Bitcoin Forum
April 24, 2024, 12:41:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Borsalardaki grafikler kullanılarak kazanç nasıl arttırılır?  (Read 894 times)
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
April 02, 2018, 05:32:31 PM

Ellerinize sağlık hocam başarılı bir çalışma olmuş. Ama şu da ayrı bir gerçek ki bunu okuyunca burayla kalırsak bir faydası olmaz. Bunu bir bilginin girişi olarak görüp daha da üstüne gidip araştırmak lazım.
In order to achieve higher forum ranks, you need both activity points and merit points.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713919267
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713919267
Reply with quote  #2

1713919267
Report to moderator
lokiar7
Newbie
*

Activity: 23
Merit: 0

View Profile
April 10, 2018, 01:57:41 PM

Güzel bilgi paylaşımı saolun bunları paylaştıgınız için
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
April 10, 2018, 08:58:38 PM

Her ne kadar grafik okumayı bilmesem de ilgilenmesem de, bu işlerle uğraşanlar için faydalı bir konu olmuş. Traderlerin işine yarar umarım.
Gwerimos
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile
April 10, 2018, 11:25:15 PM

Ani artislarda daha cok artar heyecanina kapilmayip satis yapiyorum alim yapmiyorum ama hepsini satmiyorum bazen cok daha buyuk bir artis gerceklesebiliyor sonra sattigimdan daha dusuk bir fiyattan tekrar aliyorum tekrar satiyorum. Bunlari paramin az kismiyla yapiyorum.
ophyrim (OP)
Sr. Member

Activity: 994
Merit: 391

View Profile
June 01, 2018, 12:32:44 PM

Artık pekçok yeni borsa Tradingview ile ortak hareket ederek grafik ve analiz altyapısını güçlü oluşturuyor. Buda trade sırasında teknik analizdende faydalanmak isteyen pekçok yatırımcının Tradingview kullanmadan sitenin kendi arayüzü üzerinden işlem yapmasına olanak sağlıyor.
Örneğin IDEX'e dikkat edin ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
dutturu
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile
June 01, 2018, 01:38:57 PM

Güzel ve ayrıntılı bir anlatım olmuş . Herkesin kendine göre bir sistemi var ben rsi , hacim , ma 20-50 -200 kullanırım başka şeye de bakmam . Bana göre çok indikatör karmaşadan başka birşey değil
ophyrim (OP)
Sr. Member

Activity: 994
Merit: 391

View Profile
August 26, 2021, 11:41:24 AM

Bu arada tradingview elbette açık ara en iyi tekniz analiz sitesi. Site ilk 1 ay ücretsiz kullanılabiliyor. Bu süre bittikten sonrada belli özellikleri kapalı olarak kullanılabiliyor. Ben yıllardan beri ücretsiz olarak kullanıyorum. Ücretsiz şekilde bile bence yeterli. Hem gömülü olarak hem de isterseniz kullanıcıların yazdığı indikatörler ve osilatörler veya çok daha karmaşık yazılımları barındırıyor.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
September 06, 2021, 05:50:18 PM

Ben borsada en çok MACD ve stoch rsi kullanırım ve uzun vadeli trade lerde genelde ikisinin kombinasyonu çalışır. Fakat kısa vadede en kral indikatör dahi sizi aşırı derecede yanıltır. Bir akrabam sürekli short term indikatörlü trade yapıyor geçenlerde yüzlerce dolar kaybetti mesela.
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
December 11, 2021, 02:43:18 PM

Alım yaparken de grafikte bakacağım şey yıllık ortalama fiyat oluyor. 6 ay boyunca yataya bağlamış ise örneğin  alım yapmak için uygun. Market makerin toplama yaptığını tahmin ettiğim çizgiden alıyorum. Yeşil büyük mumlar gelmeye başladığındaysa kademeli olarak satarak çıkıyorum. Ve proje inanıyorsam asla all in satmıyorum. 100x'te yapsa 1000x'te yapsa elimde mutlaka az miktar tutarım, projeye inanmayı kestiğim güne kadar.

CryptoMan52
Jr. Member
*

Activity: 32
Merit: 7

View Profile
December 14, 2021, 11:40:03 PM

Uğraşıp emek verdiğiniz için teşekkürler, güzel bilgiler.
fatihmarangoz
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
December 22, 2021, 11:00:06 AM

güzel olmuş
umityesil
Jr. Member
*

Activity: 120
Merit: 1

View Profile WWW
January 24, 2022, 09:23:45 AM

Ma 5 10 20 ortalamalar her zaman dönüşler ile ilgili bilgi veriyor. Ben bunlara çok dikkat ediyorum. Ama maalesef piyasa yapıcılar bunu çok iyi kullanıyor Sad
recko
Member
**

Activity: 154
Merit: 11

View Profile
January 24, 2022, 02:35:32 PM

Kural yok. Yazılı kuralı olmayan tahminin analizi nasıl oluyor. Kuralı soruyom. Uzmanlık gerekir diyorlar. Bir dedikleri öteki dediklerini tutmuyor. Bi analizciye bakıyon aynı grafiğe düşecek diyor. Öteki aynı grafiğe çıkacak diyor. Kural olsa aynı grafiğe farklı yorum çıkar mı?
levyashin
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 276

$CYBERCASH METAVERSE

View Profile
January 24, 2022, 05:54:57 PM

Açıkçası teknik analiz olayı hiç bir zaman kafama yatan bir yöntem değil.

Piyasa iyi giderken her şey iyi gidiyor teknik analiz de dahil, ancak kötü giderken her şey kötü gidiyor teknik analiz de dahil. Dolayısıyla grafikler ancak geçmişe yönelik olunca doğru sonuç veriyor diyebiliriz.

biloOo
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 1

View Profile
March 19, 2022, 12:05:20 PM

Binance'de ve diğer bazı borsalarda bulunan fiyat çubuklarının üzerindeki yatay çizgiler ile alttaki küçük grafik (MACD) ne işe yarar? Al-sat'ta nasıl kullanılır?

Uzatmadan sayfalar dolusu başka yerlerden kopyala yapıştır yapmadan sonuç odaklı olarak anlatılacak olunursa bu çizgiler hareketli ortalamalardır ve size işleme (alım veya satım) ne zaman girip ne zaman çıkacağınızı anlatırlar.
Binance üzerinden konuşalım

Sarı olan (MA (7)) hızlı ortalamadır. Buradaki 7 ortalamanın 7 çubuk üzerinden alındığını ifade eder.
Mor olan (MA(25)) yavaş ortalamadır ve 25 çubukluk ortalamayı göstermektedir.
Kırmızı olan (MA(99)) ise en yavaş ortalamadır ve 99 çubukluk ortalamayı gösterir.
Fiyat grafiğinin altında yer alan MACD nedir?
MACD'de size alım ve satım sinyallerini tek başına üretebilen çok güçlü bir indikatördür.

Bu bilgiler Al-Sat'ta ne işe yarar?
-En ideal alım sinyalinde  en üstte MA(7) sarı çizgi, onun altında mor çizgi MA(25) ve onunda altında kırmızı çizgi MA(99) olmalıdır. MACD'de ise (alttaki küçük grafik) çubuklar yeşile dönmüş olmalıdır.
Bu durum coinin yükselme trendinde olduğu ve yükselişinin devam edeceği anlamını taşır.

-Sarı çizgi, mor çizginin üstündeyse ancak bu çizgilerden biri veya her ikisi de kırmızının altındaysa bu durum, coinin düşme trendinde olduğunu ancak düşme trendi içinde yükselme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Tabiki MACD'de çubuklar yeşil olmalıdır.

-Mor çizginin sarının üstünde olduğu durumlarda (muhtemelen o sırada MACD'deki çubuklarda kırmızı olacaktır) alım tavsiye edilmez. Beklemek daha doğrudur. Düşerken almakta bir stratejidir ancak en doğrusu düşüşün bittiği ve yükselişin başladığı zamanda biraz daha pahalıda olsa alımın tercih edilmesidir. Düşen piyasada alım yapmak, düşmekte olan bir bıçağı yakalamaya benzetilir.

Ne zaman alım yapılmalıdır?
Alım için hem hareketli ortalamalardan hem de MACD'den alım sinyalinin beraber gelmesi gereklidir (hatta bunlarda yeterli değildir en az bir parametrenin daha alım sinyali vermesi gerekir).
Alım sinyali MACD'de çubuklar yeşil iken, sarı çizginin, mor çizgiyi alttan yukarı kestiği anda gelir. Bu bir sinyaldir ancak işleme yani alıma başlamayız. Alıma başlamak için kesişimin olduğu çubuğun tamamlanmasını beklememiz gerekir. Bu çubuk tamamlandığında sarı çizgi, mor çizginin üzerindeyse, MACD'deki çubuklar yeşil ise alım yapılır.

Aldık ne zaman satacağız?
Satış için ya MACD'deki çubukların kırmızı olması yada sarı çizginin mor çizgiyi aşağı doğru kesmesi gerekir. İkisinden birinin gerçekleşmiş olması yeterlidir.

Bu sinyaller en doğru hangi zaman aralığındaki grafiklerde üretilir?
Bu işem yaptığınız coinlerin işlem hacmine ve sizin coinde ne kadar süre kalmak istediğinize göre değişir. Benim tavsiyem 4 saatlik ve günlük zaman aralığı olan grafiklerde çalışmanız. Lütfen unutmayın günlük grafikte çalışırken her çubuk bir günü, 4 saatlik grafiklerde çalışırken her çubuk 4 saati temsil eder.

Sadece bu yöntemleri kullanarak para kazanabilir miyim?
Hayır kazanamazsınız. Bu yöntemler sadece sizin bir hareket yaptığınızda, bu hareketin doğruluk oranını arttırmak içindir. Tek başlarına asla bir ölçü değildir.

Bu yöntemler hangi coin üzerinde daha iyi çalışır?
Yöntemlerin verimli çalışması için coinin BTC gibi ETH gibi yoğun işlem gören coinler olması doğruluk oranını arttırır. Günde 10 BTC-15 BTC işlem gören coinlerde hiç kullanmayın.

Burada verilen hareketli ortalamalar haricinde başka zaman aralıklarını kullanabilir miyim?
Zaman aralıkları rastgele seçilemezler ve genel olarak kullanılan aralıklar vardır. Örneğin MA(50) ve MA(200)'ün aynı anda kullanılması gibi. Zaman aralığı seçimi işlem yaptığınız coinin hacmine,coinde kalmak istediğiniz süreye ve hedeflediğiniz kazanca göre değişir.

Lütfen dikkat edin bu yöntemler verdiğiniz kararların doğruluk yüzdesini arttırmada size yardımcı olurlar hiç bir yöntem hatta ve hatta 3-5 tane indikatörün aynı anda kullanılması bile doğru sonuç vermeyebilir.

Ben burada anlatımı renler üzerinden yaptım ama bu renkler değişebilir. Burada önemli olan renge denk gelen hareketli ortalamadır.

+ meritleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Bol kazançlar dilerim

Mükemmel Bir konu gerçekten arayıp da bulamadıgım bir bilgi idi meritim olsa verirdim şu an o derece mutlu oldum yeni başlayanlar icin gerekli bir makale emegin icin teşekkür ederim
MasterOogway
Member
**

Activity: 164
Merit: 18

View Profile
March 19, 2022, 12:34:58 PM

Anlatımın çok iyi başarılı tebrik ederim grafik öğrenmek isteyenler için çok faydalı olacaktır

nesso
Sr. Member

Activity: 629
Merit: 259

View Profile
March 24, 2022, 02:19:26 AM

Bazen kafa karıştırsa da bu tarz bilgiler, doğru ve sade anlatıldığında gayet iş görüyor. Bir çok kişinin bilinçlenmesi için yardımcı olmuş. Daha fazlasını bekliyoruz... elinize sağlık gerçekten açıklayıcı bir post olmuş. Görseller ile detayları vurgulamanız bu işi severek yaptığınızı gösteriyor.
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  

Jump to: