Bitcoin Forum
May 05, 2024, 03:36:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Bitcoin > Blockchain  (Read 269 times)
Nomad88 (OP)
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
April 03, 2018, 09:39:20 PM
Last edit: April 03, 2018, 10:00:05 PM by Nomad88
Merited by EFS (10)

Büyük keşfin, devrimin ve teknolojik sıçramanın Blockchain olduğuna inandırılmış çok fazla kişi olduğunu anladım bu forumda. Bitcoin teknolojisi konusunda Türkiye'nin en donanımlı kitlesinin burada olduğu konusunda şüphem yok. Fakat zannadiyorum son birkaç yıldır artan kriptopara popülaritesi ile aramıza nispeten yeni olan birçok arkadaş da katıldı. Bu sebeple Bitcoin-Blockchain konusunda bir açklama yapıp aralarına kalın bir çizgi çizmeye karar verdim. İlerisi için faydalı olacağına da inanıyorum.

Bitcoin > Blockchain

Blockchain, 90'lı yılların başından beri bilinen bir teknoloji. Peki bankalar ve finans kuruluşları sizce neden Bitcoin'den önce "Gelecek Blockchain teknolojisi, bu alanda çalışmalar yapalım." benzeri cümleler kurmadı?

Bitcoin, Blockchain'den çok daha geniş bir teknolojidir. Bunun aksi yönde, Bitcoin'i kötüleyip, sadece Blockchain üzerinden sempati kazanmak isteyen finans kuruluşlarının oyununa gelinmemeli. Bu konuda demeçler veren Akbank için verdiğim bir cevap açıklayıcı olabilir:

https://twitter.com/ahmetseyhan_/status/943753914519834624

Bitcoin, Blockchin ve Open Blockchain arasındaki farklar doğru anlaşılmalı. Bu konuda kısa bir yazı hazırladım ve ilgilenenen arkadaşlar için iyi bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum.

https://steemit.com/tr/@nomad88/bitcoin-blockchain

According to NIST and ECRYPT II, the cryptographic algorithms used in Bitcoin are expected to be strong until at least 2030. (After that, it will not be too difficult to transition to different algorithms.)
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714923374
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714923374
Reply with quote  #2

1714923374
Report to moderator
Cashcash
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
April 04, 2018, 08:05:43 AM

Devletlerin gözünde hep Bitcoin < Blockchain böyle olacak . Bizim gözümüzde sizin yazdığınız gibi olacak .

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄      ▄█▄        
                                 █████    █████       
                        ▄██▄     ▀█▀      ▀█▀        
                ▄█▄    ▀██▀                           
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
                ▀█▀                                    
          ▄                      ▄█▄      ▄█▄        
         ▀█▀           ▄██▄    █████    █████       
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀        
                ▀█▀                                    
           ▄                      ▄█▄     ▄█▄        
          ▀█▀            ▄██▄   █████   █████       
    ██            ▄█▄   ▀██▀    ▀█▀     ▀█▀        
             ▄    ▀█▀                                 
            ▀█▀                         ▄█▄           
       ██              ▄█▄   ▄██▄    █████          
                  ▄    ▀█▀   ▀██▀     ▀█▀           
                 ▀█▀                                   
            ██                   ▄██▄                 
                    ▄     ▄█▄   ▀██▀                 
                   ▀█▀    ▀█▀                          

▄█   ▄█  ▄█        ▄█████▄   ▀█▄     ▄█▀
██   ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██    ▀█▄  ▄█▀
██   ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀      ████   
██   ██  ██   ██  ██▄   ▄█    ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀   ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
April 04, 2018, 03:53:14 PM

Yazı için teşekkürler. Bir gün Bitcoin nedir herkes görecek düşünce tarzlarını değiştirmek zorunda kalacaklar.
O güne kadar biz desteğimizi her şartta sunacağız ve kripto paraları destekleyeceğiz.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
bitcamilo
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
April 04, 2018, 04:14:29 PM
Merited by yussuf89 (1)

1900'lü yıllarda Henry Ford ilk seri üretim Model T otomobilleri piyasaya sürdüğünde neredeyse bir devrim yaratmıştı insanlar artık otomobili bir lüks olarak görmüyor bir ihtiyaç olarak görüyordu yani otomobilin babası Ford'du şimdi geldiğimiz durumda Ford diğer otomobil üreticilerinin yanında sıradan bir otomobil markası. O günden bugüne seri üretim bandında hala bu adamın teknolojisi kullanılıyor ancak kimse Ford bu işin babasıdır demiyor. Bitcoin yıllar sonra ne olur bilinmez ancak blockchain gelecekte çok farklı şekillerde yüzlerce farklı şirket tarafından kullanılacak.
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
April 05, 2018, 07:13:07 PM

Blok zinciri teknolojisi yaşamla ilgili birçok faktörü elinde bulunduruyor. Sadece ekonomik anlamda belki Bitcoin'i öne koyabiliriz ama Bitcoin daha önemlidir tarzı bir yaklaşım bence doğru değil.

gurcelik31
Newbie
*

Activity: 68
Merit: 0

View Profile WWW
April 07, 2018, 06:37:11 PM

kıyaslanmamalı bence
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
April 07, 2018, 07:17:51 PM
Merited by EFS (1)

Yazi icin tesekkurler!

Fakat ufak bir nokta var;

Blockchain'e veritabani demek biraz ilginc olmus. Veritabani yapisi itibariyle Blockchain'den farklidir. Ledger tabiri daha mantikli gibi duruyor. Cunku veritabanlarina veri yazilir ve silinir (tam olarak silinmez ama mantik boyledir). Fakat blockchain'de zincirin onceki halkalarina hicbir sey yapamazsiniz. Bir kez timestampi yedi mi o islemler dizisi sonsuza kadar degistirilemez bir sekilde kalir.
Calligiato
Member
**

Activity: 137

View Profile WWW
April 07, 2018, 07:33:23 PM

İkiside önemli ama piyasa dışı aktörler btc yi kötülemek için ''blockchain faydalı btc spekülatif kumar'' diyorlar. Btc dijital devrimin öncüsüdür. Sanal altın olarak var olacaktır.
mesacan
Member
**

Activity: 280
Merit: 13

View Profile
April 07, 2018, 08:40:57 PM

Gelecekte blokzincirini sadece dijital paralarda değil hayatımızın her alanında göreceğiz. Bu yüzden ne bitcoin blokzincirinden büyük ne de blokzinciri bitcoinden büyük.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
April 07, 2018, 08:57:30 PM

Uzun zamandır steemitte kaliteli bir yazı görmüyordum, emeğinize sağlık. Blokchain ve bitcoini aynı şey olarak düşünen binlerce insan var, aradaki farkı kavramaları için de güzel bir çalışma olmuş (:

Nikonik
Newbie
*

Activity: 123
Merit: 0

View Profile
April 08, 2018, 07:54:32 PM

1900'lü yıllarda Henry Ford ilk seri üretim Model T otomobilleri piyasaya sürdüğünde neredeyse bir devrim yaratmıştı insanlar artık otomobili bir lüks olarak görmüyor bir ihtiyaç olarak görüyordu yani otomobilin babası Ford'du şimdi geldiğimiz durumda Ford diğer otomobil üreticilerinin yanında sıradan bir otomobil markası. O günden bugüne seri üretim bandında hala bu adamın teknolojisi kullanılıyor ancak kimse Ford bu işin babasıdır demiyor. Bitcoin yıllar sonra ne olur bilinmez ancak blockchain gelecekte çok farklı şekillerde yüzlerce farklı şirket tarafından kullanılacak.
Doğru diyorsunuz bence de hocanın yazısı gayet güzel olsa da sizin görüşünüz daha mantıklı geliyor ben de böyle düşünüyorum.
Iamrobot
Member
**

Activity: 294

View Profile
April 08, 2018, 10:03:37 PM

Buna katılmıyorum ben. Çünkü blockchainin kullanım alanı yapabildikleri şeyler çok fazla ve başarılı seyler. Bitcoin ise şu anda neredeyse sadece yatırım aracı olarak görülüyor. O yüzden ikisini karşılaştırmak biraz saçma olmuş gibi oluyor. Alternatif akım ile teslayi karşılaştırmak gibi
ZENC
Full Member

Activity: 336
Merit: 154

View Profile
April 09, 2018, 01:51:35 AM

Başlık ve konu olarak güzel bir yere dikkat çekmişsiniz. Ben oyumu Bitcoin ≥ Blockchain şeklinde kullanıyorum. İkisi birbirini tamamlayan şeylerdir. Ama Bitcoin sayesinde tanınmışlardır. Yoksa kimsenin Blockchain umrunda bile olmazdı. Bankalar kendi işlerine gelen yerden bakıyorlar teknolojiye. Defter tutmak iyide paranın yönetimi bizde olmazsa olmaz diyorlar. Sistemin sonunu getirecek olan Bitcoin. Bankalar Blockchain ile bir süre daha oyalanadursunlar.
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
April 22, 2018, 07:29:29 PM

bankalar  ve devletler bitcoinden korktuğu için ya bunu sktr edelim teknolojisini alalım sadece diye işi geyiğe vurmaya çalışıyorlar...denetim dışı bir yapı gibi gözüktüğü için istemiyorlar ama engellemeyecekleri içinde acaba bunun merkezi olanını yapabilir miyiz i söylemeye çalışıyorlar aslında
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1664
Merit: 271

View Profile
April 22, 2018, 08:40:59 PM

blockchain 90 yıllardan beri kastınız p2p teknolojisi değil mi hocam, tıpkı torrent,ve upload siteleri gibi,
fakat ''Bitcoinin blockchainin blokzincirinin teknolojisi esas önemli olan'' verilerin değiştirilememesi, her yapılan işlemin kayıt edilmesi vs.  Satoshi nakamotonun dehası. doğrumu anladım?

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
dewildance
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
April 22, 2018, 08:54:28 PM

yazınızı okudum ancak bitcoin büyük blockchain gibi bir mantık kurduğumuz zaman diğer kripto paraların tamamını da çöpe atmamız gerekiyor düz mantıkla, e atamadığımıza göre blockchain büyüktür bitcoin oluyor
ForeverFener
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
April 22, 2018, 09:33:23 PM

Ben bu düşünceye katılmıyorum ve bitcoini var eden şeyin blockchain teknolojisi olduğunu düşünüyorum ve bu teknolojinin geleceği bitcoin den çok daha parlak
leprakon
Member
**

Activity: 680

View Profile
April 27, 2018, 06:46:02 PM

Bitcoin ve blockchainin karsilastirmasini yapmak bana pek mantikli gelmedi cunku ikisi de farkli seyler aslinda blockchain bitcoinin kullandigi bir alt yapi olarak dusunmemiz lazim ama eger karsilastirirsak da blockchain daha kapsamli birsey bitcoin bitse bile blockchain devam edecektir diye dusunuyorum...
assassin15
Jr. Member
*

Activity: 112
Merit: 1

View Profile WWW
April 28, 2018, 08:55:59 AM

Bitcoinin bu kadar güvenli ve kaliteli olmasının arkasında blockchainin var olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında asıl mesele birinin diğerinden büyük olması değil. Blockchain bitcoinden de önce vardı ama bitcoin sayesinde adını duyurdu aynı şekilde bitcoin de blockchain sayesinde bu hale geldi. O yüzden ikisini birbirinden ayırıp birisi daha iyi şeklinde açıklama yaparsak yanlış olur. İkisi birbirini destekliyor. Ayrıca şunu da unutmamak lazım ki bitcoin blockchain olmadan işe yaramaz ama blockchain bitcoin haricinde işlerde de kullanılır.
Nomad88 (OP)
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
April 28, 2018, 09:12:33 AM

Sadece blockchain ile double spending problemini çözmeyi deneyin!...

Bitcoin'in bireştirdiği diğer 3 teknolojiyi kullanmadan bunu yapamazsınız. Sonunda problem(ler)i çözmek için yeni teknolojiler entegre edeceksiniz. Vardığınız nokta ise artık blockchain değil, Bitcoin teknolojisi olacak.

Satoshi ilk kez HASHCASH tarafından kullanılan proof-of-work algoritması kullanırken sizler proof-of-stake (örneğin Qtum, Stratis)  veya delegated proof-of-stake kullanabilirsiniz (örneğin Lisk, Ark). Burada yaptığınız şey yeni bir araba geliştirmek, arabayı bulan kişi Satoshi'nin kendisiydi ve bu araba çoğu kişinin düşündüğü gibi Blockchain değildi.

2 Mayıs Çarşamba günü DT Bilişim tarafından düzenlenen ve Huaweie ile Intel'in de katılacağı bir etkinlikte konuk konuşmacı olarak bulunacağım. Blockchain teknolojisini anlatacağım bu konuşmada vakit yeterse bu konuya da değineceğim. İlgilenen arkadaşlar için kaydın bir kopyasını buraya eklemeye çalışacağım.

cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
April 28, 2018, 09:32:21 AM

Buralardan birilerini konusmacı olarak görmek cok guzel. Genlde konusmacı olarak twitterda 3-5 twit atmış dün traderlıga baslamıs kişileri cagırıyorlar. Asıl işe kafa yoranlar ise pek bu ortamlara girmiyor ve hep bitcoine giriş ders 1 de kalıyor konusmalar. 3-5 yıl daha konferanslarda ancak blockchain teknolojisi ve temel bilgiler aktarılır.
anatolykarpov
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
April 28, 2018, 10:29:54 AM

Abi siz şaka mısınız? Blockchain diye bir teknoloji olmadan Bitcoin diye bir şey olamazdı.
Diğer bir değişle, bitcoin, blockchain teknolojisi kullanıalrak ortaya çıkartılmış bir üründür.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■        SKYNET        ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
Whitepaper   Bounty   Bitcointalk  ■  Facebook   Twitter   Telegram
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
April 28, 2018, 11:04:34 AM

Abi siz şaka mısınız? Blockchain diye bir teknoloji olmadan Bitcoin diye bir şey olamazdı.
Diğer bir değişle, bitcoin, blockchain teknolojisi kullanıalrak ortaya çıkartılmış bir üründür.
burda kastedilen motoru buldun iş bitmiyor. araba haline getiriyorsun. bitcoin araba blockchain motor. motorsuz araba olmaz ama değerli olan arabadır motor değil.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: