Bitcoin Forum
April 25, 2024, 10:02:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: eth cüzdan güvenliği  (Read 242 times)
coinforumgentr (OP)
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 12, 2018, 02:55:15 AM

Arkadaşlar pcyi ortak kullanıyorum ve pc muhtemelen virüs içinde.
bilgisayarın içinde eth cüzdanım var. private key vs not defterinde kayıtlı duruyor.

cüzdanın içine girdiğim yok. sadece bilgileri tutuyorum.
sizce cüzdanı çalabilirler mi?
pcye sızan trojen olsa ve utc ile başlayan dosyaları arayıp çalsa cüzdanı götürürler yani.

cüzdanı pcden silip sadece flash bellekte tutmak istiyorum.

cüzdan dosyasını silip sadece not defterinde private keyimi tutsam bir problem olur mu?

Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714039333
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714039333
Reply with quote  #2

1714039333
Report to moderator
1714039333
Hero Member
*

Ignore
1714039333
Reply with quote  #2

1714039333
Report to moderator
1714039333
Hero Member
*

Ignore
1714039333
Reply with quote  #2

1714039333
Report to moderator
skcdaking
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 5

View Profile
March 12, 2018, 03:26:01 AM

Mew adresinden bahsediyorsanız tabi ki olur zaten cüzdanınıza giriş yaptığınızda UTC dosyasını yeniden indirebilirsiniz bir problem olmaz.
Mali.sak
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

View Profile
March 12, 2018, 03:56:19 PM
Merited by gileri (2)

bilgisayarın içinde eth cüzdanım var. private key vs not defterinde kayıtlı duruyor.

pcye sızan trojen olsa ve utc ile başlayan dosyaları arayıp çalsa cüzdanı götürürler yani.

cüzdan dosyasını silip sadece not defterinde private keyimi tutsam bir problem olur mu?

MEW cüzdanına giriş de en çok iki yöntem kullanılıyor.
1. privat key ile giriş
2. JSON ve şifre ile giriş.

Sadece private key'i kullanarak cüzdanına giriş yapabilirsin veya JSON+şifresini kullanarak giriş yapabilirsin.

O yüzden private keyi kullanmak en risklisidir. Sebebi not defterine falan gerek yok en dandik keylogger (kopyala yapıştır yapsan da görüntü alan keyloggerlar da çok kullanımda şu anda) bile senin bilgileri uçurmaya yeter.

trojan utc dosyasını alsa da şifreye de ihtiyaç duyacak. her ne kadar mew'de captcha kullanılmasa da yine de riski azaltmış olursun.

şimdi en iyisini söylemek gerekirse.
private key kullanma. private keyi defterine yaz. private keyin olduğu not defterini flasha at yedekte dursun.

senin ana kullandığın yöntem JSON dosyasını kullanmak olsun.

bunu önermemin diğer bir sebebi bazen dolandırıcılar adres diye private key istiyor. dalgınlıktır bu. yanlışlıkla private key verebilirsin. vermem deme veren çok oldu. sadece private keyi yanlışlıkla verdiği için bütün cüzdan gitti.

bilgisayarına da güzelce bir format at. tertemiz işine bakarsın.
coinforumgentr (OP)
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 12, 2018, 05:04:21 PM

MEW cüzdanına giriş de en çok iki yöntem kullanılıyor.
1. privat key ile giriş
2. JSON ve şifre ile giriş.

Sadece private key'i kullanarak cüzdanına giriş yapabilirsin veya JSON+şifresini kullanarak giriş yapabilirsin.

O yüzden private keyi kullanmak en risklisidir. Sebebi not defterine falan gerek yok en dandik keylogger (kopyala yapıştır yapsan da görüntü alan keyloggerlar da çok kullanımda şu anda) bile senin bilgileri uçurmaya yeter.

trojan utc dosyasını alsa da şifreye de ihtiyaç duyacak. her ne kadar mew'de captcha kullanılmasa da yine de riski azaltmış olursun.

şimdi en iyisini söylemek gerekirse.
private key kullanma. private keyi defterine yaz. private keyin olduğu not defterini flasha at yedekte dursun.

senin ana kullandığın yöntem JSON dosyasını kullanmak olsun.

bunu önermemin diğer bir sebebi bazen dolandırıcılar adres diye private key istiyor. dalgınlıktır bu. yanlışlıkla private key verebilirsin. vermem deme veren çok oldu. sadece private keyi yanlışlıkla verdiği için bütün cüzdan gitti.

bilgisayarına da güzelce bir format at. tertemiz işine bakarsın.

Hocam çok teşekkürler açıklayıcı oldu.

pcyi formatlamak yerine sıfır bir tablet alacağım bu iş için. formatlasam bile pc ortak kullanım olduğu için yine risk taşıyacak. 250 liralık bir tablet işimi görür sanırım.
Mali.sak
Member
**

Activity: 238

View Profile
March 12, 2018, 05:22:20 PM

en ideali aslında o. tertemiz sadece bu işin kullanacağın bir tablet. ne virüsle uğraşırsın ne antivirüsle.
oguzhangazi
Member
**

Activity: 308

View Profile
March 12, 2018, 07:33:16 PM

metamask ile bu dertten bi nebze olsun kurtulabilirsiniz. Sürekli cüzdana girmemden bu şekilde halledebilirsiniz
dewildance
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
March 15, 2018, 11:22:57 PM

bilgisayar virüs içinde diyorsunuz, hemen dosyaları başka yere çekip silin ama onada bulaşma tehlikesi var yerinizde olsam private keyi deftere yazar silerdim tüm dosyaları
mehmetkorkrek
Newbie
*

Activity: 154
Merit: 0

View Profile
March 15, 2018, 11:44:03 PM

Virüs olmayan Bilgisayar da bile İnternet Security kullandığım halde dosyaları tutarken acaba diye düşünüyorum. Sizde ciddi anlamda büyük bir cesaret Smiley. Alıp bir USB belleğe atın kafanız rahat etsin. İşinizi sağlama alın.
micalith
Hero Member

Activity: 894
Merit: 501

View Profile
March 15, 2018, 11:45:49 PM

Bilgisayarın virüs içinde ve not defterinde private keyin duruyor öyle mi? Bence çoktan hedef olmuşsun herifler sadece cüzdandaki miktarın artmasını bekliyorlardır.. Ya arkadaşlar biraz dikkatli olun eğer virüslü bir bilgisayarınız varsa ledger dışında hiçbir şekilde cüzdanınıza giriş yapmayın.. İlle de gireceğim diyorsanız Json dosyası ile giriş yapın ama o da tehlikeli.
OldToken
Newbie
*

Activity: 140
Merit: 0

View Profile
March 16, 2018, 12:02:57 AM

Virüs dolu bir bilgisayar var ise bence o bilgisayardan hemen uzaklaşın. Direk Format hatta Fdisk attın Smiley. Arkadaşlar da tarif etmişler. Sizde ki büyük bir cesarte ciddi anlamda. Veya Cüzdan hiç ETH&Token yok Smiley
Neo--
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 288

View Profile
March 16, 2018, 12:09:08 AM

Sen o bilgisayari once bi temizlesen cok daha iyi olur artik sadece kripto adresleri degil tum adresler bitcointalk adresi bile tehlikede.
snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
March 16, 2018, 12:11:38 AM

Yapman gereken temiz bi pc de yeni cüzdan aç ona taşı ne var ne yoksa flashda kalsın cüzdan bilgilerin o virüslü pc dede açma cüzdanını
Kripto_adam
Full Member

Activity: 350
Merit: 108

The World’s First Blockchain Core

View Profile
March 16, 2018, 12:15:41 AM

Simdiye kadar o cuzdani nasil bosaltmamislar ilginc dogrusu hesapta dise dokunur bise yok demekki Smiley yada tokenleri attinda ethereumu sifirmi biraktin:)

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■        SKYNET        ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
Whitepaper   Bounty   Bitcointalk   ■   Facebook   Twitter   Telegram
yns1903
Member
**

Activity: 742
Merit: 15

View Profile WWW
March 16, 2018, 12:49:18 AM

Virüsle beraber bir anda kazancın yok olabilir hocam. En iyisi başka bir platform içinde saklaman Flash mantıklı aslında da oda riskli bir yönden bazen erişim sağlama sıkıntısı oluyor. Mecburen biçimlendirme yapmak gerekiyor. Oldukça güvenli bir Google drive içinde saklayabilirsin. Google hesabını güvenlik yönünden sağlama alarak

krm4700
Full Member

Activity: 490
Merit: 105

View Profile
March 16, 2018, 07:39:38 AM

bu durumların olduğunu gördüm malesef en sağlamı bikaç flash alıp onlarda ayrı ayrı tutmak bir flash sürekli yanında olsun ne zaman cüzdana gireceksen takar bakarsın.

► StudentCoin◄ ♦ Platform to create personal, DeFi and NFT Tokens♦ ► StudentCoin◄
───●●───●●───●●───●●───●●─[   Bounty Detective   ]─●●───●●───●●───●●───●●───
Website◂ | ▸Twitter◂ | ▸Facebook◂ | ▸LinkedIn◂ | ▸Telegram◂ | ▸Reddit◂ | ▸Instagram
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
March 16, 2018, 09:51:42 AM

Bilgisayarın virüs içinde ise dosyaları bir flasha çekmeye çalışma. çoğu trojen antivirüslerden kaçabiliyor. daha geçen hafta arkadaşımın bilgisayarına virüs girdi önce defenderla taradı 4 saat kadar sürdü 1 tane buldu. temizledi kaspersky'ı indirdi saatlerce taradı bilgisayarı tertemiz. fakat chromeye giriyor otomatik kapanıyor. sonra kendisi sayfa açıyor falan.

ideali private keylerini fiziki defterine yaz. ama dikkatli kontrol et. her rakamı her harfi tekrar tekrar kontrol et. her ihtimale karşı not defterinde ki verileri temiz bir flasha at.

daha sonra bilgisayara ter temiz bir format at.

temiz bilgisayarından private key ile cüzdanlarına giriş yap. private keylerinle cüzdanlarına giriş yapabilmişsen flashını biçimlendir ve onu da tamamen temizle.

daha sonra yeni bir wallet aç ve eski walletındaki coinleri tokenleri yeni cüzdana gönder.

temiz bilgisayar ve temiz bir wallet ile kullanmana devam et.

herhangi bir kampanyaya katılmışsan eski cüzdanınla o kampanya managerlere bilgi ver ve adresini değiştir.

tablet alıp bu işler için sadece tabletinden bağlanabilirsin fakat indirdiğin dosyalara, indirdiğin yerlere dikkat edersen sıkıntıyı çözmüş olursun fakat bilgisayarı ortak kullanıyorsan en idealidir kendine ait kişisel bir tablet ile bu işleri görmen.

benim ev arkadaşım bile benim bilgisayarıma dokunmaz. sebebi ise ona güvenmemem benim bilgilerimi çalması değil. yanlışlıkla bir dosya indirebilir. o sorumluluğun altına girmek istemez. bilgisayarı bazen gece açık unuturum bilgisayarı kapatmaz bile belki birşey indiriyordur veya açık bir klasör vardır diye.

güvenlik en önemlisi. en basitide aslında sadece birazcık dikkatli olmanız gerekiyor.
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1293

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 16, 2018, 10:19:41 AM

metamask ile bu dertten bi nebze olsun kurtulabilirsiniz. Sürekli cüzdana girmemden bu şekilde halledebilirsiniz
3rd party bir uygulama olan metamaska bu aşırı güven nereden geliyor? Güvenliğe belki de milyon dolar harcama yapan borsalar hackten kurtulamazken metamask serverlarının dokunulmazlığı varmış gibi davranarak çok risk alıyorsunuz, benden söylemesi.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
medlucky
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile WWW
March 16, 2018, 10:28:25 AM

mew için private key çok önemli biliyosunuz zaten private key de bilgisayarda yüklü ise ordan kişiler cüzdanınıza ulaşabilir çok dikkatli olmak gerekir.cep telefonu mail adresi gibi şeylerde private key inizi saklamayın derim

gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
March 16, 2018, 10:30:42 AM

Hiçbir şey olmaz bence  Smiley çünkü büyük ihtimal alakasız virüsler reklam vs. Ama ileride o key'in çalınması mevcut saklama yönteminle çok mümkün. Private key'i usb ye atsan bile bilgisayarda her zaman mevcut olacak silemezsin artık.
icegeekfresh
Full Member

Activity: 406
Merit: 100

View Profile
March 16, 2018, 11:04:34 AM

Ya ne diye riske atıyorsunuz ki, bişey olsa al başa bela, kullanabileceğiniz başka bir bilgisayar yok mu veya gidin keyleri biyere yazın, printerdan çıkarın vesaire, giriş yapmanız gerekince de burdan yazar girersiniz, o pcde ne bişey saklarım ne de herhangi bir borsaya girerim.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: