Bitcoin Forum
May 01, 2024, 10:19:11 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: 08.08.2013- Bitcoin sunt bani  (Read 5895 times)
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 27, 2013, 07:36:11 AM
 #21

News despre EFT ? S-a intamplat ceva ?  Avem BTC aprope de ~100 EUR Smiley)

1714558751
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714558751

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714558751
Reply with quote  #2

1714558751
Report to moderator
1714558751
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714558751

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714558751
Reply with quote  #2

1714558751
Report to moderator
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714558751
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714558751

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714558751
Reply with quote  #2

1714558751
Report to moderator
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 27, 2013, 08:19:45 AM
Last edit: August 27, 2013, 03:35:47 PM by Vlad2Vlad
 #22

News despre EFT ? S-a intamplat ceva ?  Avem BTC aprope de ~100 EUR Smiley)



Nu inca.  Cred ca avem o speculatie ca USA nu ea impuscat pana acuma sau insider leaks care stiu ceva - zvonuri - sau probabil amandoua.  Am zis acuma o saptamana ca o sa mergem la $150 foarte incurand si posibil la $200 numai pe zvonuri de ETF in 2-3 saptamani.

Bancheri stiu ca daca Bitcoin ea un ETF o sa urmeze un pret enorm de mare so multi o sa-si ea poziti devreme daca aud zvonuri.  Si eu banuiesc ca multi o sa ea poziti in alte crypto coins incurand ca o sa speculeze ca daca Bitcoin ea un ETF atunci alte crypto coins o sa ea un ETF.

Si acolo o sa se faca millioanele, nu la bitcoin, - daca poti sa ghicesti care crypto coin o sa Sara ca Bitcoin - Adica, sa nimeri Bitcoin 2.0 si Bitcoin 3.0.  Eu mia-m pus bani deja pe ixCoin si ceva pe devcoin.

Good luck!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 27, 2013, 10:36:17 AM
 #23

Stiu ca a fost un meeting , sau este in desfasurare cu o gramada de Autoritati US si Bitcoin Fundation.
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 27, 2013, 10:37:24 AM
 #24

Am gasit :

http://www.coindesk.com/federal-agency-representatives-meeting-to-discuss-bitcoin/
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 27, 2013, 10:39:02 AM
 #25

Adica se intalnesc astia ieri :

Hosted by the Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) at the US treasury building in Washington DC, the meeting will be attended by high-level representatives from :

- The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC),
- The Internal Revenue Service (IRS)
- The Federal Reserve.
- Representatives from the Office of the Comptroller of the Currency (OCC),
- The FBI
- The Drug Enforcement Administration (DEA),
- The Secret Service and the Department of Homeland Security.

si azi sare valoarea BTC cu 10% - urmeaza un buuble daca se concretizeaza .
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 27, 2013, 03:34:31 PM
 #26

Adica se intalnesc astia ieri :

Hosted by the Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) at the US treasury building in Washington DC, the meeting will be attended by high-level representatives from :

- The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC),
- The Internal Revenue Service (IRS)
- The Federal Reserve.
- Representatives from the Office of the Comptroller of the Currency (OCC),
- The FBI
- The Drug Enforcement Administration (DEA),
- The Secret Service and the Department of Homeland Security.

si azi sare valoarea BTC cu 10% - urmeaza un buuble daca se concretizeaza .

Asta inseamna ca se intalnesc sa discute aprobarea.  Cum am zis saptamana trecuta, o sa Sara bitcoin la $150-$200 numai la zvonuri ca a luat ETF si o sa se intample in 2-3 saptamani.  10% este nimic comparat cu ce o sa vina.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 30, 2013, 05:02:25 PM
 #27

se pare ca a mai sarit azi odata, momentan e la 104EUR/142USD.
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 30, 2013, 06:15:46 PM
Last edit: August 30, 2013, 10:08:44 PM by Vlad2Vlad
 #28

se pare ca a mai sarit azi odata, momentan e la 104EUR/142USD.

Exact cum am zis acuma vreo 10 Zile:  $150-$200 in 2-3 saptamani pe zvonuri de un ETF.

Ce se intampla acuma este acumulatie de bancheri si investori care isi dau seama sau au auzit zvonuri ca un ETF chiar este o realitate.  Si de aia au doborat pretul la aproape $65 dupa stiri de aplicatie Pentru ETF.  Acolo am gresit un pic, am crezut ca o sa mearga la $40-$50.  Dar directia generala a fost correct.

Dupa ETF license sar putea sa cada Pentru cateva saptamani iara sa o acumululeze bancherii.  Dar dupa cateva luni o sa vedem Bitcoin aproape de $500 si anul ce vine cu siguranta minimum $1,000.  Si asta o sa fie numai inceputul.  

Sunt cam 70%-80% sigur ca o Tara o sa Sara la un crypto coin si posibil o sa fie Bitcoin si cred ca prima Tara o sa fie India.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 30, 2013, 09:11:39 PM
 #29

Eu recunosc ca pomenind de ETF mi-ai atras atentia si m-ai tinut pe baricada mineritului in continuare.

Recunosc si ca, in pofida faptului ca gandesti in engleza, te-ai straduit sa ne scri in romaneste gandurile si calculele tale ba chiar scri mult, mult mai mult decat tacutii si secretosii nostri colegi ganditori in romana.

Ai repetat mereu crezul tau pana la a deranja insa asemeni legendarei Mafalda ai avut dreptate.

Noi romanii radem de toti inclusiv de americani doar ca este rasul carutei din fata portavionului. Cheesy
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 30, 2013, 10:07:02 PM
 #30

Eu recunosc ca pomenind de ETF mi-ai atras atentia si m-ai tinut pe baricada mineritului in continuare.

Recunosc si ca, in pofida faptului ca gandesti in engleza, te-ai straduit sa ne scri in romaneste gandurile si calculele tale ba chiar scri mult, mult mai mult decat tacutii si secretosii nostri colegi ganditori in romana.

Ai repetat mereu crezul tau pana la a deranja insa asemeni legendarei Mafalda ai avut dreptate.

Noi romanii radem de toti inclusiv de americani doar ca este rasul carutei din fata portavionului. Cheesy


Lol, Asa este frate.  Si de aia am tot tinut la concluzia mea.  Eu nu o sa castig nimic de la voi dar am vrut sa va vad pe voi Romani ca o Duceti Mai bine.  Sa nu vindeti niciun coin, asteptati Pentru nebunia care o sa vina in toate crypto coins.

 Bitcoin ETF este doar inceputul.


Multá baftá, Române!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 30, 2013, 10:11:35 PM
 #31

@Zubilica

Un bubble este departe.  Nici la $1,000 nu o sa fie un bubble.  Totul depinde la ce se intampla.  Numai cu ETF $1,000 ar fi considerat pret normal si nu bubble.  Cand si daca o Tara sare in Bitcoin sau alt crypto coin atunci o sa fie vorba de $10,000 si atunci poti sa incepti sa speculezi de un bubble.  

Pastrati cati bitcoins si alt-coins posibil.  Multi Americani cu bani si investori o sa Sara in Bitcoin si toate alt-coins.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Zubilica (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 31, 2013, 04:42:26 AM
 #32

Momentan, bula e prea mica sa fie cauzata de ETF, s-ar putea ca reinchiderea Tradehill si mutarea de capital catre MtGox sa fi cauzat acest lucru.

Eu astept 3 semanle pozitive care ar putea duce BTC catre 1000$ :

- acceptarea BTC de catre PayPall
- Reglementarea/acceptarea BTC de catre autoritatile americane , sau justitia US.
- ETF, aici multi nu inteleg ce inseamna*

Oricare dinre astea 3 pot creea un bubble suficient de mare cat sa sara de 1000$/BTC.

*Din ce am inteles ETF trateaza BTC ca fiind un stock de actiuni in care poti investii. ETF fiind in sine un stock exchange. De ce ne ajuta pe noi muritorii de rand ? Un stock exchange public, in care se pot obtine actiuni (care de fapt sunt BTC) are nevoie de lichiditate, aproximez ~1. mil BTC, care se pot obtine de la investitori privati sau din piata. Mai pe scurt o sa existe cel putin la inceput o cerere enorma de BTC care o sa creasca astronomic petrul acestuia.
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 31, 2013, 05:00:23 AM
 #33

Momentan, bula e prea mica sa fie cauzata de ETF, s-ar putea ca reinchiderea Tradehill si mutarea de capital catre MtGox sa fi cauzat acest lucru.

Eu astept 3 semanle pozitive care ar putea duce BTC catre 1000$ :

- acceptarea BTC de catre PayPall
- Reglementarea/acceptarea BTC de catre autoritatile americane , sau justitia US.
- ETF, aici multi nu inteleg ce inseamna*

Oricare dinre astea 3 pot creea un bubble suficient de mare cat sa sara de 1000$/BTC.

*Din ce am inteles ETF trateaza BTC ca fiind un stock de actiuni in care poti investii. ETF fiind in sine un stock exchange. De ce ne ajuta pe noi muritorii de rand ? Un stock exchange public, in care se pot obtine actiuni (care de fapt sunt BTC) are nevoie de lichiditate, aproximez ~1. mil BTC, care se pot obtine de la investitori privati sau din piata. Mai pe scurt o sa existe cel putin la inceput o cerere enorma de BTC care o sa creasca astronomic petrul acestuia.

Esti in parte correct despre ce este un ETF.

Nu este un exchange.  Este exact ca o actiune (a stock).  Dar este defapt un derivative (like stock options).

ETF este ceva Mai Nou, poate de 10 Ani.  Poti sa incepi un ETF la orice, aurul are un ETF.  Poti sa ai un ETF la oameni, la vaci, la orice.

Acuma, de ce o sa faca ETF sa Sara pretul la Bitcoin enorm de mult.  ETF este foarte liquid.  Asta inseamna ca daca vreau $1 miliard de shares in Bitcoin ETF pot sa le cumpar un cateva minute.  Problema vine cand ETF in schimb merge si trebuie sa cumpere acuma $200 millioane de Bitcoins.  Exchanges Pentru bitcoin si chiar bitcoin sunt foarte illiquid.  Asta inseamna ca chiar daca ai $200 millioane, o sa te ea 5 Zile sau o Luna sa cumperi atata Bitcoin.

Dar un Bitcoin ETF nu poate astepta Asa de lung.  Trebuie sa urmeze legea si sa cumpere 1 Bitcoin Pentru fiecare 5 shares cumparate de ETF.  Asta inseamna ca ETF o sa offere Mai mult si Mai mult pana cand gaseste toti bitcoins pe care ii cauta.

1 million de bitcoins este Putin.  Defapt o sa caute mult Mai multe bitcoin dar nu o sa gaseasca si de asta am zis ca pretul o sa Sara peste $1,000 cu usurinta.  Dar o sa vezi si Zile Cand scade de la $500 la $280, Pentru ca multi oameni care au cumparat Mai jos nu o sa poata sa se abtina.  Dar tendinta de ETF o sa fie sa mearga incontinua in sus. 

Si correct, oricine cu un cont de stocks (actiuni) la o firma ca Ameritrade cum am eu, poate cumpara shares (actiuni) in Bitcoin ETF care inseamna ca poti sa faci bani la Bitcoin fara sa cumperi bitcoin sau sa duci grija la un wallet sau ca ti fura cineva. 

Usurinta asta sa investesti in Bitcoin o sa Aduca millioane de oameni care pana acuma nu au stiut cum sa mineze Bitcoin sau nu au vrut sa ea risk cu hackers.  Aici in America millioane de oameni pun bani in actiuni la lucru - numai 1% din bani astia ar Duce Bitcoin la o suma enorma.  Americani au trillions de dolari in investitii.  Cand media o sa Sara pe bitcoin toti o sa vrea sa bage cateva mi in Bitcoin si asta o sa se adune foarte repede.

Posibilitatea de $10,000 este chair adevarata daca se da ETF license si $1,000 o sa vina intro fuga.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
October 20, 2013, 05:51:45 PM
 #34

10.000 coco!?  Cheesy ..ma pufneste rasul. Ce sa zic - de aceea cumpara chinezii si indienii aur ca va sari BTC-ul la 10K ? ... Cu toate acestea sunt de acord ca va mai urca atata timp cat foloseste agentiilor din 3 litere insa nicidecum asa mult. Intr-un final va ajunge la valoarea sa reala - 0. Totul e sa stii cand sa iesi sau sa ai noroc  Smiley
8fold
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 391
Merit: 250



View Profile
October 21, 2013, 10:12:19 AM
 #35

10.000 coco!?  Cheesy ..ma pufneste rasul. Ce sa zic - de aceea cumpara chinezii si indienii aur ca va sari BTC-ul la 10K ? ... Cu toate acestea sunt de acord ca va mai urca atata timp cat foloseste agentiilor din 3 litere insa nicidecum asa mult. Intr-un final va ajunge la valoarea sa reala - 0. Totul e sa stii cand sa iesi sau sa ai noroc  Smiley
@heatgsm
Salut!

Te rog să argumentezi, de dragul unei discuții deschise, de ce consideri că bitcoin va ajunge la valoarea "reală" de $0, și de asemenea, ce înțelegi prin "valoare reală". Aștept cu interes răspunsul tău.

Bitrated user: 8fold.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!