Bitcoin Forum
April 19, 2024, 05:16:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 »
  Print  
Author Topic: [INFO] Συζήτηση για την Ισοτιμία  (Read 11166 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 11, 2018, 01:09:26 AM
 #81

μεγάλο crash σήμερα και πλέον είναι σίγουρο ότι η ιστορία επαναλαμβάνετε και μάλλον θα δούμε χαμηλότερες πτήσεις. Το τωρινό crash έχει να κάνει με την ιστορία για την έρευνα στα ανταλλακτήρια των ρυθμιστικών αρχών για χειραγώγηση ισοτιμίας μια είδηση που βγήκε από τη Wall Street Journal

https://www.wsj.com/articles/u-s-regulators-demand-trading-data-from-bitcoin-exchanges-in-manipulation-probe-1528492835

πλέον τα 5k δεν δείχνουν και πολύ μακρυά και αν γίνει αυτό νομίζω θα έχουμε το δεύτερο μεγαλύτερο crash της ισοτιμίας του Bitcoin στην ιστορία του.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
1713546967
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713546967

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713546967
Reply with quote  #2

1713546967
Report to moderator
If you want to be a moderator, report many posts with accuracy. You will be noticed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 11, 2018, 07:56:23 AM
 #82

Με αυστηρά οικονομικές αρχές, μια πτώση 66% από την κορυφή σήγουρα θα την έλεγες crash.
Αλλά όταν το BTC ανεβένει 700% μέσα σε 3 μήνες και μετά πέφτει 66% στους επόμενους 3 μήνες, θα το έλεγα φυσιολογική διορθωτική πορεία ενός bull market.

Εγώ περιμένω να πέσει στα 4500€ - 5000€ πρωτού συνεχίζει με καινούργια high τα οποία μπορεί να τα πιάσουμε κατά τον Νοέμβριο/Δεκέμβριο.
Μπορεί βέβαια και να κρατήσει το level στα 5500€ αλλά από την εμπειρία μου σε Forex και μετοχές σπάνια γίνεται αυτό... έρχεται ένα bear trap είτε από χειραγώγηση της τιμής είτε από profit taking των short sellers είτε ένας συνδιασμός των 2. Μετά αφού έχουν ικανοποιηθεί οι short sellers μπορεί επιτέλους να αρχίσει να ανεβαίνει η τιμή.

Δεν ξέρω αν το Bitcoin θα λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά αναμένω του λάχιστον κάτι παρόμοιο.
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 11, 2018, 10:47:10 AM
Last edit: June 13, 2018, 08:59:01 PM by RivAngE
 #83

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 11, 2018, 06:47:45 PM
 #84

https://store.steampowered.com/app/848310/Bitcoin_Trading_Master_Simulator/

για τους επίδοξους trader ένα παιχνίδι simulator στο steam Tongue

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
June 13, 2018, 12:16:11 PM
 #85

έχει βάλει στόχο τα 4000€ όπως πάμε!! Embarrassed
posotikh
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
June 13, 2018, 05:26:26 PM
 #86

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 13, 2018, 08:57:05 PM
 #87

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

Εγώ προβλέπω τα 4,5k και ΔΕΝ shortάρω, άρα μάλλον είμαι ένας από αυτούς στους οποίος πηγαίνει η ερώτησή σου!
Την απάντηση την έχω δώσει εν μέρη με το παρακάτω,

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!


Είτε είσαι trader είτε investor, δεν πρέπει να αισθάνεσαι πως είσαι "υποχρεωμένος" να έχεις πάντα μια θέση στην αγορά. Κάποιες φορές είναι καλύτερα να έχεις υπομονή και να περιμένεις.
Εγώ πιστεύω πως θα πέσει 20%, θα ανέβει 500%, θα πέσει 25%, θα ανέβει 700% με αυτή τη σειρά. Δεν θα κυνηγήσω όμως το 20% και το 25% αλλά το 500% και το 700%.
posotikh
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
June 13, 2018, 09:16:08 PM
 #88

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

Εγώ προβλέπω τα 4,5k και ΔΕΝ shortάρω, άρα μάλλον είμαι ένας από αυτούς στους οποίος πηγαίνει η ερώτησή σου!
Την απάντηση την έχω δώσει εν μέρη με το παρακάτω,

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!

Είτε είσαι trader είτε investor, δεν πρέπει να αισθάνεσαι πως είσαι "υποχρεωμένος" να έχεις πάντα μια θέση στην αγορά. Κάποιες φορές είναι καλύτερα να έχεις υπομονή και να περιμένεις.
Εγώ πιστεύω πως θα πέσει 20%, θα ανέβει 500%, θα πέσει 25%, θα ανέβει 700% με αυτή τη σειρά. Δεν θα κυνηγήσω όμως το 20% και το 25% αλλά το 500% και το 700%.

Τα 4,5k που προβλεπεις από που προκύπτουν; Που βασίζονται; Ειναι ενα τυχαίο νούμερο;

Τo 20%, 500% κλπ; Σε τι χρονικά περιθώρια;
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 13, 2018, 10:00:57 PM
 #89

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

και εγώ hodler είμαι και να σου πω θα ήθελα πολύ να πάει στα 3-4 ώστε να πάρω και άλλα bitcoin Tongue. Η δικιά μου η πρόβλεψη είναι αναλογικά με το τι είχε συμβεί στο προηγούμενο halving που εκεί από τα 1100(με το MtGox στα 1300) είχε φτάσει η ισοτιμία στα 180 δολάρια.
Αν και οι συνθήκες τότε ήταν πολύ ποιο δύσκολες καθώς είχαμε την κατάρρευση του μεγαλύτερου τότε ανταλλακτήριου καθώς και οι συνεχής δημοπρασίες χιλιάδων bitcoin από αυτά που είχαν κατασχεθεί από το περιβόητο dark market Silk Road.
Το μοτίβο όμως και τότε ήταν σχεδόν το ίδιο δλδ bubble>διόρθωση>crash>άνοδο>halving>άνοδος>bubble...

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 14, 2018, 09:20:01 AM
 #90

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

Εγώ προβλέπω τα 4,5k και ΔΕΝ shortάρω, άρα μάλλον είμαι ένας από αυτούς στους οποίος πηγαίνει η ερώτησή σου!
Την απάντηση την έχω δώσει εν μέρη με το παρακάτω,

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!


Είτε είσαι trader είτε investor, δεν πρέπει να αισθάνεσαι πως είσαι "υποχρεωμένος" να έχεις πάντα μια θέση στην αγορά. Κάποιες φορές είναι καλύτερα να έχεις υπομονή και να περιμένεις.
Εγώ πιστεύω πως θα πέσει 20%, θα ανέβει 500%, θα πέσει 25%, θα ανέβει 700% με αυτή τη σειρά. Δεν θα κυνηγήσω όμως το 20% και το 25% αλλά το 500% και το 700%.

Τα 4,5k που προβλεπεις από που προκύπτουν; Που βασίζονται; Ειναι ενα τυχαίο νούμερο;

Τo 20%, 500% κλπ; Σε τι χρονικά περιθώρια;

Το 4.5k είναι το η πρόβλεψή μου βάση της elliott wave θεωρίας. Αν και η συγκεκριμένη θεωρία έχει μια απλή λογική, στην εφαρμογή της είναι αρκετά σύνθετη και ο καθένας μπορεί να κάνει διαφορετική εφαρμογή.
Όπως έγραψα πριν λίγες ημέρες, εγώ περιμένω την παρακάτω εξέληξη,
Με αυστηρά οικονομικές αρχές, μια πτώση 66% από την κορυφή σήγουρα θα την έλεγες crash.
Αλλά όταν το BTC ανεβένει 700% μέσα σε 3 μήνες και μετά πέφτει 66% στους επόμενους 3 μήνες, θα το έλεγα φυσιολογική διορθωτική πορεία ενός bull market.

Εγώ περιμένω να πέσει στα 4500€ - 5000€ πρωτού συνεχίζει με καινούργια high τα οποία μπορεί να τα πιάσουμε κατά τον Νοέμβριο/Δεκέμβριο.
Μπορεί βέβαια και να κρατήσει το level στα 5500€ αλλά από την εμπειρία μου σε Forex και μετοχές σπάνια γίνεται αυτό... έρχεται ένα bear trap είτε από χειραγώγηση της τιμής είτε από profit taking των short sellers είτε ένας συνδιασμός των 2. Μετά αφού έχουν ικανοποιηθεί οι short sellers μπορεί επιτέλους να αρχίσει να ανεβαίνει η τιμή.

Δεν ξέρω αν το Bitcoin θα λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά αναμένω του λάχιστον κάτι παρόμοιο.

Αν δεν γνωρίζεις τον όρο "bear trap", εννούμε μια κίνηση της τιμής που δείχνει σαν να ξεκινάει να πέφτει η τιμή με φόρα και κάποιοι άπειροι τρέχουν να shortάρουν. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει ένα short squeeze (googlαρέ το αυτό αν θες!)

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υψόψη λοιπόν, περιμένω ως πιο πιθανό πάτο τα 4500-5000 και ως μια καλή πιθανότητα τα 5500€ να είναι το χαμηλότερο που θα δούμε προς το παρών (το οποίο το πιάσαμε εχτές!)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 15, 2018, 12:02:15 AM
 #91

πήρε πάντως λίγο τα πάνω του σήμερα και έχει να κάνει κυρίως με την δήλωση που έκανε ένα υψηλόβαθμό στέλεχος του Sec που είπε ότι το bitcoin καθώς και το ethereum δεν μπορούν να θεωρηθούν ως security. Τώρα δεν είναι επίσημη θέση αλλά η δήλωση από μόνη της έχει καποια αξία.

https://twitter.com/CNBC/status/1007303263807508482

τώρα ο χρυσός κινείτε σε αντίθετη τελείως πορεία από το Bitcoin καθώς σήμερα είχαμε την υψηλότερη τιμή τριμήνου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 15, 2018, 07:26:49 AM
 #92

πήρε πάντως λίγο τα πάνω του σήμερα και έχει να κάνει κυρίως με την δήλωση που έκανε ένα υψηλόβαθμό στέλεχος του Sec που είπε ότι το bitcoin καθώς και το ethereum δεν μπορούν να θεωρηθούν ως security. Τώρα δεν είναι επίσημη θέση αλλά η δήλωση από μόνη της έχει καποια αξία.

https://twitter.com/CNBC/status/1007303263807508482

τώρα ο χρυσός κινείτε σε αντίθετη τελείως πορεία από το Bitcoin καθώς σήμερα είχαμε την υψηλότερη τιμή τριμήνου.

Ναι είπαν πως εφόσων δεν υπάρχει κάποια εταιρία πίσω από κάποιο νόμισμα και ακόμα και αν έχει ηδρηθεί μια εταιρία ή υπάρχει μια ομάδα υποστήριξης, από τη στιγμή που το κρυπτονόμισμα συνεχίζει να λειτουργεί και μετά από μια υποθετική διάλυση της εταιρίας/ομάδας δεν μπορεί να θεωρηθεί "security". Εφόσων "όλα" (?) τα νομίσματα είναι decentrilized, ισχύει το παραπάνω.

Επίσης ο όρος του Security με "απλά λόγια" (εδώ γελάμε! Cheesy)
What is a 'Security'
A security is a fungible, negotiable financial instrument that holds some type of monetary value.
It represents an ownership position in a publicly-traded corporation (via stock), a creditor relationship with a governmental body or a corporation (represented by owning that entity's bond), or rights to ownership as represented by an option.


Source: https://www.investopedia.com/terms/s/security.asp

Υ.Γ.: Νομίζω πως μέχρι στιγμής δικαιόθηκα για το bottom στα 5000€, αν και το πιο low ήταν το 5350€... για να δούμε, πιστεύω πως μπορεί να γυρίσει για ένα τελευταίο push έως τα 4500€-5000€
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
June 15, 2018, 08:43:09 AM
 #93

μέχρι στιγμής βλέπω μια σκάλα καθοδικής πορείας κατά την οποία πέφτει μετά ανεβαίνει λίγο αλλά όχι στα επίπεδα προ πτώσης και στη συνέχεια πέφτει και άλλο με κρίσιμο νούμερο τα 4000€- 4500€

επίσης βλέπω και μεθοδευμένες κινήσεις διότι πάνω που πάει να σταθεροποιηθεί κάπου παρατηρούνται μαζικές πωλήσεις με στόχο τη πτώση της τιμής και να εκμεταλλευτούν όσους τσιμπάνε και πουλάνε σε πτώσεις...
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 15, 2018, 11:50:47 PM
 #94

Φοβερά αυτά εδώ τα στοιχεία για την πορεία του χρήματος στον χώρο των ψηφιακών νομισμάτων

https://coinlib.io/global-crypto-charts?theme=dark#global_money_flow





καταρχήν βλέπουμε ότι το bitcoin παραμένει το κυριαρo νόμισμα στον χώρο των ψηφιακών νομισμάτων αλλά και βλέπουμε ότι είναι και ο κύριος χρηματοδότης των altcoin γιαυτό και η άμεση εξάρτηση τους στα crash αλλά και στα spike της ισοτιμίας του.
Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο είναι το tether. Παρά την προπαγάνδα το μεγαλύτερο μέρος του trading με tether γίνετε προς τα altcoin και όχι προς το Bitcoin

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
posotikh
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
June 16, 2018, 01:31:38 PM
Last edit: June 16, 2018, 02:03:30 PM by posotikh
 #95

Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το thread, έτσι ώστε να ανταλλάσσονται 1) απόψεις και 2) νέα που σχετιζονται με την ισοτιμία.

Ως αναφορά τα νέα, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ειδήσεις επιβεβαιωμένες ή και όχι, έρευνες, στατιστικές κοκ.

Σχετικά με τις απόψεις όμως το επίπεδο είναι αρκετά αρχάριο (και κανένα πρόβλημα μ'αυτο, δεν ειναι αναγκη να γινουμε όλοι day traders). Είναι γνωστό τοις πάσι, πως για καθε μεταβολή τιμής υπάρχει μια εξήγηση που προκύπτει με τεχνική ανάλυση (technical analysis). Θα περίμενε κανείς από κάποιον αρχάριο πως η πρόβλεψη "του" θα ήταν μια ιδέα του Peter Brandt (google) του τύπου, "Ο Peter Brandt πόσταρε στο twitter πως βρήκαμε το bottom και παρουσιάζει μια ενδιαφέρουσα γραφική παράσταση (chart)". Αντίθετα, αυτό που βλέπεις στο thread είναι το εγώ πιστευω πως θα πέσει μέχρι εκεί, ή πούλησα εγώ αρα θα ανέβει ή το ανάποδο.

Δεν έχω κάποια πρόθεση να φανώ ξερόλας ή "κακός". Η πρόθεση μου είναι να ενημερώσω τους αρχάριους πως το τί νομίζουν δεν έχει καμία σχέση με τη μεταβολή της τιμής. Δεν είναι κακό ούτε να είσαι αρχάριος, ούτε να μην έχεις τις γνώσεις, ούτε να αγοράζεις και να πουλάς τα νομίσματα σου όποτε θελεις εσυ (δικά σου είναι στο κατώ κάτω), ούτε να postareis σ'ενα forum τις προβλέψεις σου. Κακό είναι να νομίζεις πως κάνεις σωστά τη διαδικασία.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.


μπορώ να δω το chart σου;
Σχετικά με το bear trap, κάνεις λάθος..

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;


Το 4.5k είναι το η πρόβλεψή μου βάση της elliott wave θεωρίας. Αν και η συγκεκριμένη θεωρία έχει μια απλή λογική, στην εφαρμογή της είναι αρκετά σύνθετη και ο καθένας μπορεί να κάνει διαφορετική εφαρμογή.
Όπως έγραψα πριν λίγες ημέρες, εγώ περιμένω την παρακάτω εξέληξη,


Αν δεν γνωρίζεις τον όρο "bear trap", εννούμε μια κίνηση της τιμής που δείχνει σαν να ξεκινάει να πέφτει η τιμή με φόρα και κάποιοι άπειροι τρέχουν να shortάρουν. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει ένα short squeeze (googlαρέ το αυτό αν θες!)

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υψόψη λοιπόν, περιμένω ως πιο πιθανό πάτο τα 4500-5000 και ως μια καλή πιθανότητα τα 5500€ να είναι το χαμηλότερο που θα δούμε προς το παρών (το οποίο το πιάσαμε εχτές!)

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 16, 2018, 10:13:23 PM
 #96

Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το thread, έτσι ώστε να ανταλλάσσονται 1) απόψεις και 2) νέα που σχετιζονται με την ισοτιμία.

Ως αναφορά τα νέα, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ειδήσεις επιβεβαιωμένες ή και όχι, έρευνες, στατιστικές κοκ.

Σχετικά με τις απόψεις όμως το επίπεδο είναι αρκετά αρχάριο (και κανένα πρόβλημα μ'αυτο, δεν ειναι αναγκη να γινουμε όλοι day traders). Είναι γνωστό τοις πάσι, πως για καθε μεταβολή τιμής υπάρχει μια εξήγηση που προκύπτει με τεχνική ανάλυση (technical analysis). Θα περίμενε κανείς από κάποιον αρχάριο πως η πρόβλεψη "του" θα ήταν μια ιδέα του Peter Brandt (google) του τύπου, "Ο Peter Brandt πόσταρε στο twitter πως βρήκαμε το bottom και παρουσιάζει μια ενδιαφέρουσα γραφική παράσταση (chart)". Αντίθετα, αυτό που βλέπεις στο thread είναι το εγώ πιστευω πως θα πέσει μέχρι εκεί, ή πούλησα εγώ αρα θα ανέβει ή το ανάποδο.

Δεν έχω κάποια πρόθεση να φανώ ξερόλας ή "κακός". Η πρόθεση μου είναι να ενημερώσω τους αρχάριους πως το τί νομίζουν δεν έχει καμία σχέση με τη μεταβολή της τιμής. Δεν είναι κακό ούτε να είσαι αρχάριος, ούτε να μην έχεις τις γνώσεις, ούτε να αγοράζεις και να πουλάς τα νομίσματα σου όποτε θελεις εσυ (δικά σου είναι στο κατώ κάτω), ούτε να postareis σ'ενα forum τις προβλέψεις σου. Κακό είναι να νομίζεις πως κάνεις σωστά τη διαδικασία.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.


μπορώ να δω το chart σου;
Σχετικά με το bear trap, κάνεις λάθος..

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;


Το 4.5k είναι το η πρόβλεψή μου βάση της elliott wave θεωρίας. Αν και η συγκεκριμένη θεωρία έχει μια απλή λογική, στην εφαρμογή της είναι αρκετά σύνθετη και ο καθένας μπορεί να κάνει διαφορετική εφαρμογή.
Όπως έγραψα πριν λίγες ημέρες, εγώ περιμένω την παρακάτω εξέληξη,


Αν δεν γνωρίζεις τον όρο "bear trap", εννούμε μια κίνηση της τιμής που δείχνει σαν να ξεκινάει να πέφτει η τιμή με φόρα και κάποιοι άπειροι τρέχουν να shortάρουν. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει ένα short squeeze (googlαρέ το αυτό αν θες!)

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υψόψη λοιπόν, περιμένω ως πιο πιθανό πάτο τα 4500-5000 και ως μια καλή πιθανότητα τα 5500€ να είναι το χαμηλότερο που θα δούμε προς το παρών (το οποίο το πιάσαμε εχτές!)



καλά εννοείτε νομίζω το ότι λέμε είναι καθαρά προσωπική άποψη και δεν είναι επενδυτική συμβουλή. Προσωπικά δεν είμαι trader αλλά hodler στο Bitcoin. Το μόνο trade που κάνω ανά διαστήματα είναι σε shitcoin όταν δω ότι υπάρχει hype και πουλάω πάντα πρωτού καταρρεύσει το hype κάνοντας φυσικά το κέρδος bitcoin.
Στο bitcoin πιστεύω μακροπρόθεσμα και αυτά τα crash δεν με απασχολούν καθόλου αλλά για μένα πάντα είναι μια καλή ευκαιρία να μεγαλώσω τα αποθεματικά μου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 17, 2018, 08:07:39 PM
 #97

Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το thread, έτσι ώστε να ανταλλάσσονται 1) απόψεις και 2) νέα που σχετιζονται με την ισοτιμία.

Ως αναφορά τα νέα, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ειδήσεις επιβεβαιωμένες ή και όχι, έρευνες, στατιστικές κοκ.

Σχετικά με τις απόψεις όμως το επίπεδο είναι αρκετά αρχάριο (και κανένα πρόβλημα μ'αυτο, δεν ειναι αναγκη να γινουμε όλοι day traders). Είναι γνωστό τοις πάσι, πως για καθε μεταβολή τιμής υπάρχει μια εξήγηση που προκύπτει με τεχνική ανάλυση (technical analysis). Θα περίμενε κανείς από κάποιον αρχάριο πως η πρόβλεψη "του" θα ήταν μια ιδέα του Peter Brandt (google) του τύπου, "Ο Peter Brandt πόσταρε στο twitter πως βρήκαμε το bottom και παρουσιάζει μια ενδιαφέρουσα γραφική παράσταση (chart)". Αντίθετα, αυτό που βλέπεις στο thread είναι το εγώ πιστευω πως θα πέσει μέχρι εκεί, ή πούλησα εγώ αρα θα ανέβει ή το ανάποδο.

Δεν έχω κάποια πρόθεση να φανώ ξερόλας ή "κακός". Η πρόθεση μου είναι να ενημερώσω τους αρχάριους πως το τί νομίζουν δεν έχει καμία σχέση με τη μεταβολή της τιμής. Δεν είναι κακό ούτε να είσαι αρχάριος, ούτε να μην έχεις τις γνώσεις, ούτε να αγοράζεις και να πουλάς τα νομίσματα σου όποτε θελεις εσυ (δικά σου είναι στο κατώ κάτω), ούτε να postareis σ'ενα forum τις προβλέψεις σου. Κακό είναι να νομίζεις πως κάνεις σωστά τη διαδικασία.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.


μπορώ να δω το chart σου;
Σχετικά με το bear trap, κάνεις λάθος..

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;


Το 4.5k είναι το η πρόβλεψή μου βάση της elliott wave θεωρίας. Αν και η συγκεκριμένη θεωρία έχει μια απλή λογική, στην εφαρμογή της είναι αρκετά σύνθετη και ο καθένας μπορεί να κάνει διαφορετική εφαρμογή.
Όπως έγραψα πριν λίγες ημέρες, εγώ περιμένω την παρακάτω εξέληξη,


Αν δεν γνωρίζεις τον όρο "bear trap", εννούμε μια κίνηση της τιμής που δείχνει σαν να ξεκινάει να πέφτει η τιμή με φόρα και κάποιοι άπειροι τρέχουν να shortάρουν. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει ένα short squeeze (googlαρέ το αυτό αν θες!)

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υψόψη λοιπόν, περιμένω ως πιο πιθανό πάτο τα 4500-5000 και ως μια καλή πιθανότητα τα 5500€ να είναι το χαμηλότερο που θα δούμε προς το παρών (το οποίο το πιάσαμε εχτές!)
καλά εννοείτε νομίζω το ότι λέμε είναι καθαρά προσωπική άποψη και δεν είναι επενδυτική συμβουλή. Προσωπικά δεν είμαι trader αλλά hodler στο Bitcoin. Το μόνο trade που κάνω ανά διαστήματα είναι σε shitcoin όταν δω ότι υπάρχει hype και πουλάω πάντα πρωτού καταρρεύσει το hype κάνοντας φυσικά το κέρδος bitcoin.
Στο bitcoin πιστεύω μακροπρόθεσμα και αυτά τα crash δεν με απασχολούν καθόλου αλλά για μένα πάντα είναι μια καλή ευκαιρία να μεγαλώσω τα αποθεματικά μου.

@posotikh Δεν έχω κάποιο chart ούτε βγάζω technical analysis τραβώντας παντού γραμμές, Fibonacci και ζωγραφίζοντας πεταλούδες, απλά ασχολούμαι χρόνια με το αμερικάνικο χρηματιστήριο και πλέον βλέπω την "ψυχολογία" των traders στα chart και σε κάποιον βαθμό κάνω μαντεψειές "με το μάτι" οι οποίες εμένα συχνά μου βγαίνουν και έχω αποκτήσει μια αυτοπεποίθηση σε αυτό που προβλέπω. Είναι όμως κάτι δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια και σκοπός μου ούτως ή άλλος δεν είναι ούτε να το παίξω έξυπνος, ούτε να δείξω ένα περίπλοκο chart που σκέφτηκα, ούτε να αποδείξω κάτι.
Απλά ποστάρω μια εκτίμηση για την πλάκα μου και μετά βλέπω αν βγήκε ή όχι! Grin
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 18, 2018, 05:55:22 PM
 #98

Το σημερινό spike μάλλον από αυτήν εδώ την είδηση προήλθε

https://twitter.com/CashApp/status/1008726031438635009

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
RivAngE
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 169


What doesn't kill you, makes you stronger


View Profile
June 19, 2018, 12:00:58 PM
 #99

Το σημερινό spike μάλλον από αυτήν εδώ την είδηση προήλθε

https://twitter.com/CashApp/status/1008726031438635009

Επειδή είμαι από το γραφείο και δεν έχω πρόσβασει στο Twitter, μπορείς να αναφέρεις το περιεχόμενο του tweet;
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 19, 2018, 12:42:09 PM
 #100

Το σημερινό spike μάλλον από αυτήν εδώ την είδηση προήλθε

https://twitter.com/CashApp/status/1008726031438635009

Επειδή είμαι από το γραφείο και δεν έχω πρόσβασει στο Twitter, μπορείς να αναφέρεις το περιεχόμενο του tweet;

το cash app απλά ενεργοποίησε την αγορά bitcoin και για την Νέα Υόρκη καθώς πήρε την σχετική άδεια.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!