Bitcoin Forum
April 25, 2024, 01:12:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Kazancımızın Vergilendirilmesi Hakkında!  (Read 843 times)
gambleroflife (OP)
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 3

View Profile
March 13, 2018, 01:06:36 PM
Merited by TECSHARE (2), Bttzed03 (1)

Arkadaşlar,

Bir kaç başlığa baktım regüle edilmemiş hiç birşey olmaz diyorlar. Öyle demeyin Smiley Olur. Öncelikle verginin kanuni olması zorunlu elbette. Ancak iş herzaman öyle olmuyor. Yeni ürün çıktı istediğin kadar al sat değil hukuki niteliği ne ise ona göre işlem yapılması lazım. Kripto paranın hukuki niteliği tartışmalı ki ben de bu konuda bir makale yazmaktayım. O sebeple verginin ne olacağı tartışmalı oluyor. Ne kadar olacağı tartışmalı oluyor. Ancak en kötüsünden güzel bir gelir vergisi yaparlar. Eskiden kripto paraya eşya diyip direkt kdv de eklemeye çalıştılar. ABD'de yapıldı bu. Çin'de de. Baktılar eşya değil itirazlar geliyor. Şimdi de hisse senedi gibi düşünülüyor genel olarak. Sanki borsadan hisse almışsınız gibi yıllık 22bin tl'yi geçerse geliriniz bildiğim kadarıyla %20 civarında bir vergisi var. Ancak burada da olaylar karışık. Normalde borsada hissede şirket kâr dağıtırken şahıs adına önceden parayı kesip yatırıyor vergi dairesine. Ancak burada da böyle bir durum olmadığı için vergiyi sizin beyan etmeniz lazım. Beyan etmezseniz geriye dönük vergi çıkarırlar. Çıkaracaklar. Gözlerini dikmiş bekliyorlar sizin para kazanmanızı Smiley

Benim şahsi kanaatim ise şu. Tüm kripto paralar aynı değildir. Kimisi para niteliğinde kimisi ise hisse senedidir. (ICO'larda olduğu gibi bildiğiniz üzere ipo yani halka arzın coin versiyonudur bu) Kimisi ise ne para ne senet ne başka bir şeydir. Teknoloji icattır, eşyadır. Yani devletlerin burayı regüle etmesindeki en temel sorun bu işin uluslararası olması. Yani siz eşyayı gittiniz aldınız kimse bilmiyor. Devletler kendi sınırları içindeki şirketlerden bilgiyi alabilir. Ama sizin neyiniz var neyiniz yok öğrenemiyorlar. Kanaatimce yakında uluslarası bir kurum kurulacak bu işlerin takibi için. ICOlar coinler bu kuruma bilgi vermezse kara listeye alınacak.

Mutlaka vergiyi ödemeniz gerekecek. Normalde herkes dolar aldım vergisi yok zanneder. Ancak onun da vergisi vardır. Yıllık bir miktardan fazla kazanırsanız hop çökerler. Belki de bu yüzden birtane kripto para fonu kurulup kişilerin o fon üzerinden (şirket üzerinden) sadece kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödemesi gerekebilir. Bu miktar da hiç azımsanacak bir miktar değil. %40lara varabilir. Devlet açmış gözleri bekliyor. Oturacağız yakında kucağına.

Peki ne olacak nasıl çözeceğiz. Şimdilik TL'ye geçtiğiniz anda vergi borcunuz doğmuş olacak. Sizin beyan etmeniz lazım. Etmezseniz vergi kaçırma cezaları daha da fazla olur. Gerçi uzlaşma ile affettiriliyor büyük çoğunluğu. Türkiyedeki sistemde vergi ödemek enayilik gibi birşey. Ödemeyin sonra affederiz biz hacı diyip ödeyenleri tokatlıyor devleti âlâmız.

Son olarak çözüm şu. Eğer bu işe inanıyorsanız. Tüm finans sisteminin değişeceğini düşünüyorsanız bekleyin. Birincisi kripto para kartları çıkacak. Direkt onlarla ödeme yapacaksınız. Ama bu da sisteme kayıt oluyor. İkincisi herkes yavaş yavaş kripto para kabul etmeye başlayınca (ki bu kaçıınlmaz gibi duruyor. Para savaşında fiat vs. kıymetli maden vs. elektronik para vs. kripto para'da kirpto para kazanacak. Bunun lamı cimi yok.) yavaş yavaş kimsenin haberi olmadan harcayabileceksiniz. Azıcık para yiyelim derseniz şu anda vergisini verirsiniz. Ya da 20 bini geçmeyecek şekilde yıllık Kâr edin. Eşe dosta hesap açıp onlardan alın. Ben bu kripto paranın vergilendirilmesine karşıyım genel olarak belli istisnalar dışında ama yapacak birşey yok. Vergi kaçırmak da bize yakışmaz. Şimdilik para yemek isterseniz vergisiyle yiyin. Yoksa bekleyin. Cidden güzel günler bizi bekliyor. Çiftlik banka benzemez burası, burası bir ekonomi devrimi. Burası bir kur savaşı para savaşı (currency war).

Bilmediğim yerleri aydılatırsanız düzeltirseniz sevinirim.

Selamlar.
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714050761
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714050761
Reply with quote  #2

1714050761
Report to moderator
dedolee
Newbie
*

Activity: 189
Merit: 0

View Profile
March 15, 2018, 09:17:52 AM

Bence çok az kaldı. Çok yakında ülkemizde vergilendirme yapılacaktır. Böyle altın yumurtlayan bir tavuk varken başımızdakiler bu fırsatı kaçırır mı hiç.
lordzc
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 253

View Profile
March 15, 2018, 11:00:31 AM

Altın yumurtlayan tavuk ölmedimi daha . G20' nin sonuçunu bekleyeceklerini düşünüyorum vergilendirme için .
cleante
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile
March 15, 2018, 12:08:41 PM

Vergilendirme gelecektir,gelmelide başka türlü yatırım yapanlara haksızlık oluyor bu durum fakat mantıklı olarak verginin düşük tutulması tarafındayım çünkü cryptoda olan risk diğer yatırımlara göre çok çok daha fazla. Hem fazla risk alıp hemde vergisi yüksek olursa pek adil bir karar olmaz.Aldığımızıda ona veriririz tabi alabilirsek Smiley
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
March 15, 2018, 06:01:45 PM

ispatı olmayan bir şeyi nasıl vergilendirecekler.ispat derken belki ben pkey i çaldırdım kaybettim yada 20bin dolardan aldım 10bin dolara düştü  zararım var , elden aldım elden sattım devlet bu yüzden gelir için vergi koyamaz isteyemez. benim en başından beri şahsi düşüncem türk borsalarına btc fiyatının üstüne kdv + ötv şeklinde vergi koyabilirler.
hsyncl
Member
**

Activity: 322
Merit: 10

View Profile WWW
March 15, 2018, 06:47:38 PM

gelir gelir yakında o da gelir...

│      H U B R I S O N E      │▐▐  Your Cryptocurrency Friendly Digital Bank   ▌▌
│    ◆    Equity share crowdfund    ◆    Tokens    ◆    Built with Stellar & OMG    ◆    1,000+ Members    ◆    │
▐▐    Whitepaper    ▌▌       Telegram       │       Twitter       │       Instagram       │       LinkedIn       │
brciso135246
Jr. Member
*

Activity: 372
Merit: 1

View Profile
March 15, 2018, 08:36:38 PM

Sıkıntı yok hep zararda olduğum için ben muaf olurum bu vergiden Cheesy Cheesy
MorganFreemanBeard
Newbie
*

Activity: 83

View Profile
March 15, 2018, 09:14:15 PM

Yakında gelebilir ama şu an crypto paranın türkiyede yasal bir tanımı yok dolayısıyla vergisi de yok.
cemaluzan
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
March 15, 2018, 10:16:33 PM

Vergi ile alakalı birsey duymadım ama aylar öncesinden kurulan bitcoin araştırma komisyonundan ' biz bundan vergi alalım ' diye bir sonuç çıkarsa da şaşırmam
teramit
Legendary
*

Activity: 1868
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
March 15, 2018, 10:24:03 PM

Vergi konusunda bir gelişme olursa benden duyarsınız, yıllar önce de demiştim, vergi dairesi ilk soru sormak için bile beni çağırdı arada hala şunu nasıl yapalım diye sorarlar  Cool
Memur henüz vergilendirme yok dedi olursa ilk beni öpecekler  Kiss Ben listeyi gördüm zaten herkesi santim santim takipteler ,sadece bir karara bakar ertesi gün kapına ptt kargoyla bildirim geliverir.
Şu da kenarda dursun:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2568348.msg26164501#msg26164501
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 15, 2018, 10:32:27 PM

ispatı olmayan bir şeyi nasıl vergilendirecekler.ispat derken belki ben pkey i çaldırdım kaybettim yada 20bin dolardan aldım 10bin dolara düştü  zararım var , elden aldım elden sattım devlet bu yüzden gelir için vergi koyamaz isteyemez. benim en başından beri şahsi düşüncem türk borsalarına btc fiyatının üstüne kdv + ötv şeklinde vergi koyabilirler.

parayı nasıl çekeceksin peki?

adına açılmış hesaba yüklü para girişinin olması zaten ispattır. ister borsa hesaplarından gelsin ister başka hesaplardan.

devlet bu paranın kaynağını sorar.
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
March 15, 2018, 10:38:47 PM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3120334.0

Hocam konu ile alakalı şuna bakabilirsiniz. Henüz Türkiyede vergilendirme konusunda kafa karışıklığı var ama diğer devletler uygulamaya koymuş bile
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
March 16, 2018, 06:50:48 AM

parayı nasıl çekeceksin peki?

adına açılmış hesaba yüklü para girişinin olması zaten ispattır. ister borsa hesaplarından gelsin ister başka hesaplardan.

devlet bu paranın kaynağını sorar.

kuyumcudan altın alıyorsun bir kaç ay sonra yada 1-2 sene sonra satıyorsun devlet aradaki kazancın vergisini istiyor mu ? tamam yüklü miktar borsadan para geldi yada başka birinden sorun burda zaten ben zarar ettim belki nasıl vergi alacaklar ? nasıl şirketler zarar ettiği zaman vergi vermiyorsa buda aynı şey.devlet tereddütte kaldığı bir şey için vergi isteyemez.
jamesawyer
Member
**

Activity: 140
Merit: 15

View Profile WWW
March 16, 2018, 06:51:47 AM

kazancı vergilendirsinde kaybeden ne olacak ondan da mı vergi alacak ? adam zaten kaybetmiş

gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
March 16, 2018, 10:26:16 AM

1 daha yazmayacağım kripto paralar şuan takip edilemediği için Zor yani edilebilir normalde ve düzenlenemediği için coin diyorum ICO demiyorum. Vergi düzenlemesi yok ve alınmıyor, ileride belki
huzurdangolgeler
Jr. Member
*

Activity: 92
Merit: 4

View Profile
March 16, 2018, 11:39:08 AM

ben gelir olarak, kazanç olarak görmüyorum, aksine bir değer artışı varlık artışı olarak görüyorum, bu minvalde bakacak olursa vergilendirmeyi yersiz görüyorum,
wanhun
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
March 16, 2018, 01:47:12 PM

bi ara bu başlıklar revaçtaydı sonra ise bitcoin değer kaybetmeye başlayınca fiyatı yerlere düşünce vergi gelsin diye üşüşenler bir anda kayboldu gündemden de düştü zaten bu konu
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
March 16, 2018, 08:15:03 PM

Ben vergilendirmeyi açıkçası doğru bulmuyorum, bunu bir çok platformda da dile getirdim, önemli olan burada kazanç değil teknolojiye yatırımdır,
Angolem
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
March 17, 2018, 03:34:28 PM

Bulunduğumuz herhangi bir ulkede her ne olursa olsun her türlü kazançtan devletin vergi alması bence normal. Hele ki tek geliri vergi olan ülkelerde bunu mutlaka yapmaları lazım ki para kazanabilsin devlet
etzecet
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 4

W12.io ▬ Blockchain protocol

View Profile
March 17, 2018, 06:16:53 PM

Gelir yakında donumuza kadar almaya kalkarlar

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]