Bitcoin Forum
March 30, 2020, 01:19:33 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Teknik Analiz ve Önemi  (Read 353 times)
paca08
Member
**
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 14


View Profile
February 16, 2018, 08:21:04 PM
Last edit: February 16, 2018, 08:35:19 PM by paca08
Merited by teramit (2), batuhantstknn (2), designerusa (1)
 #1

Arkadaşlar teknik analizin önemine inanan biriyim. Yinede teknik analiz tek başına yeterli olmayıp diğer argümanlarla desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyim. Diğer argümanlar ise Bitcoin ve ilgilendiğiniz altcoinlerle ilgili haberlerdir. Şimdi sizlere teknik ve diğer argümanlarla ilgili doyurucu bilgiler vereceğim.

İlk önce teknik analizden başlayalım. Teknik analize başlamadan önce teknik analiz nedir ? Neye yarar ? Nasıl kullanılır ? gibi sorulara yanıt arayıp, sıfırdan başlamak isteyenlere şöyle bir kaynak vereyim. Buyrun https://www.coindeks.net/wp-content/uploads/2017/12/Kripto-Finans-Teknik-Analiz.pdf kaynak pdf formatında olup sonuna kadar tekrar tekrar okunması gerekmektedir.

Teknik analiz konusunu kaynağından öğrendikten sonra tecrübeli kişileri takip etmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu kişiler yıllarını yatırım yaparak geçirmiş kişiler olup teknik analiz konusunda da bir hayli iyi ve başarılı kişilerdir. Yaptıkları analizler yüksek oranda başarılı sonuçlanmaktadır. Bu kişiler:

https://tr.tradingview.com/u/TTMuratEgin/  
https://tr.tradingview.com/u/cryptofinancetr/           ( Üçüde tradingviewde olup, üye olunup takip edilirse paylaşım yaptıklarında mailinize otomatik
                                                                               olarak paylaşım yaptıklarına dair uyarı gelir.)
https://tr.tradingview.com/u/tcbeg/


Bu kişilerin yanısıra youtubedan takip ettiklerimde var. Bunlar hem bilgilendirici videolar hazırlıyor hemde yararlı teknik analizlerle size yol göstermenin yanısıra teknik analize iyice hakim olmanızı da sağlıyor. Bu kişiler:

https://www.youtube.com/channel/UC87A7vsRlyZ68gtu-z1Q3ow
https://www.youtube.com/channel/UC9NJvP1muGeG01fNzY91ukg
https://www.youtube.com/user/isikalp91

Yukarıdaki linklerden paylaştığım kişileri takip ederek hem piyasa hakkında bilgi almış olacaksınız hemde teknik analiz hakkında doyurucu bilgilere ulaşmış olacaksınız. Ancak bir hesap varki anlık al satçılar için güzel videolar yapıyor.
O hesaba da şurdan https://www.youtube.com/channel/UCbOmzoxl_JLrboEvY7KINgg ulaşabilirsiniz. Özellikle kripto para sinyal bulucu videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Bunların yanısıra da bitcoin ve altocinlerle ilgili haberlerden anlık haberdar olmanızı ve hızlı teknik analiz ve tavsiyelerden yararlanacağınız sosyal medya hesaplarını belirtmek istiyorum. Bu hesaplar:

https://twitter.com/makinvestment    ( En beğendiğim hesaptır. Kendisi hem balık verir hemde balık tutmasını öğretir. Ağırbaşlıdır. Net favorim)
https://twitter.com/Selcoin                ( İyidir takip edin)
https://twitter.com/Kisa_Samsun       ( Sık sık al sat paylaşımında bulunur. Güzel hesap)
https://twitter.com/coinciyiz               ( BTC ve kripto piyasaları hakkında çok güzel paylaşımlarda bulunuyor)
https://twitter.com/altcoinrookie         ( Başarılı yorumları var takip edilir )
https://twitter.com/SantManukyan      ( Tüm piyasalarla ilgili yararlı bilgiler verir)

Kararsız kaldığınızda ve yatırım yapmak istediğinizde bu kişileri takip ederek daha rasyonel yatırım yapmış olacaksınız. Piyasa hakkında çok daha fazla bilgi edinmiş olacaksınız.

Sonuç olarak yukarıda vermiş olduğum bütün bilgileri harmanlayarak teknik analizi öğrendiğiniz gibi öğretecek seviyeye dahi gelebilirsiniz. Ayrıca piyasa hakkında edindiğiniz bilgiler ile kendinden emin bir yatırımcı haline gelmiş olacaksınız. Daha bir çok kaynak verebilirdim ama en pratik olanları sizlere vermek istedim. Ek bilgi edinmek isteyenler bu başlık altında bana yazarsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
khasank
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 281View Profile
February 16, 2018, 08:54:55 PM
 #2

Üşengeçliğim den vakit ayırıp öğrenemedim şu teknik analizin ileri seviyesini. Bundan dolayı da çok fırsat kaçırdığımı düşünüyorum. Önemine şahsen ben de inanıyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kolay gelsin
kingofrogues07
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 13


View Profile
February 16, 2018, 09:13:05 PM
 #3

Bende tam tersine yılların kurdu değilseniz teknik analizin yarardan çok zarar verdiğini düşünenlerdenim. Çünkü bunun kesin bir kuralı yok ve genellikle piyasa yapıcılar teknik analiz tuzaklarını çok fazla uyguluyorlar. Bu işin erbabayım yıllarımı verdim diyen insanların bile çok  ters pozisyonda yakalandığı çok oluyor. Normal kullanıcılar için en mantıklı ve uzun vadede getiri yapacak formül en az sayıda alım satım yapmaktır. Her gün al-sat peşinde olup totalde ciddi paralar kazanan insan sayısı çok nadirdir ben hiç rastlamadım. Trend tersine döndüğünde karlarını eritmesi de olasıdır. Çünkü bu al-sat bir bağımlılık haline geliyor, grafikteki en küçük zik-zaktan bile bir şeyler koparma psikolojisi oluşuyor insanda. Dolayısıyla piyasanın trendi ters yönde ilerlediğinde yakalandığı ters pozisyonda stop-loss uygulamadı ise zararı katlanarak büyüyor. Bir yerden sonra lanet edilip bırakılıyor yada dibe yakın bir pozisyondan satılıyor. Buna onlarca kez şahit oldum.

Rakamları belirleyecek kadar paranız yoksa hiç bir zaman dip ve tepeleri yakalayamazsınız. O yüzden 8 de alıp 15 de satan ve bekleyen birisi hergün al-sat yapandan fazla kazandığına eminim.

ksteve96
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 628
Merit: 125


alcedoplatform.com


View Profile WWW
February 16, 2018, 10:13:26 PM
 #4

Teknik analizlerin her zaman işe yaradığını düşünmüyorum. Kripto para konusunda çok fazla değişken var ve spekülasyona açık bir konu. Bazen kripto paralarmı teknik analize uyuyor yoksa analizlermi kripto paralara uyduruluyor diye düşünüyorum. Teknik analizleri tamamen dışlamak hata olur fakat bu analizlerin yanlış çıkma ihtimali yüksek diye düşünüyorum.

  𝗔𝗟𝗖𝗘𝗗𝗢  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Making Cryptocurrencies Accessible For Everyone!         Made in
██████████████████████████████████████████       GERMANY
   ⎮  𝗔𝗡𝗡  ⎮  𝗪𝗵𝗶𝘁𝗲𝗽𝗮𝗽𝗲𝗿  ⎮  𝗙𝗮𝗰𝗲𝗯𝗼𝗼𝗸  ⎮  𝗧𝘄𝗶𝘁𝘁𝗲𝗿  ⎮  𝗠𝗲𝗱𝗶𝘂𝗺  ⎮  𝗕𝗼𝘂𝗻𝘁𝘆  ⎮  𝗧𝗲𝗹𝗲𝗴𝗿𝗮𝗺  ⎮           🇩🇪 🇩🇪 🇩🇪
alex219
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 632
Merit: 251


View Profile
February 16, 2018, 11:52:52 PM
 #5

Bu piyasada teknik analizlerin hiçbir önemi bulunmuyor çünkü çoğu zaman biz grafiklere fincan çizerken balinalar bizi taklaya getiriyor. Ben hiçbir şekilde teknik analiz yapılmasını tavsiye etmiyorum.. Güncel olarak gündem takip edilmeli bunun için yabancı haber kaynaklarını kullanabilirsiniz.
gokayc
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 263View Profile
February 17, 2018, 12:25:32 AM
 #6

Teknik analizin ben de önemli olduğuna inanıyorum ama tabi ki de ek başına yeterli değil. Fiyata etki eden diğer etkenler de yakından takip edilmeli. Bu son bitcoinin düşüşünde bir çok grafik yorumcusunun yanıldığına şahit oldum. Zaten bu nedenledir ki "stop limit" diye bir şey var Smiley

           ▄▄█████████▄▄                         ▄█▄                ▀██████▄                   ▄██████▀
        ▄█████████████████▄▄                    ▄███▄                 ▀██████▄               ▄██████▀
         ▀███████████████████▄                 ▄█████▄                  ▀██████             ██████▀
           █▀▀       ▀▀████████▄              ▄███████▄                   ██████▄         ▄██████
  ▄█▄                    ▀██████▄            ▄█████████▄                   ▀██████▄     ▄██████▀
 ▄████▄                    ▀█████▄          ▄███████████▄                    ███████▄ ▄███████
▄█████▀                     ▀█████▄        ▄██████▀██████▄                     █████▀▀▀█████▀
██████                       ██████       ▄██████   ██████▄                     ▀█▀     ▀█▀
██████                       ██████      ▄██████     ██████▄                     █       █
██████                       ██████     ▄██████       ██████▄                   ▄█▄     ▄█▄
▀██████▄                    ▄█████▀    ▄██████         ██████▄                ▄█████▄▄▄█████▄
 ▀██████▄                  ▄█████▀    ▄██████                                ███████▀ ▀███████
  ▀██████▄               ▄██████▀    ▄██████                               ▄██████▀     ▀██████▄
   ▀████████▄▄       ▄▄████████▀    ▄██████                               ▄██████         ██████▄
     ▀███████████████████████▀     ▄██████                 ██████▄      ▄██████▀           ▀██████▄
       ▀▀█████████████████▀▀      ▄██████                   ██████▄   ▄██████▀               ▀██████▄
           ▀▀█████████▀▀         ▄██████                     ██████▄▄██████▀                   ▀██████▄
  O HOLD YOUR
OWN KEYS!
  O   O [SUCCESS   
RAISE
US$18mil+]
paca08
Member
**
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 14


View Profile
February 17, 2018, 09:43:48 AM
 #7

Arkadaşlar yukarıda sadece teknik analiz tek başına yeterli değil diye belirttim ama tam anlamıyla içeriği okumamışsınız. Yukarıda paylaştığım kişiler BTC ve alt coinler hakkında fazlasıyla bilgili ve başarılı kişilerdir. Ben teknik analize inanmıyorum diyebilirsiniz ancak anlamadığım şey teknik analiz yüzde yüz tutsaydı zaten anlamsız olurdu. Çünkü o zaman teknik analizi bilen herkes zengin olurdu.

BTC ve diğer altcoinlerin düşeceğini hatta dip yapacağını bilen arkadaşın şu videosuna https://www.youtube.com/watch?v=DyTORIP1p9M&t=5s  göz atın o zaman bakalım ne düşüneceksiniz. Video tarihine ve sonra olanlara bakmanız yeterli olacaktır. Ben bu videoyu paylaştığı gün izledim ve dalga geçtim sonra tabiki pişman oldum. Birde siz izleyin bakalım teknik analiz işe yarıyor mı yaramıyor mu ? Zaten teknik analiz yüzde yüz işlemez işlese çoğu kişi zengin olurdu. Ancak diğer verilerle birleştirildiğinde çoğu kez işlediğini göreceksiniz.

Trendi takip etmek lazım demiş bir arkadaş peki soruyorum bu trend nereye kadar gider veya sürer. Genelde fibonacci direnç noktlarına kadar gider ve o noktalardan geri döner. Bu düşüş veya yükseliş olsun farketmez. Tecrübe ve teknik analizi birleştirenler bu tür piyasalarda başarılı olurken teknik analiz yapmadan karambole yatırım yapanlar bahis veya kumar oynamaktan başka bir şey yapmamaktadırlar.

Son olarak gerçekten teknik analiz öğrenmek isteyenler paylaşımımı tam ve sabırlı bir şekilde okur ve uygularsa ne demek istediklerimi anlayacak ve daha rasyonel bir yatırımcı haline geleceklerdir.
soilwork79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 100View Profile
February 17, 2018, 11:20:30 AM
 #8

Teknik analiz her zaman işe yaramaz ama bilen kişiler bilmeyenlerden bir tık ayrılır. Bilmiyorsanız bile bilenleri takip edebilirsiniz. Zamanla kimin iyi kimin kötü tavsiyeler verdiğini anlarsınız. Twitterda bu işten anlayan birçok üstat var onları takip edebilirsiniz.
reddolphin
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 0


View Profile
February 17, 2018, 03:00:12 PM
 #9

ne iş yapıyorsanız yapın işin teknik kısmından haberiniz olsun derim ben.her zaman doğru çıkmaz ama illa ve illa fikir verecektir.emeğine sağlık, güzel başlık olmuş.
suukool
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 415
Merit: 100


View Profile
February 17, 2018, 04:19:37 PM
 #10

Teknik analizler kesin sonuçlar vermesede doğru kararlar verebilmek adına fikirler verir. Bu anlamda tek başına yeterli olmasada iyi bir teknik analiz yol göstericidir.
BitSharke135
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 252


View Profile
February 17, 2018, 05:00:49 PM
 #11

Bu kadar çok spekülasyon yapılan bir piyasada teknik analiz ancak düz piyasalarda işe yarar. Bitcoin'in volatilitesi gereği hiçbir zaman düz bir piyasaya sahip olamadık.
Delinquency
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 566
Merit: 250View Profile
February 17, 2018, 10:32:01 PM
 #12

Çok faydalı bir konu olmuş, teşekkür ederim.
İnsanlar bu işlerle uğraşmadan önce birçok şeyi bilmeliler örneğin grafik okuma, inceleme borsa stratejisi vesaire...
İnsanlarımız zengin olma hayali kurmadan önce bunları öğrenmeliler
HokageNanadaime
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


The Experience Layer of the Decentralized Internet


View Profile
February 17, 2018, 10:35:22 PM
 #13

Benim için teknik analiz kendimizi tatmin etme yolunu ve yalanını ifade ediyor hiç bir şekilde safi bu analizlerle bu piyasa da başarıya gidileceğine inanmıyorum

paca08
Member
**
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 14


View Profile
February 18, 2018, 06:00:04 PM
 #14

Arkadaşlar yukarıda da bir çok kez dediğim gibi teknik analiz tek başına yeterli değildir. Diğer verilerle desteklendiği zaman etkili olmaktadır. Teknik analize önem veren ve öğrenmek isteyen arkadaşlar yukarıda belirttiğim adımları uygularsa kendileri için yararlı olacaktır.
yavuz
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 6


View Profile
February 23, 2018, 07:50:10 PM
 #15

yeterince sermayesi olan birisi teknik analizcilere tuzak kurabilir.
teknik analizin alım sinyali vereceği şekilde fiyatla oynar ve siz alım sinyali geldiğini düşünüp alırsınız ve koinler elinizde patlar.
incelemedim ama bu tür tucak kuran balinalar hatta "teknik analiz tuzak kurma botu" şeklinde yazılımlar vardır.
bitcoincitr
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 251


View Profile
February 23, 2018, 09:04:30 PM
 #16

Bende konu sahibine katılıyorum teknik analiz kriptoparalar arasında sadece destekleyici bir unsur olarak kullanılabilir hatta bana göre teknik analizin bu piyasaya %5 bile etkisi yoktur. Genelde biz hangi coinin yükseleceğini bilemiyoruz çünkü Insider Trader diye bahsedilen kişiler balinalara içeriden bilgi sızdırıp tokenin fiyatını daha biz öğrenmeden yükseltiyor.
ersmny1
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 0


View Profile
February 24, 2018, 09:29:54 AM
 #17

kesinlikle ben de aynı fikirdeyim.eğer bu işin borsasıyla uğraşan her kimse, zarar etmemek istiyorsa teknik analizden anlaması gerekiyor.aksi halde işi şansa bırakmaktan başka bir şey değil.
javatar
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 61
Merit: 0


View Profile
February 24, 2018, 03:13:53 PM
 #18

Teknik analizin benim için mantıklı olabilmesi için derin öğrenme,makine öğrenmesi,veri madenciliği gibi yapay zekanın çoğu altdalının birleşmesi ile insanların alış/satış durumlarını tahmin ederek olabilir.Yoksa genel anlamdaki teknik analizlere bitcoin için çok önem vermiyorum
triedra
Member
**
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 11


View Profile WWW
February 25, 2018, 12:14:45 PM
 #19

forumda teknik analizden anlayan arkadaşlar grafikler paylaşıyor. bazıları da teknik analize serzenişte bulunarak diyor ki "balina isterlerse uçurur" gibi anlayış getiriyor. şu anda 1500 ve üzeri kaç tane token, coin felan varsa hepsi teknik analizden yararlanılarak grafikleri oluşturuluyor. bunu bilmemek büyük eksiklik. balina isterse pump yapar ve fibonacci hedefleri arasında %400 küsür fibonacci seviyesine kadar bile uçurabilir.

nemruth
Member
**
Offline Offline

Activity: 138
Merit: 12


View Profile
February 25, 2018, 02:38:48 PM
 #20

Bu kadar çok spekülasyon yapılan bir piyasada teknik analiz ancak düz piyasalarda işe yarar. Bitcoin'in volatilitesi gereği hiçbir zaman düz bir piyasaya sahip olamadık.
Baştan sona yanlış bilgi veriyorsun.Ekle bakalım HV indikatörü sana ne verecek.son 1 haftada %650 yaptım,hiç bir salak saçma tiyo habere bakmadan.İnsanları bilmeden etmeden yanlış yönlendirmeyin.Bu işi yapıyorsanız kuralları öğrenmek zorundasınız.Yoksa gidin at yarışı,iddia falan oynayın kazanma şansınız daha yüksek
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!