Bitcoin Forum
April 25, 2024, 11:29:51 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Mt. Gox inca influenteaza piata si in ziua de azi  (Read 312 times)
Labrader (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 07, 2018, 07:59:06 PM
 #1

A aparut azi o stire conform careia administratorul falimentarului Mt. Gox, cu aprobarea instantei de faliment, a vandut cam 35.000 BTC si BCH. Se pare ca pe 5 februarie a vandut 18.000 BTC. Este ziua cand BTC a cazut sub 6000. E uimitor cum la 4 ani de atunci, defunctul Mt. Gox inca afecteaza cursul bitcoin.

Stirea e aici: https://www.coindesk.com/mt-gox-trustee-sells-400-million-bitcoin-bitcoin-cash/
1714044591
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714044591

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714044591
Reply with quote  #2

1714044591
Report to moderator
1714044591
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714044591

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714044591
Reply with quote  #2

1714044591
Report to moderator
1714044591
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714044591

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714044591
Reply with quote  #2

1714044591
Report to moderator
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714044591
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714044591

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714044591
Reply with quote  #2

1714044591
Report to moderator
Labrader (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 07, 2018, 10:14:48 PM
 #2

Eu citesc altfel stirea: inlatura multa incertitudine fata de scaderile de la inceputul anului. Pana acum ne intrebam de ce a scazut: o fi scazut increderea, nu mai vrea lumea criptomonede, e o conspiratie a chinezilor / balenelor / bancherilor / smecherilor etc.

Nimic din acestea. Niste baieti aveau de vandut. Deci increderea exista, banii exista, investitorii nu s-au speriat sentimentul bullish e prezent. Dar aveau ei de vandut.

Dupa mine, e combustibil serios pentru sentimentul bullish. Daca acum exista o explicatie logica si relativ banala pentru scadere, atunci cei care stateau in expectativa vor reintra in piata.
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
March 07, 2018, 10:51:11 PM
 #3

Mda, baietii aia mai au cam 165,000 de BTC sa se joace cu piata. Pacat.
Andreialex
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
March 08, 2018, 07:53:05 AM
 #4

Cel putin stim la ce sa ne asteptam...tot raul spre bine, moment bun de shopping
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
March 08, 2018, 01:54:51 PM
 #5

Deci faptul ca baietii aia au vandut 17% din ce detineau a dus la scadere in piata de 50%.
Va dati seama cam unde s-ar fi dus piata daca vindeau 50%? Bine, nu ar fi fost nici in interesul sau dar asta ridica ceva semne de intrebare in legatura cu descentralizarea asta. Cat timp exista balenele BTC nu o sa fie o investitie buna niciodata.

Labrader (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 08, 2018, 04:23:35 PM
 #6

S-a tranzactionat semnificativ mai mult decat au vandut baietii astia. Dar pentru ca nu s-a stiut ca ei vand si de ce vand, au antrenat emotional piata in scadere. Era corect daca anuntau, asa cum fac companiile la bursa: in urmatoarele 3 luni noi avem de vandut atat BTC. Faptul ca au tinut secret si au vandut si fara o metoda inteligenta a afectat toata piata.
focmere
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
March 08, 2018, 06:46:31 PM
 #7

A aparut azi o stire conform careia administratorul falimentarului Mt. Gox, cu aprobarea instantei de faliment, a vandut cam 35.000 BTC si BCH. Se pare ca pe 5 februarie a vandut 18.000 BTC. Este ziua cand BTC a cazut sub 6000. E uimitor cum la 4 ani de atunci, defunctul Mt. Gox inca afecteaza cursul bitcoin.

Stirea e aici: https://www.coindesk.com/mt-gox-trustee-sells-400-million-bitcoin-bitcoin-cash/

Sa inteleg ca asta e motivul pentru care toata piata crypto se duce in jos in momentul de fata?
Ma asteptam sa inceapa sa mearga doar in sus.
cryptostrich
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
March 09, 2018, 02:29:23 AM
 #8

Deci faptul ca baietii aia au vandut 17% din ce detineau a dus la scadere in piata de 50%.
Va dati seama cam unde s-ar fi dus piata daca vindeau 50%? Bine, nu ar fi fost nici in interesul sau dar asta ridica ceva semne de intrebare in legatura cu descentralizarea asta. Cat timp exista balenele BTC nu o sa fie o investitie buna niciodata.

Au vandut ca idiotii nu ca niste investitori. Au vandut prea mult in termen prea scurt si au vandut in support ca idiotii. Cel mai bine era daca vindeau OTC sau distribuiau la creditori in functie de creditele pe care le aveau la ei. Sau chiar daca ar fi vandut, trebuiau sa o faca in stealth mode, la rezistente.

Parerea mea e ca au vrut ca sigur sa acopere datoriile si atat timp cat pretul le-a oferit ocazia sa faca asta nu le-a pasat sa obtina cat mai mult posibil.
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
March 09, 2018, 06:28:37 AM
 #9

Deci faptul ca baietii aia au vandut 17% din ce detineau a dus la scadere in piata de 50%.
Va dati seama cam unde s-ar fi dus piata daca vindeau 50%? Bine, nu ar fi fost nici in interesul sau dar asta ridica ceva semne de intrebare in legatura cu descentralizarea asta. Cat timp exista balenele BTC nu o sa fie o investitie buna niciodata.

Au vandut ca idiotii nu ca niste investitori. Au vandut prea mult in termen prea scurt si au vandut in support ca idiotii. Cel mai bine era daca vindeau OTC sau distribuiau la creditori in functie de creditele pe care le aveau la ei. Sau chiar daca ar fi vandut, trebuiau sa o faca in stealth mode, la rezistente.

Parerea mea e ca au vrut ca sigur sa acopere datoriile si atat timp cat pretul le-a oferit ocazia sa faca asta nu le-a pasat sa obtina cat mai mult posibil.

Nu cred ca au avut de ales. Din cate inteleg, instanta le-a oferit o portita mica de a vinge 35000 de btc si ei au fost nevoiti sa profite de ea. Oricum valoarea actuala a btc-ului este cu mult peste cat era cand a dat teapa Mt Gox. Sigur este o combinatie la mijloc dar cu o piata in scadere nu vad de ce ar avea de castiagat. De cumparat, dupa logica mea, nu ar mai avea  voie sa cumpere. Ei trebuie sa lichideze pentru a stinge soldurile cu creditorii.

Zubilica2
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 1


View Profile
March 09, 2018, 10:04:44 AM
 #10

O sa vedem iar btc aproape sau mai jos de 5000 , pana vand astia 165000 BTC.
SergiuHD
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100



View Profile WWW
March 09, 2018, 08:15:20 PM
 #11

A aparut azi o stire conform careia administratorul falimentarului Mt. Gox, cu aprobarea instantei de faliment, a vandut cam 35.000 BTC si BCH. Se pare ca pe 5 februarie a vandut 18.000 BTC. Este ziua cand BTC a cazut sub 6000. E uimitor cum la 4 ani de atunci, defunctul Mt. Gox inca afecteaza cursul bitcoin.

Stirea e aici: https://www.coindesk.com/mt-gox-trustee-sells-400-million-bitcoin-bitcoin-cash/

Ma indoiesc ca asta e motivul pentru care toata piata se duce in jos. As miza mai degraba pe faptul ca piata inca se stabilizeaza dupa cresterea din Ianuarie.

Labrader (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 09, 2018, 09:59:29 PM
 #12

Mt Gox au declarat ca deocamdata au terminat de vandut. Ieri si azi cred ca e alt fenomen: niste balene micute s-au lamurit ca nu trebuie prea mult ca sa misti piata. Si o misca si ei, sa faca un ban.
cryptostrich
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
March 10, 2018, 06:43:15 AM
 #13

Deci faptul ca baietii aia au vandut 17% din ce detineau a dus la scadere in piata de 50%.
Va dati seama cam unde s-ar fi dus piata daca vindeau 50%? Bine, nu ar fi fost nici in interesul sau dar asta ridica ceva semne de intrebare in legatura cu descentralizarea asta. Cat timp exista balenele BTC nu o sa fie o investitie buna niciodata.

Au vandut ca idiotii nu ca niste investitori. Au vandut prea mult in termen prea scurt si au vandut in support ca idiotii. Cel mai bine era daca vindeau OTC sau distribuiau la creditori in functie de creditele pe care le aveau la ei. Sau chiar daca ar fi vandut, trebuiau sa o faca in stealth mode, la rezistente.

Parerea mea e ca au vrut ca sigur sa acopere datoriile si atat timp cat pretul le-a oferit ocazia sa faca asta nu le-a pasat sa obtina cat mai mult posibil.

Nu cred ca au avut de ales. Din cate inteleg, instanta le-a oferit o portita mica de a vinge 35000 de btc si ei au fost nevoiti sa profite de ea. Oricum valoarea actuala a btc-ului este cu mult peste cat era cand a dat teapa Mt Gox. Sigur este o combinatie la mijloc dar cu o piata in scadere nu vad de ce ar avea de castiagat. De cumparat, dupa logica mea, nu ar mai avea  voie sa cumpere. Ei trebuie sa lichideze pentru a stinge soldurile cu creditorii.
Norocul lor e ca la pretul acesta al BTC, cu cei 200,000 de BTC pe care ii aveau asset-urile valorau in FIAT mai mult decat datoriile pe care le aveau la momentul respectiv. Pacat ca pe useri ii recompneseaza cu pretul aproximativ 400 USD pe BTC. Era mult mai bine atat pentru market cat si pentru useri daca se distribuiau toti BTC la cei care vroiau sa ii ia in loc de bani.

A aparut azi o stire conform careia administratorul falimentarului Mt. Gox, cu aprobarea instantei de faliment, a vandut cam 35.000 BTC si BCH. Se pare ca pe 5 februarie a vandut 18.000 BTC. Este ziua cand BTC a cazut sub 6000. E uimitor cum la 4 ani de atunci, defunctul Mt. Gox inca afecteaza cursul bitcoin.

Stirea e aici: https://www.coindesk.com/mt-gox-trustee-sells-400-million-bitcoin-bitcoin-cash/

Ma indoiesc ca asta e motivul pentru care toata piata se duce in jos. As miza mai degraba pe faptul ca piata inca se stabilizeaza dupa cresterea din Ianuarie.

Parerea mea e ca asta a fost un fel de catalist pentru ca ei au inceput sa vanda exact cand marketul avea nevoie de corectie si au creeat asa o presiune mare incat au spart si supporturile..
Volodin_Pasha
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 54
Merit: 0


View Profile
March 13, 2018, 02:42:49 PM
 #14

Eu cred că această scaderea nu este legată cu MTGOX. capitalizarea a scăzut de la 800.000.000.000 la 300.000.000.000, iar BTC lor sunt o picătură în ocean. pentru creșterea în continuare a prețurilor este necesar ca acest lucru să fie susținut de guvernele.
Labrader (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 14, 2018, 01:35:34 AM
 #15

Capitalizarea reprezinta produsul dintre monedele in circulatie si valoarea de piata a acestora. In niciun caz nu reprezinta valori tranzactionate sau sume investite.

Faptul ca minimul din februarie a fost in ziua cand s-au miscat 18000 BTC din portofelul lor nu poate fi o coincidenta. Exista pe reddit un comentariu scurt din parte boss-ului de la Kraken care spune ca i-a sfatuit sa nu vanda asa cum au facut, dar ei au alti consultanti care ii sfatuiesc. Kraken este custodele fondurilor recuperate de la Mt Gox.
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
March 14, 2018, 09:58:37 PM
 #16

Mai toti participantii acestui forum stim cat de valoros este Bitcoin-ul.
Imi este greu sa cred ca ei nu stiu Huh

Si atunci ma intreb, chiar nu o fi fost nici unul mai rasarit printre ei sa spuna: Ba idiotilor de ce sa vindem acum cand putem sa ii mai tinem si sa marcam profituri enorme?!?
Asa mare nevoie de bani or fi avut ei?


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

Labrader (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 16, 2018, 11:37:57 PM
 #17

Nu erau banii celui care vinde. Administratorul are un comision pe care si l-a incasat, poate ca plata in continuare sau un bonus mare depinde de realizarea unor obiective precum inchiderea disputelor cu creditorii. Ceea ce acum are bani ca sa o faca.

Diferenta de BTC apartine fostului proprietar al Mt Gox.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!