Bitcoin Forum
May 04, 2024, 12:56:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Değişik bir tasarım..  (Read 205 times)
seje (OP)
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
February 20, 2018, 05:34:33 PM

Değişik bir tasarım şahsen ilk defa gördüm sizce nasıl?

1714827386
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714827386
Reply with quote  #2

1714827386
Report to moderator
According to NIST and ECRYPT II, the cryptographic algorithms used in Bitcoin are expected to be strong until at least 2030. (After that, it will not be too difficult to transition to different algorithms.)
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714827386
Hero Member
*

Ignore
1714827386
Reply with quote  #2

1714827386
Report to moderator
1714827386
Hero Member
*

Ignore
1714827386
Reply with quote  #2

1714827386
Report to moderator
1714827386
Hero Member
*

Ignore
1714827386
Reply with quote  #2

1714827386
Report to moderator
simetri
Full Member

Activity: 405
Merit: 104

View Profile
February 20, 2018, 05:40:00 PM

Geçende bunun biraz daha iyisini youtube'da görmüştüm. Hatta görmeden önce ben kafamda tasarlamıştım.  Grin

Gpuları çiçek şeklinde dizdiğinde fanlarına gelen hava boşluğu maximizeedilecek, sıcak hava ise direk üstten uzaklaştırılacak. Bana göre en verimli yerleşim şekli budur.
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
February 20, 2018, 06:16:50 PM

Tasarım güzel fakat mining yapanlar bilir. Temiz ve serin havayı çekmek kadar önemli olan bir nokta ısınan kartın üflediği sıcak havadır. Ekran kartları altından üstünden ve kenarlarından sıcak hava üfler. Resimde kartların altı tamamen kapalı neredeyse. Tutundukları metale çarpan sıcak hava her türlü önündeki ve arkasındaki kartın nefes aldığı bölüme gidecektir. Şekil olarak güzel olasada mühendislik olarak vasat.

simetri
Full Member

View Profile
February 20, 2018, 09:37:09 PM

Tasarım güzel fakat mining yapanlar bilir. Temiz ve serin havayı çekmek kadar önemli olan bir nokta ısınan kartın üflediği sıcak havadır. Ekran kartları altından üstünden ve kenarlarından sıcak hava üfler. Resimde kartların altı tamamen kapalı neredeyse. Tutundukları metale çarpan sıcak hava her türlü önündeki ve arkasındaki kartın nefes aldığı bölüme gidecektir. Şekil olarak güzel olasada mühendislik olarak vasat.

Resimdeki MSI kartı ele alalım. Fan yapısı, taze havayı yan yüzeyden alıp sıcak havayı dvi çıkışını olduğu egzos bölümünden atacak şekilde tasarlanmıştır. Kartı resimdeki şekilde koyarsak taze havayı fanların göründüğü alandan alıp, sıcak havayı ise en üsttten atarak rigten en verimli şekilde uzaklaştıracaktır.

Sizin düşüncenizin aksine mühendislik olarak en verimli yerleşim şekli budur.

tokrat
Member
**

Activity: 172
Merit: 15

View Profile
February 20, 2018, 10:41:07 PM

Değişik bir tasarım şahsen ilk defa gördüm sizce nasıl?

kardeşim şekil olarak güzel gözüküyor ama iş güzel gözükmesi değil sonuçta daha güzel soğumasını sağlayacak tasarımlar gördüm bence biraz saçma bir tasarım olmuş

tallbutshort54
Full Member

Activity: 280
Merit: 102

View Profile
February 21, 2018, 07:45:40 AM

simetri hocam MSI kartı ele alalım, sıcak havayı dvi portunun oradan atar en mantıklı dizilim budur deyip, exhaust, mühendislik vs diye adama artistlik yapmışsınız da,  ( adam eski miner tecrübeli)

kendim mühendisim, iklimlendirmeciyim,   o çizdiğiniz paint resimlerinin,  msi gaming x in soğutma sistemiyle alakası yok. MSI kartların çıkışlarının orada delikli ızgara var diye oradan atmıyor havayı, fanlardan çekiyor 4 köşesinden de atıyor,

hatta arkadan daha az atıyor delikli ızgara var diye, diğer bölmeler de ızgara olmadığı için muhalefet daha az, akım daha fazla.

tallbutshort54
Full Member

View Profile
February 21, 2018, 07:48:48 AM

o resimde en altta air enters yazmış ecnebi bir arkadaşın biri,  küçük oklada yön göstermiş, ortadaki fan santrifüj fan, oradan hava giremez hava dışarı çıkar oradan. yani fanın pallerinden dışarı doğru
sergen34
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
February 21, 2018, 08:34:03 AM

Resimdeki MSI kartı ele alalım. Fan yapısı, taze havayı yan yüzeyden alıp sıcak havayı dvi çıkışını olduğu egzos bölümünden atacak şekilde tasarlanmıştır. Kartı resimdeki şekilde koyarsak taze havayı fanların göründüğü alandan alıp, sıcak havayı ise en üsttten atarak rigten en verimli şekilde uzaklaştıracaktır.

Soğutmada Aero-Turbo tarzında olan kartları hiç örnek göstermeyin hocam yanıyor mining de resmen kartlar.
Looden
Member
**

Activity: 168
Merit: 24

View Profile
February 21, 2018, 08:57:03 AM

Soğutmada Aero-Turbo tarzında olan kartları hiç örnek göstermeyin hocam yanıyor mining de resmen kartlar.
Valla öyle. Aynı rige arkadaşın msi aerosunu koydum, 10-12 derece fark vardı arada.
simetri
Full Member

View Profile
February 21, 2018, 10:53:38 AM

simetri hocam MSI kartı ele alalım, sıcak havayı dvi portunun oradan atar en mantıklı dizilim budur deyip, exhaust, mühendislik vs diye adama artistlik yapmışsınız da,  ( adam eski miner tecrübeli)

kendim mühendisim, iklimlendirmeciyim,   o çizdiğiniz paint resimlerinin,  msi gaming x in soğutma sistemiyle alakası yok. MSI kartların çıkışlarının orada delikli ızgara var diye oradan atmıyor havayı, fanlardan çekiyor 4 köşesinden de atıyor,

hatta arkadan daha az atıyor delikli ızgara var diye, diğer bölmeler de ızgara olmadığı için muhalefet daha az, akım daha fazla.

Kimseye artislik yaptığım yok, tanımadığınız kişilere kullanacağımız tabirleri bilelim.

Birinin eski miner olması mühendislik alanında ilerlemesine vesile olmuyor. Termodinamik, akışkanlar mekaniği derslerini almış biri olarak bu konuların madencilikle ihtisas yapılabilecek birşey olmadığını bilmenizi beklerdim, zira siz de mühendismişsiniz.

Görselleri ben paintte de hazırlamadım, google'da aratırsanız karşınıza çıkar zaten aynı görseller.

Gelelim asıl meseleye. Kullandığım görsellerin MSI ile alakası yok, haklısınız ama hava akışının gösterildiği görsel olarak karşıma onlar çıktı, onları koydum. Yanıldığınız nokta, 4 köşeden atmıyor çünkü o muhafazanın genelde 3 köşesi kapalı oluyor. Bendeki kartlarda o şekilde mesela. Fan palleri ve soğutma sistemi tasarlanırken sıcak havayı kasa içinde tutmamak için egzos dediğim yerden atılacak şekilde mühendislik bir çalışma yapılıyor. Yine netten bulduğum aşağıdaki resme göre konuşacak olursak. Neredeyse tüm GPUlarda resimdeki gibi sıcak hava çıkış kanalları olur. Mühendislik ve iklimlendirme bilginizle hatırlayacaksınız ki sıcak hava yükselir. Yukarıdaki tasarımı yapan eleman da sıcak havayı zaten rigin en üst kısmından atarak rigden en verimli şekilde uzaklaştırmayı amaçlamış. Kendimi tekrar ettiriyorsun ama kartları da dipdibe koymadığı için fanların taze havayı rahatça alabileceği bir yerleşim yapmış.

limyohwan
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile WWW
February 21, 2018, 04:06:35 PM

benim hoşuma gitti. böyle birşey yaptırayım kendime Smiley
igotek
Hero Member

Activity: 2044
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
February 21, 2018, 09:23:32 PM

AMD R9 390X lerde buna benzer bir tasarım yapmıştım. 2 kart bozulunca Aralarda daha fazla boşluk bırakmış oldum. Bir daha kartlar hiç bozulmadı. Sorunsuz çalıştı. Ha bu arada garantiden para iadesi çıktı bozulamn kartlara.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
February 21, 2018, 09:46:50 PM

Kimseye artislik yaptığım yok, tanımadığınız kişilere kullanacağımız tabirleri bilelim.

Birinin eski miner olması mühendislik alanında ilerlemesine vesile olmuyor. Termodinamik, akışkanlar mekaniği derslerini almış biri olarak bu konuların madencilikle ihtisas yapılabilecek birşey olmadığını bilmenizi beklerdim, zira siz de mühendismişsiniz.

Görselleri ben paintte de hazırlamadım, google'da aratırsanız karşınıza çıkar zaten aynı görseller.

Gelelim asıl meseleye. Kullandığım görsellerin MSI ile alakası yok, haklısınız ama hava akışının gösterildiği görsel olarak karşıma onlar çıktı, onları koydum. Yanıldığınız nokta, 4 köşeden atmıyor çünkü o muhafazanın genelde 3 köşesi kapalı oluyor. Bendeki kartlarda o şekilde mesela. Fan palleri ve soğutma sistemi tasarlanırken sıcak havayı kasa içinde tutmamak için egzos dediğim yerden atılacak şekilde mühendislik bir çalışma yapılıyor. Yine netten bulduğum aşağıdaki resme göre konuşacak olursak. Neredeyse tüm GPUlarda resimdeki gibi sıcak hava çıkış kanalları olur. Mühendislik ve iklimlendirme bilginizle hatırlayacaksınız ki sıcak hava yükselir. Yukarıdaki tasarımı yapan eleman da sıcak havayı zaten rigin en üst kısmından atarak rigden en verimli şekilde uzaklaştırmayı amaçlamış. Kendimi tekrar ettiriyorsun ama kartları da dipdibe koymadığı için fanların taze havayı rahatça alabileceği bir yerleşim yapmış.

iyide kartlar bunun tam tersinden tahliye yapıyorlar. Burdan da bir hava çıkışı söz konusu ama diğer taraftan atılıyor asıl hava
tallbutshort54
Full Member

View Profile
February 22, 2018, 05:13:10 AM

hayır böyle bir şey yok, msi da arkadan atılsın diye bir çalışma yok, sitelerindeki bilimsel gözüken görselleri vs, çoluğu çocuğu, ya da cahil insanları kandırmak için yapıyorlar, bu şekilde kendilerine fanboy topluluğu oluşturuyorlar,  orada ızgara koydular diye cahil insanlar buradan giriyor buradan çıkıyor aa işte çok doğru diyorlar, ama öyle bir dünya yok hocam,   

Bir de genelde bu şekilde yapılıyor demişsiniz, hayır, genelde de böyle olmuyor, hele hele msi gaming x de, asus rog strixte, msi armorda, gigabyte da,  yani referans kart olmayan her kartta da durum böyle değil,

ısınan hava yükselir böyle bir durumda yok, her zaman yükselmez, bu bir genelleme,

konveksiyonla ısı taşınımını, 70 derece kartın hava tahliyesine fayda sağlamaz, tecrübeli madenci adam orada diyor altını kapatmışlar, bu olmaz diyor, siz hala paint terk şeylerle adama yükleniyorsunuz.

Bilen insandan bu işi öğrenmek yerine, googledan ya da, firmaların reklam amaçlı dezenformasyonlarını okuyup okuyup yazıyorsunuz, bu şekilde çevrenize faydalı olamazsınız, kendinize ise çok zararınız olur.
beynimtok
Member
**

Merit: 10

View Profile
February 22, 2018, 05:16:37 AM

değişik bir tartışma olmuş, keşke forumda her konu bu şekilde bilgilendirici olsa, arşivlense,
simetri
Full Member

View Profile
February 22, 2018, 05:23:10 AM

ısınan hava yükselir böyle bir durumda yok, her zaman yükselmez, bu bir genelleme,

Size hayatta başarılar dilerim mühendis bey.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 22, 2018, 10:01:38 AM

Bende böyle dairesel bi rig düşünmüştüm. Ama işte 4 karttan fazla koyarsan açı 90dereceden az olacağı için sıcak hava diğer karta doğru üflenecektir.. yani hala böyle silindirik bir rig tasarımından vazgeçmedim tabii ama bunu yapan arkadaşta şov amaçlı yapmıştır Smiley uygulanabilirliği biraz zayıf. Yani en azından malzemesi anlamında. Tahtadan falan olabilir ucuzluk açısından.

...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: