Bitcoin Forum
March 28, 2024, 07:58:56 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiyede Bitcoin Kazanç Vergilendirilmesi  (Read 1025 times)
mr.garant (OP)
Jr. Member
*

Activity: 90
Merit: 1

View Profile
January 21, 2018, 12:35:40 PM

Selamlar arkadaşlar , sormak istediğim şu. Ağır hodlerim fakat diyelim ki 1 milyon Dolar gibi bir para kazandım ve türkiyede kalmak istiyorum. Doğrudan btcturk Paribu gibi sitelere btc aktarıp bankama çekebilir miyim. Banka bana nerden geldi bu para ya da devlet bunun vergisini ödedin mi demez mi ? Bu işlemi nasıl legalleştirebiliriz.

Ek: Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. Yurt dışında Btc alıp paribuya transfer edip tl ye çevirirsek bunun da bir hukuki yönü var mıdır ? Lütfen Ciddi olalım.

Teşekkür ederim herkese.
1711655936
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711655936
Reply with quote  #2

1711655936
Report to moderator
1711655936
Hero Member
*

Ignore
1711655936
Reply with quote  #2

1711655936
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711655936
Hero Member
*

Ignore
1711655936
Reply with quote  #2

1711655936
Report to moderator
1711655936
Hero Member
*

Ignore
1711655936
Reply with quote  #2

1711655936
Report to moderator
mr.garant (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 21, 2018, 12:42:33 PM

Ayrıca şunu da sormak istiyorum. Diyelim ki Almanya ile türkiye arasında BTC fiyat farkı çok büyük. Ve benim almanyada bir Banka hesabım var. Almanyada btc alıp - paribuya btc transferi gerçekleştirip. Paribudan tl ye geçip ve bu Türk lirasını tekrar almanyadaki hesabıma göndermek istesem legal nasıl yapabilirim. Devlet yine nereden geldi bu para demez mi ? Sınırı nedir bunun ? Olabildiğince tüm hukuksal yönlerini öğrenmek istiyorum.
ahmetcem
Jr. Member
*

Activity: 74
Merit: 3

babacoin.online

View Profile WWW
January 21, 2018, 12:43:59 PM
Merited by BitcoinTurk (2)

Belirli limitleri geçmezseniz sıkıntı olmaz diye biliyorum. (20.000 TL olması lazım) Kalkıpta 1 milyon TL'yi hesabınıza çektiğinizde bu nereden geliyor diye soracaklar ve kdv + gelir vergisi ödemek zorunda kalacaksınız. (kdv + gelir vergisi kısmı konuşuluyor daha. kesin bir bilgi yok.) Ben Bitcoin'i zaten TL'ye çevirmem çok acil bir durum olmadığı sürece.

"Yurt dışında Btc alıp paribuya transfer edip tl ye çevirirsek bunun da bir hukuki yönü var mıdır ?" Neden olsun? Başka birisinin adına işlem vb yapmadıysan ve Tl'ye çevirdiğinde vergi verirsen hukuki bir sorun çıkmaz. Vergi vermeden yaparsan bu işlemi seni keşfetmelerine kalmış bir durum.

Zerrece tamahım yoktur şu dünya varına
Rızkımı veren Hüda'dır kula minnet eylemem
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
January 21, 2018, 12:44:36 PM

ilk soru. şu anda herhangi bir vergilendirme yok.
maliyeden birkaç kişiye mektup gitmiş sonra görüştükleri zaman öğrenmişler ki türkiye'de ki borsaları denetlemek için olduğu öğrenilmiş.

en fazla nereden geldi bu para hayırdır gardaş dedikleri zaman sende işlem dökümlerini gösterirsin.
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
January 21, 2018, 12:47:04 PM

Belirli limitleri geçmezseniz sıkıntı olmaz diye biliyorum. (20.000 TL olması lazım) Kalkıpta 1 milyon TL'yi hesabınıza çektiğinizde bu nereden geliyor diye soracaklar ve kdv + gelir vergisi ödemek zorunda kalacaksınız. (kdv + gelir vergisi kısmı konuşuluyor daha. kesin bir bilgi yok.) Ben Bitcoin'i zaten TL'ye çevirmem çok acil bir durum olmadığı sürece.

"Yurt dışında Btc alıp paribuya transfer edip tl ye çevirirsek bunun da bir hukuki yönü var mıdır ?" Neden olsun? Başka birisinin adına işlem vb yapmadıysan ve Tl'ye çevirdiğinde vergi verirsen hukuki bir sorun çıkmaz. Vergi vermeden yaparsan bu işlemi seni keşfetmelerine kalmış bir durum.

vergi verirsen demişsin de neyin vergisini vereceksin?
işletmen olur gelir vergisi verirsin. ev alır satarsın vergisini verirsin. araba alır satar vergisini verirsin.
kriptoparalarda şu anda bi vergilendirme yok. vergilendirme sadece borsalarda
bireysel bir vergilendirme söz konusu değil.
themystick
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

eHarvestHub

View Profile
January 21, 2018, 01:10:34 PM

Eninde sonunda bu vergilendirmeyi getirecekler ve muhtemelen özel bir vergi türü olacak bu gibi durumlar için. Yüksek de bir miktar olması muhtemel.

mr.garant (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 21, 2018, 02:16:05 PM

Almanya çoktan bu vergilendirme işlemlerine başlamış bile. Başka bir başlıktada bulabilirsiniz.
Mesela yine örnek gösteriyorum şu kanunu koymuşlar.
1 yıldan fazla yatırımınız varsa ve trade etmediysen tüm vergilerden muaf sayılıyorsunuz.
koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
January 21, 2018, 02:18:43 PM

Vergilendirme olacaktır diye düşünüyorum ben de yani az buz bir rakam değil bu. en temizi şu, btc yi mal olarak kabul edip bir mal gibi vergilendirmek. ama o zamanda bizim hükümen bokunu çıkarır bu işin %200 vergi getirir. normal arabadan %160 vergi alan adam bunlar.
mr.garant (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 21, 2018, 02:21:10 PM

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim bu arada.

Devlet sanırım bu konuda hala yeterli bilgiye sahip bir adamı bulamadı ya da umursamıyor.
Beklemek lazım sanırım.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
January 21, 2018, 08:02:37 PM

ortada herhangi bir vergi yok. olursa nasıl bir şey olacağı da belli değil. o yüzden çok düşünmemek gerekli. vergiyi çıkarttıktan sonra düşünürüz ne yaparız nasıl yaparız diye.
harsak06
Member
**

Activity: 182
Merit: 10

View Profile
January 21, 2018, 10:43:25 PM

Bence yeterli bilgiye sahip adam bulamadığından değil biraz meseleyi küçümsuyor gibime geliyor benim çünkü ülkede kripto dünyası hakkında gereken donanıma sahip kişilerin olduğunu düşünüyorum
emregungor
Full Member

Activity: 475
Merit: 127

View Profile
January 23, 2018, 03:01:40 PM

Dikkat ediniz ben yurtdışına para yolladım paramı alamadım bi ton sorun çıkardılar iranla nükleer silah ilişkiniz varmı nereye gidiyor nereye geliyor para takıldı bi türlü alamadım halen geri dönüş bekliyorum paradan
seymenyunus16
Newbie
*

Activity: 196
Merit: 0

View Profile
January 23, 2018, 03:07:49 PM

Muhtemelen bu vergilerle beraber hiçbirşey kazanamamış olacağız.
Bir şekilde buradan da önümüzü tıkayacaklar. Bu ülkede kazanmak zor değil ama devlet büyük bir kısmını alıyor. Asıl problem de bu.
justin.kop1
Jr. Member
*

Activity: 50

View Profile
January 23, 2018, 05:46:12 PM

Bi an önce vergilerin gelmesi bizim için legal olması ve ileride başımızın ağrımamasını sağlar.
basgan
Member
**

Activity: 92
Merit: 10

View Profile
January 23, 2018, 05:54:48 PM

Kripto paralardan kazancın vergilendirilmesi için iki yol var. Ya yasal değil diyecek paranıza çökecek, ya da yasal diyecek şu kaydı kuydu şu kadar da vergisi var diyecek. Biz şu an ortasında bir yerdeyiz, her an her şey olabilir Cheesy
stewart2012
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 255

View Profile
January 23, 2018, 06:13:19 PM

Şu an Türkiye'de herhangi bir vergilendirilme bulunmuyor istediğin tutarda çekim emri verebilirsin. Öyle takibe alınma var falan diyenler var, sanmıyorum bu forumda bile jip alan adamlar vardı gayet iyi kazancı olanlar var.
LongHodler
Newbie
*

Activity: 35

View Profile
January 23, 2018, 07:44:31 PM

Vergi gelmesi durumunda, bunu geriye doğru işletecekler/işletebilirler mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?
Splabs
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 13

View Profile
January 23, 2018, 10:20:08 PM

Normal şartlar altında kişi tarafından elde edilen her gelir vergiye tabidir.  İlgili gelirin vergilendirilmesi, kişini yapmış olduğu gelir beyanı üzerinden işletilir.

Örneğin bir iş yerinde maaşlı olarak çalışıyorsunuz, ilgili gelir beyanınızı şirketiniz size adınıza yapar ve maaş zamanında sizin adınıza belirtilen gelir verginizi ödeyerek size net maaşınızı verir.
Veya bir taşınmazınızı kiraladınız ve aylık kira alıyorsunuz, bu durumda da  mülk sahibi ilgili kirayı aldığında elde ettiği gelirine binayen beyanname ile bunu bildirir ve vergisini verir. (ticari kiralamalarda stopaj vergiside vardır lakin genelde bu vergi kiracıya yıkılır)

Gelir vergisi oranları kişinin yıllık toplam gelirine göre kademeli oranda değişmektedir.
İlgili oranlar ücrete tabi (çalışan maaşı) ve ücret dışı olan kazançlar için farklılık göstermektedir.

Ücret Dışındaki Gelirlere Uygulanacak Gelir Vergisi Tarifesi 2018

Gelir Dilimi                                                                    Vergi Oranı
14.800 TL'ye kadar                                                            % 15
34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL, fazlası                     % 20
80.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL, fazlası                    % 27
80.000 TL'den fazlasının 80.000 TL'si için 18.480 TL, fazlası    % 35

Lakin işin içine borsa gibi bir durum girdiğinde durumlar biraz değişmekte ve  stopaj vb gibi ek vergi kalemleri de eklenebilmekte. Lakin diğer vergi kalemlerini  ve ilgili oranları tam bilemiyorum.
Normal şartlarda yapılması gereken, ilgili kazançların 1500 Tl üzeri olması durumunda (son güncel rakamı bilmiyorum) Gelir unsurunun  Menkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi ve ilgili gelirin vergisini vermesi gerekmektedir.
Keza konu kripto borsa olduğunda (gelirin belgelenmesi vs karışık) ilgili konunun bir gelir uzmanına danışılması veya bilgi edinim hakkı çerçevesinde maliye bakanlığına sorulması en doğrusu olacaktır.

Ek olarak ilgili konunu ülke gündeminde oluşturduğu yer nedeni ile konu hakkında yakın bir zamanda maliye bakanlığı tarafından bir düzenleme getirileceğini düşüncesindeyim.

Son olarak vergi geriye yönelik alınabilir, ek olarak üzerine de beyan edilmediğinden ceza eklenebilir. KDV de bu durumla uzaktan yakında ilgilisi olmayan bir vergidir Smiley

Menkul sermaye iradı nedir?
Sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kar payı, faiz, kira ve benzeri iratlar menkul sermaye iradıdır.

Eğer hatalı noktalar varsa bilgili arkadaşlarında güncellemeleri ile daha net bir sonuca ulaşabiliriz.
kirkarsedat
Newbie
*

Activity: 140

View Profile
January 24, 2018, 05:40:09 AM

Bu konularda donanımlı türkiyede çok insan var sakın adam bulamadılar gibi düşünce olmasın sadece hükümet şu anda bu konuya uzak bakıyor önceliği değil. ama mercek altına almaya başladığında vergilerde gelecektir. ve kesinlikle düşük oranda değil.
Xnergy
Newbie
*

Activity: 22

View Profile
January 24, 2018, 05:50:51 AM

Peki bitcoin ile altın alıp, bankadaki altın hesabına gönderilse veya yatırılısa yine vergi durumu olur mu?
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: