Bitcoin Forum
April 24, 2024, 01:37:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Market Crash. Resentiment sau remușcare  (Read 263 times)
xcajun21 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
February 09, 2018, 05:37:51 AM
 #1

Am avut o oarecare tendința sa cred ce spune mass media, dar parca nu mai am aceeași încredere de pana acum. Se spune ca a fost panica. Am cautat răspunsuri, iar după ce am citit un articol recomandat de cineva pe telegram, m-am cam simțit păcalit in privința statutului de hodler. Am cam aflat ca prețul pieței tine de opinie. Este mai bine sa ai putere de cumpărare in orice moment. Acum ma mulțumesc cu statutul de holdler din păcate fiindcă piața nu îmi mai oferă alta opțiune. Dacă ați observat, înainte de 25 ianuarie, a mai fost o oscilație majora, dar toate reveniseră la normal in scurt timp, este o diferența fata de ce se întâmpla acum.

https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/7vga1y/i_will_tell_you_exactly_what_is_going_on_here/
1713965829
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713965829

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713965829
Reply with quote  #2

1713965829
Report to moderator
1713965829
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713965829

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713965829
Reply with quote  #2

1713965829
Report to moderator
1713965829
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713965829

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713965829
Reply with quote  #2

1713965829
Report to moderator
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 09, 2018, 06:12:56 AM
 #2

E normal ca să vrei să vinzi ca sa poți cumpăra mai jos. Toți traderii fac asta în măsura în care pot anticipa trendul. Dar dacă toți ar face asta prețul s-ar prăbuși mai repede decât ai putea tu să dai ordinul de vânzare. Plus că nu ar mai cumpăra nimeni. Așa că rolul de holder este foarte bine stabilit și util pentru a nu lăsa o piață să se prăbușească complet. De asemenea mulți oameni nu se pot detașa de idea bani si pierdere. Dacă ai cumpărat scump îți vine greu să vinzi mai ieftin; în definitiv nu ai pierdut nimic până nu faci efectiv vânzarea. Orice bot ar fi vândut demult, pentru că ei au un algoritm logic în spate și nu au sentimente. Oamenii în schimb au. Dacă totuși te hotărăști să vinzi în scădere mai e si riscul ca prețul să nu mai scadă și tu să fi prins chiar zona de bottom. Iei țeapă de 2 ori. Așa că dacă nu ai nervii tari și nici cunoștințe necesare de analiză a pieței, mai bine stai în afară. Prețul oricum va reveni la un moment dat, chiar dacă va dura mult timp această revenire. Dacă vrei tot hold e și asta, deși n-o faci din încrederea în moneda respectivă.
cryptostrich
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
February 09, 2018, 07:17:35 AM
 #3

Mass media e full of shit. Atat cei de pe la CNBC cat si cei de la noi (astia sunt mai grav). De curand a aparut si Moise Guran sa faca pe desteptul pe cand chiar el admite ca nu intelege functionarea bitcoinul-ui. Aveam o parere buna despre el dar se pare ca e tot un mascarici. Si Isarescu a dat niste comunicate idioate care sugereaaz inhibarea dezvoltarii oarecum in timp ce guvernatorul bancii centrale europene a zis ca e posibil ca ei sa detina bitcoin in viitorul apropiat.
xcajun21 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
February 10, 2018, 02:07:27 AM
Last edit: February 10, 2018, 04:29:25 AM by xcajun21
 #4

Foarte just.

Dacă ne uitam în jur termenul de holder este bine definit și pare sa fie player-ul major de pe piața, back up și investor.
Ce am constatat este ca se merge pe premiza de investment pe termen lung, dar de data asta cred ca a fost ceva diferit cu scăderea aceea. Piața a scăzut fiindcă (după părerea mea) a fost un val imens în Nov - Dec de publicitate prin toate știrile, etc. Ideea este ca se poate merge pe hold, dar trebuie neapărat sa scoți și ceea ce ai câștigat din investiție. Eu personal n-am făcut asta iar acum am rămas asa; dacă scade btc, scad celelalte, ținând cont ca majoritatea oamenilor cumpăra btc pe prim plan și apoi altcoins. Sunt foarte multe surse media care recomanda diferite target-uri, mainstream-ul urmează sfaturile lor, dar trebuie atenție mare fiindcă se vând și banane. Deci nu merge întotdeauna hodler, fiindcă acolo undeva, cineva scoate profitul odată ce target-ul personal este atins. Pare newbie ceea ce spun, dar este ceea ce am văzut.


Andrew1337
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 574
Merit: 255


View Profile
February 11, 2018, 08:31:24 PM
 #5

Nu este nicio problema ca a cazut piata cryptovalutelor atat de rau . Este normal sa se intample aceasta corectie dupa atata pump pe bitcoin si celelalte monede . Daca te uiti pe graficul celor 4 ani 2014-2018 o sa observi ca la fiecare inceput de an este o corectie destul de mare Smiley dupa care incepe usor usor sa isi revina. Nu uita daca vinzi pierzi instant Smiley
Happy holding
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 12, 2018, 07:10:58 AM
 #6

Singurii care au pierdut in perioada asta sunt cei care au cumparat in decembrie si sperau ca intr-o luna doua se vor imbogati.
Daca te uiti la cresterea marketcapului din ianuarie 2017 si il compari cu ian 2018 o sa obsersvi o crestere de la 17miliarde la 400-500 miliarde.
Deci e mai mult decat clar pentru cei care sunt in jocul asta de mai mult de cateva luni ca suntem in continuare pe crestere .
Pe forum ii vezi ca se plang si raspandesc stiri false doar cei lacomi care doresc sa se imbogateasca la propriu peste noapte.

ionut.a.r
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 1


View Profile
February 12, 2018, 11:03:25 AM
 #7

Da, zilele astea marketacap-ul este de 450-500 mld. Insa la sf lui noiembrie era de aprox 800 mld. Scaderea asta de capital tine pretul jos la tot ce inseamna crypto. Pt ca pretul sa creasca este nevoie de infuzie masiva de capital, lucru putin probabil in perioada urmatoare. Sa nu uitam ca perceptia publicului larg s-a schimbat in rau din decembrie incoace, in mare parte datorita instabilitatii pietelor asiatice si a media (mesaje negative pe CNN si BBC sapt trecuta, plus comunicarile locale din Franta, Germania, Corea de Sud, India ....)

In plus, datorita volatilitatii mari si a timpului din ce in ce mai mare de confirmare a tranzactiilor (cel putin pe BTC), crypto devine din ce in ce mai mult un asset si nu o moneda. Ca sa fie moneda trebuie sa fie stabila, usor convertibila si rapida in tranzactionare ... exact ce nu este crypto acum. Iar pentru un asset sa creasca ai nevoie de multi jucatori (cresterea numarului de jucatori inseamna cresterea capitalului si automat cresterea valorii de piata a assetului respectiv).

Asa ca ... va fi interesant ce se intampla in perioada urmatoare. Deocamdata vad o rezistenta mare in jurul pragului de 8000$, insa ordinele de vanzare sunt si ele mari.

Sporuri,
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 13, 2018, 12:43:43 PM
 #8

Da, zilele astea marketacap-ul este de 450-500 mld. Insa la sf lui noiembrie era de aprox 800 mld. Scaderea asta de capital tine pretul jos la tot ce inseamna crypto. Pt ca pretul sa creasca este nevoie de infuzie masiva de capital, lucru putin probabil in perioada urmatoare. Sa nu uitam ca perceptia publicului larg s-a schimbat in rau din decembrie incoace, in mare parte datorita instabilitatii pietelor asiatice si a media (mesaje negative pe CNN si BBC sapt trecuta, plus comunicarile locale din Franta, Germania, Corea de Sud, India ....)

In plus, datorita volatilitatii mari si a timpului din ce in ce mai mare de confirmare a tranzactiilor (cel putin pe BTC), crypto devine din ce in ce mai mult un asset si nu o moneda. Ca sa fie moneda trebuie sa fie stabila, usor convertibila si rapida in tranzactionare ... exact ce nu este crypto acum. Iar pentru un asset sa creasca ai nevoie de multi jucatori (cresterea numarului de jucatori inseamna cresterea capitalului si automat cresterea valorii de piata a assetului respectiv).

Asa ca ... va fi interesant ce se intampla in perioada urmatoare. Deocamdata vad o rezistenta mare in jurul pragului de 8000$, insa ordinele de vanzare sunt si ele mari.

Sporuri,

Si 400-500 nu este suficient? Faptul ca btc a ajuns la 20k atunci a fost o greseala. Adevarata lui crestere a fost defapt la 8k, cea de acum.
Mi se pare ca in noi-dec 2017 lumea si-a ridicat asteptarile bazandu-se pe bula de atunci si din cauza asta nu vad adevarata crestere, cea la care ne-am stabilizat acum si care este, de asemenea, impresionanta.

Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 13, 2018, 04:27:54 PM
 #9

salutare, da, intr-adevar in momentul de fata este o totala degringolada in piata crypto, cred ca in martie, sper, sa isi revina la nivelul de la inceputul lui ianuarie

allenubba
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 103
Merit: 1


View Profile
February 13, 2018, 07:44:18 PM
 #10

salutare, da, intr-adevar in momentul de fata este o totala degringolada in piata crypto, cred ca in martie, sper, sa isi revina la nivelul de la inceputul lui ianuarie


Posibil sa fie mai bine dupa Summitul G20 din Argentina, unde se v-a discuta despre cryptomonede la propunerea Frantei si Germaniei...
Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
February 13, 2018, 09:37:06 PM
 #11

Eu cred ca totul va reveni la normal. Piata a cazut extrem de mult. Analistii spun ca ar fi normal si ca asta ar fi valoarea normala. Sper sa creasca valoarea
lucianus_luciferus
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 101

nothing is lost if you don't lose yourself


View Profile WWW
February 13, 2018, 11:53:37 PM
Last edit: February 14, 2018, 12:14:58 AM by lucianus_luciferus
 #12


pai daca ar fi sa ne luam dupa graficul de anul trecut si sa nu luam in calcul acel spike la 20000 atunci pretul actual ar fi corect







sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 14, 2018, 08:45:00 AM
 #13

Piata incepe sa-si revina. Desi mai sunt zile cu rosu preponderent, procentele sunt mici.
Eu zic ca am trecut de dip si de acu intram in normalitate. E timpul pentru achizitii noi si investiii in ICO-uri.

xcajun21 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
February 15, 2018, 04:59:00 AM
 #14

Pentru mine, dacă ETH trece de 1.2k si ajunge la 1.4k, sunt fericit... Green pastures primăvara / vara asta !

ETH ftw: https://youtu.be/Tzzt_5Lid7Q?t=759

Zubilica2
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 1


View Profile
February 15, 2018, 08:24:15 AM
 #15

Vedem in 2 saptamani , daca misca ceva dupa G20. Oricum e in crestere usoara, ceea ce inseamna normalitate.

Eth o sa creasca usor pana la urmatorul Hype. Atunci care pe care. Ma astept la 10k Eur/ETH  Smiley

De ce g20 ?

https://www.reuters.com/article/us-global-bitcoin-france-germany/france-germany-to-make-joint-bitcoin-regulation-proposal-at-g20-summit-idUSKBN1F728X



sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 15, 2018, 09:01:22 AM
 #16

Eu zic ca daca bitcoin reuseste sa treaca de pragul de 10 000$ suntem safe. Piata da semne de revenire. A venit primavara mai devreme la noi.
Faptul ca se va discuta la G20 despre bitcoin nu poate decat sa aduca un plus de valoare in crypto.
Oricum reglementarile vor veni cat de curand, prea mult au fost amanate.

Zubilica2
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 1


View Profile
February 15, 2018, 09:12:42 AM
 #17

pe piata din Korea este trecut de 10k , e ceva inevitabil. O normalizare inseamna crestere lenta pana la urmatorul hype.

10k o sa avem la nivel international in 1-2 zile , cel tarziu sfarsitul saptamanii.

Apoi Bear market in apropiere de G20.
X299
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 90
Merit: 0


View Profile
February 15, 2018, 09:37:44 AM
 #18

Vad ca isi revine,se apropie de 10 000$. Smiley
allenubba
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 103
Merit: 1


View Profile
February 15, 2018, 12:10:51 PM
 #19

Vedem in 2 saptamani , daca misca ceva dupa G20. Oricum e in crestere usoara, ceea ce inseamna normalitate.

Eth o sa creasca usor pana la urmatorul Hype. Atunci care pe care. Ma astept la 10k Eur/ETH  Smiley

De ce g20 ?

https://www.reuters.com/article/us-global-bitcoin-france-germany/france-germany-to-make-joint-bitcoin-regulation-proposal-at-g20-summit-idUSKBN1F728X






Fiindca la acest summit se v-a discuta si despre cryptomonede si depinde ce hotarari se vor lua pentru viitor in aceasta privinta. Sper sa fie reglementate pentru ca fenomenul are foarte mare amploare, dar orice este posibil... sunt foarte multe voci care spun ca monedele virtuale sunt folosite in activitati ilegale, asta fiind unul dintre motivele care intarzie aparitia legilor in domeniu...
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!