Bitcoin Forum
May 03, 2024, 12:14:11 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Prima aplicatie de minat pe mobil  (Read 389 times)
focmere
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
March 06, 2018, 09:20:39 PM
 #21

Astazi s-a lansat prima aplicatie de minat pe mobil.
Aplicatia este practic un simulator de mining, ea folosind minimul de resurse ale telefonului. Chiar daca este simulare plata este reala si sigura.
Cautati Electroneum in app store (valabila momentan doar pe Android) si dupa instalare apasati doar start minerit.

Proiectul este dezolvat de Richard Ellis un cunoscut om de afaceri din Marea Britanie. Scopul lui este de a face cunoscuta moneda toturor utilizatorilor, chiar si celor cu cunostinte minime in domeniu.

Daca doriti puteti sa folositi codul meu de refferal : 6B6279


Mersi pentru informatii. O sa descarc si eu si voi folosi codul tau de referal!
1714695251
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714695251

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714695251
Reply with quote  #2

1714695251
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
IonCreanga
Member
**
Offline Offline

Activity: 233
Merit: 32


View Profile WWW
March 07, 2018, 03:39:23 AM
 #22

Mai frate, nu inteleg de ce tre' sa urmarim cu intensitate balariile care le fac altii si sa nu facem si noi una.
Ce nu zice nimeni ca Electroneum a castigat 40.000.000 de dolari intr-o luna pur si simplu facad un fork la Monero. Treaba asta ia mai mult de cateva ore pentru cineva experimentat. Richard Ells a investit doar in marketing si aproape deloc in tehnologie. Ideea nu e stralucita si niciun investitor serios nu o ia in considerare. E adevarat ca si pe mine m-a prins la inceput cand am auzit de ea, dar am aflat mai apoi ca mineritul pe telefon nu este real, e o simulare, iar aceasta moneda nu are nimic special e doar un fork, ca multe altele.
Reuseste totusi sa ma oftice rau, ca poa sa faca asa multi bani din nimic, repede, iar noi doar ne uitam la ei, eventual le mai dam niste bani in plus Angry

al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
March 07, 2018, 06:04:00 AM
 #23

Mai frate, nu inteleg de ce tre' sa urmarim cu intensitate balariile care le fac altii si sa nu facem si noi una.
Ce nu zice nimeni ca Electroneum a castigat 40.000.000 de dolari intr-o luna pur si simplu facad un fork la Monero. Treaba asta ia mai mult de cateva ore pentru cineva experimentat. Richard Ells a investit doar in marketing si aproape deloc in tehnologie. Ideea nu e stralucita si niciun investitor serios nu o ia in considerare. E adevarat ca si pe mine m-a prins la inceput cand am auzit de ea, dar am aflat mai apoi ca mineritul pe telefon nu este real, e o simulare, iar aceasta moneda nu are nimic special e doar un fork, ca multe altele.
Reuseste totusi sa ma oftice rau, ca poa sa faca asa multi bani din nimic, repede, iar noi doar ne uitam la ei, eventual le mai dam niste bani in plus Angry

Și asta e una din monedele relativ ok pe lângă altele. Asta ca dovadă cât de riscant și lipsit de fundament este acest domeniu de multe ori. Era. com repetată la o scară mai mare. Asta nu înseamnă că nu vor fi și câștigători, înseamnă doar că vor fi foarte mulți pierzători.
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
March 07, 2018, 09:49:19 AM
 #24

Cheesy Astept si minarea cu un bat de chibrit.

Oricum astia macar au recunoscut ca simuleaza minarea (ca altfel de mult se stie ca este un non-sens tehnologic minarea cu mobilul)
Partea amuzanta este ca "aplicatia" poate sa faca rau cu carul. Poate scotoceste dupa portofele crypto, poate fura parole de mail, etc. (uite o metoda desteapta cu care se depaseste si 2fa-ul)

Evident eu sunt Toma Necredinciosul.  Cheesy

Da, exact doar aceasta aplicatia poate face acest lucru, altele nu. O aplicatie a unei companii cu sediu in UK care a strans 40 milioane USD din ICO si a carei echipa este publica si cu reputatie. Este cea mai probabila aplicatie sa fure date. Sunt sigur ca efortul pe care il investesc in a semna contracte cu companiile mari de telecom, in a participa la World Mobile Congress si in a-si dezvolta fork-ul, e doar pentru a masca intentia adevarata de a fura datele utilizatoriilor.


Aplicatii care fura datele utilizatorilor sunt si a companiilor de 40000 milioane USD. Nu spune nimeni ca asta este scopul final, dar de ce nu ar face'o. O fac google, mycrosoft, facebook, etc... doar nu strica o baza de date acolo.

Nu spun ca fura sau nu fura datele, dar sa crezi ca pentru ca au un sediu in UK nu vor face asa ceva, e pura naivitate, cel putin spus.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
March 07, 2018, 01:21:15 PM
 #25

...e pura naivitate...

Si e mult ciudat.
Pe telefoane de sute/mii lei pui o aplicatie care aduce un castig mai mic decat cateva genoflexiuni zilnice (daca te-ai apleca sa ridici monede de 5 bani aflate pe trotuar)

Dupa un timp inevitabil stergi porcaria dar nu ai certitudinea ca dispare tot si mai ales nu ai certitudinea ca telefonul respectiv nu a fost "citit".

Vad faze din astea si ma mir de oameni si de rostul atator discutii legate de securitate.
Daca adaugi si faptul ca se intampla in lumea crypto unde scamul e aproape o regula devine chiar mai ciudat.

 Cheesy Natura umana e fascinanta.
fraidycat19
Member
**
Offline Offline

Activity: 187
Merit: 10


View Profile
March 07, 2018, 05:10:49 PM
 #26

Poate scotoceste dupa portofele crypto, poate fura parole de mail, etc. (uite o metoda desteapta cu care se depaseste si 2fa-ul)


O fac google, mycrosoft, facebook, etc... doar nu strica o baza de date acolo.


Vezi diferenta intre ce s-a zis initial si ce ai raspuns tu? Sunt perfect de acord ca aplicatia are exact acelasi potential de a face rau ca si aplicatia de FB sau oricare alta. Nu inteleg de ce a trebuit scoasa chestia asta in fata cand avem instalat pe telefon aplicatii si jocuri facute de te miri cine si nu ne mai lamentam. Sunt de acord ca faza cu mining-ul nu te va imbogatii, dar crypto cred ca mai este si despre altceva. Ceva ce este descoperit de 50.000 de oameni in momentul de fata. Sunt sigur ca majoritatea dintre acestia stiu ca mobile mining nu o sa le asigure un salariu lunar, dar cred ca experienta de mining mai facila ii face curiosi.

Ca sa fie si mai clar ca nu e cazul sa aratam cu degetul potentialul de a "fura parole"/crea baza de date, am pus mai jos lista de permisiuni pentru Electroneum si Facebook.

Electroneum

Version 2.2.2 can access:
-Camera
take pictures and videos
-Other
view network connections
control flashlight
full network access
prevent device from sleeping

Facebook
This app has access to:
-Device & app history
retrieve running apps
-Identity
find accounts on the device
add or remove accounts
read your own contact card
-Calendar
read calendar events plus confidential information
add or modify calendar events and send email to guests without owners' knowledge
-Contacts
find accounts on the device
read your contacts
modify your contacts
-Location
approximate location (network-based)
precise location (GPS and network-based)
-SMS
read your text messages (SMS or MMS)
-Phone
directly call phone numbers
read call log
read phone status and identity
write call log
-Photos/Media/Files
read the contents of your USB storage
modify or delete the contents of your USB storage
-Storage
read the contents of your USB storage
modify or delete the contents of your USB storage
-Camera
take pictures and videos
-Microphone
record audio
-Wi-Fi connection information
view Wi-Fi connections
-Device ID & call information
read phone status and identity
-Other
download files without notification
adjust your wallpaper size
receive data from Internet
view network connections
create accounts and set passwords
read battery statistics
send sticky broadcast
change network connectivity
connect and disconnect from Wi-Fi
expand/collapse status bar
full network access
change your audio settings
read sync settings
run at startup
reorder running apps
set wallpaper
draw over other apps
control vibration
prevent device from sleeping
toggle sync on and off
install shortcuts
read Google service configuration



Andreialex
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
March 08, 2018, 07:30:54 AM
 #27

Totusi nu cred ca merita sa minezi cu telefonu tau.Doar ce am scos din dulap un telefon cu probleme la display...Pe de alta parta nu cred ca o comparatie Facebook vs Electronium este justa, hai sa ne uitam la market cap, cred ca incredera in aplicatie vine de acolo....

Si Salutari, sunt Andrei si e primul meu post pe forum.
crypto90
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 92
Merit: 1


View Profile
March 08, 2018, 11:11:38 PM
 #28

Super! Cred ca este foarte utila o astfel de aplicatie datorita faptului ca din nefericire, desi suntem in secolul XXI, nu toata lumea are acces la un calculator/laptop, dar aproximativ toti au deja smartphone-uri (vorbesc de tanara generatie). Pe langa asta, e mult mai facil sa utilizezi telefonul pentru minat datorita faptului ca il poti utiliza peste tot.
al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
March 09, 2018, 02:45:59 PM
 #29

Super! Cred ca este foarte utila o astfel de aplicatie datorita faptului ca din nefericire, desi suntem in secolul XXI, nu toata lumea are acces la un calculator/laptop, dar aproximativ toti au deja smartphone-uri (vorbesc de tanara generatie). Pe langa asta, e mult mai facil sa utilizezi telefonul pentru minat datorita faptului ca il poti utiliza peste tot.

Sa fim putin seriosi. Telefonul nu e facut sa minezi cu el.
Sa zicem ca ai un procesor mai puternic, tot nu are sens sa minezi. Cel de pe orice calculator il bate la fund la orice ora.
Pentru monedele care se pot mina cu placi video procesorul tau va mina cat o picatura intr-un ocean.
Pentru monedele care se pot mina cu ASIC nici macar atat.
Pentru monedele care se pot mina doar cu procesor exista servere multiprocesor si oricum monedele astea nu prea sunt la moda si au pret mic.

Aplicatia asta nici macar nu mineaza, e doar un "joc". Daca ar mina pe bune probabil te-ar tine bateria 1 ora maxim. Nu stiu cine ar vrea asta.
In consecinta "plata" e pe masura, adica mai nimic. Nici macar 1 dolar pe luna, asta in timp ce suma minima de tranzactionat pe aproape orice exchange e de 0.0005 btc, adica vreo 5 dolari.
Saruman
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 225
Merit: 103


Wizard


View Profile
March 09, 2018, 06:35:46 PM
 #30

Super! Cred ca este foarte utila o astfel de aplicatie datorita faptului ca din nefericire, desi suntem in secolul XXI, nu toata lumea are acces la un calculator/laptop, dar aproximativ toti au deja smartphone-uri (vorbesc de tanara generatie). Pe langa asta, e mult mai facil sa utilizezi telefonul pentru minat datorita faptului ca il poti utiliza peste tot.

Sa fim putin seriosi. Telefonul nu e facut sa minezi cu el.
Sa zicem ca ai un procesor mai puternic, tot nu are sens sa minezi. Cel de pe orice calculator il bate la fund la orice ora.
Pentru monedele care se pot mina cu placi video procesorul tau va mina cat o picatura intr-un ocean.
Pentru monedele care se pot mina cu ASIC nici macar atat.
Pentru monedele care se pot mina doar cu procesor exista servere multiprocesor si oricum monedele astea nu prea sunt la moda si au pret mic.

Aplicatia asta nici macar nu mineaza, e doar un "joc". Daca ar mina pe bune probabil te-ar tine bateria 1 ora maxim. Nu stiu cine ar vrea asta.
In consecinta "plata" e pe masura, adica mai nimic. Nici macar 1 dolar pe luna, asta in timp ce suma minima de tranzactionat pe aproape orice exchange e de 0.0005 btc, adica vreo 5 dolari.
Instalezi aplicația, bagi contul, ii dai drumul si uiti de ea.
Scopul nu este neapărat profitul, daca creste prețul foarte misto, daca nu, e o experiența moka. Eu nu am avut si nu am hardware capabil de mining, nici nu imi permit sa o fac in viitorul apropiat, aplicatia asta iti da o satisfacție ciudata, sa vezi acolo n h/s si ca se adună niste crypto. Si mai frumos, dupa ceva timp poti sa iti scoti monedele, poate te joci putin pe un exchange sa vezi cum funcționează, fara sa bagi bani.

fraidycat19
Member
**
Offline Offline

Activity: 187
Merit: 10


View Profile
March 09, 2018, 08:06:13 PM
 #31

Conform Electroneum au tot marit raportul ETN/mobile hash, dar eu cu un Samsung S5(6 h/s) deabia am facut 0.5 ETN in 5 zile. Sper sa mai mareasca ratia sa faci macar 100 ETN/luna cu un device mai vechiut.
bogdanworld
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
March 11, 2018, 11:20:49 AM
 #32

Eu cu s8 plus am facut  6.37 ETN cu 15-20 H/s. Ei zic ca dupa ce faci 5 se transfera in portofel, de fapt nu se transfera nicaieri, nici nu ai posibilitatea sa transferi manual.
fraidycat19
Member
**
Offline Offline

Activity: 187
Merit: 10


View Profile
March 13, 2018, 05:07:43 PM
 #33

Got pay pal once more. Low compensation and attractive rate €10818 for BTC; definitely admonish www.x-crypto.com service

Colegii mai noi sunt sfatuiti sa nu intre pe acea pagina.
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
April 28, 2018, 02:23:10 PM
 #34

aplicatia asta suna ca si cum a-i instala un virus ceva... este foarte mare probabilitatea sa iti fure conturile si parolele de la internet banking, mail, walleturi, etc. Telefonul a devenit, practic, al doilea buletin. daca iti fura cineva datele din el, e posibil sa ajungi falit

fraidycat19
Member
**
Offline Offline

Activity: 187
Merit: 10


View Profile
April 29, 2018, 06:57:33 AM
 #35

aplicatia asta suna ca si cum a-i instala un virus ceva... este foarte mare probabilitatea sa iti fure conturile si parolele de la internet banking, mail, walleturi, etc. Telefonul a devenit, practic, al doilea buletin. daca iti fura cineva datele din el, e posibil sa ajungi falit

Poti sa ne detaliezi de ce suna asa si cum ai calculat probabilitatea?
Sunt circa 500.000 de descarcari ale aplicatiei si 100.000 de utilizatori care o folosesc zilnic si nimeni(din cate am citit pe thread-ul lor si alte pagini) nu a spus ca are vre-un "virus ceva" sau ca acesta aplicatie le-a furat date din "al doilea buletin".

Dar hai sa ne dam cu parerea despre ceva ce nu urmarim si nu avem un minim habar.
 
germeni
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 0


View Profile
May 04, 2018, 02:44:17 PM
 #36

Eu fac cam 30.10 H/s....deci usor usor poti sa l lasi sa faca pe tel...intr o luna ai de o ciorba Smiley)). daca vrea cineva sa ajute aici e codul meu de referral 9225EB
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!