Bitcoin Forum
May 05, 2024, 10:43:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: bitcoin algoritmasi coktu mu  (Read 1597 times)
orion123 (OP)
Newbie
*

Activity: 6
Merit: 0

View Profile
November 06, 2013, 01:28:18 PM

http://www.businessinsider.com/this-is-why-bitcoin-is-broken-2013-11
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714905788
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714905788
Reply with quote  #2

1714905788
Report to moderator
1714905788
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714905788
Reply with quote  #2

1714905788
Report to moderator
ghostshirt
Full Member

Activity: 216
Merit: 100

View Profile
November 06, 2013, 09:49:36 PM

Çökmedi Smiley Gavin Andresen:"Kaale bile almıyoruz" manasında birşeyler söyledi: http://www.forbes.com/sites/kashmirhill/2013/11/06/bitcoin-is-not-broken/

EccLipSe
Member
**

Activity: 168
Merit: 10

View Profile
November 08, 2013, 09:04:48 AM

Bu şüphe bile, zaten zor piyasalarda yer bulmaya başlayan BTC'ye derin bir darbe vurabilir. Umarım anlamsız bir iddadır.
gurcani
Full Member

Activity: 167

View Profile
November 10, 2013, 01:00:38 PM

Teknik olarak anlamsiz mi degil mi anlamiyorum sahsen. Ama teknik boyutu saglam diye varsayabiliriz adamin iddiasinin.

Ama "incentive compatible degil" derken eleman minerlarin bitcoin sayilarini artirmak amaciyla haraket ettigi varsayimiyla haraket ediyor.

Bu bi nebze dogru ama, esas arttirmaya calistigin sey basitlestirirsek (bitcoin sayisi) X (bitcoin degeri).Hileli pool kullanilmasina katilarak veya goz yumarak bitcoin degerine zarar verecegin bariz. Ben mesela hayatta boyle bir olaya girmem sahsen miner mantigiyla. Kimse de girmez zaten.

Miner uzun vadede yatirimini cikarmaya calisan bi adam genelde. Bugun asic alip sabit bir para vererek, yavas yavas bitcoin uretiyo, direk o parayla bitcoin satin almak yerine. Genelde diff artisinin limitli olacagini, ve uzun sure az da olsa mining yapabliecegini varsayiyo.

Dolayisiyla bitcoin fiyati birden dusmeye baslasa, parayla satin almis birisi hemen satip cikabilecekken, invested miner zarari uzun vadede goguslemek zorunda (cunku daha henuz bitcoinleri elde etmemis durumda).

Dolayisiyla miner'in rasyonel oldugunu varsaydiginizda oyunu kurallarina gore oynamasi daha mantikli. Evet tek basima cheat edebilsem ederim, ama pool halinde cheat edicez dedigimiz anda (ki gerekli anladigim kadariyla adamlarin olayinin islemesi icin), cheat edilmesinin ciddi bi sorun olmadigini dusunuyo olmam lazim yapanlara katilmak icin (yani sadece pozitif etkisi olcak yapanlara, diye dusunuyo olmam lazim). Halbuki bariz bi sey ki boole bi seyi organize olarak yaptiginda cokertirsin bitcoine olan guveni. Dolayisiyla bitcoin'in degerini.

Ayrica hic bitcoin kullanmiyo olmam lazim yine boole bi seye katilmak icin. Cunku mining'i disrupt ettigimde her an bana gonderildigini gordugum bi paranin aslinda gonderilmemis oldugu ortaya cikabilir blockchain fork ettiginde. Boole bi riskin varligini bitcoin kullanan kim ister?

Nedir yani? Anca organize sekilde bitcoin'i yoketmek isteyen tipler katilir boole bi seye. Devletler, VISA, Mastercard vs. mesela. Ama onlar zate %51 de deneyebilirler. Boole tek bi dis gurubun gelip %51'i gecmesi durumunda kolektif verebilecegimiz farkli tepkiler de var yine.

yani sonucta teknik boyutu dogru bile olsa, sosyal sebeplerden, adamin arguman tumuyle olmiycak bi sey bence.
EccLipSe
Member
**

Activity: 168
Merit: 10

View Profile
November 10, 2013, 02:58:25 PM

böyle bir ihtimalin olması bile piyasada güven kaybı demek. Bence bir çözüm bulunmalı.
Kısa vadede belki böyle bir olay meydana gelmeyecektir. Ama para değerlendikçe risk büyümekte. Savaşlar bile para için çıkıyor. Sanal bir para birimine sanal bir saldırı neden olmasın ki?
ghostshirt
Full Member

Activity: 216

View Profile
November 10, 2013, 03:10:34 PM

Şu an toplam mining yatırımı ne kadar bilemiyorum ama network çok büyüdü. Herhangi birinin ya da devletin %51 veya %25'lik network gücü kurup bitcoin ağını dağıtmaya çalışması için 1 milyar dolar ayırması gerekebilir mi? Zaten 4 milyar dolarlık bir sistemi dağıtmak için neden kalkışsın. Sistem büyüdükçe değeri de artacak, değeri artınca da onu kırmak çok daha zorlaşacak. 50 petahash'lerden bahsediyorlar önümüzdeki senelerde. Ben 0.13 phash'le başladım, şu an 4'e yükseldi.

gurcani
Full Member

Activity: 167

View Profile
November 10, 2013, 08:19:20 PM

böyle bir ihtimalin olması bile piyasada güven kaybı demek. Bence bir çözüm bulunmalı.
Kısa vadede belki böyle bir olay meydana gelmeyecektir. Ama para değerlendikçe risk büyümekte. Savaşlar bile para için çıkıyor. Sanal bir para birimine sanal bir saldırı neden olmasın ki?

hep vardi ki bu ihtimal. Decentralized sistemde mecbur olacak boole riskler.

bi de neyle karsilastiriyoruz? Diger herseyde devletin (veya merkezi rasgele bir kurumun) nerdeyse hic yatirim yapmadan kafasina gore para basma ihtimali var. Bitcoin'de yok. Acaba kasip da super organize bi kartel kurarlarsa basmaya guclerinin yettiginden %5 daha fazla basabilirler mi hile yaparak diye tartisiyoruz... Yapabilirlerse de neden normal minerlarin buna katilmiycaani anlatmaya calistim yukarda.

Mesela soole de diyebilir bi devlet "gelin katilin  %51 saldirisi yapicaz bitcoin agina, size de pay vericez". Katilir misiniz? Kim katilir? Manyak miyiz biz?

Bi de Bitcoin'in super populer olmasi gerekmiyo sonucta. Calissin, kafasi yatan egzantrik tipler kullansin yeter. Mesela dunyadaki Insanlarin %2'si 10'ar bin dolarlik bitcoin tutsa, 1 bitcoin 6bin dolari geciyo deger olarak (yapin hesabi inanmiyosaniz). Ki hepsinin likit oldugunu varsayarsak. Ben mesela hayatta satmam bitcoinlerimin bi yarisini.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: