Bitcoin Forum
May 01, 2024, 07:12:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Tutorial για noobades υπάρχει;  (Read 508 times)
pgeo86 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 02:57:10 AM
 #1

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου πλήρη οδηγό απο harware τι θα χρειαστεί και απο software ποιά είναι καλύτερα.
1714547561
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714547561

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714547561
Reply with quote  #2

1714547561
Report to moderator
1714547561
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714547561

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714547561
Reply with quote  #2

1714547561
Report to moderator
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714547561
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714547561

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714547561
Reply with quote  #2

1714547561
Report to moderator
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
November 28, 2017, 03:39:33 AM
 #2

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου πλήρη οδηγό απο harware τι θα χρειαστεί και απο software ποιά είναι καλύτερα.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1800234.0
pgeo86 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 11:45:24 AM
 #3

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
pgeo86 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 01:07:24 PM
 #4

https://imgur.com/a/GySuJ

Με ένα τέτοιο σύστημα πόση θα είναι η κατανάλωση του ρεύματος περίπου;
Πόσο θα είναι η απόδοση η ημερήσια σε BitCoin και Ethereum;
Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορούμε να τα υπολογίσουμε όλα αυτα;
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
November 28, 2017, 03:52:33 PM
 #5



Με ένα τέτοιο σύστημα πόση θα είναι η κατανάλωση του ρεύματος περίπου;
Πόσο θα είναι η απόδοση η ημερήσια σε BitCoin και Ethereum;
Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορούμε να τα υπολογίσουμε όλα αυτα;

Πολυ χοντρικά 300ευρω το μηνα παραγωγη
150-170ευρω το μηνα καταλανωση
codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
November 28, 2017, 05:13:24 PM
 #6

https://imgur.com/a/GySuJ

Με ένα τέτοιο σύστημα πόση θα είναι η κατανάλωση του ρεύματος περίπου;
Πόσο θα είναι η απόδοση η ημερήσια σε BitCoin και Ethereum;
Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορούμε να τα υπολογίσουμε όλα αυτα;

Θα σου πρότεινα, αν δεν σε ενδιαφέρει το mining με cpu και αν το μηχάνημα δε προορίζεται για τίποτε άλλο, να πας σε μια πιο φτηνή λύση (celeron 1150/1151) μονο κ μονο για να τρεχει το λειτουργικό σε ικανοποιητικά επιπεδα. Επίσης σε ssd μπορείς να βρεις πιο οικονομικές λύσεις ή ακόμα κ με ενα στικάκι usb 3 με αρκετό χώρο θα είσαι μια χαρά. Θα εχεις λιγότερ power usage έτσι.

Σε ότι αφορά την κατανάλωση για αυτές τις κάρτες δε γνωρίζω, αλλά τσέκαρε στο http://whattomine.com να δεις ενδεικτικες τιμές. Για τα εκτιμόμενα κέρδη δε, νομίζω δεν μπορεί να απαντήθει με 100% σιγουριά, τουλάχιστον όχι μακροπρόθεσμα, αλλά μπορείς να τσεκάρεις διάφορες εκτιμήσεις στα διάφορα calculator που κυκλοφορούν.
pgeo86 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 06:01:20 PM
 #7

Εντάξει το σύστημα αυτό εκτός τις κάρτες γραφικών και το τροφοδοτικό είναι ενδεικτικό και μπορεί να πάω στην λύση κάποιον κομματιών μεταχειρισμένα όπως πχ ram ή σκληρό... Απλά στο οδηγό που με προτείνει πιο πάνω αναφέρει ότι θα χρειαστεί και δεύτερος σκληρός για Linux. Με τα Linux κάνεις κάποιο συγκεκριμένο νόμισμα mining; Που δεν μπορείς να κάνεις με τα Windows 10; Εμένα με ενδιαφέρει για Bitcoin κυρίως και για Ethereum πρέπει να χρησιμοποιήσω συγκεκριμένο λογισμικό και συγκεκριμένο λειτουργικό;
codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
November 28, 2017, 06:27:03 PM
 #8

Quote
Απλά στο οδηγό που με προτείνει πιο πάνω αναφέρει ότι θα χρειαστεί και δεύτερος σκληρός για Linux.

Δεν έχω ασχοληθεί με mining στο linux αλλά έχει πάρει το μάτι μου το ethOS που είναι για ETH/ZEC/XMR/altcoins. Οπότε ναι, μπορείς να κανεις mine κ σε windows κ σε linux, αλλά δε γνωρίζω να σου πω τα πλεονεκτήματα τους. Είμαι στη φάση που επίσης διαβάζω τον οδηγό (δεν έχω τελειώσει ακομα οποτε δε ξερω γιατί χρειάζονται 2 διαφορετικοί σκληροί), μπορείς να κάνεις dual boot με ένα σκληρό για να ρίξεις λίγο το κόστος σου ή να παίξεις με 2usb στικάκια, κ να επιλέγεις λειτουργικό ανάλογα με το profitability του αλγόριθμου που θες.

ETH δεν είναι τόσο επικερδες αυτή τη περίοδο, μπορεις να κανεις mine αλλα νομισματα. BTC mining με gpu το ξεχνάς, καλύτερα να τα πιεις σε μοναστηριακές μπύρες και σε μονοποικιλιακούς καφέδες Grin Grin Αν θες να κανεις mine κ να πληρώνεσαι σε BTC, τσέκαρε καμια υπηρεσία του στυλ nicehash.

Μην ξεχνάς ότι τα πάντα είναι σχετικά με το θες να κανεις, τι στόχους βάζεις, κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
pgeo86 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 06:37:13 PM
 #9

Για Bitcoin γιατί να ξεχάσω; Είναι πλέον πολύ δύσκολο να γίνει mining; Η χρειάζεστε άλλον εξοπλισμό για να μπορέσεις να το κάνεις; Πχ για Ethereum λένε όλοι να έχεις καλές και γρήγορες κάρτες για Bitcoin θέλει κάτι άλλο;
codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
November 28, 2017, 06:41:59 PM
 #10

Quote
Για Bitcoin γιατί να ξεχάσω; Είναι πλέον πολύ δύσκολο να γίνει mining;

Ναι, πλέον δεν συμφέρει και υπάρχουν εξειδικευμένα "μηχανάκια" (ASIC) για αυτό. Αν ψάξεις στο forum θα βρεις διάφορα ποστς κ τι παιζει για να κάνεις mine BTC.

ETH + altcoins μπορείς να κανεις άνετα με κάρτες γραφικών και μετά να το ανταλάξεις με Bitcoin αν ο σκοπός σου είναι να μαζέψεις Bitcoin.
pgeo86 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
November 28, 2017, 06:57:21 PM
 #11

Όχι σκοπός μου δεν είναι να μαζέψω Bitcoin απλά ήθελα να μάθω τι παίζει και με αυτό το νόμισμα. Αυτά τα μηχανάκια τα ASIC τι έχουν το τόσο ιδιαίτερο; Sorry που ρωτάω τόσα απλά είμαι στο ψάξιμο για να ξέρω πως πρέπει να κινηθώ
codeminoica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile WWW
November 28, 2017, 07:15:23 PM
 #12

No problem, κ γω νεος είμαι στο mining.

Το difficulty για να κανεις mine bitcoin εχει ανέβει τόσο πλεον που οι gpu δεν ειναι συμφέρουσα επιλογή. Χρειάζεσαι καλύτερη αποδοτικότητα (hashes/watt) κατι που αυτή τη στιγμή μόνο τα ASICs προσφέρουν. Σκέψου το ASIC miner σαν μία κάρτα γραφικών με παρα πολλά τσιπακια πανω, που έρχεται "κουτάτο" κ απλά το κουμπώνεις πάνω στο δύκτιο και κανεις mine.

ASIC > GPU στο hashpower, αλλά κ στο ρευμα που τρώνε. Για οικιακή χρήση (πχ να το έχεις στο σαλόνι σου ή στο δωμάτιο σου) θα σου έλεγα να πας με τα GPU. Με το θόρυβο που βγαζουν τα ASICs θα εχεις θέμα (ψάξε youtube να δεις μετρησεις ήχου κλπ).
Andreas1986
Member
**
Offline Offline

Activity: 127
Merit: 13


View Profile
November 28, 2017, 07:19:38 PM
 #13

Όχι σκοπός μου δεν είναι να μαζέψω Bitcoin απλά ήθελα να μάθω τι παίζει και με αυτό το νόμισμα. Αυτά τα μηχανάκια τα ASIC τι έχουν το τόσο ιδιαίτερο; Sorry που ρωτάω τόσα απλά είμαι στο ψάξιμο για να ξέρω πως πρέπει να κινηθώ


παιδια υπαρχει και το nicehash
οτι μηχανημα και αν εχετε η πληρωμη ειναι σε μπιτκοιν
lakisc
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 174
Merit: 1


View Profile
January 20, 2018, 04:18:11 PM
 #14

Όχι σκοπός μου δεν είναι να μαζέψω Bitcoin απλά ήθελα να μάθω τι παίζει και με αυτό το νόμισμα. Αυτά τα μηχανάκια τα ASIC τι έχουν το τόσο ιδιαίτερο; Sorry που ρωτάω τόσα απλά είμαι στο ψάξιμο για να ξέρω πως πρέπει να κινηθώ


παιδια υπαρχει και το nicehash
οτι μηχανημα και αν εχετε η πληρωμη ειναι σε μπιτκοιν

μια φορά το χακαρανε δεν είμαι και τόσο πρόθυμος να γυρίσω
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!