Bitcoin Forum
March 28, 2024, 06:41:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38037 times)
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
January 03, 2019, 09:52:29 AM
 #121

[kada] imaš račun u inozemnoj banci i ako naša Porezna zatraži podatke od Porezne uprave zemlje u kojoj imaš račun (Revolut račune otvara u Engleskoj), velika je šansa da će dobiti te podatke. Ali naravno, naša Porezna treba imati razlog zbog kojeg će tražiti podatke od neke druge zemlje. Ne mogu ići okolo po zemljama i pitati "ima li neki naš građanin račun u nekoj od vaših banaka?". Možda i mogu, ali prilično sam siguran da neće...[...]

Mogu, i to bez ikakvih problema; sve drzave EU su uveli zakone 'protiv terorisma i za sprecavanje pranje novaca' pa je traziti te podatke prilicno jednostavno. Ne traze ih niti samo od poreznih uprava drugih drzava nego i direktno od svih "bankranih" ustanova (KYC!) u EU. Nizozemska porezna ustanova to vec radi (veoma uspesno) godinama. I to bez ikakvih razloga (osim: molimo sve podatke poreznih gradjanja nase drzave)..

Kao sto je opisao:

[...] Ono što se međutim može kontrolirati, sada, ili ako ne sada, onda sigurno u budućnosti, su sve stvari gdje postoje tragovi. Burze čuvaju barem 3-5 godina transakcija; postoji međunarodna suradnja gdje Porezna može zatražiti i dobiti od burze/mjenjačnice evidenciju, pa te pitati da opravdaš transakcije. Od 1.1.2017. Porezna ima direktni pristup svim tvojim transakcijama u HR bankama neovisno o iznosu. S vremenom će sigurno imati pristup transakcijama i u stranim bankama (minimalno EU). Ako i kupiš/prodaš direktno od nekog, mogao bi se naći u problemu ako on Poreznoj prijavi da je od tebe kupio BTC. Isto tako, danas postoje alati gdje se dosta daleko može pratiti trag novca po blockchainu; mene je Bitstamp recimo u KYC/AML proceduri uredno pitao zašto se spajam preko VPN-a i zašto sam prije uplate BTC na exchange koristio tumbler (na što je moj odgovor bio zato da sačuvam svoju privatnost - dokazat ću minium tj. da do novca nisam došao ilegalno ali ne želim da znate sve o meni). Ako i uspiješ "sakriti" novce od Porezne, opet ti poreznik može doći kao i Thompsonu pa te pitati za porijeklo imovine, a onda je na tebi da ga opravdaš. [...]

A sto se tice Hrvatske porezne ustanove, za primijerak je:

[...]

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
1711651281
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711651281

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711651281
Reply with quote  #2

1711651281
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 513
Merit: 264


View Profile
January 03, 2019, 05:37:38 PM
Merited by sbogovac (1), EustaceBagge (1)
 #122

Drago mi je vidjeti da je porezna od onda napredovala i čini mi se da ti takvih problema nisi imao (barem ih ne spominješ) odnosno čini se da si sve riješio vrlo lako i jednostavno odmah kod svojeg poreznog rererenta što je zaista super.
I ne znaš koliko smo se mi drugi prije tebe namučili Smiley
Zato me zaista zanima pod kojim si šiframa prijavio svoju zaradu od crypto valuta a vjerujem da će te informacije zanimati (a i pomoći) mnogim drugima koji se tek spremaju na taj korak.

Eh, optimist... prolazio sam slične muke kao i ti. Nije bilo lako i jednostavno dok Porezna nije dala mišljenje s uputama kako popuniti JOPPD (ono sa početka threada), a još nije sve jasno i još imam otvorenih pitanja prema Poreznoj na koja čekam odgovor. Navest ću što znam, jer si u pravu, zajedno smo (malo) pametniji, i s napomenom - iako je JOPPD najlakše predati preko e-Porezne što preporučam, prvi puta odnesite osobno i provjerite sa poreznim referentom.

Da li bi nam htio dodatno pomoći i pokazati kako si točno ispunio JOOPD obrazac?
Jasno, ne mislim da trebaš pisati iznose i osobne podatke već me samo zanimaju šifre koje si koristio iz JOOPD šifrarnika.
Iz osobnog iskustva znam koliko je to komplicirano i da često ni sami porezni referenti nisu sigurni koje bi šifre trebali pisati već moraju dodatno istraživati i provjeravati da bi naš predani JOOPD obrazac prošao u poreznom sustavu.

Prije nekog vremena tu u threadu freigeist je naveo članak koji opisuje kako popuniti JOPPD i to je po mojim iskustvima točno: https://www.kriptovaluta.hr/vijesti/porez-na-kriptovalute-hrvatska/


Dodat ću još jedan primjer JOPPD-a za one koji ostvaruju dobit od kamata u kriptovalutama (dakle, posudili ste novce u kriptovaluti pa dobivate kamatu). Npr., funding preko exchangeovima (posuđivanje novca traderima).

Porez na prihod od kamata je prema zakonu potrebno uplatiti unutar 30 dana. Tu se sad postavlja pitanje što ako kamate sjedaju na dnevnoj bazi ili čak svaki sat - prihod je moguće zbrojiti i platiti kumulativno u jedan JOPPD, ali unutar tih 30 dana. Neki mjeseci imaju po 31 dan, no referentica na šalteru u poreznoj mi je rekla da je OK uplatiti jednom mjesečno, a ne svakih 29 dana što bi bilo doslovno po zakonu. Naravno, to je informacija koju sam dobio usmeno a ne pismeno, pa ako netko ne želi riskirati preporučujem uplatiti svakih 29 dana. Smiley


Strana A
Oznaka izvješća: 19003 (broj joppd-a, npr. na današnji dan)
Vrsta izvješća: 8
Oznaka podnositelja: 4
Broj osoba: 1
Broj redaka: 1
U V.6 upisati zbroj poreza 14.1 i prireza 14.2 sa stranice B tj. 14,16 u našem primjeru!

Strana B – što nije navedeno se ne popunjava, odnosno upisujete nule (0):
2. Šifra općine/grada (za Zagreb upisujete): 01333 (za ostale gradove/općine pogledajte na https://www.isplate.info/prirez.aspx?pr=1 ili kod unosa JOPPD obrasca na e-Poreznoj).
3. Šifra općine/grada rada: 99092 (za Bitfinex jer je na Britanskim djevičanskim otocima, za ostale ovisno gdje se nalazi exchange ili što već; šifrarnik na https://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/%C5%A0ifarnik%20dr%C5%BEava_2018.pdf)
4. i 5. Vaše ime, prezime, OIB
6.1. Oznaka stjecatelja/osiguranika: 1103
6.2 Oznaka primitka/obveze: 1004
10.1. Razdoblje od: 1.1.2019.
10.2. Razdoblje do: 31.12.2019.
(ovo je bitno i provjereno s poreznim referentom - upisuje se cijela godina bez obzira što je isplata na određeni dan jer će inače JOPPD biti odbijen)
11. Iznos primitka (oporezivi): 100,00 kn (u našem primjeru)
13.3 i 13.5. opet upisujemo 100,00 kn (kao u 11)
14.1. Porez: 12,00 kn (u našem primjeru)
14.2. Prirez: 2,16 kn (u našem primjeru)
16.1. Oznaka načina isplate: 1 (1 – tekući račun, 2 – žiro račun, 4 – gotovina; ako novac ostaje u walletu na exchange-u to je 1)
16.2. Iznos za isplatu: 85,84 kn (100,00 [zarada] – 12,00 [porez] – 2,16 [prirez])

Uplatni račun za porez i prirez za grad Zagreb je:
Primatelj: GRAD ZAGREB – dohodak od kapitala
Račun primatelja: HR1110010051713312009
Poziv na broj: HR68 1910-vaš OIB-oznaka izvješća
(oznaka izvješća je npr. 19003, prve dvije znamenke su godina, druge tri znamenke redni broj dana u godini, ima kalkulator na http://www.mimako.hr/joppd.php)
Iznos za uplatu: 14,16 (iznos iz V.6 sa stranice A, koji je zbroj poreza 14.1 i prireza 14.2 sa stranice B)
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2394
Merit: 1201



View Profile
January 11, 2019, 12:06:30 PM
 #123

Ma kod nas je porez 25% jos i porez na kriptovalute omg  katastrofa.Neka bar neki ukinu porez.Nema smisla placati i porez na kriptovalute kad su ostali porezi previsoki,ima previse nameta.Nema nikakve logike.Ja sam za ukidanje poreza na kriptovalute dok ne smanje ostale poreze,namete,dok nebudemo ko Švicarska.Nisam đabe kupio bitcoin da na svakom cosku placam visoki porez.Bitcoin je tu da se sto manje placa poreza,transakcijskih troskova....

A gle... Ja sam za to da se ostavi porez na kriptovalute, ali da se ukine porez i prirez na plaću Grin Više love ostavljam državi na taj način nego plaćanjem poreza na kriptovalute.

Hoću reći... Možemo mi svašta htjeti i željeti, ali moramo napraviti kako zakon (ili u ovom slučaju Porezna uprava jer nema zakona o kriptovalutama) kaže.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2394
Merit: 1201



View Profile
January 11, 2019, 12:33:27 PM
 #124

Ma kod nas je porez 25% jos i porez na kriptovalute omg  katastrofa.Neka bar neki ukinu porez.Nema smisla placati i porez na kriptovalute kad su ostali porezi previsoki,ima previse nameta.Nema nikakve logike.Ja sam za ukidanje poreza na kriptovalute dok ne smanje ostale poreze,namete,dok nebudemo ko Švicarska.Nisam đabe kupio bitcoin da na svakom cosku placam visoki porez.Bitcoin je tu da se sto manje placa poreza,transakcijskih troskova....

A gle... Ja sam za to da se ostavi porez na kriptovalute, ali da se ukine porez i prirez na plaću Grin Više love ostavljam državi na taj način nego plaćanjem poreza na kriptovalute.

Hoću reći... Možemo mi svašta htjeti i željeti, ali moramo napraviti kako zakon (ili u ovom slučaju Porezna uprava jer nema zakona o kriptovalutama) kaže.



Zato su kod nas zakoni napravljeni da se krse. Isti su ko  ponzi scheme stranice  koji su kreirani da nas prevare svojim hyip zakonima i ostave u kamenom dobu.Nikakve koristi nema se placanjem tog poreza samo drpaju ti pare iz dzepa.Kakve ja imam koristi sto je pun proracun kad meni drzava samo probleme stvara,to je kao da bacam sebi bombe iznad glave.Porez je krađa.Kad budemo imali 5% porez na bilo sta i ne vise od toga cu ja placati taj harac.Nikad oni nece porez i prirez na placu ukinuti tako da je bolje da im zauvijek prkosimo Tongue


Ma ja sam se malo zezao. Naravno da nikad neće ukinuti porez na plaće. Možemo se mi žaliti koliko hoćemo, ali ako zakon ili Porezna kaže da moraš platiti porez, onda moraš. I tu je kraj bilo kakvoj raspravi. Istina, možeš probati ne platiti ali ako te otkriju onda plaćaš i kaznu i porez. A ako ne želiš platiti ni to, onda ti lijepo stave ovrhu i možeš se fućkati...

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Kiir
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 83
Merit: 1


View Profile
January 11, 2019, 12:52:25 PM
 #125

samo jadan komad na papiru koji nema svrhe.

Zvuci kao sama nasa drzava  Grin
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
January 11, 2019, 03:58:26 PM
Merited by sbogovac (1)
 #126

Opet ista ona rasprava koju smo do sada vodili bezbroj puta, zašto uopće plaćati porez ovoj državi!? Smiley
Da, istina, država nam je daleko od idealne, vlada korupcija i nepotizam itd. ali nešto se ipak ovdje zaboravlja.
Svi imamo besplatno školovanje, zdravstvo (uz manje doplate), socijalnu zaštitu, itd.
Rođeni ste s time i to smatrate samorazumljivim i normalnim ali u mnogim zemljama nije tako.
Čak i u tzv. najvećoj demokraciji na svijetu toga nema tj. imate ali samo ako si sami plaćate.
Mnogi ljudi, kada se u Americi razbole, i moraju na neku skupu operaciju, preko noći osiromaše i bankrotiraju jer čak i ako plaćaju neko zdravstveno, često im to ne pokriva sve troškove liječenja.
Ljudi zbog bolesti ne mogu raditi, ostanu bez prihoda, svi novci odu bolnici i vlo brzo se nađu na ulici i spavaju pod mostom ili na klupi u parku.
Živio sam jedno vrijeme u Americi i vidio sam to iz prve ruke.
Koliko god govorili loše o našoj zemlji, i korupciji i birokraciji, ali mi smo još uvijek socijalna država i to se kod nas ne može dogoditi (osim u rijetkim slučajevima rijetkih i jako skupih lijekova).
Socijalna država nije besplatna i netko treba sve to platiti, kao i održavanje cesta, vodovoda, električne mreže...
I zbog toga su porezi važni, ne da bi netko u Saboru i Vladi imao plaću i dobru mirovinu već zbog ovih stvari koje sam nabrojio gore, a koje ljudi smatraju kao normalnim i svojim ''pravom''.
Prođite malo po JI Aziji, većini afričkih zemalja, Americi, Venezueli... pa ćete vidjeti da većina ljudi o takvim stvarima može samo sanjati.
I zbog toga prijavljujem i plaćam porez, kao dio društvene solidarnosti i odgovornosti, da bi i ja i moja djeca i dalje uživali benefite socijalne države.
Živjeti u nekom društvu ne znači samo imati prava već postoje i obveze, kao i u svakom uređenom društvu, mora postojati minimum društvene kohezije i solidarnosti da bi društvo opstalo.
Možemo sada raspravljati da li bi porez trebao biti 5% ili 12% ili 25% ali zakon je takav i treba ga poštovati, bez obzira da li se osobno slagali s nečim ili ne.



.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
freigeist
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 1106
Merit: 534


View Profile
January 11, 2019, 05:39:54 PM
 #127

Ma kod nas je porez 25% jos i porez na kriptovalute omg  katastrofa.Neka bar neki ukinu porez.Nema smisla placati i porez na kriptovalute kad su ostali porezi previsoki,ima previse nameta.Nema nikakve logike.Ja sam za ukidanje poreza na kriptovalute dok ne smanje ostale poreze,namete,dok nebudemo ko Švicarska.Nisam đabe kupio bitcoin da na svakom cosku placam visoki porez.Bitcoin je tu da se sto manje placa poreza,transakcijskih troskova....

Krivo si pročitao ili nisi pročitao do kraja!
Nema poreza od 25% tj PDV na kriptovalute.

Porez na dodanu vrijednost - Ostala oslobođenja (https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252)

freigeist
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 1106
Merit: 534


View Profile
January 11, 2019, 05:48:37 PM
 #128


Ma ja sam se malo zezao. Naravno da nikad neće ukinuti porez na plaće. Možemo se mi žaliti koliko hoćemo, ali ako zakon ili Porezna kaže da moraš platiti porez, onda moraš. I tu je kraj bilo kakvoj raspravi. Istina, možeš probati ne platiti ali ako te otkriju onda plaćaš i kaznu i porez. A ako ne želiš platiti ni to, onda ti lijepo stave ovrhu i možeš se fućkati...

Nije baš tako!
Možeš odseliti ili premjesiti poslovanje
tamo gdje su manji porezi pa ne moraš bandi više plaćati ništa ili manje!

Postoje razno razne pravne smicalice kako legalno ne platiti
Evo vam jedna ovdje: https://www.telegram.hr/price/jednostavni-i-vrlo-efikasni-savjeti-kako-drzavu-prevariti-za-porez-ugledajte-se-na-zastupnika-franju-lucica/

Kiir
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 83
Merit: 1


View Profile
January 11, 2019, 05:49:08 PM
 #129

Ako oni ostave (ako sam dobro shvatio trenutno) tih nekih 12ak% poreza koji bi vjerojatno trebao platiti ako zelim da me ne yebu naknadno, mislim da bi svi trebali biti zadovoljni.

Znam, u online standardima, 12% je pun k  Shocked  Grin , ali kakva smo drzava, mislim da je za nas to vise nego fer (nazalost ili ne, nebitno trenutno)
freigeist
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 1106
Merit: 534


View Profile
January 11, 2019, 06:14:39 PM
 #130


Opet ista ona rasprava koju smo do sada vodili bezbroj puta, zašto uopće plaćati porez ovoj državi!? Smiley
Da, istina, država nam je daleko od idealne, vlada korupcija i nepotizam itd. ali nešto se ipak ovdje zaboravlja.
Svi imamo besplatno školovanje, zdravstvo (uz manje doplate), socijalnu zaštitu, itd.

Nemamo. To je privid jer besplatno nije ništa!
Ako je doplata nije besplatno.
A za školu opet treba nadoplačivati.

Rođeni ste s time i to smatrate samorazumljivim i normalnim ali u mnogim zemljama nije tako.
Nije ni kod nas.

Čak i u tzv. najvećoj demokraciji na svijetu toga nema tj. imate ali samo ako si sami plaćate.
Mnogi ljudi, kada se u Americi razbole, i moraju na neku skupu operaciju, preko noći osiromaše i bankrotiraju jer čak i ako plaćaju neko zdravstveno, često im to ne pokriva sve troškove liječenja.
Ljudi zbog bolesti ne mogu raditi, ostanu bez prihoda, svi novci odu bolnici i vlo brzo se nađu na ulici i spavaju pod mostom ili na klupi u parku.
Živio sam jedno vrijeme u Americi i vidio sam to iz prve ruke.

Pa i tu je tako!
Ako si platiš dodatno onda si odmah na redu u bolnici ako ne platiš čekaš 2 godine ako preživiš!

Koliko god govorili loše o našoj zemlji, i korupciji i birokraciji, ali mi smo još uvijek socijalna država i to se kod nas ne može dogoditi (osim u rijetkim slučajevima rijetkih i jako skupih lijekova).

Osim toga ako imaš neku bolest koju sveznajuće ministartvo zdravstva nije uvrstilo u svoje liste i kataloge onda moraš
skupljati lovu preko razno raznih emisija i medija da bi si platio liječenje, obično vani!

Socijalna država nije besplatna i netko treba sve to platiti, kao i održavanje cesta, vodovoda, električne mreže...
I zbog toga su porezi važni, ne da bi netko u Saboru i Vladi imao plaću i dobru mirovinu već zbog ovih stvari koje sam nabrojio gore, a koje ljudi smatraju kao normalnim i svojim ''pravom''.
Tako bi trbealo biti, ali koliko je to zapravo?!
Koliko od tih para ide na (Avione) jer je netko zako zamislio?
Koliko na trostruka farbanje tunela?
Koliko na poticaje odabranima?
Koliko na razno razne stručne skupoina agencije koje bi trebale raditi nešto ?!
Ovo gore sve legalno, koliko se tek zamrači?! Wink

Prođite malo po JI Aziji, većini afričkih zemalja, Americi, Venezueli... pa ćete vidjeti da većina ljudi o takvim stvarima može samo sanjati.
I zbog toga prijavljujem i plaćam porez, kao dio društvene solidarnosti i odgovornosti, da bi i ja i moja djeca i dalje uživali benefite socijalne države.
Živjeti u nekom društvu ne znači samo imati prava već postoje i obveze, kao i u svakom uređenom društvu, mora postojati minimum društvene kohezije i solidarnosti da bi društvo opstalo.

Zašto se ljudima nebi dalo na izbor da li žele ta prava ili ne?!

Možemo sada raspravljati da li bi porez trebao biti 5% ili 12% ili 25% ali zakon je takav i treba ga poštovati, bez obzira da li se osobno slagali s nečim ili ne.


Zakon je samo plod nečije mašte i nečijeg uma koji je nametnut drugim ljudima kroz prisilu ili ispiranje mozga
sa svrhom da bi se njima (tj. masama) lakše moglo upravljati.


Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
January 11, 2019, 06:44:43 PM
 #131

A slušaj, neću se sad raspravljati s tobom, imaš pravo misliti što želiš Smiley
No, ne možeš uspoređivati kruške i jabuke.
Nije isto plaćati školske udžbenike i prijevoz do škole ili plaćati školarinu od recimo 50- 100 000 $ godišnje kao u Americi.
Nije isto plaćati dodatak na cijenu lijekova i čekati par mjeseci na neke besplatne pretrage ili plaćati 100 000 $ za operacije ili 10 000 $ za pretrage koje su kod nas besplatne.
Što se tiče onoga što političari rade i svih nepotrebnih troškova, u ukupnoj masi proračuna to je još uvijek vrlo mali iznos a glavnina proračuna ipak ide na mirovine, troškove zdravstva, plaće i socijalne pomoći.
Svatko će o ovome imati svoje mišljenje, ali slika nikad nije ni potpuno crna ni potpuno bijela, kao što bi neki htjeli prikazati.
Društvena pravila su potrebna da bi se održala civilizacija i pružila zaštita slabijim članovima zajednice.
Pravila i zakoni su produkt društvenog konsenzusa a alternativa je zakon džungle u kojem opstaju jači a slabiji su osuđeni na propast.
demokracija nije idealna ali s obzirom na alternative biram demokraciju Smiley
Toliko od mene što se tiče ove rasprave.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Kiir
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 83
Merit: 1


View Profile
January 11, 2019, 06:51:45 PM
 #132

Rekao bih da ste obojica (barem dijelom) u pravu, sve ovisi sa koje strane se gleda na sve.
Mogli bi vas citati, vjerojatno, bar jos 20ak stranica kako raspravljate, ali ne znam da li ima smisla  Grin  Grin

Ajmo radije (sa)znati koliko % trebaju platiti oni koji zele, a dalje ce svatko za sebe Cheesy
freigeist
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 1106
Merit: 534


View Profile
January 11, 2019, 08:11:02 PM
 #133

Rekao bih da ste obojica (barem dijelom) u pravu, sve ovisi sa koje strane se gleda na sve.
Mogli bi vas citati, vjerojatno, bar jos 20ak stranica kako raspravljate, ali ne znam da li ima smisla  Grin  Grin

Ajmo radije (sa)znati koliko % trebaju platiti oni koji zele, a dalje ce svatko za sebe Cheesy

Ja sam mislio da je nakon toliko napisanih stranica objašnjeno koliki je porez. Smiley

Poreza nema ako kriptovalutu koju si kupio držiš najmanje 2 godine i potom zamijeniš u kune
ili neku drugu novčanu valutu u suprotnom je porez 12% posto na zaradu.

Najjednostavniji primjer bi bio npr. ako kupiš 1 BTC  za 1000€ i u razdoblju kraćem od 2 godine prodaš 1 BTC za npr. 3000 €.
Zarada je 2000€ od tih 2000€ bi trebao platiti 12% poreza znači to bi iznosilo 240€.

Najbolje da pročitaš ono što  su korisnici ranije objavili  (poveznice na poreznu) i svoja iskustva koja su imali.
Posavjetuj se sa poreznim savjetnikom ili službenikom u poreznoj koji je zadužen za tebe.

Za ovo drugo (poreze, zakone i društveno uređenje) bi se dalo pisati stranice i stranice, ali ovo nije tema za to.
Inače ako želiš može se otvoriti nova tema na forumu za tu diskusiju Wink
Sad bi baš Danijelu odgovorio jer je djelomično u pravu, ali opet nije pa ću se rađe  suzdržati!  Cheesy


Kiir
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 83
Merit: 1


View Profile
January 11, 2019, 08:17:00 PM
 #134


Ja sam mislio da je nakon toliko napisanih stranica objašnjeno koliki je porez. Smiley

Poreza nema ako kriptovalutu koju si kupio držiš najmanje 2 godine i potom zamijeniš u kune
ili neku drugu novčanu valutu u suprotnom je porez 12% posto na zaradu.

Najjednostavniji primjer bi bio npr. ako kupiš 1 BTC  za 1000€ i u razdoblju kraćem od 2 godine prodaš 1 BTC za npr. 3000 €.
Zarada je 2000€ od tih 2000€ bi trebao platiti 12% poreza znači to bi iznosilo 240€.

Najbolje da pročitaš ono što  su korisnici ranije objavili  (poveznice na poreznu) i svoja iskustva koja su imali.
Posavjetuj se sa poreznim savjetnikom ili službenikom u poreznoj koji je zadužen za tebe.

Za ovo drugo (poreze, zakone i društveno uređenje) bi se dalo pisati stranice i stranice, ali ovo nije tema za to.
Inače ako želiš može se otvoriti nova tema na forumu za tu diskusiju Wink
Sad bi baš Danijelu odgovorio jer je djelomično u pravu, ali opet nije pa ću se rađe  suzdržati!  Cheesy

 Grin  Grin
Sorry, skuzio sam, ali sam bio prelijen sve napisati  Grin
Al priznajem da do ovog posta nisam znao da te 2 godine vrijede samo ako direkt u kune mjenjas.
Thnx.


Btw. kad smo kod toga, cuo sam da sad ima tih "Bitcoin shopova" ili kako vec.
DO 1000€ dobis na ruke bez da trebas dati ikakve podatke.

Kak oni placaju?
Glume mjenjacnicu za nesto sto nije novac?
Ne placaju?
Koriste rupu u zakonu dok se ne "zakrpa", pa ce tik prije toga prestati sa radom?

Anyone? xD
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2394
Merit: 1201



View Profile
January 11, 2019, 08:50:06 PM
 #135

Jao kako se opet povela rasprava... Naravno da postoje ljudi koji smatraju da poreze treba plaćati i oni koji smatraju da ih ne treba plaćati. Svakome je ostavljeno na izbor hoće li prijaviti i platiti porez ili neće. Ako neće, a uhvate ga, snosit će posljedice (upozorenje ili kazna i svejedno plaćanje poreza). Ono gdje možemo raspravljati je visina poreza u Hrvatskoj, ali tu opet sve ostaje na raspravi jer utjecaja na to nemamo. Zato se ja povlačim iz ove rasprave jer stvarno nema smisla raspravljati o tome treba li plaćati porez i je li porez prevelik ili nije. Ako bude nekih konkretnih pitanja na koja znam odgovor, naravno da ću se javiti. Ali stvarno ne mislim raspravljati o stvarima na koje nemam utjecaj...

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
ovcijisir
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1488
Merit: 320


🐪 https://freebitco.in/?r=38535612


View Profile WWW
January 12, 2019, 09:54:06 PM
 #136

Jao kako se opet povela rasprava... Naravno da postoje ljudi koji smatraju da poreze treba plaćati i oni koji smatraju da ih ne treba plaćati. Svakome je ostavljeno na izbor hoće li prijaviti i platiti porez ili neće. Ako neće, a uhvate ga, snosit će posljedice (upozorenje ili kazna i svejedno plaćanje poreza). Ono gdje možemo raspravljati je visina poreza u Hrvatskoj, ali tu opet sve ostaje na raspravi jer utjecaja na to nemamo. Zato se ja povlačim iz ove rasprave jer stvarno nema smisla raspravljati o tome treba li plaćati porez i je li porez prevelik ili nije. Ako bude nekih konkretnih pitanja na koja znam odgovor, naravno da ću se javiti. Ali stvarno ne mislim raspravljati o stvarima na koje nemam utjecaj...

Ma super je što se povela rasprava, no mislim da je to više rasprava za svađaonicu, a ne za porez Smiley

Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 513
Merit: 264


View Profile
January 20, 2019, 06:06:45 PM
Merited by marlboroza (4), freigeist (3), Daniel91 (1), Pmalek (1), Trofo (1), free-bit.co.in (1), I.Grozni (1)
 #137

Prošli tjedan sam bio u prilici sudjelovati u jednoj raspravi između pravnika, poreznih savjetnika i Porezne uprave. Iako je rasprava bila dosta generalna i nije bilo vremena ući dublje u problematiku, dat ću svoju interpretaciju nekih novih informacija i trenutnih događanja.

1. Poreznici su nedvojbeno potvrdili da ih u principu vezano uz kriptovalute ne zanima ništa što se dogodilo prije 2016.

Moj komentar - nije novost, budući da prije 2017. nije niti bilo pravne regulative, ali je dobro imati potvrdu. Budući da sada treba podnijeti prijave za 2018. godinu, s obzirom da se držanje kriptovaluta duže od 2 godine ne oporezuje, realno nije bitna niti 2016. Odnosno, ono što se događa 2016. nije obuhvaćeno ovom prijavom; teoretski Porezna vas može pitati i za događaje iz 2016. Naravno, i dalje je aktualno pitanje FIFO evidencije koju ne znam kako bi se mogla voditi samo za zadnje dvije godine (iako nigdje ne piše direktno da treba duže), niti je propisano koliko unazad treba čuvati FIFO evidenciju. Ne znam kako porezni obveznik može dokazati porijeklo imovine bez kompletne FIFO evidencije + papirologije od samog početka. Za dionice je to lako, imaš certifikat o vlasništvu, obično i dokumentaciju od brokera u stanju na kraju godine itd; za kriptovalute je to bitno teže ili nemoguće. Osobno smatram da na FIFO evidenciji pada trenutni sistem oporezivanja kriptovaluta na isti način kao što se oporezuju dionice, i to se naravno lomi na leđima poreznih obveznika na koje je ta evidencija prebačena (za razliku od dionica gdje evidenciju automatski odrađuju SKDD i ZSE koja elektronski šalje izvještaje Poreznoj).

2. Postavljeno je pitanje koje i ovdje sve zanima, kako Porezna može pratiti kriptovalute. Odgovor je bio ono što smo na u ovoj temi već nekoliko puta prošli. Porezna nema što drugo nego reći da je zakon takav kakav je i svi su dužni prijaviti porez. Ako ga ne prijave, čak i ako im se ne uđe u trag, Porezna ima pristup svim transakcijama na svim računima u HR, ima suradnju s većinom država u svijetu po poreznim pitanjima, a uvijek može tražiti od poreznog obveznika da opravda porijeklo imovine, i ako on to ne može, oporezovati ga po najvišoj stopi poreza (plus kazna za utaju poreza).

Moj komentar - ono što je tu naravno implicitno rečeno, jer Porezna to mora prešutiti, je da više-manje nemaju načina pratiti kriptovalute, osim kroz bankarski sustav.

3. 2020. godine se sprema novi zakon o pranju novca. Ova inicijativa dolazi iz EU (https://www.newsbtc.com/2019/01/09/eu-banking-authority-urges-bitcoin-law-what-it-means-for-btc/), a popratit će je i Hrvatska.

Moj komentar - očekivano. Za porezne obveznike ovo znači prvenstveno više provjera po exchangeovima i kompliciranije procese verifikacije, više leakova i hakiranja korisničkih podataka, te više evidencije i birokracije, ukratko ništa dobro. Tko hoće oprati novce, i dalje će to raditi kupujući i prodajući kriptovalute direktno od drugih korisnika, ili u malim količinama u gotovini. Pravi novci će se i dalje prati preko poreznih oaza, putnih naloga, i fiktivnih faktura. Terorizam će i dalje financirati prvenstveno države, u dolarima. Ako neki exchange propadne zbog pojačane regulative, možda će ga biti lakše tužiti i dobiti dio svog novca natrag, ali vjerojatno neće, a ako i hoće neće biti brzo i uvijek će biti upitnih šansi za uspjeh.

4. U sklopu tog zakona konačno će se definirati "virtualne valute" definicijom koja nije samo negativna (nije zakonito sredstvo plaćanja, nije elektronički novac itd).

Moj komentar - sam pojam "virtualnih valuta" je podmenut od strane bankarskih elita i pokušava izjednačiti kriptovalute s "Monopoly novcem" iz računalnih igara koji "nema stvarnu vrijednost" i zapravo je "pretend money". Taj pokušaj lingvističke sprdnje međutim nužno propada iz dva razloga. Prvo, današnje računalne igre doista imaju svoje valute, i iako se igre događaju u simuliranim svjetovima, njihove valute i ekonomije su itekako stvarne i rastu daleko više od državnih. I drugo, bilo se lako izrugivati kriptovalutama dok im je udio bio malen, međutim sada kad se tu vrte stvarni novci, i kad država pokušava to oporezovati, odjednom nikome više nije bitno što je to "pretend money". Neka se odluče, ako to nije stvaran novac, onda se nema što oporezivati, a ako je to ipak stvaran novac, onda idemo stvari nazvati pravim imenom pa reći da je to novac. Naravno, onda to za sobom povlači i to da se ne može oporezovati kao imovina nego treba prihvatiti da je novac i dati mu status koji npr. ima euro ili dolar.

Uglavnom, čuo sam novu definiciju virtualnih valuta i iako jest napredak u smislu da nije negativna definicija (navedeno je što je, a ne što nije), i dalje je u nju ugrađeno kukavičje jaje gdje se kriptovalute izjednačuje s WoW zlatom. Što to znači? To znači, ukratko, da svima nama daje temelj da kritiziramo zakonodavca da je zahvatio više nego što je trebao. Nema razloga da se oporezuje rudarenje u kriptovalutama, a gold mining u WoW-u ili rudarenje asteroida u EVE online ne. Nema razloga da se oporezuje airdrop, a ekstra milje u Miles & More ne. Naime, EU je još 2012. u svom "Virtual Currency Schemes" izvještaju na koji se svi pozivaju izjednačila WoW, loyalty kartice i kriptovalute.

Imam osjećaj i nadu da se ova definicija, i porezna regulativa u HR, te zakon 2020., još mogu promijeniti.

Stoga pozivam sve da pišu na su_pis (at) porezna-uprava.hr i traže mišljenje na bilo što što vas muči na temu kriptovaluta.

Umjesto da budemo rezignirani oko korumpiranih institucija, eto tematika koja nije o ustašama i fašistima, i na koju možemo utjecati, jer Poreznu u krajnjoj liniji zanimaju situacije u kojima se porezni obveznici nalaze i informacije o tome što im je problem, a što nije. Ako Poreznoj ne damo informaciju o tome s čime smo nezadovoljni, porezne zakone će nam stvarati oni koji imaju glas, tj. EU, bankari, i policija.

Jer ako nastavimo šutjeti, onda ćemo se naći u situaciji gdje ćemo morati paziti koju nam igricu dijete na mobitelu igra, i prijavljivati preko JOPPD obrasca unutar 30 dana koliko je dijete uprihodilo u Pokemonu.

Ako netko smatra da je uzaludno, vara se - Porezna je usvojila npr. konkretno moj prijedlog da se ne oporezuje dobit kod svakog mijenjanja između kriptovaluta, već samo kod mijenjanja kriptovaluta u fiat. Nemojte dozvoliti da kriptovalute u HR reguliraju ljudi koji s njima nemaju iskustva i ne koriste ih.

Konkretno:
  • pitajte ih trebate li pratiti i prijavljivati transakcije i zaradu u virtualnim valutama iz računalnih igara
  • pitajte ih za koji period treba voditi FIFO evidenciju
  • tražite bolje primjere FIFO evidencije, npr. kako napraviti FIFO evidenciju za samo dvije godine
  • pitajte ih što je dovoljno dobar dokaz porijekla imovine, pogotovo za digitalne kriptovalute, gdje se kupovina i prodaja odigravaju elektronski; je li CSV export transakcija s mjenjačnice zaista dovoljan dokaz, jer je jedino što se može dobiti u većini slučajeva
  • pitajte ih zašto kupovinu i prodaju EUR u mjenjačnici ne treba prijavljivati, a prodaju kriptovaluta treba
  • pitajte ih možete li u JOPPD obrascu grupirati istovrsne transakcije u većim vremenskim razmacima, a ne samo na razini dana kao što su dozvolili u svom mišljenju
  • objasnite im da je rudarenje kriptovaluta u Hrvatskoj zbog visokih poreza neisplativo, i da Hrvatska prvenstveno zbog toga neće biti svjetski konkurentna u tom području (a polovicu struje proizvedene u državi dobivamo iz obnovljivih izvora energije tj. hidroelektrana i nije nezamislivo da bismo bili interesantna lokacija za mining farme)
  • pošaljite svoja iskustva oko svih nejasnoća, i tražite bolja objašnjenja

Ako ikome treba više podataka o proceduri upita Poreznoj, slobodno neka mi se javi privatno, a možete pročitati moj trenutni upit Poreznoj koji sam slao 1.6.2018. i na koji još uvijek čekam odgovor: http://domchi.cc/porez/Upit%20Poreznoj%20-%20kriptovalute%202018.pdf
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
January 26, 2019, 12:57:46 AM
 #138

Ako ikome treba više podataka o proceduri upita Poreznoj, slobodno neka mi se javi privatno, a možete pročitati moj trenutni upit Poreznoj koji sam slao 1.6.2018. i na koji još uvijek čekam odgovor: http://domchi.cc/porez/Upit%20Poreznoj%20-%20kriptovalute%202018.pdf
Vjerujem da na većinu pitanja neće imati odgovor ili će dati neki uobičajeni citat iz zakona što nema veze s vezom.

Koliki porez će platiti netko tko je kupio bitcoin 2015., prodao ga 2018. a nije vodio nikakvu evidenciju?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 513
Merit: 264


View Profile
January 26, 2019, 01:18:15 PM
 #139

Koliki porez će platiti netko tko je kupio bitcoin 2015., prodao ga 2018. a nije vodio nikakvu evidenciju?

Ovisno o tome koliko će imati sreće. Da ima dokaze o tome da je kupio bitcoin, i FIFO evidenciju, sve je po zakonu i ne plaća ništa (jer nije prodao više od dvije godine). Međutim budući da nema dokaze, izlaže se opasnosti da mu Porezna odreže maksimalni porez plus kaznu, ako ga otkriju i ako im ne uspije dokazati otkud mu prihod.
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
January 26, 2019, 07:17:59 PM
 #140

Koliki porez će platiti netko tko je kupio bitcoin 2015., prodao ga 2018. a nije vodio nikakvu evidenciju?
Ovisno o tome koliko će imati sreće. Da ima dokaze o tome da je kupio bitcoin, i FIFO evidenciju, sve je po zakonu i ne plaća ništa (jer nije prodao više od dvije godine). Međutim budući da nema dokaze, izlaže se opasnosti da mu Porezna odreže maksimalni porez plus kaznu, ako ga otkriju i ako im ne uspije dokazati otkud mu prihod.
Što znači ako će imati sreće?

Recimo, osoba ode u poreznu sa točno ovim informacijama i ako treba platiti porez - platit će. Može platiti 12% na cijeli iznos s obzirom da nema nikakve dokaze a ipak se radi o kapitalnoj dobiti, može da ne plati ništa a opet može platiti maksimalni porez. Kazne u ovom slučaju nema jer je osoba došla prijaviti porez - bar ja nisam čuo da je netko platio kaznu zato što je htio platiti porez.

Znači ono, "dobar dan, kupio sam bitcoin 2015. za 2000 kuna [1], prodao ga 2018. za 60000 kuna, nemam dokaz da sam kupio, što trebam platiti?"

Koji bi odgovor porezne bio na ovo pitanje?

ako im ne uspije dokazati otkud mu prihod.
[1]Oprosti, prihod za kupovinu bitcoina za 2000 kuna ili? Plaća? Nije da je 2000 kuna neka lova.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!