Bitcoin Forum
April 25, 2024, 08:09:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Mining Yapsak mı Yapmasak mı?  (Read 5434 times)
hulusiminer (OP)
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
October 30, 2013, 08:03:10 PM

Merhaba!

Bir süredir BTC konusunda araştırma yapıyorum ve anladım ki ya "geç kaldık bee" diyip mininge hiç girmemek ya da iyi bir sistem kurmak.
Ben iyi bir sistem kurmayı denemek istiyorum. 12TH/s bir sistem ile, internette bulunan hesaplama araçlarını kullandığımda inanılmaz rakamlar çıkıyor. Varı yoğu satıp mining yapası geliyor insanın. Ama konuyla ilgili biraz araştırma yaptığımda, hesaplamaların çok da gerçekçi olmadığını fark ettim. Kendi verilerimi elde etmek için poolun birine 24 saatlik basit bir sistem kurdum. (Pool PPLNS şeklinde ödeme yapıyor.) Elde ettiğim verilerden ise aşağıdaki rakamları çıkardım:

390milyon zorluk seviyesi ile 10 günlük kazanç: 88,5BTC
507milyon zorluk seviyesi ile 10 günlük kazanç: 68BTC
660milyon zorluk seviyesi ile 10 günlük kazanç: 52BTC
Zorluk seviyelerinin 10 günde bir %30 arttığını varsaydım ve aylık kazanç: 208,5BTC
Sonraki ay ise kazanç: 93BTC Yani yaklaşık %45 oranında BTC kaybı var. BTC'nin değeri de bu orantıda artmıyor, yani aydan aya kazancım düşüyor. Ayrıca Ocak ayında piyasaya çıkıp zorluğun anasını ağlatacak olan ASIC makineler yüzünden, zorluk %30 değil en az %50 artacaktır, dolayısıyla kazancım daha da düşecektir...
Yalnız yapmış olduğum bu hesaplara, pool'daki namecoins, transaction fees are shared, orphan blocks paid gibi etkenleri yok saydım.

Size danışmak istediklerim de;
1- Yapacağım $70000'lik yatırıma değer mi?
2- Uzun vadede kazanç sağlar mı yoksa ASIC makinelerin zorluk seviyesini yardıracak olması nedeniyle 3 ay mı ekmek yerim ben bu işten?
3- Biriniz bana 12TH/s sistem ile zaman/BTC Kazancı gibi yaklaşık bir oran verebilir mi? (Belki birileri hesaplamıştır ortalama bir değer)

Şimdiden teşekkürler. Smiley
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
OracionSeis
Hero Member

Activity: 756
Merit: 500

View Profile
October 30, 2013, 08:07:01 PM

Abicim bak cok samimi konusucam 70000 dolar diyorsun bekle bitcoin biraz dussun bekle! 70.000 Doları bitcoin düstügünde hepsiyle al 2-3 ay bekle fiyatlar hayvan gibi artar sonra al sana 150000 dolar

Time off to sleep ... ( ̄︶ ̄)~
hulusiminer (OP)
Newbie
*

View Profile
October 30, 2013, 08:14:10 PM

Abicim bak cok samimi konusucam 70000 dolar diyorsun bekle bitcoin biraz dussun bekle! 70.000 Doları bitcoin düstügünde hepsiyle al 2-3 ay bekle fiyatlar hayvan gibi artar sonra al sana 150000 dolar

Haklısın ama çok riskli değil mi?
OracionSeis
Hero Member

View Profile
October 30, 2013, 08:18:06 PM

Haklısın ama çok riskli değil mi?

Abi 70.000 doları mininge koymak daha riskli sen dedin bak 1 ayda aldıgın para yarı yarıya düşücek diye sence 5 ay sonra nolucak abi? 1 yıl sonra? Tamam upgrade edebilirsinde nereye kadar? Bence al-sat daha mantıklı

Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
October 30, 2013, 08:19:26 PM

Mining'e şu andan itibaren bulaşmak iyi bir fikir değil.
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3710
Merit: 2068

Crypto Swap Exchange

View Profile
October 30, 2013, 08:29:53 PM

O miktar bir yatırımı mining sistemi kurarken harcamak yerine -şu anki fiyattan bile- Bitcoin alsanız sistemden ROI elde edene kadar paranızı en az 2'ye katlarsınız diye düşünüyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir. Smiley

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
hulusiminer (OP)
Newbie
*

View Profile
October 30, 2013, 09:01:53 PM

Yani geç kaldık öyle mi?
BTC Calculatorler tamamen sallıyor o halde. Bir ton parametre kullanıyor ama kesinlikle gerçekçi değiller. Yaptığım hesap da gerçeğe baya yakın sanırım.
Ama ben yine de umudumu kaybetmek istemiyorum, lütfen siz de düşüncelerinizi esirgemeyin. Smiley
En azından yapmış olduğum hesapla ilgili bir şeyler söyleyecek birileri varsa şahane olur.
OracionSeis
Hero Member

View Profile
October 30, 2013, 09:24:08 PM

Yani geç kaldık öyle mi?
BTC Calculatorler tamamen sallıyor o halde. Bir ton parametre kullanıyor ama kesinlikle gerçekçi değiller. Yaptığım hesap da gerçeğe baya yakın sanırım.
Ama ben yine de umudumu kaybetmek istemiyorum, lütfen siz de düşüncelerinizi esirgemeyin. Smiley
En azından yapmış olduğum hesapla ilgili bir şeyler söyleyecek birileri varsa şahane olur.

Hocam Diff. her gecen ay 2 katı fazla artıcak bu kesin! ve bundan 40 yıl sonra 1 bitcoin coook degerlenicek

technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
October 30, 2013, 10:34:31 PM
Last edit: October 30, 2013, 10:49:13 PM by technomancer

70k dolari bitcoin mining ile kasacagima, primecoin kasarim daha karli, yalnizca cpu gucu ile kazilan bir coin ve xeon cpularla ciddi kazanclar elde edebilirsiniz. GPU mining ile kasiyorlar ama simdiye kadar ciddi bir cozum sunan olmadi, primecoin adinda da anlasilacagi uzere prime sayilari (asal sayilari) hesapliyor.
btc-e de islem goruyor ve enerji olarak devasa ekran kartlarina ihtiyaciniz yok. 70 bin dolarim olsaydi, VPS sunucular kiralardim yuzlerce ve belki binlerce, donanima parada yatirmazdim, bir kac ayda o parayi birkac katina katlardim.

Bu arada prime coin XPM olarak adlandiriliyor  xpm coin diye de arastirabilirsiniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Primecoin
Burasida en uygun fiyatli vps sunucu satan yer. bir ara xpm ciler abanmisti buraya, bilmiyorum son durum nedir.

https://www.digitalocean.com/
technomancer
Sr. Member

View Profile
October 30, 2013, 10:45:53 PM
Last edit: October 30, 2013, 10:56:47 PM by technomancer

Yani geç kaldık öyle mi?

Hocam Diff. her gecen ay 2 katı fazla artıcak bu kesin! ve bundan 40 yıl sonra 1 bitcoin coook degerlenicek

Bir sifir fazla yazmissin  Smiley  4 yil demek istedin sanirim.    4 yil sonra ongorulen fiyat bir kac yuzbin dolar.
Gecen yil bu tarihlerde yaklasik 10-12 dolardi 1 BTC neredeyse 20 kat artti. seneye bu tarihte ben inaniyorum ki 1200 lere gelir.
djsugar
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 262

View Profile
October 30, 2013, 11:11:13 PM

hiç belli olmaz bu ülkelerin kabul etmesiylede alakalı olarakda yükselişe geçebiliyor.
ghostshirt
Full Member

Activity: 216
Merit: 100

View Profile
October 30, 2013, 11:30:10 PM

Mining, arkadaşların da dediği gibi çok riskli. Ben girdim pişmanım. Bitcoin'den şu anda para kazanmanın naçizane güzel bir yolu olarak:

- parayı üçe böl, mtgox, bitstamp ve btc-e'ye gönder. API key'leri oluştur.
- Amazon Web Service'den bir sunucu tut (ilk yıl bedava)
- Bu forumda da satılan bot lisanslarından birini al (100 dolar civarı)
- Bu botu uzak sunucuda 7/24 çalıştır.

Böylece orta ve uzun vadede %100'e yakın artacaktır para. Ben bunlardan birini denedim ve kısa sürede etkisini gösterdi. EMA yöntemi özellikle başarılı. Piyasa düştüğünde alıp, yükseldiğinde satıyor. İleride borsalar arasında ve diğer kripto paralar arasında arbitraj vs. de denenebilir.

Özetle, bence Bitcoin'den mining ile para kazanma devri kapandı. Geriye trade kaldı. Donanımda farklı gelişmeler yaşanmazsa tabi.

bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
November 03, 2013, 12:09:46 PM

Mining, arkadaşların da dediği gibi çok riskli. Ben girdim pişmanım. Bitcoin'den şu anda para kazanmanın naçizane güzel bir yolu olarak:

Böylece orta ve uzun vadede %100'e yakın artacaktır para. Ben bunlardan birini denedim ve kısa sürede etkisini gösterdi. EMA yöntemi özellikle başarılı. Piyasa düştüğünde alıp, yükseldiğinde satıyor. İleride borsalar arasında ve diğer kripto paralar arasında arbitraj vs. de denenebilir.

Özetle, bence Bitcoin'den mining ile para kazanma devri kapandı. Geriye trade kaldı. Donanımda farklı gelişmeler yaşanmazsa tabi.

hocam bu konuyu biraz açalım bence

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
ghostshirt
Full Member

Activity: 216

View Profile
November 03, 2013, 06:20:49 PM

hocam bu konuyu biraz açalım bence

Şu sayfayı okumakta fayda var: http://www.forexturkce.com/forex-teknik-analiz/gostergeler.html

Bu bot da 2 farklı göstergeyi takip ediyor. Biri diğerini geçtiğine yükseliş ya da azalış trendi başlayacaktır diyip alım ya da satım yapıyor. Böylece senin takip etmene gerek kalmıyor.

yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
November 04, 2013, 03:05:05 PM

Başlığa cevap: Yapmasak Smiley
ertuna16
Newbie
*

Activity: 31

View Profile
November 05, 2013, 07:07:02 PM

70k dolari bitcoin mining ile kasacagima, primecoin kasarim daha karli, yalnizca cpu gucu ile kazilan bir coin ve xeon cpularla ciddi kazanclar elde edebilirsiniz. GPU mining ile kasiyorlar ama simdiye kadar ciddi bir cozum sunan olmadi, primecoin adinda da anlasilacagi uzere prime sayilari (asal sayilari) hesapliyor.
btc-e de islem goruyor ve enerji olarak devasa ekran kartlarina ihtiyaciniz yok. 70 bin dolarim olsaydi, VPS sunucular kiralardim yuzlerce ve belki binlerce, donanima parada yatirmazdim, bir kac ayda o parayi birkac katina katlardim.

Bu arada prime coin XPM olarak adlandiriliyor  xpm coin diye de arastirabilirsiniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Primecoin
Burasida en uygun fiyatli vps sunucu satan yer. bir ara xpm ciler abanmisti buraya, bilmiyorum son durum nedir.

https://www.digitalocean.com/

hocam bu mining de rpcuser ve password ne oluyor ?
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
November 10, 2013, 07:42:01 AM

mininge gerek yok, BFL den donanımları yeni gelmiş biri olarak söylüyorum bunu, hesabın doğru, btc hesaplama sitelerinin hesabı da doğru ama 10 gün için Smiley zorluk olayını da yakalamışsın genelde %30 artıyor ortalama olarak her seferde, zaten sen de sonucu bulmuşun mining işi karlı değil bu aralar herkes donanıma abandığı için. Zaten arada bir denge var, cihazlara abanırsan yatırımını çıkaramıyorsun, şekil 1a da olduğu gibi böylece bitcoin almaya yöneliyorsun (zira amaç yatırım yapmak mining yapmaktan da) sonra donanımla bitcoin in fiyatı birbirini dengeliyor. Anladığım kadarıyla, herkes mining donanımına yüklenmiş, donanımdan daha fazla yatırım yaparım hesabı ile ama herkesin elinde de patlamış (erken donanımını alanlar hariç, onlarda %10 u geçmez) dolayısıyla şimdi en mantıklısı o dediğini 70k dolarla bitcoin almak. Geçmişte donanıma yaptığım yatırımlara bakıyorum (bu işe ekran kartları daha çalışırken girmiştim) donanıma para vericeme bitcoin alsaymışım her iki durumda da daha karlı çıkıyorum. Yani o yaklaşım yanlış, donanım alırsam daha karlı çıkarım yaklaşımı. Direk patlat 70k yı geç. 1-2 sene sonra daha iyi yaptığını sende anlayacaksın.

70k bu işe yatırılır mı sorusuna gelirsek, bence yatırılır. öyle bir param olsa, şu an affetmezdim. 1-2 sene sonra da muhtemelen milyoner olurdum. Wink
deoxs
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
November 14, 2013, 10:50:10 AM

Normal bir pcde zaten gereksiz değilmi Ati radeon 7950 kullanıyorum sıcaklık 70C ye çıkıyor direkt öyle denemek için yapayim dedim bitminter üzerinden pcnin ömründen yiyip hiç kazanmamakta var değilmi işin ucunda yanlış düşünüyorsam söyleyin daha yeniyim ?
technomancer
Sr. Member

View Profile
November 14, 2013, 11:12:17 AM

Normal bir pcde zaten gereksiz değilmi Ati radeon 7950 kullanıyorum sıcaklık 70C ye çıkıyor direkt öyle denemek için yapayim dedim bitminter üzerinden pcnin ömründen yiyip hiç kazanmamakta var değilmi işin ucunda yanlış düşünüyorsam söyleyin daha yeniyim ?

Kartiniz 101 derece tam yuk altinda sorunsuzca calisabilir.

Bitcoin degil ama halen elektrik konusunu halledebilecekler icin Siddetle Litecoin oneriyorum.

Ozellikle son fiyat artisi ve piyasaya cikan yeni AMD r290 veya 290x  ekran kartlari ile tam yuk altinda en fazla 350 watt elektrik cekerek 800-1000 kh/s
hiz yapilabiliyor.
cianz
Full Member

Activity: 182

View Profile
December 12, 2013, 03:03:39 PM

Hesaba katmadığınız değerler şunlar olabilir.

Cihazlar için gümrük vergisi.
Türkiyede elektrik çok pahalı normal fiyata bakmayın belli bir tüketim miktarı aşılınca elektrik fiyatları 2'ye katlanır.
Mevcut kullanmış olduğunuz elektrik alt yapısı 10 - 15 cihazı birden kaldırmayabilir.
Cihazlar bozulabilir hatalar verebilir her daim 10 - 15 cihaz için teknik desteğe ihtiyacınız var.
2 - 3 ay sonra yeni cihazlar çıkınca sizinde zorluk seviyesine ayak uydurmak için cihazları yenilemeniz gerekecek fakat ikinci el cihazları Türkiyede satmak  hiç de kolay olmayabilir.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: