Bitcoin Forum
January 17, 2022, 07:13:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 22.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dünden bugüne bitcoin kronolojisi  (Read 151 times)
bitcamilo
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 122View Profile
March 16, 2018, 04:26:39 PM
Last edit: March 16, 2018, 10:09:12 PM by bitcamilo
Merited by LordMeowMeow (2), mikewirth (1)
 #1

Dünden bugüne bitcoin kronolojisi

Uzun süre bitcointalk'ı takip eden bir üye olarak (çok eski üstatların affına sığınarak) bitcoin ve crypto coinlerin bir kronolojisini çıkarttım ve bunu buradan paylaşmak istedim. Peki neden böyle bir kronoloji çıkartma ihtiyacı duydum ondan da bahsedeyim, tüm finansal piyasalarda geçmişte yaşanan olaylar çok önemlidir ki bu olayların gerçekleşmesi ve sonrasındaki tepkiler daha sonra gerçekleşecek olaylara ışık tutacaktır işte bu nedenle acaba geçmişte bizden öncekiler neler yaşamış, neler görmüş ve ne tepkiler vermiş anlamak ve bilinçlenmek istedim. Yapım gereği bilgiye, okumaya ve deneyimlenmeye doymayan biriyim o yüzden de oldukça derinlemesine bir inceleme oldu biraz uzun gelebilir okumak sıkabilir ancak gönülden söylemeliyim ki bir satırında bile size bir şeyler kazandıracak bir cümle geçiyor olabilir.

Öncelikle bitcoinin doğuşundan bahsetmeyeceğim çünkü o süreç gerçekten tam anlamıyla kapalı bir kutu ve bizi de ilgilendiren bir dönem değil eğer o dönemle ilgili neler olup bittiğine şahit olmak isteyen olursa ve ingilizceniz de varsa şuna bir göz atmak isteyebilirsiniz https://www.mail-archive.com/cryptography@metzdowd.com/msg09959.html

2008 yılında Satoshi Nakamotonun P2P elektronik ödeme sisteminin ilk yapı taşlarını kurguladığında ve duyurusunu yaptığında henüz piyasalarda öyle yatırım aracı olarak kullanılan bir emtia olarak nitelendirilemiyordu bizi ve yazımızı ilgilendiren ilk tarih aslında Mayıs 2011 diyebiliriz çünkü bu tarihten sonra özellikle Türkiye'de bitcoin bilinirliği artmaya başladı tabi bu dönemde henüz Türkiye'den bitcoin satın almak mümkün değildi bunun yerine sahip olduğunuz basit bir bilgisayar ile bile mining yapabiliyordunuz üstelik öyle mining yazılımlarına da ihtiyaç yoktu çünkü bitcoin ara yüzü kendi mining özelliğini yanında taşıyordu. İzlemlerim doğrultusunda 2011 ile 2013 yılları arasında tam anlamıyla karanlık işlerde kullanılan bitcoin yasa dışı ürünlerin satışının yapıldığı silkroad sitesinin FBI tarafından kapatılmasıyla bir nevi sicil temizliğine uğradı (https://www.coindesk.com/us-government-to-sell-44000-btc-in-final-silk-road-auction/) ve dünya genelinde insanlar borsalardan para karşılığı bitcoin ve diğer altcoinleri alıp satmaya başladılar. Yani bizim için 2013 yılı bir başlangıç noktası.

2013 Eylül-Ekim ayına gelindiğinde bitcoin inanılmaz bir ivme kazanarak 100 TL'lerden 400 TL' fiyatlara tırmanarak neredeyse tüm forum sitelerinde kendinden söz ettirmeye başlıyor ve artık medya ve basın da bitcoini gündeme taşıyor bitcoin nedir, nasıl alınır, nasıl kazılır konuları gündemde olduğu bir döneme giriliyor tam bu dönemde faucet denilen bedava bitcoin dağıtan siteler yaygınlaşıyor, insanlar bu sitelere girerek saat başı, 10 dakikada bir, 15 dakikada bir claim butonuna basarak 1000 ile 100 bin satoshi arasında bedava bitcoin kazanıyorlar. İşte tam bu dönemde neredeyse hemen herkes bitcoini araştırmaya başlıyor tabi bu dönemlerde artık bitcoinin işlemcilerle üretilmesi imkansız hale geldiğinden insanlar yine bitcoin kaynak kodundan üretilmiş Litecoin kazma peşindeler bunun içinde piyasadan olabildiğince ekran kartı toplama peşinde herkes ve Litecoin 40 usd'yi zorluyor, herkesin ağzında tek bir cümle var Litecoin bitcoine erişecek, Türkiye'deki teknoloji mağazalarında ekran kartı stokları tükenmiş insanlar sıraya girmiş rig kurma peşinde koşarken neredeyse bir deprem etkisi yaratan bir olay gerçekleşti peki neydi bu olay?

Takvimler Şubat 2014'ü gösterdiğinde Crypto coin borsalarının lokomotifi konumunda olan MtGox borsası trade işlemlerini durdurduğunu açıkladı, önce kimse ne olduğunu anlayamamıştı ancak daha sonra MtGox bir açıklama yaparak 850,000 bitcoin'in çalındığını duyurdu (https://www.mtgox.com/img/pdf/20140228-announcement_eng.pdf) ve bir anda fiyatlar hızla düşmeye başladı ve 800 usd'den 400 usd'ye düştü ve hemen herkesin yaptığı rig yatırımı bir anda çöpe dönüştü ikinci el alış satış sitelerinde ekran kartı satışları patladı çünkü artık üretilen litecoin'in getirisi harcanan elektiği karşılamaz hale gelmişti. 2014 yılındaki MtGox vakası neredeyse tüm crypto coin piyasasını kökünden etkilemiş 2017 yılı başlarına kadar bitcoinin yatay bir seyire geçmiş ve insanların korkusuyla yatırımlar azalmış sadece belli bir kesimin ilgisiyle ağır aksak devam etmişti takvimler 2017 yılını gösterdiğinde, bitcoinde bir hareketlenme başladı çünkü bitcoinin arkasında yatan blockchain teknolojisi hakkında her yerden iyi haberler geliyordu, özellikle bankalar mevcut para transferlerinde blockchain teknololisinin kullanılabileceği ve nunun bir devrim olduğu açıklamaları yapıyor tabiri caiz ise ölüyü yeniden diriltecek suni tenefüs girişiminde bulunuyorlardı (Bankalar istemese de bitcoini canlandıran ilk girişimde bulundular belki de) bu tarihten sonra yine medya ve basın bitcoin haberleri pompalamaya başladı ve bitcoine olan ilgi yeniden arttı ve 2017 ortalarına doğru artık neredeyse dünya üzerindeki her ülkeden bitcoine yatırım yapılıyordu ta ki bitcoin piyasasındaki bir diğer büyük borsa olan btc-e'nin havlu atmasına kadar. http://bitcoinist.com/russian-national-arrested-in-greece-with-ties-to-money-laundering-btc-e-mt-gox-theft/

Btc-e'nin kasalarından 630K bitcoin çalınması haberini yayınlamasının ardından yeniden bir düşüş dalgası başlıyor ancak btc-e'nin rus kökenli bir borsa olması ve kullanıcılarına belli oranda geri ödeme şartı getirmesi bir noktada piyasayı rahatlatmış kimilerine göre zaten güvensiz bir borsa olduğu düşüncesiyle aradan çıkması olumlu karşılanmıştı. Kısa bir süre düşüş eğilime giren piyasalar bir iki hafta içerisinde toparlanmaya başlayarak tam anlamıyla bir maratona girmiş ve arka arkaya rekorlar gelmeye başlamıştı, 2017 yılının son günlerinde artık bitcoin 20K USD fiyata erişerek zamanın en yüksek seviyesine ulaşmış ve yatırımcılarını neredeyse zenginlik seviyesine ulaştırmıştı, bu seviyelerden gelen yoğun kar satışları 2 günde 20K seviyelerinden 14K seviyelerine kadar indirmiş ve yeni yatırımcıların bu bir alım fırsatı diyerek yeniden alım yapmasına olanak sağladı ancak işler beklendiği gibi gitmedi ve 2018'in Ocak ayından itibaren yoğun bir satış baskısı gelmeye başladı, sonrasından öğrenildi ki MtGox'a atanan kayyum Noubaki Kobayashi’nin davaya konu alan alacakların ödenmesi için 360 milyon dolar değerinde bitcoini kademeli olarak satışa çıkartmıştı ve hali hazırda 166K değerinde bitcoinin ise satışa hazır şekilde Noubaki Kobayashi’nin elinde bulunduğu ve bunların da satış yetkisinin kayyumun elinde olduğu öğrenildi.

Şu anda da 19 Mart tarihinde Noubaki Kobayashi’nin yine bir satış işlemi gerçekleştireceği yönünde bir beklenti var aynı zamanda 19-20 Mart tarihinde g20 zirvesinde tüm ülkelerin ekonomi bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin bitcoin konusunu masaya yatıracağı ve bu konuda bazı kararların alınması gerektiği yönünde isteklerde bulunacağı bekleniyor yani önümüzdeki hafta içerisinde tam anlamıyla bitcoin ve diğer tüm crypto coinlerin kaderini belirleyecek gelişmeler olacak, bunun dışında FBI'ın elinde tuttuğu yasa dışı yollarda kullanılan bitcoinleri açık arttırma yöntemiyle satacağı da biliniyor. Şu anda içinde bulunduğumuz dönem tabiri caiz ise tam bir muamma, bu 2 haftalık süreçte bu işe gönül vermiş insanlar için çok ama çok kritik geçecek gibi görünüyor.

Yukarıda yazdıklarım zamanla bitcointalk, reddit ve diğer tüm crypto kaynaklarından derlenmiş haber, makale ve forum konularından harmanlanarak hazırlanmıştır, umarım faydalı olur ve bir nebze de olsa bitcoin ve ondan türemiş tüm crypto coinlerin geleceği hakkında size ışık tutmuş olur.

Kalın sağlıcakla.
1642446821
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1642446821

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1642446821
Reply with quote  #2

1642446821
Report to moderator
1642446821
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1642446821

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1642446821
Reply with quote  #2

1642446821
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. Server-assisted clients like blockchain.info rely on centralized servers to do their network verification for them. Although the server can't steal the client's bitcoins directly, it can easily execute double-spending-style attacks against the client.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1642446821
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1642446821

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1642446821
Reply with quote  #2

1642446821
Report to moderator
1642446821
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1642446821

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1642446821
Reply with quote  #2

1642446821
Report to moderator
mikewirth
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 533
Merit: 250


View Profile
March 16, 2018, 09:06:59 PM
 #2

Geçmişten bugüne özlü ve önemli dönüm noktalarına vurgu yapan bir derleme olmuş Bitcoin hakkında, elinize sağlık. 19 mart ve sonrası bana göre de önemli bir dönüm olacak, 2 haftanın her açıdan olumlu sonuçlanmasını diliyorum, bekleyip göreceğiz.
nogoodcoin
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 373
Merit: 250View Profile
March 16, 2018, 09:21:39 PM
 #3

Eline sağlık dostum, gerçekten geçmişteki olaylardan ders alarak hareket etmeliyiz çünkü aynı şeyler sürekli yaşanıyor bu piyasada. Umarım mart sonları piyasa düzene girer.             ▄█
            ██  ██
           ██  ████
          ██  ██  ██
         ██  ██    ██
        ██  ██  ██  ██
       ██  ██    ██  ██
      ██  ██  ██  ██  ██
     ██  ██  ████  ██  ██
    ██  ██  ██  ██  ██  ██
   ██  ██  ██    ██  ██  ██
  ██  ██  ██████████  ██  ██
 ██                    ██  ██
█████████████████████▄  ██  █
                         ██
▀███████████████████████████
█████ █   █ █████      ███          █████████████▄▄    ████            ████     ▄▄██████████      ▄▄██████████
  █   █   █ █         █████         ████████████████    ████          ████     █████████████     █████████████
  █   █████ █████    ███████        ███         ▀███     ████        ████     ███▀              ███▀
  █   █   █ █        ███ ███        ███          ███      ████      ████      ███               ███
  █   █   █ █████   ███   ███       ███          ███       ████    ████       ███               ███
                    ███   ███       ███         ▄███        ████  ████        ███▄              ███▄
                   ███     ███      ██████████████▀          ████████          ██████████▄▄      ██████████▄▄
                   ███     ███      ██████████████▄           ██████            ▀▀██████████      ▀▀██████████
                  ███       ███     ███         ▀███           ████                      ▀███              ▀███
                  █████████████     ███          ███           ████                       ███               ███
                 ███████████████    ███          ███           ████                       ███               ███
                 ███         ███    ███         ▄███           ████                      ▄███              ▄███
                ███           ███   ████████████████           ████           ██████████████    ██████████████
                ███           ███   █████████████▀▀            ████           ███████████▀▀     ███████████▀▀

█  █
█  █
█  █
█  █
█  █
█▄▄
▀▀█
█  █
█  █
█  █
█  █
█  █

█  █
█  █
█  █
█  █
█  █
█▄▄
▀▀█
█  █
█  █
█  █
█  █
█  █
TOKEN-SALE : Apr 16 2018
     DAICO :       May 16 2018

ANN Thread  ■  Whitepaper
■  Twitter
■  Telegram
■  Facebook
crazycoindagger
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 41
Merit: 0


View Profile
March 16, 2018, 09:38:14 PM
 #4

güzel bir çalışma olmuş.  emeğine sağlık.
Peao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1322
Merit: 1001


View Profile
March 16, 2018, 10:51:05 PM
 #5

teşekkürler hocam güzel yazı olmuş. Smiley mtgox lar bunu bu şekilde yapıyorlarsa. 2014 de para çıkışını da yaptıkları haberler sağlıyor yaptıkları haberler geri çekiyor. demekki biraz daha oyun oynatacaklar bizlere.
civilengineer
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 434
Merit: 112View Profile
March 17, 2018, 12:05:34 AM
 #6

Başarılı bir çalışma olmuş hocam. Özellikle bitcoin balon diyenler için okunması gereken bir çalışma
LordMeowMeow
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 619
Merit: 250


View Profile
March 17, 2018, 04:23:31 AM
 #7

Finansal piyasalarda geçmişte yaşanan olayların gelecekte yaşanacak olaylara ışık tutacağı konusunda hemfikirim. Bitcoinin ve onu destekleyenlerin atlattığı badireleri anlatan geçmişten günümüze hoş bir enstantene olmuş. Pek çok insan kripto paralara yatırım yaptığı halde Bitcoinin çıkış amacının bir ödeme aracı haline gelmek olduğundan bihaber olduğundan, pek çok yatırımcının yazıyı okuduğunda yatırım yaparken aynı zamanda bir amacı desteklediklerini anlamalarına vesile olmuştur, emeğine sağlık.
cabbarlana
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 434
Merit: 100


send and receive money instantly, w/no hidden cost


View Profile WWW
March 17, 2018, 08:53:30 AM
 #8

Hocam eline sağlık uzun süreli uğraşlarından deneyimlediğin güzel bir çalışma olmuş. Özellikle şu anki düşüşlerde Yatırımlarımızı ne yönde değerlendireceğimize doğru karar ver adına yardımcı olacaktır.

jeda2000
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 101View Profile
March 17, 2018, 10:07:41 AM
 #9

Sadece son 1 yıla ve buradaki pump lara dump lara bakmak bile bize bir çok fikir verecektir. Verdiğiniz bilgiler için de ayrıca teşekkürler dostum.Bize fikir vermesi açısından güzel olmuş.

carlzec
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 100


"BuyAnyLight - Blockchain LED Marketplace"


View Profile
March 17, 2018, 10:57:29 AM
 #10

Son 5 yıllık grafiğe iyi bakılmalı piyasadaki patladı, çakıldı, oldu bitti haberlerinin yani yatırımlar üzerinden kar getirmek için yapıldığını farkına varılmalı ve bu yönde adım atılmalı.


Turkoin
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 250


View Profile
March 17, 2018, 02:32:49 PM
Last edit: March 17, 2018, 02:43:27 PM by Turkoin
 #11

güzel bir konu başlığı olmuş elinize sağlık hocam. Smiley cidden son beş yıla bakınca yatırımların hiç zaman zarar etmediğini görüyoruz. şu an 5 yıllık bir yatırım yaptığımığızı varsaysak oranlar çok dehşet derecede dudak uçuklatır.  Cool Shocked

coininiz bol olsun.
TheSpark
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 100View Profile
March 17, 2018, 09:14:43 PM
 #12

yazı için teşekkürler ellerinize sağlık aslında geçmişte olanlardan birşeyler çıkarmak gerekiyor fakat bu piyasa da bazen o bile işe yaramıyor ne yazık ki
U20
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 532
Merit: 103


CAT.EX Exchange


View Profile
March 18, 2018, 04:41:22 PM
 #13

Emeğiniz sağlık çok güzel ve yararlı bir çalışma olmus. Dikkatle incelendiğinde ilerisi için umut vaadediyor. Spekülasyonlara aldırmamak gerek. Herşey ortada, inişler çıkışlar olmasa sağlıklı olmazdı zaten.

Tadic
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 350
Merit: 100


View Profile
March 18, 2018, 04:54:29 PM
 #14

kronolojiye baktığımız zaman değer açısından değerlendirirsek hiç de istikrarlı bir grafik çıkmıyor karşımıza zaten bu balon muhabbeti de ordan geliyor zannımca
GiannisTR
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 10

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform


View Profile
March 18, 2018, 07:36:19 PM
 #15

Merit geldi bu tarz araştırma yazıları çoğaldı valla forumda sistemi çok saçma bulsam da az da olsa kaliteyi getirmiş gibi gözüküyor.

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
spastikss
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 434
Merit: 107View Profile
March 18, 2018, 08:55:57 PM
 #16

sağlıklı bir büyüme görmüyorum ben bu grafikte. normalde yatırım aracı olan şeyler uzun vadeli olur. para birimi olan şeyler ise ihtiyaç duyulduğu vakit takaslanır. burada bitcoinin kısa vadede kar amaçlı kullanımı son yükseliş trendini gösteriyor. aşırı değerlenmesi ve düşmesi bunun göstergesi olmuş. uzun vadeli tutanlar veya ödeme aracı olarak kullananlar açısından bir sorun görünmüyor grafikte.

natureltiqqy
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 100View Profile WWW
March 19, 2018, 08:12:46 PM
 #17

sene sonuna kadar elinde tutabilecek olanlar güzel karlar elde edebilir anladığım kadarıyla. her zaman olduğu gibi hodl yapanlar kazanacak mı acaba

kutsal_money
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 10


View Profile
March 19, 2018, 11:14:27 PM
 #18

tarih tekerrür ederse ve umarım eder sene sonunda sabredenler güzel kazançlar sağlayacak gibi görünüyor o zaman hodla devam diyorum
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!