Bitcoin Forum
April 16, 2024, 03:55:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38105 times)
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 18, 2019, 06:44:35 PM
Last edit: June 18, 2019, 07:01:05 PM by Daniel91
 #221

Iskreno ja ni ne znam kako se radi prijava za povrat poreza, ali dobro da si rekao...

Ako ikad zaradim koji BTC onda je ovo zgodno rješenje.

Ne radiš prijavu povrata poreza već prijavu dohotka (koji nije redovan i nije prijavljen automatizmom- tipa zarada od dionica, crypto valuta, autorske naknade... pa to moraš sam prijaviti)
Porezna ti na osnovu tvojih podataka izračuna i naplati porez i prirez a u veljači ti porezna napravi godišnji obračun poreza i dostavi porezno rješenje o povratu poreza tijekom ljeta (ako si ga pretplatio).

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
1713239718
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713239718

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713239718
Reply with quote  #2

1713239718
Report to moderator
1713239718
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713239718

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713239718
Reply with quote  #2

1713239718
Report to moderator
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713239718
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713239718

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713239718
Reply with quote  #2

1713239718
Report to moderator
1713239718
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713239718

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713239718
Reply with quote  #2

1713239718
Report to moderator
1713239718
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713239718

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713239718
Reply with quote  #2

1713239718
Report to moderator
rkorade
Member
**
Offline Offline

Activity: 661
Merit: 15


View Profile
June 18, 2019, 07:00:31 PM
 #222

Iskreno ja ni ne znam kako se radi prijava za povrat poreza, ali dobro da si rekao...

Ako ikad zaradim koji BTC onda je ovo zgodno rješenje.

Ne radiš prijavu povrata poreza već prijavu dohotka (koji nije redovan i nije prijavljen automatizmom- tipa zarada od dionica, crypto valuta, autorske naknade... pa to moraš sam prijaviti)
Porezna ti na osnovu tvojih podataka izračuna i naplati porez i prirez a u veljači ti porezna napravi godišnji obračun poreza i dostavi porezno rješenje o povratu poreza (ako si ga pretplatio).

Meni ga firma na zadnjoj plači u godini obračuna i smanji za preplačeni porez kroz godinu( zadnjih par godina je to jedna do dvije lipe jer više skoro ništa ne možeš prijaviti kao odbitak).
ovcijisir
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1491
Merit: 320


🐪 https://freebitco.in/?r=38535612


View Profile WWW
June 18, 2019, 07:07:23 PM
 #223

Iskreno ja ni ne znam kako se radi prijava za povrat poreza, ali dobro da si rekao...

Ako ikad zaradim koji BTC onda je ovo zgodno rješenje.

Ne radiš prijavu povrata poreza već prijavu dohotka (koji nije redovan i nije prijavljen automatizmom- tipa zarada od dionica, crypto valuta, autorske naknade... pa to moraš sam prijaviti)
Porezna ti na osnovu tvojih podataka izračuna i naplati porez i prirez a u veljači ti porezna napravi godišnji obračun poreza i dostavi porezno rješenje o povratu poreza (ako si ga pretplatio).

Meni ga firma na zadnjoj plači u godini obračuna i smanji za preplačeni porez kroz godinu( zadnjih par godina je to jedna do dvije lipe jer više skoro ništa ne možeš prijaviti kao odbitak).

Mislim da su to dvije odvojene stvari... Rkorade ti govoriš o redovitim primanjima (od njih se automatski odbijaju porez i ostala davanja), a Daniel91 ti govoriš o izvanrednim primanjima (što si rekao da se ne oporezuje po automatizmu).

Tako da Rkorade trebaš napraviti prijavu poreza na dohodak, a to je u slučaju prodaje BTC-a, ili ostalih "izvanrednih" primanja...

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 18, 2019, 07:36:34 PM
 #224

Iskreno ja ni ne znam kako se radi prijava za povrat poreza, ali dobro da si rekao...

Ako ikad zaradim koji BTC onda je ovo zgodno rješenje.

Ne radiš prijavu povrata poreza već prijavu dohotka (koji nije redovan i nije prijavljen automatizmom- tipa zarada od dionica, crypto valuta, autorske naknade... pa to moraš sam prijaviti)
Porezna ti na osnovu tvojih podataka izračuna i naplati porez i prirez a u veljači ti porezna napravi godišnji obračun poreza i dostavi porezno rješenje o povratu poreza (ako si ga pretplatio).

Meni ga firma na zadnjoj plači u godini obračuna i smanji za preplačeni porez kroz godinu( zadnjih par godina je to jedna do dvije lipe jer više skoro ništa ne možeš prijaviti kao odbitak).

Mislim da su to dvije odvojene stvari... Rkorade ti govoriš o redovitim primanjima (od njih se automatski odbijaju porez i ostala davanja), a Daniel91 ti govoriš o izvanrednim primanjima (što si rekao da se ne oporezuje po automatizmu).

Tako da Rkorade trebaš napraviti prijavu poreza na dohodak, a to je u slučaju prodaje BTC-a, ili ostalih "izvanrednih" primanja...

Da, upravo tako.
Računovodstva vaših firmi, ako ste zaposleni, to rade za vas kod isplate vaših plaća, i od bruto iznosa plaće obračunavaju sve doprinose (mirovinsko, zdravstveno), porez i prirez a na vaš tekući račun sjeda neto iznos plaće.
Kod izvanrednih primitaka tipa btc zarada, autorske naknade, dividenda... nitko to ne radi za vas (jer su to primanja izvan redovnog radnog odnosa) već ste dužni to sami prijaviti poreznoj putem joopd obrasca.
Odmah nakon predaje joopd obrasca i obračuna dužni ste platiti porez i prirez (po novom i doprinose ako niste u redovnom radnom odnosu) a na kraju godine porezna radi godišnji obračun i donosi porezno rješenje o eventualnom povratu pretplaćenog poreza i prireza.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
CroBoy12
Member
**
Offline Offline

Activity: 535
Merit: 43


View Profile
June 19, 2019, 07:26:43 AM
 #225

Što ako sam kupio coine za 100 000$ i nakon nekoliko mjeseci prodam i dođe mi na banku 100 000$, znači zarada 0. Kako to njima dokazati? Ili jeli uopče trebam išta dokazivati?
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
June 19, 2019, 04:07:23 PM
 #226

Što ako sam kupio coine za 100 000$ i nakon nekoliko mjeseci prodam i dođe mi na banku 100 000$, znači zarada 0. Kako to njima dokazati? Ili jeli uopče trebam išta dokazivati?
U slučaju provjere od strane porezne, morat ćeš pokazati da si kupio recimo 10BTC po cijeni od 100,000$ i da si nakon toga prodao 10BTC po istoj cijeni. U ovom slučaju ne plaćaš nikakav porez.

U slučaju da si recimo kupio 10BTC po 100,000$, cijena skočila za duplo i 10BTC vrijedi 200,000$, ti prodao 5BTC-a za 100,000$, morat ćeš platiti porez na kapitalnu dobit od 50,000$ - na ovih 5BTC što imaš dobit.

Uzeo sam 1BTC = 10000$ zbog lakše računice.

Vjerovatno ćeš također morati dokazati odakle ti 100,000$ za kupovinu BTC-a i vjerovatno ćeš morati pokazati i dokazati od koga si ih kupio.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2408
Merit: 1205



View Profile
June 19, 2019, 07:36:27 PM
 #227

Što ako sam kupio coine za 100 000$ i nakon nekoliko mjeseci prodam i dođe mi na banku 100 000$, znači zarada 0. Kako to njima dokazati? Ili jeli uopče trebam išta dokazivati?
U slučaju provjere od strane porezne, morat ćeš pokazati da si kupio recimo 10BTC po cijeni od 100,000$ i da si nakon toga prodao 10BTC po istoj cijeni. U ovom slučaju ne plaćaš nikakav porez.

U slučaju da si recimo kupio 10BTC po 100,000$, cijena skočila za duplo i 10BTC vrijedi 200,000$, ti prodao 5BTC-a za 100,000$, morat ćeš platiti porez na kapitalnu dobit od 50,000$ - na ovih 5BTC što imaš dobit.

Uzeo sam 1BTC = 10000$ zbog lakše računice.

Vjerovatno ćeš također morati dokazati odakle ti 100,000$ za kupovinu BTC-a i vjerovatno ćeš morati pokazati i dokazati od koga si ih kupio.

Ovo mi je najjače kod naših poreznika. Znam, zakon nije prilagođen kripto valutama ali kod većine kripto korisnika anonimnost je jedan od temelja i siguran sam da će rijetko tko htjeti dati svoje podatke. Pogotovo ako je prodao BTC za $100.000

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
June 19, 2019, 07:54:43 PM
 #228

Evo da vratim malo ovu temu na vrh Smiley
Kao i u svemu drugome'' i ovdje postoje 2 oprečna kampa, oni koji su za prijavu i plaćanje poreza i oni koji su protiv.
Na žalost, ova rasprava je uglavnom bila besmislena, jer su ljudi dijelili svoja razmišljanja uglavnom na temelju ''emocija'' a ne konkretnih činjenica.
Što zapravo znači platiti porez financijski, u odnosu na neplaćanje poreza?
Evo, danas sam upravo od porezne uprave dobio ''Privremeno porezno rješenje'' i ugodno se iznenadio Smiley
Dakle, ukratko, priča ide ovako.
Prošle godine sam morao kupiti novo računalo a s obzirom da nisam imao dovoljno gotovine, ostala su mi 2 izbora, dići nenamjenski kredit ili platiti u ratama na karticu, uz sve lihvarske kamate banke, ili prodati nešto bitcoina.
Odlučio sam se za varijantu prodaju bitcoina i odlučio to uredno prijaviti poreznoj i platiti porez i prirez.
S obzirom da je novac odmah sjeo na bankovni račun (uz minimalnu proviziju btc mjenjačnice od par posto), izbjegao sam plaćanje visokih provizija bankomata, ili lokalnih dilera tj. prodavatelja bitcoina (da WU ili neke druge varijante i ne spominjem).
S obzirom da sam u radnom odnosu to sam prijavio kao drugi dohodak i platio porez i prirez, sve zajedno oko 35 % (uključujući i proviziju mjenjačnici), koliko se sjećam.
S obzirom da sam btc ''zaradio'' kroz signature kampanje, prijavio sam to kao zaradu od internetskog rada, ne trgovanja.
Sad će mi se neki od vas početi smijati i reći mi da sam budala, da sam radije trebao lijepo otići na BTC bankomat, platiti desetak posto provizije i prošao bih puno jeftinije (kod jeftinih varijanti tipa btc mjenjačnice ipak treba dati OIB i ostaje ''trag'' koji porezna može pratiti).
No, postoji i nešto o čemu nitko od vas ne razmišlja, a to je povrat pretplaćenog poreza i prireza kolokvijalno ''povrat poreza''.
Jednostavno, država ne uzima samo novac nego ga i daje tj. vraća ako se držite zakona i ''igrate po pravilima''.
Ukratko, danas sam vidio u poreznom rješenju (koje će uskoro postati pravomoćno ako se ne budem žalio što mi ne pada na pamet) da mi država kroz povrat poreza vraća oko 70 % plaćenog poreza i prireza kojeg sam prethodno platio za zaradu od bitcoina.  Grin Grin Grin
Dakle, 70 % od onih 35 %, sad mi se ne da točno računati, ali na kraju ispada da mi je država na osnovu plaćenog poreza i prireza zapravo uzela nekih desetak posto poreza i prireza na zarađeni i prijavljeni bitcoin.
S druge strane, siguran sam da će i dalje biti mnogo onih koji neće željeti prijavljivati svoj bitcoin i radije će plaćati skupe provizije od tih istih desetak posto, a onda biti u strahu da im netko ne otkrije da su u poreznom prekršaju, i da ne moraju plaćati visoke kazne zbog poreznog prekršaja.
Dakle i vi i ja u konačnici smo za taj bitcoin platili desetak posto, vi provizija ja poreza no ja sam sve uredno prijavio i platio a vi ste odlučili da nećete državi dozvoliti da vas ''pljačka'' kroz poreze i prireze!?  Shocked


Kakve skupe provizije? Ima kartica na kojima je dnevni limit 5000€, provizija po transakciji ako dizes u eurima je 2.5€, bankomat u Sloveniji moze dati 2000€ u komadu i po tome provizija na 5000€ je ravno 7.5€. Isprobano vise puta, a zadnjih 7 godina sam podizao sa 30ak razlicitih kartica (ne samo kripto, nego i ostalih posto se primarno bavim affiliate marketingom) i nikad nije bilo nikakvih upita sa porezne. Te kartice sam doslovno koristio od Kube (da Kube gdje PBZ visa vecinom ne radi) do Rusije, Tanzanije itd. itd.
ovcijisir
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1491
Merit: 320


🐪 https://freebitco.in/?r=38535612


View Profile WWW
June 19, 2019, 08:15:27 PM
 #229

Evo da vratim malo ovu temu na vrh Smiley
Kao i u svemu drugome'' i ovdje postoje 2 oprečna kampa, oni koji su za prijavu i plaćanje poreza i oni koji su protiv.
Na žalost, ova rasprava je uglavnom bila besmislena, jer su ljudi dijelili svoja razmišljanja uglavnom na temelju ''emocija'' a ne konkretnih činjenica.
Što zapravo znači platiti porez financijski, u odnosu na neplaćanje poreza?
Evo, danas sam upravo od porezne uprave dobio ''Privremeno porezno rješenje'' i ugodno se iznenadio Smiley
Dakle, ukratko, priča ide ovako.
Prošle godine sam morao kupiti novo računalo a s obzirom da nisam imao dovoljno gotovine, ostala su mi 2 izbora, dići nenamjenski kredit ili platiti u ratama na karticu, uz sve lihvarske kamate banke, ili prodati nešto bitcoina.
Odlučio sam se za varijantu prodaju bitcoina i odlučio to uredno prijaviti poreznoj i platiti porez i prirez.
S obzirom da je novac odmah sjeo na bankovni račun (uz minimalnu proviziju btc mjenjačnice od par posto), izbjegao sam plaćanje visokih provizija bankomata, ili lokalnih dilera tj. prodavatelja bitcoina (da WU ili neke druge varijante i ne spominjem).
S obzirom da sam u radnom odnosu to sam prijavio kao drugi dohodak i platio porez i prirez, sve zajedno oko 35 % (uključujući i proviziju mjenjačnici), koliko se sjećam.
S obzirom da sam btc ''zaradio'' kroz signature kampanje, prijavio sam to kao zaradu od internetskog rada, ne trgovanja.
Sad će mi se neki od vas početi smijati i reći mi da sam budala, da sam radije trebao lijepo otići na BTC bankomat, platiti desetak posto provizije i prošao bih puno jeftinije (kod jeftinih varijanti tipa btc mjenjačnice ipak treba dati OIB i ostaje ''trag'' koji porezna može pratiti).
No, postoji i nešto o čemu nitko od vas ne razmišlja, a to je povrat pretplaćenog poreza i prireza kolokvijalno ''povrat poreza''.
Jednostavno, država ne uzima samo novac nego ga i daje tj. vraća ako se držite zakona i ''igrate po pravilima''.
Ukratko, danas sam vidio u poreznom rješenju (koje će uskoro postati pravomoćno ako se ne budem žalio što mi ne pada na pamet) da mi država kroz povrat poreza vraća oko 70 % plaćenog poreza i prireza kojeg sam prethodno platio za zaradu od bitcoina.  Grin Grin Grin
Dakle, 70 % od onih 35 %, sad mi se ne da točno računati, ali na kraju ispada da mi je država na osnovu plaćenog poreza i prireza zapravo uzela nekih desetak posto poreza i prireza na zarađeni i prijavljeni bitcoin.
S druge strane, siguran sam da će i dalje biti mnogo onih koji neće željeti prijavljivati svoj bitcoin i radije će plaćati skupe provizije od tih istih desetak posto, a onda biti u strahu da im netko ne otkrije da su u poreznom prekršaju, i da ne moraju plaćati visoke kazne zbog poreznog prekršaja.
Dakle i vi i ja u konačnici smo za taj bitcoin platili desetak posto, vi provizija ja poreza no ja sam sve uredno prijavio i platio a vi ste odlučili da nećete državi dozvoliti da vas ''pljačka'' kroz poreze i prireze!?  Shocked


Kakve skupe provizije? Ima kartica na kojima je dnevni limit 5000€, provizija po transakciji ako dizes u eurima je 2.5€, bankomat u Sloveniji moze dati 2000€ u komadu i po tome provizija na 5000€ je ravno 7.5€. Isprobano vise puta, a zadnjih 7 godina sam podizao sa 30ak razlicitih kartica (ne samo kripto, nego i ostalih posto se primarno bavim affiliate marketingom) i nikad nije bilo nikakvih upita sa porezne. Te kartice sam doslovno koristio od Kube (da Kube gdje PBZ visa vecinom ne radi) do Rusije, Tanzanije itd. itd.

Da ali kako možeš biti siguran da te neće naknadno udariti po džepu za par godina, kad tvoj predmet dođe na red... Po ovome što si opisao čini mi se da si dizao novac u gotovini, a ne na tekući račun?

MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
June 19, 2019, 08:49:24 PM
 #230

Kes na bankomatu ili placao karticom, ti novci nemaju previse veze sa Hrvatskom, vecinu sam podigao u Sloveniji i po svijetu, bilo je svakojakih valuta. Da mogu, vec odavno bi to napravili. Ove kartice van EU sam 99.9% siguran da nece dirati jer nemaju nikakav sporazum i jako tesko mogu nac tu lovu, a opet, radi se o premalo love da bi dizali neke velike istrage, a ove iz EU nisam nesto previse peglao, ali opet vodim se tim da lova nije zaradena u HR, nije dizana u HR, pa ih ne bi trebala ni zanimati. Znam da sam vjerojatno u krivu, ali prije mene ima jako puno ljudi koji to isto rade sa puno vise love.
ovcijisir
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1491
Merit: 320


🐪 https://freebitco.in/?r=38535612


View Profile WWW
June 19, 2019, 08:52:30 PM
 #231

Kes na bankomatu ili placao karticom, ti novci nemaju previse veze sa Hrvatskom, vecinu sam podigao u Sloveniji i po svijetu, bilo je svakojakih valuta. Da mogu, vec odavno bi to napravili. Ove kartice van EU sam 99.9% siguran da nece dirati jer nemaju nikakav sporazum i jako tesko mogu nac tu lovu, a opet, radi se o premalo love da bi dizali neke velike istrage, a ove iz EU nisam nesto previse peglao, ali opet vodim se tim da lova nije zaradena u HR, nije dizana u HR, pa ih ne bi trebala ni zanimati. Znam da sam vjerojatno u krivu, ali prije mene ima jako puno ljudi koji to isto rade sa puno vise love.

Ako nije tajna gdje si najbliže izvan EU podigao novce, npr jel se može negdje u BiH dići gotovina za BTC preko bankomata?

Također i kripto kartica mora biti izvan EU?

MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
June 19, 2019, 10:13:48 PM
 #232

Dizes na bilo kojem bankomatu koji primaju visu ili master. Epayments koji trenutno koristim za kripto je iz EU, ali nisam bas nesto podizao u zadnje vrijeme, a MyChoice koji koristim za posao, sa Gibraltara.
cryptofrka
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2226
Merit: 1615


'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.


View Profile
June 20, 2019, 06:52:27 AM
 #233

U slučaju da si recimo kupio 10BTC po 100,000$, cijena skočila za duplo i 10BTC vrijedi 200,000$, ti prodao 5BTC-a za 100,000$, morat ćeš platiti porez na kapitalnu dobit od 50,000$ - na ovih 5BTC što imaš dobit.

Ako ja dobro razumijem, ovo je pogrešno. Mislim da u ovom slučaju ne plaćaš nikakav porez jer je fiat in jednak fiat out broju, mislim da porez počneš plaćati na preostali BTC kad ga ponovno pretvaraš u fiat.

Znači, ako si uložio 100.000$, toliko imaš pravo bez poreza izvući van. Bez obzira koliko BTC vrijedi u tom trenutku.

█████████████████████████
████▐██▄█████████████████
████▐██████▄▄▄███████████
████▐████▄█████▄▄████████
████▐█████▀▀▀▀▀███▄██████
████▐███▀████████████████
████▐█████████▄█████▌████
████▐██▌█████▀██████▌████
████▐██████████▀████▌████
█████▀███▄█████▄███▀█████
███████▀█████████▀███████
██████████▀███▀██████████
█████████████████████████
.
BC.GAME
▄▄░░░▄▀▀▄████████
▄▄▄
██████████████
█████░░▄▄▄▄████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄██████▄▄▄▄████
▄███▄█▄▄██████████▄████▄████
███████████████████████████▀███
▀████▄██▄██▄░░░░▄████████████
▀▀▀█████▄▄▄███████████▀██
███████████████████▀██
███████████████████▄██
▄███████████████████▄██
█████████████████████▀██
██████████████████████▄
.
..CASINO....SPORTS....RACING..
█░░░░░░█░░░░░░█
▀███▀░░▀███▀░░▀███▀
▀░▀░░░░▀░▀░░░░▀░▀
░░░░░░░░░░░░
▀██████████
░░░░░███░░░░
░░█░░░███▄█░░░
░░██▌░░███░▀░░██▌
░█░██░░███░░░█░██
░█▀▀▀█▌░███░░█▀▀▀█▌
▄█▄░░░██▄███▄█▄░░▄██▄
▄███▄
░░░░▀██▄▀


▄▄████▄▄
▄███▀▀███▄
██████████
▀███▄░▄██▀
▄▄████▄▄░▀█▀▄██▀▄▄████▄▄
▄███▀▀▀████▄▄██▀▄███▀▀███▄
███████▄▄▀▀████▄▄▀▀███████
▀███▄▄███▀░░░▀▀████▄▄▄███▀
▀▀████▀▀████████▀▀████▀▀
MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
June 20, 2019, 07:16:05 AM
 #234

Upravo to, jer po tome ispada da ako btc padne i tih 100k sad vrijedi 50k, ti dizes 50k, drzava dodaje razliku koju si popusio 😂
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
June 20, 2019, 08:35:28 AM
 #235

[...] Kakve skupe provizije? Ima kartica na kojima je dnevni limit 5000€, provizija po transakciji ako dizes u eurima je 2.5€, bankomat u Sloveniji moze dati 2000€ u komadu i po tome provizija na 5000€ je ravno 7.5€. Isprobano vise puta, a zadnjih 7 godina sam podizao sa 30ak razlicitih kartica (ne samo kripto, nego i ostalih posto se primarno bavim affiliate marketingom) i nikad nije bilo nikakvih upita sa porezne. Te kartice sam doslovno koristio od Kube (da Kube gdje PBZ visa vecinom ne radi) do Rusije, Tanzanije itd. itd.

OK, onda se ne zove "provizija" nege je razlika kursa...

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
June 20, 2019, 08:37:12 AM
 #236

[...] Ako ja dobro razumijem, ovo je pogrešno. Mislim da u ovom slučaju ne plaćaš nikakav porez jer je fiat in jednak fiat out broju, mislim da porez počneš plaćati na preostali BTC kad ga ponovno pretvaraš u fiat.

Znači, ako si uložio 100.000$, toliko imaš pravo bez poreza izvući van. Bez obzira koliko BTC vrijedi u tom trenutku.

Porezna ce gledati koliko je vrijedio BTC u momentu prodaje; ako je vrijdio $20.000 a ti si ga "prodao" za $10.000 porezna se nece pitati zasto si ti bio "budala" (ili zasto se pravis mutav) nego ze te oporeziti (i mozda i kaznjavati) za "realni" kurs (i tajenje).

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 20, 2019, 08:42:18 AM
 #237

Kes na bankomatu ili placao karticom, ti novci nemaju previse veze sa Hrvatskom, vecinu sam podigao u Sloveniji i po svijetu, bilo je svakojakih valuta. Da mogu, vec odavno bi to napravili. Ove kartice van EU sam 99.9% siguran da nece dirati jer nemaju nikakav sporazum i jako tesko mogu nac tu lovu, a opet, radi se o premalo love da bi dizali neke velike istrage, a ove iz EU nisam nesto previse peglao, ali opet vodim se tim da lova nije zaradena u HR, nije dizana u HR, pa ih ne bi trebala ni zanimati. Znam da sam vjerojatno u krivu, ali prije mene ima jako puno ljudi koji to isto rade sa puno vise love.

Zapravo nije istina da porezna ne može doći do podataka o tvojim transakcijama i pravom vlasniku kartice.
Postoje međunarodni sporazumi o sprečavanju pranja novca i razmjeni bankarskih podataka, tako da ako bi se ikada tvoja kartica našla na nekoj ''crnoj'' listi, svi tvoji podaci bili bi poslani hrvatskim vlastima.
Tebi bi puno veći legalni problem mogao biti dokazivanje podrijetla novca ako bi recimo u Hrvatskoj kupio kuću, auto i sl. jer kod svih takvih transakcija moraš dati svoj OIB a porezna nadzire sve takve transakcije, a također imaju i podatke o tvojim prihodima, plaći i sl (također preko tvog OIB-a).
Kada god se pokaže veliki nesrazmjer između jednog i drugog, pali se ''crvena lampica'' u poreznoj i pokreće porezni nadzor.
Jasno, dok se radi o malim iznosima,  vjerojatno nemaš razloga za brigu.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
June 20, 2019, 09:07:13 AM
 #238

vjerovatno ćeš morati pokazati i dokazati od koga si ih kupio.

Ovo mi je najjače kod naših poreznika. Znam, zakon nije prilagođen kripto valutama ali kod većine kripto korisnika anonimnost je jedan od temelja i siguran sam da će rijetko tko htjeti dati svoje podatke. Pogotovo ako je prodao BTC za $100.000
Nije teško dokazati kupovinu ako se je kupljeno na exchangu, to sam mislio reći. A ako kupujete iz "ruke u ruku" onda biste trebali uzeti podatke i ostale stvari koje idu uz to. Što se tiče država i zakona, anonimnost je zapravo nepoznat pojam.

U slučaju da si recimo kupio 10BTC po 100,000$, cijena skočila za duplo i 10BTC vrijedi 200,000$, ti prodao 5BTC-a za 100,000$, morat ćeš platiti porez na kapitalnu dobit od 50,000$ - na ovih 5BTC što imaš dobit.

Ako ja dobro razumijem, ovo je pogrešno. Mislim da u ovom slučaju ne plaćaš nikakav porez jer je fiat in jednak fiat out broju, mislim da porez počneš plaćati na preostali BTC kad ga ponovno pretvaraš u fiat.

Znači, ako si uložio 100.000$, toliko imaš pravo bez poreza izvući van. Bez obzira koliko BTC vrijedi u tom trenutku.
Kako je pogrešno?

Kupio si 2 puta 5 BTC-a za 2 puta 50,000$ i prodao si 1 puta 5 BTC za 100,000$.

Ili, ako hoćeš, kupio si 10 puta 10 BTC-a za 10 puta 10,000$ i prodao pet puta 1 BTC za 100,000$.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2408
Merit: 1205



View Profile
June 20, 2019, 10:43:52 AM
 #239

vjerovatno ćeš morati pokazati i dokazati od koga si ih kupio.

Ovo mi je najjače kod naših poreznika. Znam, zakon nije prilagođen kripto valutama ali kod većine kripto korisnika anonimnost je jedan od temelja i siguran sam da će rijetko tko htjeti dati svoje podatke. Pogotovo ako je prodao BTC za $100.000
Nije teško dokazati kupovinu ako se je kupljeno na exchangu, to sam mislio reći. A ako kupujete iz "ruke u ruku" onda biste trebali uzeti podatke i ostale stvari koje idu uz to. Što se tiče država i zakona, anonimnost je zapravo nepoznat pojam.


Jasno je to meni. Ali stvarno sumnjam da će ti osoba od koje kupuješ BTC htjeti dati osobnu da si prepišeš podatke. Znam da ja ne bi dao nikome. Ne toliko zato što imam nešto za skrivati nego zato jer ne želim da meni nepoznati ljudi imaju podatke s moje osobne.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
cryptofrka
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2226
Merit: 1615


'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.


View Profile
June 20, 2019, 11:10:14 AM
 #240

Porezna ce gledati koliko je vrijedio BTC u momentu prodaje; ako je vrijdio $20.000 a ti si ga "prodao" za $10.000 porezna se nece pitati zasto si ti bio "budala" (ili zasto se pravis mutav) nego ze te oporeziti (i mozda i kaznjavati) za "realni" kurs (i tajenje).

Naravno, ali nisam pričao o takvom slučaju.

Kako je pogrešno?

Kupio si 2 puta 5 BTC-a za 2 puta 50,000$ i prodao si 1 puta 5 BTC za 100,000$.

Ili, ako hoćeš, kupio si 10 puta 10 BTC-a za 10 puta 10,000$ i prodao pet puta 1 BTC za 100,000$.

U prvom slučaju, po mojem mišljenju ne plaćaš ništa. Ostaje ti još 5 BTC-a i kad njih vratiš u fiat, plaćaš porez. Na prvih 5 ne jer je fiat iznos manji ili jednak onom kojeg si uložio.
U drugom slučaju, na prvu prodaju 1 BTC ne plaćaš porez, na svaku iduću da i to na puni iznos.

█████████████████████████
████▐██▄█████████████████
████▐██████▄▄▄███████████
████▐████▄█████▄▄████████
████▐█████▀▀▀▀▀███▄██████
████▐███▀████████████████
████▐█████████▄█████▌████
████▐██▌█████▀██████▌████
████▐██████████▀████▌████
█████▀███▄█████▄███▀█████
███████▀█████████▀███████
██████████▀███▀██████████
█████████████████████████
.
BC.GAME
▄▄░░░▄▀▀▄████████
▄▄▄
██████████████
█████░░▄▄▄▄████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄██████▄▄▄▄████
▄███▄█▄▄██████████▄████▄████
███████████████████████████▀███
▀████▄██▄██▄░░░░▄████████████
▀▀▀█████▄▄▄███████████▀██
███████████████████▀██
███████████████████▄██
▄███████████████████▄██
█████████████████████▀██
██████████████████████▄
.
..CASINO....SPORTS....RACING..
█░░░░░░█░░░░░░█
▀███▀░░▀███▀░░▀███▀
▀░▀░░░░▀░▀░░░░▀░▀
░░░░░░░░░░░░
▀██████████
░░░░░███░░░░
░░█░░░███▄█░░░
░░██▌░░███░▀░░██▌
░█░██░░███░░░█░██
░█▀▀▀█▌░███░░█▀▀▀█▌
▄█▄░░░██▄███▄█▄░░▄██▄
▄███▄
░░░░▀██▄▀


▄▄████▄▄
▄███▀▀███▄
██████████
▀███▄░▄██▀
▄▄████▄▄░▀█▀▄██▀▄▄████▄▄
▄███▀▀▀████▄▄██▀▄███▀▀███▄
███████▄▄▀▀████▄▄▀▀███████
▀███▄▄███▀░░░▀▀████▄▄▄███▀
▀▀████▀▀████████▀▀████▀▀
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!