Bitcoin Forum
May 10, 2024, 06:52:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiyede Bitcoin Kazanç Vergilendirilmesi  (Read 1039 times)
Iamrobot
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

View Profile
January 24, 2018, 10:15:08 AM

Normal şartlar altında kişi tarafından elde edilen her gelir vergiye tabidir.  İlgili gelirin vergilendirilmesi, kişini yapmış olduğu gelir beyanı üzerinden işletilir.

Örneğin bir iş yerinde maaşlı olarak çalışıyorsunuz, ilgili gelir beyanınızı şirketiniz size adınıza yapar ve maaş zamanında sizin adınıza belirtilen gelir verginizi ödeyerek size net maaşınızı verir.
Veya bir taşınmazınızı kiraladınız ve aylık kira alıyorsunuz, bu durumda da  mülk sahibi ilgili kirayı aldığında elde ettiği gelirine binayen beyanname ile bunu bildirir ve vergisini verir. (ticari kiralamalarda stopaj vergiside vardır lakin genelde bu vergi kiracıya yıkılır)

Gelir vergisi oranları kişinin yıllık toplam gelirine göre kademeli oranda değişmektedir.
İlgili oranlar ücrete tabi (çalışan maaşı) ve ücret dışı olan kazançlar için farklılık göstermektedir.

Ücret Dışındaki Gelirlere Uygulanacak Gelir Vergisi Tarifesi 2018

Gelir Dilimi                                                                    Vergi Oranı
14.800 TL'ye kadar                                                            % 15
34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL, fazlası                     % 20
80.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL, fazlası                    % 27
80.000 TL'den fazlasının 80.000 TL'si için 18.480 TL, fazlası    % 35

Lakin işin içine borsa gibi bir durum girdiğinde durumlar biraz değişmekte ve  stopaj vb gibi ek vergi kalemleri de eklenebilmekte. Lakin diğer vergi kalemlerini  ve ilgili oranları tam bilemiyorum.
Normal şartlarda yapılması gereken, ilgili kazançların 1500 Tl üzeri olması durumunda (son güncel rakamı bilmiyorum) Gelir unsurunun  Menkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi ve ilgili gelirin vergisini vermesi gerekmektedir.
Keza konu kripto borsa olduğunda (gelirin belgelenmesi vs karışık) ilgili konunun bir gelir uzmanına danışılması veya bilgi edinim hakkı çerçevesinde maliye bakanlığına sorulması en doğrusu olacaktır.

Ek olarak ilgili konunu ülke gündeminde oluşturduğu yer nedeni ile konu hakkında yakın bir zamanda maliye bakanlığı tarafından bir düzenleme getirileceğini düşüncesindeyim.

Son olarak vergi geriye yönelik alınabilir, ek olarak üzerine de beyan edilmediğinden ceza eklenebilir. KDV de bu durumla uzaktan yakında ilgilisi olmayan bir vergidir Smiley

Menkul sermaye iradı nedir?
Sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kar payı, faiz, kira ve benzeri iratlar menkul sermaye iradıdır.

Eğer hatalı noktalar varsa bilgili arkadaşlarında güncellemeleri ile daha net bir sonuca ulaşabiliriz.

Son olarak vergi geriye yönelik alınabilir, ek olarak üzerine de beyan edilmediğinden ceza eklenebilir. KDV de bu durumla uzaktan yakında ilgilisi olmayan bir vergidir Smiley

nasıl yani şu anda bununla ilgili bi yasal düzenleme yok. öyle bir vergi yok. kalkıp vergi koyarlarsa geçmişide inceleyip oralardan da vergi getirirler mi diyorsunuz?
1715323976
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715323976
Reply with quote  #2

1715323976
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715323976
Hero Member
*

Ignore
1715323976
Reply with quote  #2

1715323976
Report to moderator
1715323976
Hero Member
*

Ignore
1715323976
Reply with quote  #2

1715323976
Report to moderator
F_ala
Member
**

Activity: 308

View Profile
January 24, 2018, 10:32:28 AM

Eğer hatalı noktalar varsa bilgili arkadaşlarında güncellemeleri ile daha net bir sonuca ulaşabiliriz.

nasıl yani şu anda bununla ilgili bi yasal düzenleme yok. öyle bir vergi yok. kalkıp vergi koyarlarsa geçmişide inceleyip oralardan da vergi getirirler mi diyorsunuz?

böyle bir şey mümkün olabilir mi? koca forumda bi muhasebeci bi maliyeci yok mu ya.
onlyyou34
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

elysian.finance

View Profile
January 24, 2018, 01:14:13 PM

Kripto paralardan elde edilen gelirler git gide artıyor bu nedenle devlet mutlaka bir adım atacaktır. Kimsenin kazandığı paralara el koyacaklarını zannetmiyorum ama vergi borcu çıkartabilirler, o nedenle çektiğimiz paraları kesinlikle har vurup harman savurmamalıyız.

ELYSIAN FINANCE      Next generation reverse backed token   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Collateral-backed stable-coins
     Github  ◥ Telegram   ◥ Twitter   ◥ Discord             Trustless and decentralized 
                             ❱❱❱   JOIN Elysian Finance   ❰❰❰                     Stake and bond to earn up to 1000% APY 
Splabs
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 13

View Profile
January 24, 2018, 03:02:52 PM

Yasal düzenleme olmadığının da %100 emin miyiz ? Keza devlete ben bu yasayı veya yönetmeliği bilmiyordum diyemiyoruz.
Bu yorumu yaparken, ilgili konunun mevcut borsa (bist) işlemleri ile benzerlik göstermesi şekilde ele alınması ile ilgili olabilecekler için yapmıştı.
Bilindiği üzere borsa gelirleri aracı kurum veya banka üzerinden vergilendirilmekte.

Son olarak ilgili açıklamalar kendi yorumum. Eğer müsait olabilirsem ilgi konuyu bir özelge ile gelir idaresine sormayı düşünüyorum.

http://www.gib.gov.tr/dilekce/ozelge_talep_formu.html
ali48
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
January 24, 2018, 03:20:23 PM

En temiz yöntem sanırım btc hesabı bağlanabilen kredi kartları. (Sanırım onlar şimdilik bu özelliklerini askıya aldılar). Eğer bu özeliğe sahip kredi kartları tekrar kullanıma açılırsa, kredi kartı ile dilediğin internet sitesinden altın  alınarak btc nizi tl ye çevirmiş olursunuz. Zİra borsalar üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem için geriye dönük olarak da inceleme yapılarak vergilendirme söz konusu olacak gibi gözüküyor. Burada en asgari süre 1 yıl gibi gözüküyor. Geçmiş 1 yıl içerisinde borsalar üzerinden gerçekleştirdiğiniz hareketler incelenerek vergilendirme söz konusu olabilir diye düşünüyorum.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
January 24, 2018, 03:31:49 PM

Belirli limitleri geçmezseniz sıkıntı olmaz diye biliyorum. (20.000 TL olması lazım) Kalkıpta 1 milyon TL'yi hesabınıza çektiğinizde bu nereden geliyor diye soracaklar ve kdv + gelir vergisi ödemek zorunda kalacaksınız. (kdv + gelir vergisi kısmı konuşuluyor daha. kesin bir bilgi yok.) Ben Bitcoin'i zaten TL'ye çevirmem çok acil bir durum olmadığı sürece.

"Yurt dışında Btc alıp paribuya transfer edip tl ye çevirirsek bunun da bir hukuki yönü var mıdır ?" Neden olsun? Başka birisinin adına işlem vb yapmadıysan ve Tl'ye çevirdiğinde vergi verirsen hukuki bir sorun çıkmaz. Vergi vermeden yaparsan bu işlemi seni keşfetmelerine kalmış bir durum.

Sormazlar, daha doğrusu soramazlar. 2002 de şuanki iktidarın ilk iptal ettiği şey nerden buldun yasasıydı Smiley
Doğal olarak şuanda soramazlar(yani guguk sistemimiz var ayrı konu)
Sorduğundada açıklar çeker gidersin. Vergi yazmak isterse mahkeme kanalıyla halleder o parayıda vermezsin.

...
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
January 24, 2018, 04:39:32 PM

Sürüyle konusu açılıyor vergilendirme mevzusunda. Netleşen bir şey var mı. En son vergilendirme yapılmayacak diye duymuştum ne olacak peki gelir vergisi mi ödenecek herkesin merak ettiği bu konu netleştirilirse iyi olur. Devletin de net bir şeyler ortaya koyması bilgilendirme yapması gerekiyordu şimdiye kadar. Milletin parasını çektikten sonra mı hesap soracaklar, çeker parayı yeriz ondan sonra ceza kesmek için kolları sıvarlar.
afrasiyab
Newbie
*

Activity: 52

View Profile
January 25, 2018, 05:42:43 PM

İlkönce devlet YouTube gibi platformlara vergi getirsin daha sonra bitcoin ve türevlerine getirir.
Abdest_tozu
Member
**

Activity: 112

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
January 25, 2018, 07:30:57 PM

Ortalıkta yasal bir düzenleme yok konuşulanlar ancak tahmin den ibaret ama vergi kaçınılmaz gibi görünüyor umarım oranlarda aşırılığa kaçılmaz

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
moneva
Member
**

Activity: 126
Merit: 28

diwtoken.com

View Profile WWW
January 25, 2018, 08:31:44 PM

Almanya çoktan bu vergilendirme işlemlerine başlamış bile. Başka bir başlıktada bulabilirsiniz.
Mesela yine örnek gösteriyorum şu kanunu koymuşlar.
1 yıldan fazla yatırımınız varsa ve trade etmediysen tüm vergilerden muaf sayılıyorsunuz.

bu kanun / kural - her neyse - bitcoin ve kripto paralar icin özel bir durum degil.
yillardan beri, ne alirsan al - en az 1 yil tuttuktan sonra satip kar realizasyonu yaparsan, vergi yok. bu altin, gümüs, hisse, koleksiyoner ürünler icin zaten gecerliydi; simdi bitcoin icin de gecerli...

cok mantikli - su ana kadar en mantikli sistem... 1 yil tutacaksin, yani spekülasyon degil, gercek yatirim araci olarak kullanacaksin. kazanirsan vergi yok. bunun aynisinin tipkisini türkiye icin umuyorum.

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
cryptokuros
Newbie
*

Activity: 12

View Profile
January 25, 2018, 08:57:43 PM

Benim beklentim en kısa sürede devletin düşük oranda bir vergilendirme uygulaması. Hem yurt dışından gelen parayı kontrol altına almak hem hiçbir şey yapmadan ülkenin zenginleşmesini sağlamak kalkınmanın önünü açar. Ülke yönetiminin ticari zekasına güvenim sonsuz. Buradaki abilerimize önayak olmak düşüyor Roll Eyes
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
January 25, 2018, 10:12:22 PM

yani arkadaşlar gerekli açıklamaları yazmış, vergilendirme usulünü bu konu ile ilgili kanunda boşluk olmasına rağmen vergi uygulamasında izlenecek yolu çizmiş. tabi ki biz bu vergiyi ödememenin yollarını arayacağız neden mi, ekleriyle birlikte %50 ye varacak da ondan. insaf be kardeşim, kaybıma ortak mısın ki karımın %50sine sataşıyorsun. bu sistem bankaları kaldırsın, bir sonraki aşamada yeni bir sistemle bence devletler de artık kaldırılsın. silah yoksa, asker de yok. asker yoksa savaş da yok. kaldırın sınırları yıl olmuş 2018. neyse gaza geldim yine. vergi düşsün ödeyelim. altına zümrüte vergi yok, hatırlatmak istedim.

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
aquaris19
Newbie
*

Activity: 16

View Profile
February 01, 2018, 12:26:15 PM

Umarım vergilendirme en yakın zamanda uygun oranlarda olur. Vergilendirme olursa yasal olarak tanınmış da olur. %50 gibi absurd oran değil de %20-%30'larda makul olursa, İsviçre, Estonya gibi geleceğin teknolojisine ayak uydurursak ülkece kalkınırız.
Feoner
Newbie
*

Activity: 49

View Profile
February 01, 2018, 07:21:34 PM

mr.garant teşekkür ederiz güzel bir aydınlatma oldu bu topic. En azından bitcoin çıkar mı düşer mi konusu değil
ottomans_enigma
Member
**

Activity: 280

View Profile
February 01, 2018, 07:45:21 PM

Hocam şu daha mantıklı atıyorum gittiniz, almanya da bozdunuz, isviçre de bozdunuz vs, vs,  bu nakit parayı türkiyeye alakalı kurumlarla irtibata geçerek, düzgün yasal bir biçimde getirebilirsiniz, zaten şu anda türkiye dışarıdan gelen dolar euro altın vs gibi değerlere çok sıcak bakıyor,

diyelim almanyada sanayiniz var, ticaretiniz var, hekimisiniz vs çalıştınız biriktirdiniz, araba saatınız elinize para geçti, bunu tabiki türkiyeye getirebilirsiniz,

btc yi de böyle düşünün, bozdunuz diyelim btc nizi, getirirsiniz buraya euro dolar olarak, altın olarak, kayıt altına alırlar hoş geldin derler bir en kötü
bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
February 02, 2018, 04:44:18 AM

Umarım vergilendirme en yakın zamanda uygun oranlarda olur. Vergilendirme olursa yasal olarak tanınmış da olur. %50 gibi absurd oran değil de %20-%30'larda makul olursa, İsviçre, Estonya gibi geleceğin teknolojisine ayak uydurursak ülkece kalkınırız.

Hocam %20 -30 larda makul vergilendirme olsun demişsiniz de bence bu şekilde kimse kabullenmemeli. Sonuçta toplanan vergilerle uzay üssü kurulmuyo nerey gittikleri az çok da belli.Birde bir cok kişi şuan zararda diyelim ki adam btc 16k iken aldı bugun cok acil paraya ihtiyaci var 8.8.k dan bozdurcak bide bundan makul dediğiniz%30 u verilirse ne olacak.Herkes risk alıyor zaman zaman stres yaşıyor biseyler den kısıyor 3-5 daha kazanabilmek için ama hep kazanılan bir piyassa değil ki bu. Vergilendirme yerine tanınıp kripto paraların kullanılabilirliğini ülkede yaysın yasallaştırıp şirketlerin btc ile ödeme alabileceği yapıya müsade etsin ülkeye kripto paralarla tatil yapmaya hemde kripto para alıp satmaya gelecek biton insan çıkar.Sonucta gidip dolar alırken dolar aldım diye %20 %30 vergi vermiyoruz kripto paralardan da verilmemeli.Zaten herşey vergi iyice bunaldık artık şurdan 3 5 gelirimiz var o bari kısıtlanmasın.
moneva
Member
**

Activity: 126
Merit: 28

diwtoken.com

View Profile WWW
February 03, 2018, 10:54:00 AM

Bizimkiler bitcoin yükselikteyken agizlari sulandi hemen bir vergi gündemi atti ortaya... Bitcoin düsüyor ve bizimkilerden ses seda yok, acidilar galiba bizim halimize:) Bitcoin tekrar yükselise gectiginde pat diye koyacaklar ortaya yine vergi olayini...

Merak ediyorum; bizim bakanlardan - özellikle bitcoin'a karsi konusanlardan - hangilerinde ne kadar ve hangi coinlardan var? Smiley

DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
February 03, 2018, 11:42:06 AM

Bizimkiler bitcoin yükselikteyken agizlari sulandi hemen bir vergi gündemi atti ortaya... Bitcoin düsüyor ve bizimkilerden ses seda yok, acidilar galiba bizim halimize:) Bitcoin tekrar yükselise gectiginde pat diye koyacaklar ortaya yine vergi olayini...

Merak ediyorum; bizim bakanlardan - özellikle bitcoin'a karsi konusanlardan - hangilerinde ne kadar ve hangi coinlardan var? Smiley

Bunun yükseliş düşüşle alakası yok pek, yapısı gereği kontrol edilebilmesi zor bir alan. Ayrıca buradan gelen kazancı elde tutmak zor mesela birisi bir günde 2x yapıp parasını bankaya çektiği zaman durmuyor onu geri yatırıyor dolayısıyla riski yeniden alıyor ve bir yerde kaybediyor.
seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
February 03, 2018, 12:53:27 PM

Vergi durumu ciddi bir sacmalık.. Gelmesi halinde de zaten çogu insan borsa dan elini ayagını ceker…
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
February 03, 2018, 01:23:54 PM

vergi dilimine takılman halinde kazandığını varsaydın meblara ulaşmışsan eğer zaten ödeyeceğin mebla sana koymaz. şahsen ben gözden çıkartırım. ama belirli aralıklarla ufak ufak nakde çevirirsen bu çok göze batan bir durum olmaycaktır. kumar sistemi burda ilk akla gelen yöntem. belirli aralıklarla en basitinden kıbrısa giriş çıkış yapıp nerden geliyor bu değirmenin suyu denildiğinde kumardan kazandım demen kaynağı temize çeker. tüm bunlara gerek var mı? bence  hayır? işin işleyişini bilen iyi bir muhasebeci ya da mali müşavir senin kayıtlarını düzgün bir şekilde temize çekecektir.
o meblaları kaldırdığında zaten bu konuları daha ayakları yere basan bir şekilde ele alıp yol haritası çıkartacaksın.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: