Bitcoin Forum
April 23, 2024, 01:06:58 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: rig odasının basıncını yükseltip overclock yapmak  (Read 353 times)
yavuz (OP)
Jr. Member
*

Activity: 210
Merit: 6

View Profile
February 16, 2018, 08:42:41 PM

rig odasının basıncını 1 bar yerine 2 bar yapacaksınız.
hava daha yoğun olduğundan soğutucu pervaneler 2 kat etkili çalışacak.
buda size teoride fazladan overclock imkanı verecektir.

bu teknik ilaç fabrikalarında kullanılır. üretilen sıvı ilaçlar buharlaşmasın diye paketleme odasının basıncı yüksektir.
işciler uzay filmlerindeki gemilerde olduğu gibi önce ufak bir odaya girer ve basınç eşitlenince çalaışacakları kısma geçerler.

dünyada bunu deneyen olmuşmu bilmiyorum tabi.
insan vucudu maximum kaç bara dayanır onuda bilmiyorum.
ama teoride işe yarayacak bir metod.
1713877618
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713877618
Reply with quote  #2

1713877618
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713877618
Hero Member
*

Ignore
1713877618
Reply with quote  #2

1713877618
Report to moderator
1713877618
Hero Member
*

Ignore
1713877618
Reply with quote  #2

1713877618
Report to moderator
1713877618
Hero Member
*

Ignore
1713877618
Reply with quote  #2

1713877618
Report to moderator
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
February 16, 2018, 08:51:00 PM

bu teknik ilaç fabrikalarında kullanılır. üretilen sıvı ilaçlar buharlaşmasın diye paketleme odasının basıncı yüksektir.
işciler uzay filmlerindeki gemilerde olduğu gibi önce ufak bir odaya girer ve basınç eşitlenince çalaışacakları kısma geçerler.

Bunun yerine fanların min. hızını yüksek tutup aynı OC yi yapmak daha mantıklı değil mi ? Neden basınç la uğraşayım ki.
yavuz (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 16, 2018, 09:16:48 PM

Bunun yerine fanların min. hızını yüksek tutup aynı OC yi yapmak daha mantıklı değil mi ? Neden basınç la uğraşayım ki.
fanların hızını maximuma getirdiniz diyelim. daha fazla arttırma şansınız yok. ya sıvı soğutmaya geçeceksiniz yada 
fanlar maximumda iken odanın basıncını arttıracaksınız. daha yoğun hava daha fazla soğuma sağlayacaktır.
2 kat yoğun hava 2 kat fazla soğutma sağlarmı ? oran hesabını yapamam ama daha iyi soğutma sağlayacağı kesin.
fanlar birim zamanda daha fazla gaz atomunu sıcak yüzeye çarpacak ve daha fazla ısıyı soğuracaktır.

o zaman oda basıncını 10 bar yapalım diyebilirsiniz ama yapamazsınız.
çünkü binanız 10 bar basınca dayanamaz ve bina tepenize yıkılır. mesela mutfak tüpü sadece 5 bardır ve patladığında duvarı yıkar.
10 bar rig ortamı yapmak için sıvı azot taşıyan tırların arkasındaki basınç tanklarından edinmeniz lazım. aşağıda bir örneği var ;
http://www.isisan.com.tr/tr/img/urunler/lpg-industrial-1.jpg
bu basınca dayanıklı tanklar çok yüksek yatırım gerektirir.
birde insanın 10 bar ortamda yaşayamaz tabiki.
buttons252
Full Member

Activity: 406
Merit: 104

View Profile
February 16, 2018, 09:42:22 PM

soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde böyle bir mantık yok, onun yerine seçilen iklimlendirme sisteminin kapasitesi arttırılmalıdır.
kingofrogues07
Member
**

Activity: 140
Merit: 13

View Profile
February 16, 2018, 10:41:58 PM

Havanın basıncını değiştirebilecek bir donanım yada mekanizma kurmak yerine soğuk hava depolarında kullanılan yöntemlere benzer bir şekilde ısı yalıtımını sağlayıp kullanılan soğutuculardan kullanmak daha basit değil mi Smiley
yavuz (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 16, 2018, 10:51:52 PM

Havanın basıncını değiştirebilecek bir donanım yada mekanizma kurmak yerine soğuk hava depolarında kullanılan yöntemlere benzer bir şekilde ısı yalıtımını sağlayıp kullanılan soğutuculardan kullanmak daha basit değil mi Smiley
odayı basınçlandırmak için linkteki 160 tl'lik kompressör yeter.

https://www.hepsiburada.com/rico-cift-pistonlu-profesyonel-hava-kompresoru-p-HBV00000525YO?magaza=Aypek%20H%C4%B1rdavat&wt_gl=cpc.nelk.6822.yapi-market-pla&gclid=CjwKCAiAn5rUBRA3EiwAUCWb26uxylknyeCUYJ7BNYHATBc028EqaOlvAnoNtz73eh_NiWtfisnbxxoCmvsQAvD_BwE

bu cihazın kapasitesi saatte 3,6 m3, 24 saatte 86 m3. rig odası için yeterli gibi.

soğutucuları yada yalıtımı zaten yapacaksınız. fanları zaten son hızına çıkaracaksınız.
bu metod sadece 160 tl'lik yatırımla mevcut soğutma kapasitenizi epey arttırıyor.

birde silikon alıp pencereleri silikonlayacaksınız. rig odasına giriş kapısını ise buzdolabı kapısında bulunan contadan yapacaksınız. bu conta tek başına sanayide satılır. pencereleride buzdolabı kapısı contası ile çevirirseniz hava sızmaz dışarı.
kingofrogues07
Member
**

Activity: 140
Merit: 13

View Profile
February 16, 2018, 11:05:49 PM

odayı basınçlandırmak için linkteki 160 tl'lik kompressör yeter.

https://www.hepsiburada.com/rico-cift-pistonlu-profesyonel-hava-kompresoru-p-HBV00000525YO?magaza=Aypek%20H%C4%B1rdavat&wt_gl=cpc.nelk.6822.yapi-market-pla&gclid=CjwKCAiAn5rUBRA3EiwAUCWb26uxylknyeCUYJ7BNYHATBc028EqaOlvAnoNtz73eh_NiWtfisnbxxoCmvsQAvD_BwE

bu cihazın kapasitesi saatte 3,6 m3, 24 saatte 86 m3. rig odası için yeterli gibi.

soğutucuları yada yalıtımı zaten yapacaksınız. fanları zaten son hızına çıkaracaksınız.
bu metod sadece 160 tl'lik yatırımla mevcut soğutma kapasitenizi epey arttırıyor.

birde silikon alıp pencereleri silikonlayacaksınız. rig odasına giriş kapısını ise buzdolabı kapısında bulunan contadan yapacaksınız. bu conta tek başına sanayide satılır. pencereleride buzdolabı kapısı contası ile çevirirseniz hava sızmaz dışarı.

Anladım hocam ilginç bir öneri, denerseniz sonuçları merak ediyorum açıkcası.
yavuz (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 17, 2018, 09:34:50 AM

Anladım hocam ilginç bir öneri, denerseniz sonuçları merak ediyorum açıkcası.

bende rig yok, orta vadedede rig kurmayı düşünmüyorum.
yazılımcıyım ben yeni girdim koin işine, 1 aydır bot yazmakla uraşıyorum, önümüzdeki 4-5 ay en az sürekli bot yazmaya vercem enerjimi.
forumda birisi denerse diye paylaştım sadece.
Arizona
Full Member

Activity: 264
Merit: 100

View Profile
February 17, 2018, 04:33:27 PM

Basıncı ayarlamak için sağlam havasız bir oda olmalı tahminimce. Yani pencerelerden hava kaçışı olmamalı, kapının altından kenarlarından hava kaçmamalı ki basınç ayarlanabilsin. Böyle oda hiç kimsede yoktur. Yani kimse uğraşmaz
yavuz (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 17, 2018, 07:25:34 PM

Basıncı ayarlamak için sağlam havasız bir oda olmalı tahminimce. Yani pencerelerden hava kaçışı olmamalı, kapının altından kenarlarından hava kaçmamalı ki basınç ayarlanabilsin. Böyle oda hiç kimsede yoktur. Yani kimse uğraşmaz
havasız derken hava sızdırmasız oda demek istediniz sanırım.
pencereler zaten 2 bat basınçta patlayacağı için depo/işyeri gibi penceresiz ortamlarda yapılabilir yada pencereyi söküp duvar öreceksiniz.
işyerine giriş kapısını sızdırmaz yapmak için buzdolabı kapısındaki contayı metreyle sanayiden alıp kapıya uygulayacaksınız.
yani mevcut bir rig odasını hava sızdırmaz hale getirmek atla deve bir iş değil.
Defloration
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
February 17, 2018, 09:44:22 PM

Boyle bar mar islere gerek yok astari yuzunu asar isik girmeyen klimali odada sicaklik ayarlanabilir. Zaten klima yazin 3-4 aydan fazla calismiyor kisin ise kartlarin fani bile %60 gecmiyor. Yukarida yazana katiliyorum kimse ugrasmaz bu islerle. Siz deneyip sonuclari yazarsaniz belki denenebilir ne diyelim
ugurusta
Sr. Member

Activity: 506
Merit: 251

View Profile
February 17, 2018, 10:57:31 PM

2 kat basınç demek daha fazla sıcaklık demektir. Tabi fanlarda 2 kat fazla üfleyebilir. Bu durumda değişen hiç bir şey olmayacaktır.

Şu mantıkla da bakabilirsiniz, kışın dışarı çıkarken montun altına tek kazak giydiğinizde hissettiğiniz sıcaklık ve 2 kazak giydiğinizde hissettiğiniz sıcaklık olarak düşünülebilir. Kısaca gereksiz bir atraksiyon.

Bana sorarsanız en iyisi yağlı soğutma, konulardan birinde yazmıştım arayıp bulmak gerek.
agacsizkoala
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

View Profile
February 18, 2018, 01:17:11 AM
Merited by fairy_person (1)

2 kat basınç 2 kat sıcaklık demek değildir, lisedeki fizik derslerinize iyi çalışın hocam, ya da lise bittiyse ufak bir fizik 1 kitabı işinizi görür, çok basit bir denklemi var zaten,

temel fizik bilmemek artık kaderimiz değil, basit doğa kurallarını bilmek önemlidir. en basitinden V hızında giden aracın enerjisi E kadarken, 2V hızında gidenin 4E olur, 3V gidenin 9E olur,  yani hız x hız şeklinde basit bir bir orantı var, 1x1 =2  2x2=4 gibi gibi.

bunu bilmeyince her bayram bir avrupa şehri kadar insan trafikte telef oluyor, yuvalar mahvoluyor.
ugurusta
Sr. Member

Activity: 506
Merit: 251

View Profile
February 18, 2018, 01:21:24 AM

2 kat basınç 2 kat sıcaklık demek değildir, lisedeki fizik derslerinize iyi çalışın hocam, ya da lise bittiyse ufak bir fizik 1 kitabı işinizi görür, çok basit bir denklemi var zaten,

temel fizik bilmemek artık kaderimiz değil, basit doğa kurallarını bilmek önemlidir. en basitinden V hızında giden aracın enerjisi E kadarken, 2V hızında gidenin 4E olur, 3V gidenin 9E olur,  yani hız x hız şeklinde basit bir bir orantı var, 1x1 =2  2x2=4 gibi gibi.

bunu bilmeyince her bayram bir avrupa şehri kadar insan trafikte telef oluyor, yuvalar mahvoluyor.

2 kat basınç 2 kat sıcaklık yazmadım ben, daha fazla sıcaklık yazdım önce onu doğru okuduğunuzdan emin olun.

V hızında giden aracın enerjisi E kadarken, 2V hızında gidenin 4E olur
Benim demek istediğimde zaten buna yakın bir şey, bu yaştan sonra oturup tablo hazırlayıp hesaplayacak değilim.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
February 18, 2018, 04:58:21 PM
Merited by chickenfried12 (1)

Arkadaşlar,
bu konuda anlatılan durumu farklı bir çalışma nedeniyle bundan bir kaç ay kadar önce deneyimledim. Şöyle ki;

O dönem benden danışmanlık alan Hiperbarik Oksijen tedavi merkezinde üzerinde 4 adet Tesla K80 bulunan bir hesaplama sunucusunu,
oksijen tedavisi yapılan hastadan veri toplayıp gerçek zamanlı işlemek üzere basınç odasına yerleştirdik.
Hiç öyle hesaba kitaba girmeyin. Yaşadığım olay şudur : hesaplama sunucusu veri akışı başladıktan sonra beşinci dakikada kartlar ısınınca devre dışı kaldı.
sonunda veri toplamak için kullanılan cihazların wifi destekli olanı getirtildi ve sunucuyu basınç odasının dışında çalıştırabildik.

özetle, uçmayın.
Peno2
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 19, 2018, 08:33:19 PM

Hocam odanın basıncı ile oynamak o kadar basıt bır sey degıl + 1 bar demek su altında 10 mt derınmlık demek, sen o odada bellı bır sureden fazla vakıt gecırıp sonra 2 kurus btc kazanacagım dıye deco ya dusmeyesın ...

TheCarm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 502

View Profile
February 20, 2018, 07:16:22 PM

Soğuk hava deposu dışında gördüğüm en ilginç konu oldu. Soğuk hava deposu kadar gereksiz bir düşünce olmuş. Isınan kartları havadar biyerlere koyun bir de sanayi tipi gürültülü pervanelerle destek verin kartlar size saygı duyar sonra.
Sonuç: Isının ilacı havadır. Ortamın havası ne kadar soğutulabilirse kartlarda o kadar soğuk hava çekeceği için ısınma sorunu ortadan kalkacaktır

██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
hasanhuseyin76123
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
February 21, 2018, 12:31:54 PM

Basınç odası kolayca yapılacak bir çözüm değil gibi duruyor.

Bunun yerine daha kolay ve daha etkili bir çözüm şudur.

Ekran kartlarının hava çıkışlarıyla girişlerini birbirinden ayırıp, çıkışları vantilatör yardımıyla odanın dışına doğrudan atmak ortamın ısınmasını önleyecektir.
Isınan sıcak hava hep dışarı atılırsa oda da ısınmayacak. Zaten ekran kartları oda sıcaklığında çalışacak şekilde imal edilmişlerdir.

Basınç odası gibi uçuk çözümler yerine bu şekilde bir çözüm daha mantıklıdır.

Burda tek sıkıntı her ekran kartının Hava giriş ve çıkışlarını birbirinden ayıracak bir kutu vs. yapmaktır.

Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 28, 2018, 04:04:24 PM

Abi muhtemelen canı sıkılmış tuvaletteyken. Yada uyurken birden uyanıp fikrini paylaşmış.
Kötü bişey yapmamış Smiley
Had safhada gereksiz bişey paylaşmış sadece Smiley

...
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
March 11, 2018, 05:26:28 AM

basıncı yükseltmek öyle kolay değil,  zaten bu şekilde ısı transferini arttırmak saçma bir iş, o basıncı yükseltmek için harcayacağın enerjiyi, rigleri soğutmak için kullanırsan 100 de biri kadar enerji tüketirsin, çok yüksek basınç gerekiyor, bunun içinde öyle oda falan olmaz, inflak eder, basınç tankı gerekir,
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: