Bitcoin Forum
April 25, 2024, 05:38:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38129 times)
Stalker22
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1355



View Profile
March 25, 2021, 07:01:01 AM
 #561

Jedini nacin da te oni uhvate bi bio da kontaktiraju mjenjacnicu i da posalju cijeli tvoj history da vide jeli se poklapa s onim sto si im poslao.

Zaradio si na kampanji 10 000$, a ne mozes isplatiti lovu na banku. Kupis 100$ toga coina i posaljes na mjenjacnicu, pazi nastavka :p

ps: offshore hosting+domena, izgled stranica kao mjenjacnica, napravis wallet, posaljes tamo, radis sto god te volja s historyem, cak pocnes raditi lazne transakcije koje mnoge mjenjacnice rade, nakon nekog vremena sebe isplatis, stavis history kakav god ti hoces i prijavis poreznoj. Jest prica, ali jako dobra Smiley

Da vidim koja bi porezna kontaktirala mjenjacnicu, koja bi porezna istrazivala mjenjacnicu te provjeravala tko je vlasnik itd. Tko bi znao ili cak posumnjao da se iza mjenjacnice krije 1 osoba koja je prijavila dobit na poreznoj i hoce platiti porez.

Da, ovo je zanimljiva ideja i bas se zanima hoce li neki buduci zakon ili propis uzeti ovako nesto u obzir.
Ali i uz sve ovo sto si napisao, opet na kraju imas ulaz 100$ a izlaz 10000$, zar ne? Opet moras platiti porez na dobit.

█████████████████████████████
█████████▀     ▄██ ▀▀████████
█████▀ ▀██▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄  ▀█████
████  ▄▀▀▄█████████▄▀▀▄██████
███▄▄█▀▄██████▀ ▀████▄▀█▀ ▀██
██▀▀█▌▐█   ▀▀▀   █████▌▐█  ██
██  █ ███▄▄▄      ▀▀▀▀█ █  ██
██  █▌▐████▌         ▄▌▐█████
███▄██▄▀█████▄   ▄▄██▀▄█ ▀███
████▀ ▀▄▄▀███▀    █▀▄▄▀  ████
█████▄  ▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄ ▄█████
████████▄▄██       ██████████
█████████████████████████████
         ▄██▄     ▄
        █████   ▄████
       █████▌  █████▌
      ██████████████
     ███▀█████▀██▀████▄
   ▄▄▄▄▄██████████████
 ▄▄██████▄██▄▄██████▄█▀
▐██████████████████████▄
 ▀████████         ████▀
   ▀███████▄     ▄███▀
    ███████████████▀
  ▄█████████████████
▄▄███████████████████▄
               ▄███▄
            ▄████████

        ▄▄██████████
       █▀▀▀██▀▀▀████
      ███████████
    ▀▀▀████████████
      ▀███████████▀
      ▄███████████▄
 ▄
    ▀▀▀▀▀▀▀▀███▀▀   ▄
▀▀█▀▀
███████████▀▀▀█▀▀
    ████████████████
    ████████████████
▄▄▄▄▄▄███████████████▄▄▄▄▄▄
.
..PLAY NOW..
       ▄▄▄▄ ▄▄█████▄
     ████████████████
 ▄▄▄█████████████████████▄
███████████████████████████▄▄
▀█████████████████████████████
  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
       ▄█▄      ██
    ▄█▄▄█▄▄█▄          ▄▄
    ▄▄▄███▄▄▄    ▄ ▄ ▄ ▀▀
     ▀ ▄█▄ ▀  ▀▄█ ▀█▀ █▄▀
    ▄▄  ▀     ▀▀▀▀███▀▀▀▀
    ▀▀        ▀██▀▀█▀▀██▀
         ██   ▀ ▀▄▀█▀▄▀ ▀
1714066700
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714066700

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066700
Reply with quote  #2

1714066700
Report to moderator
1714066700
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714066700

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066700
Reply with quote  #2

1714066700
Report to moderator
1714066700
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714066700

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066700
Reply with quote  #2

1714066700
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714066700
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714066700

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066700
Reply with quote  #2

1714066700
Report to moderator
1714066700
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714066700

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066700
Reply with quote  #2

1714066700
Report to moderator
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
March 25, 2021, 11:04:57 AM
 #562

Ova rasprava se polako pretvara u ''krimić'' sa zanimljivim idejama kako riješiti pitanje poreza za crypto  Grin
Hvala svima koji su rekli da se zarada od signature kampanja mora prijaviti poreznoj u roku od 30 dana i platiti porez na drugi dohodak (25 % čini mi se?).
Zamolio bih vas da mi kažete (s obzirom da ste gotovo svi u signature kampanjama pa sam siguran da imate iskustva) koliko ste do sada na ovaj način prijavili poreza i da li zaradu od signature kampanja prijavljujete jednom tjedno ili čekate da se skupi više isplata pa to obavite jednom mjesečno?
Kako ispunite JOOPD obrazac?
Vjerujem da će vam svi drugi na ovom forumu biti zahvalni na tim informacijama.

Ja sam u ovoj priči dugoročno i još barem 3-4 godine ne mislim ništa podizati.
Nakon toga prvo ću krenuti podizati btc sa svojeg najstarijeg walleta, u kojem sam prve bitcoine dobio još 2014. a koliko se sjećam porezna zastara nastupa nakon 7 godina.
Više se ne sjećam kako sam dobio prvi btc, od uplate ili signature kampanje ali u ovom slučaju, zbog zastare, neće biti važno.
Poslije sam te btc prebacio i na na binance, kucoin i druge burze i trejdao pa sam gotovo siguran da ću to moći prijaviti kao kapitalnu dobit a s obzirom da će proći više od 2 godine, vjerujem da nikakvog poreza neće imati.
S obzirom da je prvi ulaz bio prije desetak godina, kada nije ni bilo bilo kakvog poreznog propisa ili zakona o crypto a i s obzirom na poreznu zastaru, siguran sam da neće biti ni problem što nisam prijavio drugi dohodak na zaradu od signature kampanje.
Uostalom, u to vrijeme, oko 2014-15, sjećam se da sam u poreznoj prijavljivao internetsku zaradu koja mi je došla od nekih drugih projekata direktno na bankovni račun, i da u poreznoj nisu znali što bi sa mnom, slali su me od šaltera do šaltera mjesec dana jer tada, koliko sam shvatio, još nisu imali posebnu kategoriju i šifru za internetsku zaradu.

Na kraju su bili sretni kada su pronašli soluciju kako da me se ''riješe''  Grin i rekli su mi da prijavim prihod kao da sam slobodni umjetnik koji prodaje svoja umjetnička djela  Grin
Da sam im tada, prije 7 godina, došao s pričom o nekom bitcoinu i signature kampanji, vjerojatno bi me gledali kao da sam ''pao s marsa'' ili da sam možda pobjegao iz Vrapča  Grin



.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
March 25, 2021, 12:28:27 PM
 #563

Hvala svima koji su rekli da se zarada od signature kampanja mora prijaviti poreznoj u roku od 30 dana i platiti porez na drugi dohodak (25 % čini mi se?).
Zamolio bih vas da mi kažete (s obzirom da ste gotovo svi u signature kampanjama pa sam siguran da imate iskustva) koliko ste do sada na ovaj način prijavili poreza i da li zaradu od signature kampanja prijavljujete jednom tjedno ili čekate da se skupi više isplata pa to obavite jednom mjesečno?
Kako ispunite JOOPD obrazac?
Vjerujem da će vam svi drugi na ovom forumu biti zahvalni na tim informacijama.

Nemoj zaboraviti mirovinsko i zdravstveno. Smiley
Nažalost nemam šprancu za to i izbjegavam drugi dohodak, ali ide kao i svaki drugi drugi dohodak što pretpostavljam nije teško naći. Osobno prijavljujem još od 2018 na mjesečnoj bazi JOPPD za kamate, i trenutno sam na 35. prijavi i ukupno sam platio nešto malo više od 43k kn poreza. Sad kad imam šprance mi treba po pola sata mjesečno... ali realno sam potrošio bitno, bitno više dok se nisam uhodao. Još dodatno raditi i mirovinsko i zdravstveno... ne dolazi u obzir. I ovako sam jednom imao uplaćenu jednu lipu premalo pa sam morao doplaćivati, imam jednu preplatu greškom koju ne znam kako riješiti, bilo je umijeće saznati što s krivim JOPPDom i kako predati ispravak, i svako toliko neku zabavu oko toga.

Nakon toga prvo ću krenuti podizati btc sa svojeg najstarijeg walleta, u kojem sam prve bitcoine dobio još 2014. a koliko se sjećam porezna zastara nastupa nakon 7 godina.

Što nije 6 godina?
Nenad65
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 56
Merit: 4


View Profile
March 25, 2021, 12:32:59 PM
 #564

Iskreno, mi ovdje vodimo neke ''teoretske'' rasprave ali što zapravo može porezna u ovom slučaju?
Može te pitati odakle ti pola bitcoina na walletu.
Nemaju uvida u naše crypto wallete i dobit će samo one podatke koje smo im mi voljni dati.
Što oni mogu zaključiti iz stotina i tisuća transakcija u nekom walletu?
Zapravo ništa.
Si čuo kad za chain analysis?  Undecided Čak i bez toga ti mogu povezati neke transakcije.
Ovdje nema instituta ''međunarodne pravne pomoći'' pa da se oni obrate nadležnim poreznim i državnim organima neke zemlje i pokušaju istražiti pravo podrijetlo vaših sredstava.
Imaju se oni kome obratiti, ne brini.
Sami možete odabrati walet čiji ćete ispis transakcija podijeliti s njima (i to ako će uopće i tražiti) i koji eventualno možete dodatno opravdati s nekim drugim potvrdama (bankovne uplate, uplate/isplate s burze...) i to je to.
Zanima me što bi se dogodilo kad bi odlučio "podijeliti" 1 wallet sa poreznom i porezna te pita odakle je taj btc došao i što je sa preostale 3 adrese na koju je bitcoin otišao itd.
Jednostavno, u ovom slučaju oni su nemoćni da bilo što istraže i ovise o vašim podacima, a teret dokazivanja bilo čega je na njima.
Rekao bih da je na tebi da dokažeš podrijetlo svog novca, ne na poreznoj.

Miješaš poslove porezne uprave, policije i suda. Porezna te nema što 'pitati' odakle ti BTC na walletu ili na koje adrese si ga slao sve dok taj BTC ne pretvoriš u kune ili eure. Pa ni tada te neće pitati nego sam trebaš prijaviti kako si stekao BTC koji si isplatio. Pitat će samo ako nisi uopće prijavio ili nemaš dokaz stjecanja. Na tebi je dokaz o stjecanju ali samo onoga što se povezuje sa isplatom ili ako nemaš dokaz onda će obračunati porez po svome. Neće otvoriti istragu protiv tebe sa praćenjem ip adrese i svih aktivnosti na internetu. U tom slučaju oni bi sve morali dokazati, kojih walleta si vlasnik, gdje trguješ, rudariš, kampanje ili što već.  
Ispisi sa mjenjačnica i walleta koji se spominju u mišljenju PU realno nisu ozbiljni dokazi, ali ako će ih PU prihvatiti to je samo nama u korist. Onima koji su kupili 1 BTC a isplaćuju 5, ili onima koji su uplatili BTC a isplaćuju ETH.  Tu su bili praktični jer bez toga mnogima ne bi bilo moguće legalno isplatiti kripto i pravilno obračunati porez. Ostali koji nemaju evidenciju stjecanja kripta ili im je prekomplicirana vjerojatno će ostati u sivoj zoni.
CroBoy12
Member
**
Offline Offline

Activity: 535
Merit: 43


View Profile
March 25, 2021, 04:01:07 PM
 #565

Jedini nacin da te oni uhvate bi bio da kontaktiraju mjenjacnicu i da posalju cijeli tvoj history da vide jeli se poklapa s onim sto si im poslao.

Zaradio si na kampanji 10 000$, a ne mozes isplatiti lovu na banku. Kupis 100$ toga coina i posaljes na mjenjacnicu, pazi nastavka :p

ps: offshore hosting+domena, izgled stranica kao mjenjacnica, napravis wallet, posaljes tamo, radis sto god te volja s historyem, cak pocnes raditi lazne transakcije koje mnoge mjenjacnice rade, nakon nekog vremena sebe isplatis, stavis history kakav god ti hoces i prijavis poreznoj. Jest prica, ali jako dobra Smiley

Da vidim koja bi porezna kontaktirala mjenjacnicu, koja bi porezna istrazivala mjenjacnicu te provjeravala tko je vlasnik itd. Tko bi znao ili cak posumnjao da se iza mjenjacnice krije 1 osoba koja je prijavila dobit na poreznoj i hoce platiti porez.

Da, ovo je zanimljiva ideja i bas se zanima hoce li neki buduci zakon ili propis uzeti ovako nesto u obzir.
Ali i uz sve ovo sto si napisao, opet na kraju imas ulaz 100$ a izlaz 10000$, zar ne? Opet moras platiti porez na dobit.


Da, ali makar mozes dokazati odakle si dobio/zaradio. Ovako nista. Drzave bi trebale onda napraviti popis mjenjacnica, sto bi bilo dobro, a i lose jer zasto priznati binance, a ne neku koja ima 100 puta manje prometa i opet drzava ne moze kontrolirati mjenjacnicu tako da vlasnik/zaposlenik mjenjacnice sa dobrim pristupom moze prodavati privatno usluge mjenjanja historya.
yanm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
March 27, 2021, 10:35:51 PM
Last edit: March 27, 2021, 10:47:51 PM by yanm
 #566

Teoretsko pitanje, kada bih u nekom trenutku napravio potpuni exit iz crypto u fiat tada bi porez na dohodak od kapitalne dobiti bio 10% + prirez na (izlazna vrijednost - suma svih ulaza)?
Razmisljam si da jednostavno tako to izvedem radi lakse papirologije sa poreznom, ako bas zele fifo odnosno sve crypto transakcije dati cu im ispis sa binancea, walleta i ostalih...
A za porezni dogadaj evidencije drzati ulaze i izlaze po spranci slicnoj onoj sto je na bug hru...

Ideja mi je trivijalizirati cijeli problem fifo izracuna jer ako je jedan apsolutni izlaz u jednom trenutku (sve kriptoe konvertat u npr .btc i onda cjelokupni btc -> fiat u jednoj transakciji) onda je posve nebitan redosljed te je u tom slucaju dovoljno samo sumirati ulaze.
Lakse pojedem feejeve za ponovnu kupnju cryptoa nego trositi pare i vrijeme na vodenje fifo evidencije u kunama...

PS isprike ako mi je nekoherentan post, moram ici spavati...
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
March 27, 2021, 11:05:09 PM
 #567

Teoretsko pitanje, kada bih u nekom trenutku napravio potpuni exit iz crypto u fiat tada bi porez na dohodak od kapitalne dobiti bio 10% + prirez na (izlazna vrijednost - suma svih ulaza)?

Da, ali samo ako su ti svi ulazi u zadnje 2 godine.

Razmisljam si da jednostavno tako to izvedem radi lakse papirologije sa poreznom, ako bas zele fifo odnosno sve crypto transakcije dati cu im ispis sa binancea, walleta i ostalih...
A za porezni dogadaj evidencije drzati ulaze i izlaze po spranci slicnoj onoj sto je na bug hru...

Može link?

Ideja mi je trivijalizirati cijeli problem fifo izracuna jer ako je jedan apsolutni izlaz u jednom trenutku (sve kriptoe konvertat u npr .btc i onda cjelokupni btc -> fiat u jednoj transakciji) onda je posve nebitan redosljed te je u tom slucaju dovoljno samo sumirati ulaze.
Lakse pojedem feejeve za ponovnu kupnju cryptoa nego trositi pare i vrijeme na vodenje fifo evidencije u kunama...

Pa, zanimljiva ideja, i svaka čast, budući da ćeš plaćati više poreza nego što trebaš. Definitivno će ti pojednostavniti FIFO evidenciju, ali i dalje po zakonu moraš imati FIFO evidenciju u kojoj računaš koliko si zaradio od svakog pojedinačnog ulaza. Smiley
yanm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
March 28, 2021, 06:39:04 PM
 #568

Teoretsko pitanje, kada bih u nekom trenutku napravio potpuni exit iz crypto u fiat tada bi porez na dohodak od kapitalne dobiti bio 10% + prirez na (izlazna vrijednost - suma svih ulaza)?

Da, ali samo ako su ti svi ulazi u zadnje 2 godine.

Razmisljam si da jednostavno tako to izvedem radi lakse papirologije sa poreznom, ako bas zele fifo odnosno sve crypto transakcije dati cu im ispis sa binancea, walleta i ostalih...
A za porezni dogadaj evidencije drzati ulaze i izlaze po spranci slicnoj onoj sto je na bug hru...

Može link?

Ideja mi je trivijalizirati cijeli problem fifo izracuna jer ako je jedan apsolutni izlaz u jednom trenutku (sve kriptoe konvertat u npr .btc i onda cjelokupni btc -> fiat u jednoj transakciji) onda je posve nebitan redosljed te je u tom slucaju dovoljno samo sumirati ulaze.
Lakse pojedem feejeve za ponovnu kupnju cryptoa nego trositi pare i vrijeme na vodenje fifo evidencije u kunama...

Pa, zanimljiva ideja, i svaka čast, budući da ćeš plaćati više poreza nego što trebaš. Definitivno će ti pojednostavniti FIFO evidenciju, ali i dalje po zakonu moraš imati FIFO evidenciju u kojoj računaš koliko si zaradio od svakog pojedinačnog ulaza. Smiley


https://www.bug.hr/propisi/koristim-kriptovalute-moram-li-platiti-porez-13753

Gledam kako da si cijelu pricu pojednostavim pa zato o ovome na ovaj nacin razmisljam. U svakom slucaju, vidjet cu kakvu cu srecu imati sa poreznim referentima u lokalnoj PU.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
March 29, 2021, 09:15:59 AM
 #569

Teoretsko pitanje, kada bih u nekom trenutku napravio potpuni exit iz crypto u fiat tada bi porez na dohodak od kapitalne dobiti bio 10% + prirez na (izlazna vrijednost - suma svih ulaza)?

Da, ali samo ako su ti svi ulazi u zadnje 2 godine.

Razmisljam si da jednostavno tako to izvedem radi lakse papirologije sa poreznom, ako bas zele fifo odnosno sve crypto transakcije dati cu im ispis sa binancea, walleta i ostalih...
A za porezni dogadaj evidencije drzati ulaze i izlaze po spranci slicnoj onoj sto je na bug hru...

Može link?

Ideja mi je trivijalizirati cijeli problem fifo izracuna jer ako je jedan apsolutni izlaz u jednom trenutku (sve kriptoe konvertat u npr .btc i onda cjelokupni btc -> fiat u jednoj transakciji) onda je posve nebitan redosljed te je u tom slucaju dovoljno samo sumirati ulaze.
Lakse pojedem feejeve za ponovnu kupnju cryptoa nego trositi pare i vrijeme na vodenje fifo evidencije u kunama...

Pa, zanimljiva ideja, i svaka čast, budući da ćeš plaćati više poreza nego što trebaš. Definitivno će ti pojednostavniti FIFO evidenciju, ali i dalje po zakonu moraš imati FIFO evidenciju u kojoj računaš koliko si zaradio od svakog pojedinačnog ulaza. Smiley


https://www.bug.hr/propisi/koristim-kriptovalute-moram-li-platiti-porez-13753

Gledam kako da si cijelu pricu pojednostavim pa zato o ovome na ovaj nacin razmisljam. U svakom slucaju, vidjet cu kakvu cu srecu imati sa poreznim referentima u lokalnoj PU.

Kada sam prvi put prijavljivao zaradu preko Interneta, moji su porezni referenti bili zaista korektni i trudili su se pomoći koliko su mogli.
Njima je puno lakše rješavati tzv. ''standardne'' slučajeve a kada se pojavi ovako nešto izvanredno kao crypto zarada i oni su osuđeni na kontaktiranje drugih i traženje informacija kako postupiti.
Sretno!

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
yanm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
March 30, 2021, 07:59:34 PM
 #570

Takvo je i moje iskustvo, štovise morao sam im objašnjavati da sam ja dužan platiti porez na drugi dohodak i da iako su pročitali onu objavu porezne iz 2018. da se taj drugi dohodak spominje samo kratko u jednom paragrafu te da nije samo porez na kapitalnu dobit u pitanju.

Uglavnom meni je plan kratko ulagati, napraviti potpuni exit, reinvestirati u opremu za rudarenje i onda na cisto drugi dan novu fifu bazu, ako dobijem od njih zeleno svjetlo da tako mogu držati podatke svi sretni (za tih 10% poreza + prirez necu propasti). Čini mi se tako isplativo za male ulagače dok god ne dobijem neki tool koji će mi to svesti na pola sata posla, ok sam da se i plaća samo da ne moram opet redak po redak provjeravati i korigirati.

Ono što me definitivno smeta je što čak i da imaš tool fifo funkcionira da ti praktično moraš držati sam svoj blockchain za sve transakcije od kad si počeo, a s ovom metodom bi to potencijalno mogao resetirati u jednom trenutku.
Krastavac
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 24


View Profile
March 30, 2021, 09:16:35 PM
 #571

Ako netko ima neku svoju FIFO exelicu s miksom altova, bilo bi dobro da podijeli template ovdje. Hvala
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 13, 2021, 07:36:40 PM
 #572

Razmišljam o porezima vezano uz DeFi sheme posuđivanja novca.

Kupim crypto, crypto naraste i želim povući profit prije isteka 2 godine. Međutim ako prodam crypto, plaćam porez. Što ako umjesto toga uzmem crypto, odem na npr. Celsius ili Nexo i iskoristim ga kao kolateral i temeljem toga posudim npr. USDT. Zatim si taj USDT isplatim, i tu nema poreza, jer posuđeni novac nije profit niti prihod, pa se na njega ne plaća porez. Nakon toga zatvorim Celsius kredit.

Problem koji mi pada na pamet je - da, ali cijela egzibicija me koštala neki iznos u cryptu, a prodaja crypta, odnosno kupovina nečega za crypto se s porezne strane tretira isto kao da sam crypto prodao, i na to onda moram platiti porez. Međutim, cijena kredita a samim time i poreza na to je minimalna, jer u nju nikako ne spada glavnica niti vraćanje glavnice, nego eventualno naknade i možda (?) kamata.

FIFO evidencija - pojma nemam, ne čini mi se da kredit ulazi u FIFO, jer taj novac nije financijska imovina, nego dug. Eventualno ima malo zabave oko naknada/kamata.

Mišljenja?
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
April 15, 2021, 05:13:14 PM
 #573

Razmišljam o porezima vezano uz DeFi sheme posuđivanja novca.

Kupim crypto, crypto naraste i želim povući profit prije isteka 2 godine. Međutim ako prodam crypto, plaćam porez. Što ako umjesto toga uzmem crypto, odem na npr. Celsius ili Nexo i iskoristim ga kao kolateral i temeljem toga posudim npr. USDT. Zatim si taj USDT isplatim, i tu nema poreza, jer posuđeni novac nije profit niti prihod, pa se na njega ne plaća porez. Nakon toga zatvorim Celsius kredit.

Problem koji mi pada na pamet je - da, ali cijela egzibicija me koštala neki iznos u cryptu, a prodaja crypta, odnosno kupovina nečega za crypto se s porezne strane tretira isto kao da sam crypto prodao, i na to onda moram platiti porez. Međutim, cijena kredita a samim time i poreza na to je minimalna, jer u nju nikako ne spada glavnica niti vraćanje glavnice, nego eventualno naknade i možda (?) kamata.

FIFO evidencija - pojma nemam, ne čini mi se da kredit ulazi u FIFO, jer taj novac nije financijska imovina, nego dug. Eventualno ima malo zabave oko naknada/kamata.

Mišljenja?

Na zajam (posuđeni novac) nema poreza jer da ima
onda bi kad dižeš kredit (potrošački ili hipotekarni) u banci i kad kupiš nešto, 
po toj logici koji su neveo tu, trabao uz "obični porez" milsim na pdv trošarine ili promet nekretnina
kod kupovine platiti još i porez na kapitalnu dobit tj. na svotu kredita ili zajma koji si uzeo u banci.

Nije bezveze na sudu "veliki domoljub" thomphsom rekao da je novac posudio od
prijatelja iz Argentine.

Mislim da je "sigurnije" ako uzimaš "kredit" za svoj kripto od neke privatne licencirane centralizirane
institucije koja ionako zahtjeva KYC proceduru i ima pisani trag transkacija
nego da si iz DeFi projekta diretno isplatiš tj. pretovriš pa isplatiš FIAT na račun u banci.

Problem bi mogao nastati kod vraćanja tog "kredita" jer bi se onda to možda maglo
protumačiti kao porezni događaj.

trullix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
April 16, 2021, 02:35:46 PM
 #574

Porezna uprava je u onom svom dokumentu u 2018 dala ovo porezno misljenje:
Ako fizička osoba stekne određeni iznos kriptovaluta za određenu protučinidbu, primjerice, gledanje oglasa, ispunjavanje anketa, promociju određenih proizvoda na vlastitoj web-stranici ili drugim načinima oglašavanja, po toj osnovi utvrđuje se drugi dohodak ili dohodak od samostalne djelatnosti kako je prethodno navedeno.

Naplata poreza se gleda preracunato u kune na dan nastanka porezne obveze? Primjerice osoba je za tu promociju dobila 1 bitcoin po cijeni 1000$, i recimo da je taj porez na drugi dohodak 30%, osoba je duzna platiti porez od 300$? I ako taj isti bitcoin naraste na 50 000$ i osoba odluci tada platiti porez, jos uvijek placa 300$ a ne 15000$ (jer je to 30% od iznosa 50000$ na dan kada placa porez)?

Pojednostavljeno, bez obzira na cijenu bitcoina kasnije, iznos poreza je uvijek fiksan u valuti HRK na dan nastanka porezne obveze?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 16, 2021, 03:02:32 PM
 #575

Mislim da je "sigurnije" ako uzimaš "kredit" za svoj kripto od neke privatne licencirane centralizirane
institucije koja ionako zahtjeva KYC proceduru i ima pisani trag transkacija
nego da si iz DeFi projekta diretno isplatiš tj. pretovriš pa isplatiš FIAT na račun u banci.

Da, ne znam baš koliko se papirologije dobije u DeFiju, iako postoji valjda neki ispis transakcije s kojim bi se moglo opravdati. Što se centralizirane institucije tiče, ne znam postoji li neka a da daje kredite u cryptu, tako da bih rekao da to nije opcija...

Problem bi mogao nastati kod vraćanja tog "kredita" jer bi se onda to možda maglo protumačiti kao porezni događaj.

Da, to je ono što si i ja razmišljam, ali... ne vidim načina kako bi se vraćanje posuđenog novca moglo protumačiti kao kapitalni dobitak.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 16, 2021, 03:06:28 PM
 #576

Naplata poreza se gleda preracunato u kune na dan nastanka porezne obveze? Primjerice osoba je za tu promociju dobila 1 bitcoin po cijeni 1000$, i recimo da je taj porez na drugi dohodak 30%, osoba je duzna platiti porez od 300$? I ako taj isti bitcoin naraste na 50 000$ i osoba odluci tada platiti porez, jos uvijek placa 300$ a ne 15000$ (jer je to 30% od iznosa 50000$ na dan kada placa porez)?

Pojednostavljeno, bez obzira na cijenu bitcoina kasnije, iznos poreza je uvijek fiksan u valuti HRK na dan nastanka porezne obveze?

Da, gleda se cijena dobitka u trenutku dobitka. Ovaj rast s $1000 na $50000 se isto oporezuje ako je unutar 2 godine, ali to onda nije porez na drugi dohodak, nego na kapitalnu dobit. Dakle, u ovom slučaju plaćaš dva različita poreza, jedan unutar 8 dana od zarade, a drugi na godišnjoj bazi.
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
April 17, 2021, 03:49:31 PM
 #577

Mislim da je "sigurnije" ako uzimaš "kredit" za svoj kripto od neke privatne licencirane centralizirane
institucije koja ionako zahtjeva KYC proceduru i ima pisani trag transkacija
nego da si iz DeFi projekta diretno isplatiš tj. pretovriš pa isplatiš FIAT na račun u banci.

Da, ne znam baš koliko se papirologije dobije u DeFiju, iako postoji valjda neki ispis transakcije s kojim bi se moglo opravdati. Što se centralizirane institucije tiče, ne znam postoji li neka a da daje kredite u cryptu, tako da bih rekao da to nije opcija...



Problem bi mogao nastati kod vraćanja tog "kredita" jer bi se onda to možda maglo protumačiti kao porezni događaj.

Da, to je ono što si i ja razmišljam, ali... ne vidim načina kako bi se vraćanje posuđenog novca moglo protumačiti kao kapitalni dobitak.


Papirologije u DEFI-ju nema jer kako ćes npr.
dobiti papire ako zaključaš ETH na MAKER DAO
da bi posudio DAI (kredit) i zamijenio za fiat na mjenjačnici.
To je samo jedan primjer. Kad bi bilo papira ne bi bio DEFI iako ima i lažnih DEFI-ja
s kojima upravlja 1 admin.

Uglavnom kod DEFI-ja si siguran da ti neće ukrasti dokumente
kako u slučaju kod BLOKY-FI i CELSIUS, ali postoje drugi rizici.

Što se zajma kod centraliziranih servisa tiće,
imaš nekoliko firmi koje nude i kripto i fiat zajam za polog u kriptu
Ove su neke za koje znam Coinloan, Nexo, YouHodler, Bloky-Fi, Celsius, Crypto.com, Bankera
,ali napominjem da nisam još koristio niti jednu.

Također možeš i kamatu zarađivati ako si ti taj koji njima posuđuje.

Vraćanje posuđenog novca se može protumačiti i drugačije ovisno o zaradi tj.
načinu na koji si stekao novac koji vraćaš.
Npr. u klasičnom načinu kad vraćaš kredit u baci vraćaš već novcem na koji je obraćunat porez
npr. od plaće od kapitalne dobiti ili od igara na sreću, osim ako nisi dignuo novi kredit da vratiš stari. Wink

Sad u slučaju kod kripta teoretski bi tek trebao platiti porez na vraćeni kredit,
ali upitno je kako bi se to izvelo tj. ako bi te to zakačilo osim ako te firme ne šalju
neki izvještaj poreznoj automatski ili na zahtjev.

Ako je netko tu već koristio neki od gore navedenih servisa i
uspješno dignuo kredit bilo bi lijepo da nam prenese svoja iskustva.

Hvala.

Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 17, 2021, 07:33:26 PM
 #578

Papirologije u DEFI-ju nema jer kako ćes npr.
dobiti papire ako zaključaš ETH na MAKER DAO
da bi posudio DAI (kredit) i zamijenio za fiat na mjenjačnici.

Računam da uvijek postoji barem transakcija na Etherscanu koju možeš ispisati. Naravno, pitanje je što je Porezna spremna prihvatiti, ali kad bolje razmisliš, veće su šanse da je legitiman javno provjerljivi ispis transakcije u ledgeru, nego neki papir neke banke.

Što se zajma kod centraliziranih servisa tiće,
imaš nekoliko firmi koje nude i kripto i fiat zajam za polog u kriptu
Ove su neke za koje znam Coinloan, Nexo, YouHodler, Bloky-Fi, Celsius, Crypto.com, Bankera
,ali napominjem da nisam još koristio niti jednu.

Vidiš, nisam znao da ih je toliko.

Npr. u klasičnom načinu kad vraćaš kredit u baci vraćaš već novcem na koji je obraćunat porez npr. od plaće od kapitalne dobiti ili od igara na sreću, osim ako nisi dignuo novi kredit da vratiš stari. Wink

Nekako mi to što na te novce nije (još) plaćen porez nije sporno, naime, nije to tako nova stvar vezana uz crypto. Npr. Elon Musk isto umjesto da dobiva plaću, radi za simboličnu, a živi od toga što je založio svoje dionice i na temelju njih dignuo kredit. To mu omogućava da s jedne strane zadrži svoj većinski udio u firmi, a s druge strane da izbjegne plaćanje poreza, barem dok dionice ne proda po bitno većoj cijeni.

Ako je netko tu već koristio neki od gore navedenih servisa i
uspješno dignuo kredit bilo bi lijepo da nam prenese svoja iskustva.
Hvala.

Ovo bi i mene zanimalo. Pogotovo po pitanju toga što se dobije kao dokaz izvađenog kredita, tj. ima li nečeg što se može isprintati.
Trofo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2464
Merit: 2529


Join the world-leading crypto sportsbook NOW!


View Profile
April 17, 2021, 08:49:25 PM
 #579

Ako je netko tu već koristio neki od gore navedenih servisa i
uspješno dignuo kredit bilo bi lijepo da nam prenese svoja iskustva.
Hvala.

Ovo bi i mene zanimalo. Pogotovo po pitanju toga što se dobije kao dokaz izvađenog kredita, tj. ima li nečeg što se može isprintati.
Evo ti primjer mog kredita na Anchoru, kolateral Luna. Dole na slideru se vidi da tenutno za taj kolateral mogu uzeti maks 1354$ ali je bolje imati malo rezerve ako cijena Lune krene nizbrdo. Ova slika je apsolutno jedino što mogu priložiti i čisto sumnjam da bi prošlo kao neki dokaz.


█████████████████████████
████▐██▄█████████████████
████▐██████▄▄▄███████████
████▐████▄█████▄▄████████
████▐█████▀▀▀▀▀███▄██████
████▐███▀████████████████
████▐█████████▄█████▌████
████▐██▌█████▀██████▌████
████▐██████████▀████▌████
█████▀███▄█████▄███▀█████
███████▀█████████▀███████
██████████▀███▀██████████
█████████████████████████
.
BC.GAME
▄▄░░░▄▀▀▄████████
▄▄▄
██████████████
█████░░▄▄▄▄████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄██████▄▄▄▄████
▄███▄█▄▄██████████▄████▄████
███████████████████████████▀███
▀████▄██▄██▄░░░░▄████████████
▀▀▀█████▄▄▄███████████▀██
███████████████████▀██
███████████████████▄██
▄███████████████████▄██
█████████████████████▀██
██████████████████████▄
.
..CASINO....SPORTS....RACING..
█░░░░░░█░░░░░░█
▀███▀░░▀███▀░░▀███▀
▀░▀░░░░▀░▀░░░░▀░▀
░░░░░░░░░░░░
▀██████████
░░░░░███░░░░
░░█░░░███▄█░░░
░░██▌░░███░▀░░██▌
░█░██░░███░░░█░██
░█▀▀▀█▌░███░░█▀▀▀█▌
▄█▄░░░██▄███▄█▄░░▄██▄
▄███▄
░░░░▀██▄▀


▄▄████▄▄
▄███▀▀███▄
██████████
▀███▄░▄██▀
▄▄████▄▄░▀█▀▄██▀▄▄████▄▄
▄███▀▀▀████▄▄██▀▄███▀▀███▄
███████▄▄▀▀████▄▄▀▀███████
▀███▄▄███▀░░░▀▀████▄▄▄███▀
▀▀████▀▀████████▀▀████▀▀
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 17, 2021, 11:54:24 PM
 #580

Hvala Trofo!

A tko će ga znati, nije puno, ali s druge strane je nešto. Bolje takav screenshot nego nekakav CSV export od brokera koji se bez problema prihvaća kao dokaz. Smiley
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!