Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:32:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Alüminyum profil kullanarak doğru mu yapıyoruz?  (Read 330 times)
Cemlik (OP)
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
March 03, 2018, 01:43:29 PM

Bir çoğumuz alüminyum profille rigleri kuruyor sanırım. Bunuda daha çok yangın riskine karşı yapıyoruz.

Fakat alüminyum iletkendi ben en son hatırladığımda Smiley hala iletkense bu sıkıntı çıkarabilirde. Yani olası kısadevre ihtimali sanıyorum burada daha fazla oluyor.

...
1715175142
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715175142
Reply with quote  #2

1715175142
Report to moderator
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
March 03, 2018, 02:14:55 PM

Bilgisayar kasalarıda metalden yapılıyor. Onlarda iletken. Benim rigim ahşaptan mesela. Derme çatma bir şey kendim yaptım. 25 tane falan fan taktım. Kapalı kasa. Şimdilik sıkıntı yok ama yazın nolucak bilemiyorum.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
March 03, 2018, 02:29:20 PM

acemice hareketler yapmadığınız taktirde en ufak sorunu olmaz  sonuçta topraklamada lazım
Cemlik (OP)
Member
**

View Profile
March 03, 2018, 03:50:25 PM

acemice hareketler yapmadığınız taktirde en ufak sorunu olmaz  sonuçta topraklamada lazım
Aslında tam olarak o yüzden diyorum. Bir dalgınlık anlık bişey olması ihtimaline karşı.

...
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
March 03, 2018, 11:34:04 PM

Bilgisayar kasalarıda metalden yapılıyor. Onlarda iletken. Benim rigim ahşaptan mesela. Derme çatma bir şey kendim yaptım. 25 tane falan fan taktım. Kapalı kasa. Şimdilik sıkıntı yok ama yazın nolucak bilemiyorum.

25 tane fan fazla değil mi.? Rig de kaç tane GPU var.? Zahmet olmaz ise bir fotoğraf çekip paylaşırsanız fikir vermesi açısında. Bu yaz çok sıkıntılı geçmeyecek gibi. Genelde çok sıcak yazlar, çok soğuk kışlardan sonra oluyor. Bu sene neredeyse Türkiye'nin hiç bir yerinde soğuk görülmedi. Bi ara bir arkadaş Sıvı soğutma ile ilgili bir şeyler paylaşmıştı ama konu da arkadaş da yalan oldu gitti sanırım. Bende Sıvı soğutma düşünüyorum ama güzel bir örnek bulamadığım için henüz cesaret edemedim. Sıvı Soğutmadan kasıt, Tüm sistemi yağın için de çalıştırmak. Ve yağı soğutmak (Mineral Soğutma Yağı).

seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
March 04, 2018, 07:17:53 PM

Şahsen aleminyum kullandığım bölüm daha çok ekran kartlarını tutturmak için yoksa anakar psu v.s iletken olmayan bir maddeden şuana kadar da hiçbir sıkıntı yaşamadım..  Ama tahtadan olmasının dezavantajı var mı varsa nedir?  Anlatabilecek teorik olarak değil de pratikte neler yaşadığını anlatabilecek varsa çok memnun oluruz…
Cemlik (OP)
Member
**

View Profile
March 05, 2018, 08:00:45 AM

Şahsen aleminyum kullandığım bölüm daha çok ekran kartlarını tutturmak için yoksa anakar psu v.s iletken olmayan bir maddeden şuana kadar da hiçbir sıkıntı yaşamadım..  Ama tahtadan olmasının dezavantajı var mı varsa nedir?  Anlatabilecek teorik olarak değil de pratikte neler yaşadığını anlatabilecek varsa çok memnun oluruz…
Tahtadan olmasın diye duyulan çekince tamamen yüksek ısı ile kasanın alev alacak olması.
Tabii alırmı bilmiyorum. Yani 70derrcede bi alev yapamaz diye düşünüyorum. Ama iyice kurutup daha düşük ısılarda alev alabilirmi o biraz daha teknik detay sanırım.

...
tokrat
Member
**

Activity: 172
Merit: 15

View Profile
March 05, 2018, 10:32:26 AM

kardeşim bende aynısını düşünmüştüm kurarken rigimi ama şuan için bir problemim olmadı tahta konusunda araştırmalarım oldu en önemlisi kulandığınız tahtanın türü çünkü türe göre değişkenlik gösteriyor ama eger çok fazla ekran akrtınız yoksa tahtadan kurmak daha mantıklı aliminyumdansa çünkü fazla bir ısınma olmayacagı için yangın ihtimali tahta için 0 a iniyor ama alümünyumda kısa devre riski var bir tık

Cemlik (OP)
Member
**

View Profile
March 05, 2018, 11:45:53 AM

kardeşim bende aynısını düşünmüştüm kurarken rigimi ama şuan için bir problemim olmadı tahta konusunda araştırmalarım oldu en önemlisi kulandığınız tahtanın türü çünkü türe göre değişkenlik gösteriyor ama eger çok fazla ekran akrtınız yoksa tahtadan kurmak daha mantıklı aliminyumdansa çünkü fazla bir ısınma olmayacagı için yangın ihtimali tahta için 0 a iniyor ama alümünyumda kısa devre riski var bir tık

Aynen hocam. Bi anlık dikkatsizlik herşeyi yapabilir.
Misal ben s9umun fanını iğne ile kontrol kartından çıkarmaya çalışırken iğne kayıp kısadevre yapıp kontrol kartını bozmuştu Smiley
Bi anlık bişey herşeye sebep olabilir o yüzden Smiley
Benim içinde tahta en makulu.

...
Beginner85
Newbie
*

Activity: 247
Merit: 0

View Profile
March 05, 2018, 11:52:29 AM

Tabi ki 4. Element : Tahta
Hocam ahşap yapın ama her ahşapla yapmayın... 1. sınıf emprenye yapılmış deck ile yapın. O zaman tutuşmanın olabilmesi için Kıvılcım faktörünün N2x180 C olması gerekir yani kısaca tutuşmaz. Isı ile tutuşmanın olabilmesi için ( sıcak metal vb.) 165 derece olması gerekir en az 1 saat durması lazım birde..
Sonuç : 165 derece ısınan rig parçaları zaten patlar daha dogrusu ısınamaz o kadar an dandik psu bile keser elektriği 98C in üstünde..
Eksileri: Nerdeyse yok.
Artıları: statik elktirk olayını elveda dersiniz..
Tüketimde çok az bir fark olur frekanstan dolayı daha z tüketirsiniz
Kısa devre olayını bitirmiş olursunuz kazara bile kısa devre yaptırazmasınız.
Sağlam ve altına tekerlek takarsanız benim gibi her yerde gezirebilirsiniz..
Fizik kuralları gereği daha uzun ama daha ince bir yapı elde edersiniz buda sırlama açısından çok avantaj ( rigleri arka arkaya sıralamak)
Bütçesi çok daha uyguna gelir (el beceriniz varsa )
coinzoid
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
March 05, 2018, 09:51:46 PM

Elektrik hattı yetersiz ise, eski bir şebeke mevcutsa, sigorta kutusuna yeni bir sigorta ekleyip rige özel hat çekebilirsiniz. Ben test amaçlı hazırladığım bir rigde PSU'da sıkıntı yaşamıştım.
Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280
Merit: 0

View Profile
March 05, 2018, 11:00:01 PM

bilgisayar kasası komple sacdan yapılıyor hocam her yeri iletken kapalı kutu, bunun için çok amatör olmak gerekiyor, yoksa aluminyum kasalar daha şık bence
rafsa
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
March 06, 2018, 05:31:22 AM

arkadasım alüminyüm evet iletken ama sen direk onun uzerine bırakmıyorsun plastık bacaklar var onlar üzerinde duruyor senın dediğin gibi olmuş olsa bütün cühazlar kısa devre eder ve zarar görür  kimsede bu rıiki almaz.
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
March 08, 2018, 01:50:44 PM

arkadasım alüminyüm evet iletken ama sen direk onun uzerine bırakmıyorsun plastık bacaklar var onlar üzerinde duruyor senın dediğin gibi olmuş olsa bütün cühazlar kısa devre eder ve zarar görür  kimsede bu rıiki almaz.

arkadaş haklı burada.

zaten sen onu yalıtkan bir madde sonrasında alimunyuma koyuyorsun.

yukarıdaki arkadaşın dediği gibi çok büyük sakarlık yapmazsanız rigden yangın çıkartmazsınız.
aquamand
Member
**

Activity: 224

View Profile
May 06, 2018, 01:04:03 PM

Yangın olasılığı pek görmüyorum riglerde.  ciddi bir ısınma olmaz veya voltaj zaten düşük o kadar düşük akımdan elektrik ihtimali düşük
Abdurrahman Yalcin
Member
**

Activity: 140

View Profile
May 06, 2018, 01:06:11 PM

Hocam bu rig sistemleri kolay kolay sıkıntı çıkarmaz zaten elektronik cihazlardan her tarafta voltaj değişikliğine ve ısınmaya karşı sigorta var birde bizimde aldığımız önlemleri düşünürsek düşük bir ihtimal olur.
TheCarm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 502

View Profile
May 08, 2018, 06:40:16 PM

Desktop pc kasaları metal alüminyum parçalardan oluşur. Anakart kasa montaj delikleri dikkat ederseniz anakartın üzerindeki bileşenlerden çiplerden ve lehimlerden bağımsız delikler. Yani siz anakartın pcbsini kasaya monteliyorsunuz. Ekran kartıda metale değiyor ama pcb üzerindeki destek demiri sayesinde. O da aynı şekilde lehimlerden bağımsız.
Alüminyum rig kasası ne zaman riskli olur sorusuna cevap ? Anakarttaki soketler, lehimler, plastik korumasız pinler, psu kabloları kesilmiş açıkta kablo varsa sıkıntı çıkabilir. Genelde taş zemine basan ayak ile alüminyum rig kasanıza elinizle dokunduğunuzda gıdıklar. Eski evlerdeki topraklamaların sıkıntısı yüzünden gerçekleşen bir olaydır. Siz siz olun topraklamanız ve kaçak akım röleleriniz adam gibi çalışsın daha da bir şey başınıza gelmez

██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
designersinan
Jr. Member
*

Activity: 91
Merit: 1

View Profile WWW
May 09, 2018, 11:50:53 AM

İsonem in antifire boyası var...Ahşaba sürüp 800 derecede 180 dk boyunca alev almayı engelliyor uğraşmayın aluminyumla vs. ile....Yapın rig kutusu boyayın içini düzgün bir hava sirkülasyonu yaratın olup bitsin...hem fanları filtreleyip tozlanmayı da azaltmış olursunuz...BU şekilde rig sorunsuz 7 aydır çalışıyor...

STASH: EASY INSTANT PRIVATE
PRE-SALE 24/09/2017
tekno
Sr. Member

Merit: 255

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
May 09, 2018, 08:45:32 PM

en son aldığım kartları bende ahşaptan yaptım ama geri kalan aliminyum bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum 2 türlüde elektrik tesisatınızda topraklama olmasıda önemli tabi.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
Get 700 YoDollars for Free!
🏆
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
May 12, 2018, 06:35:16 PM

alüminyum hala iletken. iletken olmasını yalnızca elektriği iletmesi olarak düşünmeyin. ısıyı da iletir. hafiftir, dayanıklı sayılır. ucuzdur da.. gidip de anakartı doğrudan alüminyum profillerin üstüne oturtmamak lazım. ya pc kasası içindeki gibi anakart vida yuvalarına ayak yapıp devre bacaklarının kısadevre ihtimalini önlemeli ya da bir yalıtkan antistatik üzerinde kullanılmalı.
hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın gpu sabitlenirken ister istemez bir miktar ısı kullanılan malzeme üzerinde birikir. iletken olması ısının da çabuk dağıtılmasını sağlar.
tahta ya da ahşap dediğiniz gibi bu kadar kullanışlı olsaydı psu da pc kasaları falan da hep ahşap yapılırdı herhalde Smiley gerekli önlemleri aldıktan sonra alüminyum kullanımı hiçbir şekilde sıkıntı çıkarmaz
saulzaents
Hero Member

Activity: 560
Merit: 501

View Profile
May 12, 2018, 11:21:18 PM

Anakartı zınkk diye aluminyum parçanin uzerine koyarsaniz kisa devre olur çöp olur. Adam gibi montaj delikleri ölçülerek delinmis rig kasalari pek sorun cikartmaz. Yinede siz anakartin altina karton tahta veya kutusundaki özel naylonu koyun.
ibram211
Jr. Member
*

Activity: 168

View Profile
May 13, 2018, 12:32:18 PM

Eğer düzenli soğutma varsa bence sıkıntı yok
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
May 13, 2018, 04:52:31 PM

aluminyum kasa kullanırken ne yaptıysam yapayım (topraklama) kısa devre sorununu çözememiştim, sürekli ufaktan çarpıyordu ama işime gelen tarafı rig kapandığında otomatik açılıyordu, elektrik gidip gelse bile başında durmama gerek yoktu, tabi ki bu işin geyik tarafı, şuan ahşap kullanıyorum, farkeden tek şey aslında ağırlık, rig daha ağır, öte taraftan ahşap ısınıyor, ısıyı tutuyor diyorlar ama, pek de bi farkı yok.

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
mumisigi
Jr. Member
*

Activity: 144

View Profile
May 14, 2018, 05:16:40 PM

topraklama açısından bence doğrusu bu ancak çoluk cocuk olmayacak cevresinde yanmaya karsı daha dayanıklı olacağı içinde ahşaptan daha iyi sonuc elde edersiniz.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: