edeceğim. Soğutma konusunda henüz bir çalışmam yoktur. Deponun bulunduğu yerin üç cephe açık ve baya rüzgar var şuanda. Zaten kullandığım ekran kartları da öyle çok ısınan kartlar değil. Bu kartları test için aldım. Devamını da alacağım ancak getirisi öyle aman aman kartlar değil. GTX1060 tavsiye ediyorum minimum.

followm3
Full Member

Activity: 322
Merit: 126

EndChain - Complete Logistical Solution

View Profile
January 20, 2018, 11:24:38 AM

Tebrikler hocam premining kısmını bir konu açarak bahsede bilirmisiniz bizede ? bizde öğrenelim hocam bu arada havadan internet geliyor kısmı biraz değişik olmuş uydu interneti almışsınız sanırım engelle karşılaşmıssını Smiley

khasank
Sr. Member

View Profile
January 20, 2018, 04:57:43 PM

Sayın @igotek Başlıkta yazdığınız "12 x Nvidia - tek anakartta" ı nasıl yaptığınızı açıklamanızı bekliyorum. Veya açıklamayacaksanız deyiverin de boşuna bu başlığı takip etmeyeyim. Bilgiyi para ile mi satıyorsunuz ? öyle ise onu da söyleyin ücretini de belirtin. Ama lütfen duymamazlık yapmayın. Tüm soruları cevaplamışsınız. Kendinizi de ve deponuzu da göstermişsiniz . Az çok başka malzemeleri de söylemişsiniz ( raf, modem, ekran kartı, anakart ). Neden , nasıl yapıldığını açıklamıyorsunuz çok merak ettim. Merakımı giderirseniz sevinirim.
HartmaniAbit
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile
January 20, 2018, 05:07:23 PM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2758945.0 Anakart ayarlarını zaten igotek hocam anlatmış. Takip ediyorsanız veya aramayı kullanıyorsanız bulabilirsiniz
khasank
Sr. Member

View Profile
January 20, 2018, 06:36:12 PM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2758945.0 Anakart ayarlarını zaten igotek hocam anlatmış. Takip ediyorsanız veya aramayı kullanıyorsanız bulabilirsiniz

Evet link teki başlıkta gördüm. Anlatmış . O konu başlığı ilgimi çekmemişti okumamıştım. Bu konu başlığı ilgimi çekti okudum. Başlıkta yazan "12 kart" ayarını da bu konuda görmek istedim çünkü bu konunun başlığı bu . Ayarları anlattığı konuyu link olarak yazısına koyabilir , sorduğum soruya link gösterebilir veya konu başlığını içeriği ile uyumlu yapabilir di. Neyse size de kendisine de teşekkür ederim. Faydalanacağımı umuyorum.
Heardalis
Sr. Member

Activity: 453
Merit: 264

View Profile
January 20, 2018, 07:04:50 PM

oOo süper.

Bak benim Nvidialarla deneme fırsatım olmamıştı yoğunluktan dolayı.

Şunu bir denem fırsatın olursa sevinirim:

AMD kartlarda eğer bir kartı sökersen yada bir kart daha eklersen nedense windows bütün gpu driverlarını tekrar arıyor. ( sanki hepsini yeni kurmuşsun gibi )

Gerçi belkide bu mod lu oluşundan dolayıdır. ( ama başka hiçbir anakartta bu sorunla karşılaşmamıştım)

Sende bir GPU yu söküp o şekilde aç bakalım nasıl davranacak.

Bu arada msj atmışsın clone ile ilgili cvp verme fırsatım olmadı ama aklıma gelmişken onu da yazayım hemen.
Tavsiyem:
http://www.dark.com.tr/dark-storex-d22c-cift-3-5-2-5-tek-tus-ile-klonlama-ozellikli-sata-i-ii-iii-destekli-usb3-0-disk-istasyonu.html

bundan al bir tane. 120 lik SSD leri 10 dakika gibi kısa bir sürede sorunsuz clone alırsın. Ben yüzlercesini bu şekilde kurdum.

P104-100 lere gelince: Umarım önümüzdeki haftaya çinde teslim alabiliriz ki sana da istediğin adetleri gönderebilme fırsatım olur. Malum yetişmez ise Şubat ortasına kalacak zorunlu olarak belki o durumda Taiwan dan tedarik etme şansımız olur. Şartları sonuna kadar zorluyorum ve bu yüzden kafamı kaşıyacak vakit bulamıyorum.

hoşçakal

shariomario
Jr. Member
*

Activity: 120
Merit: 3

View Profile
January 21, 2018, 05:36:43 AM

Clone alırken, ilk clone u her zaman herhangi bir driver falan yüklenmeden alacağız değil mi hocam?? Nvidia da kurulabilir AMD de. Bu sebeple de Windows kurup güncellemelerini yaptıktan sonra clone u al. Kafan rahat etsin. Burada merak ettiğim bir soru var yeni rig kurarken oldu da anakart Farklı oldu. (Sizin klon aldığınız anakart a göre). Bu bir sorun teşkil eder mi?
rafsa
Member
**

Activity: 252

View Profile
January 21, 2018, 07:43:05 AM

tekrikler her zaman ki gibi güzel çalışma çıkarmıssın igotek herhalde ilk 12 kart çalıştırarak tarihe geçtin.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 21, 2018, 08:40:04 AM

oOo süper.

Bak benim Nvidialarla deneme fırsatım olmamıştı yoğunluktan dolayı.

Şunu bir denem fırsatın olursa sevinirim:

AMD kartlarda eğer bir kartı sökersen yada bir kart daha eklersen nedense windows bütün gpu driverlarını tekrar arıyor. ( sanki hepsini yeni kurmuşsun gibi )

Gerçi belkide bu mod lu oluşundan dolayıdır. ( ama başka hiçbir anakartta bu sorunla karşılaşmamıştım)

Sende bir GPU yu söküp o şekilde aç bakalım nasıl davranacak.

Bu arada msj atmışsın clone ile ilgili cvp verme fırsatım olmadı ama aklıma gelmişken onu da yazayım hemen.
Tavsiyem:
http://www.dark.com.tr/dark-storex-d22c-cift-3-5-2-5-tek-tus-ile-klonlama-ozellikli-sata-i-ii-iii-destekli-usb3-0-disk-istasyonu.html

bundan al bir tane. 120 lik SSD leri 10 dakika gibi kısa bir sürede sorunsuz clone alırsın. Ben yüzlercesini bu şekilde kurdum.

P104-100 lere gelince: Umarım önümüzdeki haftaya çinde teslim alabiliriz ki sana da istediğin adetleri gönderebilme fırsatım olur. Malum yetişmez ise Şubat ortasına kalacak zorunlu olarak belki o durumda Taiwan dan tedarik etme şansımız olur. Şartları sonuna kadar zorluyorum ve bu yüzden kafamı kaşıyacak vakit bulamıyorum.

hoşçakal

BIOS ayarlarını forumda yayınladığım şekilde kullanıyorum. BIOS güncellemesi olmazs BIOS ayarlarını yapmak yeterli gelmiyor.
İlk önce 6x VGA modunda çalıştırıp tüm kartları tanıtmak gerekiyor. Ardından Above 6x VGA moduna almak ve diğer kartları tanıtmak gerekiyor.
Direk Above 6x VGA modunda açılırsa sorun oluyor. Mouse pointer donuyor, klavuye çalışmıyor. Bahsetmiştim bu hatayı.
Dediğin şekilde test yaptım. Herhangi bir kartı çıkartınca ya da yeni kart ekleyince tamamının driver yeniden bulma gibi bir sorunla karşılaşmadım. Belkide benim BIOS versiyonundan dolayıdır.
BIOS ekranından en son BIOS ayarını yükle.

Klonlama yaparken ekran kartı driver kurulmuş şekilde yapmayı düşünüyorum aslında. 12 NVIDIA çalıştırmak için BIOS ayarını yaptıktan sonra tek tek kart tanıtmak çok uğraştırdı.
Hazır tanıtılmış şekilde kullanmak en güzeli gibi geldi.

Heardalis
Sr. Member

Activity: 453
Merit: 264

View Profile
January 21, 2018, 08:54:44 PM

Clone alırken, ilk clone u her zaman herhangi bir driver falan yüklenmeden alacağız değil mi hocam?? Nvidia da kurulabilir AMD de. Bu sebeple de Windows kurup güncellemelerini yaptıktan sonra clone u al. Kafan rahat etsin. Burada merak ettiğim bir soru var yeni rig kurarken oldu da anakart Farklı oldu. (Sizin klon aldığınız anakart a göre). Bu bir sorun teşkil eder mi?

Win 10 da farketmez istediğin anakartı işlemciyi değiştir windows kendi yazılımını bulur ve yükler.
Ekran kartlarının driverını silmene gerek yok. ( en azından aynı gpu lar ise) Diğer türlü zaten her zaman DDU yapmakta fayda var.

Burda tek önemli olay windows un kesinlikle UEFİ de yüklenmiş olması. Diğer türlü yüklendiyse UEFİ li bir sistemde çalışmicaktır.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
February 16, 2018, 12:52:33 PM

NVIDIA GTX1050 TI olarak hazırladığım 12 adet rig.
Her bir rigde 12 adet ekran kartı bulunmakta. Ancak 2 tane gpu arızalı çıktığı için garantiye yolladım. Bu yüzden iki rig 11 li olarak çalışıyor şuanda.
İlk başta 12 adet GTX1050 almıştım sonra mining için elverişli olmadığını farkedince biraz zararına iade ederek GTX1050 TI ile değiştirdim.
Bu depoyu hazırlarken 12 adet rig için plan yapmıştım. Sonunda amacıma ulaştım. Alanım baya geniş.
Toz filtreleri takmış olmama rağmen bir kaç yerden içeriye toz girdi. Ayrıca içeride çalışırken de delip montaj yaptığımız için toz olmuştu.
Toza karşı temizlik için alternatifler de araştırdım. Bu konuyla ilgili yazı hazırlayıp yayınlayacağım. Farklı makineler deniyorum.

Resim 1:

Resim 2:

Resim 3:

Yerdeki iki rig daha önceden dizdiğim rigler. Onları da buraya getirip bakımını yaptım. Tekrar diğer depoya götüreceğim.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: