Bitcoin Forum
May 04, 2024, 08:43:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ajutor  (Read 283 times)
vla103 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 26, 2018, 03:29:26 PM
 #1

Salut, sunt nou pe forum si in lumea "crypto" doresc sa investesc si eu in jur de 200-500$ dar nu stiu absolut nimic.. cum se procedeaza de unde sa cumpar, cum transfer monedele de unde le-am cumparat in wallet etc..se pot cumpara acum si pastrate 1,2,3 ani sau mai mult?
Pot sa cumpar acum monede cu sub 1$ le pastrez pana urca la un pret de 1,000$ sau mai mult ex:bitcoin 11,000 si scoti milioane cum este mai exact??
Multumesc.
1714812202
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714812202

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714812202
Reply with quote  #2

1714812202
Report to moderator
1714812202
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714812202

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714812202
Reply with quote  #2

1714812202
Report to moderator
1714812202
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714812202

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714812202
Reply with quote  #2

1714812202
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714812202
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714812202

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714812202
Reply with quote  #2

1714812202
Report to moderator
Alin998
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 49
Merit: 0


View Profile
January 26, 2018, 04:11:28 PM
 #2

În primul rând, citește cât mai multe pe aici pe forum și pe orice site-uri crypto pentru a-ți da seama ce ți se potrivește BTC sau ETH, termen scurt, mediu sau lung.
steve25
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
January 26, 2018, 07:05:06 PM
 #3

Ai atatea informatii atat in engleza cat si in romana. Exista tutoriale de la zero atat scrise cat si pe youtube. Ia si citeste/vizioneaza, acomodeaza-te cu termenii si lucrurile de baza iar apoi citi forumul eventual poti pune o intrebare mai la obiect.
mcs_john
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 68
Merit: 1

Share your merit with me if I was helpful :)


View Profile
January 26, 2018, 07:25:13 PM
 #4

Pe langa documentarea intensa pe care ti-o recomand si eu, ca sa-ti raspund la o parte din intrebari ar fi asa: Poti cumpara BTC, ETH, LTC etc. de pe exchange-uri care suporta depuneri fiat din RO. Daca vrei sa cumperi alte altcoins decat suporta exchange-ul initial, transferi BTC sau ce ai cumparat in alt exchange unde faci conversia in moneda dorita si apoi de acolo poti sa transferi in wallet-ul propriu. Fiecare moneda are wallet-ul ei. Exista cateva wallet-uri multi moneda (de ex: Exodus). Orice operatiune faci (deposit, exchange, transfer, withdrawal) va avea un fee.

GLOBCOIN │ THE CURRENCY OF GLOBAL VILLAGE │GLOBCOIN (http://www.globcoin.io/)
vla103 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 26, 2018, 08:12:14 PM
 #5

OK, si nu merge sa folosesc usd/euro fara sa cumpart btc/alta moneda si sa ii convertesc? + ma gandeam sa cumpar un ledger nano s pt wallet si pt exhange am facut un cont pe poloniex si urmaream  gate.io.. voi ce imi recomandati??
Pe langa asta la inceput ziceam sa investesc in dogecoin apoi ripple.. mentionez ca nu ma intereseaza sa fac ii vand de pe o zi pe alta ci pentru 1-3 ani spre ex: am 10,000 monede si explodeaza pret-ul dogecoin-ului la 100$ per moneda apoi doresc sa vand toate cele 10,000, cum se procedeaza tot prin exhange si voi putea sa ii vand pe toti odata??
al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
January 26, 2018, 08:20:36 PM
 #6

exista exchange-uri romanesti unde poti cumpara btc, eth, ltc, etc iar inregistrarea + transferul de bani dureaza 2 zile poate
la bitstamp am stat o luna sa fiu validat, ma gandesc ca la poloniex e cam la fel
te sfatuiesc sa incerci cu un exchange romanesc mai degraba (coinflux de exemplu)
daca doresti alte monede (care nu se vand direct), fa-ti cont la binance (nu ai nevoie de documente), cumpara eth sau btc din coinflux direct in wallet-ul din binance si fa ce schimb vrei
steve25
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
January 26, 2018, 08:24:07 PM
 #7

Nu merge cum vrei tu. Ca sa cumperi dogecoin si ripple ai nevoie de o moneda de baza(btc, eth etc) pe care apoi sa o schimbi intr-un market cu monedele tale. Din market retragi toate monedele cumparate in portofelul tau si astepti sa fie $100 dogecoinul.  Roll Eyes  Roll Eyes Roll Eyes Cand vrei sa vinzi ii transferi din portofel intr-un market, schimbi in btc si retragi btc.
Ca sfat, daca bugetul tau e 200-500$ nu iti recomand sa dai un sfert din buget pe ledger coin. Mai bine iti faci un portofel de hartie pe care il tii undeva bine.
vla103 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 26, 2018, 08:42:02 PM
 #8

ok,voi la ce banca aveti card si in ce moneda lei/us/eu si ce fel de card? Smiley
Multumesc frumos.
N1CKH0LAS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 411
Merit: 101



View Profile
January 26, 2018, 08:48:48 PM
 #9

Intra si tu pe sectiunea de Tutoriale in limba romana si citeste. M-am apucat sa scriu o serie de articole ce acopera cam tot ce ai intrebat.Aici gasesti tutorialele:
https://bitcointalk.org/index.php?board=112.0

Pe scurt: cumperi Bitcoin de la un exchange din Romania pentru ca e cel mai usor. Platesti in lei, prin transfer bancar, in aproxiamtiv 24 de ore tranzactia e gata si ai BTC-ul. BTC-ul respectiv il trimiti intr-un exchange strain ( Binance, Bittrex - dintre cele mai mari sau Kucoin, Cobinhood - dintre cele noi si mai mici ) si faci conversia Bitcoin - Altcoin ( BTC-XRP, de exemplu pentru Bitcoin - Ripple ). Pe exchange-ul romanesc, cand cumperi BTC trebuie sa le trimiti date personale. Pe site-urile din strainatate, din moment ce schimbi doar crypto-crypto fara a implica bani fiat, nu-ti trebuie nimic, in afara de un telefon si 2FA ( 2 factor authentication - alpicatie google pentru smartphone ).

Dupa ce ti-ai cumparat altcoins, ori ii tii in exchange, ori ii trimiti in Nano Leger sau Trezor. Verifica intai daca altcoins pe care ii vrei tu se pot stoca pe hardware wallet-ul respectiv.

• Black Desert Online Accounts / Level 60+ Characters: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5240670.0
• Eve Plex, ISK and characters for BTC: https://bitcointalk.org/index.php?topic=341251.0
vla103 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 28, 2018, 10:49:11 PM
 #10

ok, multumesc tuturor:).
SergiuDemerji
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 12


View Profile
February 18, 2018, 04:11:40 PM
 #11

Imi aduc aminte ca si eu la fel asa ma gindeam : intru investesc in coinurri si in 2-3 luni am multi bani Smiley)))

Daca ai investit inseamna ca ai nimerit si tu perioada cea mai nefavorabila  Smiley) sper ca ai tecut-o cu bine .

Informare la maxim trebuie aici , fiecare coin trebuie de studiat la maxim incepind de la echipa, whitepaper , activitate in comunitate , si multe altele ...

ca un coin sa ajunga la 1000 $ trebuie sa atragi atentia la circulating sply si total suply ca daca e din domeniul sute de milionae sau miliarde atunci nu te astepta  sa ajunga la 1000 $ .

Mult succes in continuare si sper ca ai trecut perioada care a fost fara loss... Cry
oviudiu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
February 18, 2018, 06:32:32 PM
 #12

Salut, sunt nou pe forum si in lumea "crypto" doresc sa investesc si eu in jur de 200-500$ dar nu stiu absolut nimic.. cum se procedeaza de unde sa cumpar, cum transfer monedele de unde le-am cumparat in wallet etc..se pot cumpara acum si pastrate 1,2,3 ani sau mai mult?
Pot sa cumpar acum monede cu sub 1$ le pastrez pana urca la un pret de 1,000$ sau mai mult ex:bitcoin 11,000 si scoti milioane cum este mai exact??
Multumesc.

Ai un drum lung de parcurs, dar, iti recomand urmatoarele, in rest te documentezi tu:
1. Cumperi Bitcoin (de la romani) de pe LocalBitcoins, acolo au cel mai bun pret si dai de oameni de incredere;
2. Trimiti Bitcoin-ul intr-un Exchange (KuCoin mi-a facut o impresie buna mie), Binance este cel mai mare pe de alta parte;
3. Iti faci un portofel pe MyEtherWallet (asta in caz a vei cumpara token-uri ERC20)
4. Transferi ce ai cumparat din Exchange in portofelul tau, nu tine banii in Exchange. Daca se inchide, daca se face un token swap sau ceva, vei iesi cu buza umflata.
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 18, 2018, 07:14:42 PM
 #13

salut. eu am card la raiffeisen bank, l-am folosit pt tranzactii crypto, nu am avut probleme. wallet am la myetherwallet si acesta este foarte ok si foarte sigur. ti le recomand

Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
February 18, 2018, 07:24:30 PM
 #14

Ce vrei tu sa faci, sa investesti acum si sa ii tii un an, doi, trei, e cam greu sa te abtii, trebuie sa fii un om foarte rabdator si sa nu cazi prada ispitei si impulsurilor de moment. Chiar si asa, daca ii tii mult timp nu ai certitudinea ca sigur vor avea o valoare mai mare
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
February 18, 2018, 08:28:29 PM
 #15

Vad ca esti foarte incitat de ideea ca vei cumpara ceva de $0.5 ce va ajunge peste 1 an la $1000 si o sa fii mare scula in bascula. Nu chiar asa merg treburile.

Citeste tutoriale. Mai stai pe aici pe forum, mai du-te pe /r/cryptocurrency (reddit). Eu recomand sa nu te grabesti, chiar daca acum e un moment bun de a investi. Ai MARE grija la securitate. Nu trata un Wallet ca contul tau de pe Metin. Asa au facut si aia care o pierdut zeci de mii de dolari în 2011 (care azi ar fi valorat...mult)
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!