Bitcoin Forum
April 20, 2024, 03:43:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38121 times)
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 22, 2022, 07:40:35 PM
 #1001

Dakle porezni savjetnik koji ima iskustva i razumije se u kripto, međunarodno porezno zakonodavstvo, uvjete pod kojima se može izbjeći duplo oporezivanje od strane RH i poreznu optimizaciju.

I još da čuva djecu i kuha, ha? Smiley Nećeš to naći, porezni savjetnik ti može pomoći s porezima u HR, a uz to ti treba koliko vidim još i dobar knjigovođa i netko tko se kuži u offshore firme i može ti naći poreznog savjetnika u svakoj državi koja te zanima.

Koliko vidim HR porezni sustav je odličan za sve koji kriptom isključivo trguju i zaradu vade sa dvogodišnjom odgodom po FIFO metodi. Ali za staking i slično izgleda vrlo administrativno neprijateljski i nepovoljan. Želim moći za sebe odlučiti isplati li mi se ostati u HR poreznom sustavu i kriptom se baviti unutar okvira koji su porezno povoljni ili aktivnosti djelomično ili potpuno prebaciti negdje drugdje.

Da, otprilike to što si pokopčao. Ako samo kupiš i prodaješ tek nakon 2 godine, jednostavno izbjegneš poreze, a ako i prodaješ pa plaćaš poreze nije prekomplicirano ni preskupo jer je porez samo 10%+prirez, samo je FIFO evidencija kompliciranija ako imaš puno transakcija. Ali generalno, samo za investiranje je HR super naspram većine drugih država.

Ali ako planiraš stakeati, rudariti ili praktički bilo što drugo što potpada pod drugi dohodak, onda ti se više isplati raditi to van HR, npr. napraviš offshore firmu na Cipru ili tako negdje gdje se za to ne plaća porez, i onda takve aktivnosti radiš kroz tu pravnu osobu.
1713584636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713584636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713584636
Reply with quote  #2

1713584636
Report to moderator
1713584636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713584636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713584636
Reply with quote  #2

1713584636
Report to moderator
No Gods or Kings. Only Bitcoin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713584636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713584636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713584636
Reply with quote  #2

1713584636
Report to moderator
1713584636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713584636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713584636
Reply with quote  #2

1713584636
Report to moderator
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
April 23, 2022, 12:26:19 PM
 #1002

stretchw, ako misliš da će ti domaći knjigovođe i porezni savjetnici moći nešto puno pomoći, mislim da griješiš.
Pa mene je jedna knjigovotkinja, koja me poznaje i zna da se bavim kriptom, zamolila za pomoć, da joj napišem nešto osnovno o ulaganju u kripto, jer je bila dobila upit od jednog klijenta o mogućnosti ulaganja u kripto a nije ništa znala o tome.
Obično mi, kripto korisnici, puno više znamo o toj tematici od njih.  Grin
Što se tiče porezne službe, oni su jednostavno izjednačili pravila za ulaganje u klasičnu burzu i u kripto i uopće ih ne zanimaju naše ''muke'' sa vođenjem FIFO evidencije.
Što se tiče otvaranja firme vani, mogu ti pomoći ako planiraš otvoriti firmu u V. Britaniji, jer s tim imam iskustva i znam proceduru.
Platiš agenta po prihvatljivoj cijeni a on ti cijeli posao otvaranje firme obavi u par sati, sve dokumente dobiješ na email i praktički isti dan možeš krenuti raditi.
Nikakvo odlaženje osobno kod bilježnika, u Finu, na trgovački sud... a sve možeš obaviti i iz Hrvatske.
A ako te zanimaju porezna pitanja u V. Britaniji, i kako se oporezuje kripto zarada, mogu ti dati email kontakt od mojeg knjigovodstvenog servisa s kojim sam surađivao u V. Britaniji, pa ih pitaj.
Sa otvaranjem offshore računa vani nemam iskustva, ali mislim da će ti tu puno više pomoći gospodin Google nego neki domaći porezni savjetnik ili knjigovođa.  Grin



.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
stretchw
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 2


View Profile
April 23, 2022, 11:43:08 PM
 #1003

I još da čuva djecu i kuha, ha? Smiley

 Nećeš to naći, porezni savjetnik ti može pomoći s porezima u HR, a uz to ti treba koliko vidim još i dobar knjigovođa i netko tko se kuži u offshore firme i može ti naći poreznog savjetnika u svakoj državi koja te zanima.
Vjerujem ti da je tako. Šteta i zaista je bizarno da nitko tko je za to sposoban ne želi raditi nešto za što očito postoji tržište. Na njemačkom tržištu ovo nije problem naći, ali eto moja putovnica je hrvatska i što je tu je.

Da, otprilike to što si pokopčao. Ako samo kupiš i prodaješ tek nakon 2 godine, jednostavno izbjegneš poreze, a ako i prodaješ pa plaćaš poreze nije prekomplicirano ni preskupo jer je porez samo 10%+prirez, samo je FIFO evidencija kompliciranija ako imaš puno transakcija. Ali generalno, samo za investiranje je HR super naspram većine drugih država.
Ovo već pomaže puno, hvala ti! Pretpostavljam da po FIFO metodi mogu kontinuirano kupovati i prodavati neoporezivo dok god prodaja (pretvorba u fiat) ne iscrpi kupnje starije od dvije godine. Npr. kupim 1 BTC danas i svakih 6 mjeseci i nakon dvije godine prodajem 1 BTC svakih 6 mjeseci.

Ali ako planiraš stakeati, rudariti ili praktički bilo što drugo što potpada pod drugi dohodak, onda ti se više isplati raditi to van HR, npr. napraviš offshore firmu na Cipru ili tako negdje gdje se za to ne plaća porez, i onda takve aktivnosti radiš kroz tu pravnu osobu.
Ovo isto pomaže. No za to bi mi trebala pomoć. Cipar bi mogao biti dobro rješenje. Samo trebam vidjeti isplati li mi se to praktično, a za to bih se rado posavjetovao s nekim tko je nešto slično već napravio.

stretchw, ako misliš da će ti domaći knjigovođe i porezni savjetnici moći nešto puno pomoći, mislim da griješiš.
Stvarno je tužno da je tako. Hvala na informaciji.

A ako te zanimaju porezna pitanja u V. Britaniji, i kako se oporezuje kripto zarada, mogu ti dati email kontakt od mojeg knjigovodstvenog servisa s kojim sam surađivao u V. Britaniji, pa ih pitaj.
Sa otvaranjem offshore računa vani nemam iskustva, ali mislim da će ti tu puno više pomoći gospodin Google nego neki domaći porezni savjetnik ili knjigovođa.  Grin
Znaš li možda kako se u UK oporezuje staking? Ako je to povoljno onda mi se isplati dalje kopati u tom smjeru. Jesi li ti možda svoju situaciju uspješno rješio na taj način?

I što kada zarađeno i oporezovano u UK izvučem van? Kači li me još nešto u HR poreznom sustavu?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 24, 2022, 01:01:27 AM
Merited by Daniel91 (2)
 #1004

Da, otprilike to što si pokopčao. Ako samo kupiš i prodaješ tek nakon 2 godine, jednostavno izbjegneš poreze, a ako i prodaješ pa plaćaš poreze nije prekomplicirano ni preskupo jer je porez samo 10%+prirez, samo je FIFO evidencija kompliciranija ako imaš puno transakcija. Ali generalno, samo za investiranje je HR super naspram većine drugih država.

Ovo već pomaže puno, hvala ti! Pretpostavljam da po FIFO metodi mogu kontinuirano kupovati i prodavati neoporezivo dok god prodaja (pretvorba u fiat) ne iscrpi kupnje starije od dvije godine. Npr. kupim 1 BTC danas i svakih 6 mjeseci i nakon dvije godine prodajem 1 BTC svakih 6 mjeseci.

Da, ali pazi da se ne zezneš pa ti neka kriptovaluta ostane u zasebnoj FIFO hrpici pa ju prodaš prerano. Npr. ako tako kako si napisao kupuješ i prodaješ BTC nakon 2 godine, i onda u jednom trenutku kupiš 1 ETH i prodaš taj (zadnji) ETH za mjesec dana, bez obzira što imaš hrpu BTC-a od pred 2 godine, taj ETH je oporeziv kad ga prodaš. Ali da si kupio ETH, promijenio ga u BTC drugi dan, i onda prodao istu količinu BTC u fiat, onda nije oporezivo, jer se "pomiješao" s BTC hrpicom gdje imaš BTC koji stoji preko 2 godine, pa si po FIFO principu prodao taj stari BTC.

(Pri svemu ovome je nebitno u kojem su BTC i ETH walletu, bitno je samo kako idu kroz FIFO.)

I što kada zarađeno i oporezovano u UK izvučem van? Kači li me još nešto u HR poreznom sustavu?

Ovisi kako izvučeš. Ako izvučeš tako da ti tvoja UK firma isplati profit na kraju godine, kao HR državljanin na taj profit plaćaš porez na isplaćenu dobit, jer firma možda ne plaća HR porez (ili ikakav porez), ali ti kao fizička osoba i dalje plaćaš HR poreze. Ako ti firma to isplati kao plaću, onda plaćaš porez na dohodak iz inozemstva. Ako izvučeš tako da ti firma recimo kupi npr. računalo, onda ne plaćaš, jer to nije dohodak nego je firmino računalo.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
April 24, 2022, 10:26:53 AM
 #1005

stretchw, vidim da ti je naš stručnjak domchi već sve jako dobro objasnio.  Cheesy
Što se tiče pitanja o stakingu, zaista ne znam, to bi trebalo direktno pitati knjigovođe u V. Britaniji.
Ja sam svoju firmu u V. Britaniji bio otvorio zbog druge vrste internetske zarade, ne zbog kripta, pa sa tim nemam iskustva.
Ako želiš provjeriti, javi mi se sa pp pa ti pošaljem kontakt od uk knjigovođe.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
stretchw
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 2


View Profile
April 24, 2022, 04:46:09 PM
 #1006

Da, ali pazi da se ne zezneš pa ti neka kriptovaluta ostane u zasebnoj FIFO hrpici pa ju prodaš prerano. Npr. ako tako kako si napisao kupuješ i prodaješ BTC nakon 2 godine, i onda u jednom trenutku kupiš 1 ETH i prodaš taj (zadnji) ETH za mjesec dana, bez obzira što imaš hrpu BTC-a od pred 2 godine, taj ETH je oporeziv kad ga prodaš. Ali da si kupio ETH, promijenio ga u BTC drugi dan, i onda prodao istu količinu BTC u fiat, onda nije oporezivo, jer se "pomiješao" s BTC hrpicom gdje imaš BTC koji stoji preko 2 godine, pa si po FIFO principu prodao taj stari BTC.
OK, shvatio sam. Mislim da ću si morati malo nacrtati kako FIFO i konverzija između različitih kripta funkcionira, ali generalno mi je princip jasan. Meni je tu operativno najzanimljivije trejdanje između BTC i UST (Terra USD), što bih po ovoj teoriji mogao bez brige raditi dokle god me volja čim ništa ne vadim prije dvije godine. Za FIFO je bitan samo ulaz iz fiata i izlaz u fiat. Jedino mi nije jasno što bih trebao teoretski prijaviti kada prodajem kriptovalutu koju nisam kupio fiatom, nego sam je dobio zamjenom. Npr. Kupio 1 BTC, zamjenio 0.5 BTC u 5 ETH i prodao 5 ETH za fiat.

(Pri svemu ovome je nebitno u kojem su BTC i ETH walletu, bitno je samo kako idu kroz FIFO.)
Bitan podatak, opet hvala!

I što kada zarađeno i oporezovano u UK izvučem van? Kači li me još nešto u HR poreznom sustavu?

Ovisi kako izvučeš. Ako izvučeš tako da ti tvoja UK firma isplati profit na kraju godine, kao HR državljanin na taj profit plaćaš porez na isplaćenu dobit, jer firma možda ne plaća HR porez (ili ikakav porez), ali ti kao fizička osoba i dalje plaćaš HR poreze. Ako ti firma to isplati kao plaću, onda plaćaš porez na dohodak iz inozemstva. Ako izvučeš tako da ti firma recimo kupi npr. računalo, onda ne plaćaš, jer to nije dohodak nego je firmino računalo.
Super opisano, hvala!

Sve mi se više čini da mi se isplati za sada trgovati unutar povoljnosti FIFO režima i suzdržati se od sveg ostalog. I onda jednog dana skroz  promjeniti poreznu rezidentnost kada se zateknem u nekoj državi gdje mi je to povoljno.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 24, 2022, 05:08:27 PM
 #1007

Za FIFO je bitan samo ulaz iz fiata i izlaz u fiat. Jedino mi nije jasno što bih trebao teoretski prijaviti kada prodajem kriptovalutu koju nisam kupio fiatom, nego sam je dobio zamjenom. Npr. Kupio 1 BTC, zamjenio 0.5 BTC u 5 ETH i prodao 5 ETH za fiat.

Raspisao sam jedan primjer ovdje (i nadam se da je to točno jer je Porezna malo nejasna oko FIFO-a, osim da ga treba voditi): https://bitcointalk.org/index.php?topic=3301292.msg59005145#msg59005145

Nije toliko teško postići to da držiš preko 2 godine ako kužiš principe, ja sam recimo pazio da uvijek u fiat ulazim i izlazim s istom kriptovalutom. Sama FIFO evidencija je problematičnija za voditi, pogotovo ako je vodiš ručno.

Sve mi se više čini da mi se isplati za sada trgovati unutar povoljnosti FIFO režima i suzdržati se od sveg ostalog. I onda jednog dana skroz  promjeniti poreznu rezidentnost kada se zateknem u nekoj državi gdje mi je to povoljno.

Imaj samo na umu da ti porezna rezidentnost vrijedi od trenutka kad je promijeniš. Sve prije tog datuma i dalje spada pod HR porezni sustav. Dakle, ne možeš npr. stakeati, naknadno promijeniti rezidentnost, i smatrati da nemaš poreznu obvezu jer je tamo gdje si sada obveznik to ne oporezuje - za ono što si stakeao prije tog datuma, plaćaš porez Hrvatskoj, bez obzira što si nisi isplatio ili promijenio u fiat.
Franczeck
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
April 24, 2022, 05:44:18 PM
 #1008

Ali ako planiraš stakeati, rudariti ili praktički bilo što drugo što potpada pod drugi dohodak (...)

Da li netko ima iskustva ili je podnio JOPPD obrazac poreznoj na kojem je bio prikazan samo nerealizirani prihod od stakinga?

I koliko često podnosi obrazac pošto se staking nagradne kumuliraju kontinuirano (iz sekunde u sekundu)?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 24, 2022, 08:16:13 PM
Merited by Daniel91 (2), Rikafip (1)
 #1009

Ali ako planiraš stakeati, rudariti ili praktički bilo što drugo što potpada pod drugi dohodak (...)

Da li netko ima iskustva ili je podnio JOPPD obrazac poreznoj na kojem je bio prikazan samo nerealizirani prihod od stakinga?

Izbjegavam bilo što takvo kao zmija kupovati cipele. Ali nisam siguran što ti znači "nerealizirani prihod" - čim ti je prihod sjeo u wallet ili na exchange, to je realizirani prihod, samo je obično u nekoj kriptovaluti. Koju zatim trebaš preračunati prema trenutnom tečaju u HRK i platiti porez na to.

I koliko često podnosi obrazac pošto se staking nagradne kumuliraju kontinuirano (iz sekunde u sekundu)?

Krajnji rok za predaju JOPPD obrasca za drugi dohodak je 8 dana od isplate. Dakle, možeš kumulativno zbrojiti i predavati JOPPD svakih 8 dana. To je po mom skromnom mišljenju previše zezancije i papirologije, ja sam se pogubio i kad sam trebao predavati JOPPD mjesečno, ta lova od stakinga bi trebala biti jako velika da se to isplati (a i onda bih gledao zaposliti nekoga da mi to popunjava).

Da ne velim da recimo obračunaš svakih 8 dana, pa onda uplatiš čim obračunaš, što nije nužno radni dan, tj. bude vikend, Poreznoj uplata sjedne s dan-dva zakašnjenja jer banke ne rade preko vikenda, pa plaćaš neke sitne kamate koje ti njihov sustav obračuna ali te o tome ne obavijesti, pa poslije prolaziš kroz pakao dok ne prokljuviš kako platiti te kamate koje su negdje u sustavu a Porezna jednostavno nema proceduru što s tim niti ih možeš vidjeti bez da zivkaš Poreznu i probaš dobiti na telefon nekoga tko to vidi. A platiti ne možeš unaprijed dok ne obračunaš - tj. možeš baš smanjiti period pa raditi obračun svakih 5 dana, ali onda ih imaš još više... jednostavno cijeli sustav nije rađen za novce koji ti sjedaju češće od jednom mjesečno.

Ukratko, ne preporučam ti da stakeaš, jer će te stići birokratska kazna za to kad-tad. Smiley

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/167_DrugiDohodak.pdf
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
April 25, 2022, 08:57:18 AM
 #1010

Ali ako planiraš stakeati, rudariti ili praktički bilo što drugo što potpada pod drugi dohodak (...)

Da li netko ima iskustva ili je podnio JOPPD obrazac poreznoj na kojem je bio prikazan samo nerealizirani prihod od stakinga?

Izbjegavam bilo što takvo kao zmija kupovati cipele. Ali nisam siguran što ti znači "nerealizirani prihod" - čim ti je prihod sjeo u wallet ili na exchange, to je realizirani prihod, samo je obično u nekoj kriptovaluti. Koju zatim trebaš preračunati prema trenutnom tečaju u HRK i platiti porez na to.

I koliko često podnosi obrazac pošto se staking nagradne kumuliraju kontinuirano (iz sekunde u sekundu)?

Krajnji rok za predaju JOPPD obrasca za drugi dohodak je 8 dana od isplate. Dakle, možeš kumulativno zbrojiti i predavati JOPPD svakih 8 dana. To je po mom skromnom mišljenju previše zezancije i papirologije, ja sam se pogubio i kad sam trebao predavati JOPPD mjesečno, ta lova od stakinga bi trebala biti jako velika da se to isplati (a i onda bih gledao zaposliti nekoga da mi to popunjava).

Da ne velim da recimo obračunaš svakih 8 dana, pa onda uplatiš čim obračunaš, što nije nužno radni dan, tj. bude vikend, Poreznoj uplata sjedne s dan-dva zakašnjenja jer banke ne rade preko vikenda, pa plaćaš neke sitne kamate koje ti njihov sustav obračuna ali te o tome ne obavijesti, pa poslije prolaziš kroz pakao dok ne prokljuviš kako platiti te kamate koje su negdje u sustavu a Porezna jednostavno nema proceduru što s tim niti ih možeš vidjeti bez da zivkaš Poreznu i probaš dobiti na telefon nekoga tko to vidi. A platiti ne možeš unaprijed dok ne obračunaš - tj. možeš baš smanjiti period pa raditi obračun svakih 5 dana, ali onda ih imaš još više... jednostavno cijeli sustav nije rađen za novce koji ti sjedaju češće od jednom mjesečno.

Ukratko, ne preporučam ti da stakeaš, jer će te stići birokratska kazna za to kad-tad. Smiley

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/167_DrugiDohodak.pdf

Ovo što si opisao je stvarno birokratski užas i mislim da nema ''mazohista'' među nama koji su spremni prolaziti kroz ovaj birokratski pakao koji nam je porezna pripremila.
Na žalost, nije samo u pitanju stejkanje već i zarada od signature kampanja i bilo kakva druga zarada koja nije došla od trgovanja na kripto burzi.
Realno, za manje iznosa puno je jednostavnije isplatiti si sve novce preko kripto mjenjačnice i ne zezati se sa poreznom za par kuna svakih nekoliko dana, a za veće iznose vjerojatno najbolje otvoriti firmu vani ili offshore račun.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Franczeck
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
April 25, 2022, 05:24:26 PM
 #1011

Izbjegavam bilo što takvo kao zmija kupovati cipele. Ali nisam siguran što ti znači "nerealizirani prihod" - čim ti je prihod sjeo u wallet ili na exchange, to je realizirani prihod, samo je obično u nekoj kriptovaluti. Koju zatim trebaš preračunati prema trenutnom tečaju u HRK i platiti porez na to.

Domchi, hvala ti na odgovoru i linku na onaj pdf.

U pravu si kad pitaš što si mislim pod "nerealizirani prihod". Otprilike nešto ovako, prihod je u cryptu, ali taj crypto nije izlistan niti na jednoj centralnoj mjenjačnici. Povrh toga, tim cryptom se još ne trguje jer je zaključan na period od 1g i niti na DEX-u ne postoji mogućnost trgovanja tim zaključanim cryptom, pa niti ne mogu znat cijenu koja bi bila. Postoji cijena za isti taj crypto, ali koji je nezaključan, ali po meni su to različite kategorije i ne može zaključan i nezaključan crypto imat istu cijenu. A i DEX ih tretira kao različite tokene.

Crypto je sjeo u wallet ali nije pretvoren u fiat (jer je to trenutno nemoguće), pod tim također mislim na "nerealizirani prihod".

I treća stvar, pošto je "prihod" u cryptu koji je zaključan, dakle, ne mogu ga prodat, moram od negdje drugdje nać "prihod" da bi platio porez. Dakle, fućkaš takav prihod od crypta koji je prihod, ali taj prihod ne možeš iskoristit ili pretvorit da platiš poreznu obvezu. Većina (svi?) ti DEX tokeni su visoko inflatorni jer je to način kako nagrađuju stakere, i sjećam se da je netko na forumu, mislim Daniel, spomenu da ako si u takvom inflatornom shitcoinu za koji znas da ce vrijedit bar 2-3 puta manje nego u trenutku "realizacije"prihoda, kako kod okreneš, strado si.

I četvrto, znam za ono tumačenje porezne da je staking drugi dohodak, ali takvo tumačenje ne može držat vodu nikako. Nisam ja rudar ili validator da svojim "radom" ostvarujem drugi dohodak, nego sam delegator odnosno staker, gdje na svoj KAPITAL u cryptu (a ne RAD bilo rudarenjem bilo validiranjem putem nodova) ostvarujem "nagradu", odnosno prinos od KAPITALA, a ne RADA.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 25, 2022, 05:34:47 PM
 #1012

Ovo što si opisao je stvarno birokratski užas i mislim da nema ''mazohista'' među nama koji su spremni prolaziti kroz ovaj birokratski pakao koji nam je porezna pripremila.

Mučio sam se s tim godinama i na kraju sam jednostavno odustao od te vrste ulaganja, prvenstveno zato jer je birokracija bila prevelika gnjavaža i previše puta sam se našao u situaciji da jednostavne probleme (poput "uplatio sam greškom previše poreza") s Poreznom rješavam mjesecima.

S jedne strane imamo jako povoljan porez za ulaganje u crypto, koji bi mogli koristiti da razvijemo ozbiljniju crypto scenu od mjenjačnica, ali s druge strane je bilo kakva zarada u cryptu birokratska katastrofa. Šteta, jer susjedi Slovenci su crypto biznis čisto dobro razvili, dakle, može se, ali ništa nije moguće kad si slučajna država gdje institucije žive u nekom svojem svijetu koji nema veze s realnošću.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 25, 2022, 05:55:01 PM
 #1013

U pravu si kad pitaš što si mislim pod "nerealizirani prihod". Otprilike nešto ovako, prihod je u cryptu, ali taj crypto nije izlistan niti na jednoj centralnoj mjenjačnici. Povrh toga, tim cryptom se još ne trguje jer je zaključan na period od 1g i niti na DEX-u ne postoji mogućnost trgovanja tim zaključanim cryptom, pa niti ne mogu znat cijenu koja bi bila. Postoji cijena za isti taj crypto, ali koji je nezaključan, ali po meni su to različite kategorije i ne može zaključan i nezaključan crypto imat istu cijenu. A i DEX ih tretira kao različite tokene.

Ako je zaključan, tj. nije ti dostupan, onda to nije prihod. Prihod je tek kad ga zbilja dobiješ. To je kao kad naslijediš nekretninu, dok nisi dobio rješenje o nasljeđivanju i ne možeš je prodati, nije tvoja, i nitko ti ne može naplatiti porez na to.

Crypto je sjeo u wallet ali nije pretvoren u fiat (jer je to trenutno nemoguće), pod tim također mislim na "nerealizirani prihod".

Rekao bih da je to ista stvar. Tek kad možeš raspolagati s nečim možemo govoriti o prihodu, do tada je to samo obećanje. No, to je samo moje mišljenje, možda bi bilo dobro pitati nekog poreznog savjetnika i dobro mu objasniti situaciju, jer njegovo mišljenje nešto znači za razliku od mojega (i možeš se na njega pozvati ako te Porezna nešto pita). Tu ima dosta graničnih situacija gdje vjerojatno u praksi ima smisla napraviti najbolje što znaš, jer iz Porezne nikad nećeš dobiti konkretnu potvrdu da dobro radiš.

I treća stvar, pošto je "prihod" u cryptu koji je zaključan, dakle, ne mogu ga prodat, moram od negdje drugdje nać "prihod" da bi platio porez.

Da. To je situacija slična onome kad dobiješ auto na nagradnoj igri, i onda moraš platiti porez na to, i završiš tako da moraš prodati auto.

I četvrto, znam za ono tumačenje porezne da je staking drugi dohodak, ali takvo tumačenje ne može držat vodu nikako. Nisam ja rudar ili validator da svojim "radom" ostvarujem drugi dohodak, nego sam delegator odnosno staker, gdje na svoj KAPITAL u cryptu (a ne RAD bilo rudarenjem bilo validiranjem putem nodova) ostvarujem "nagradu", odnosno prinos od KAPITALA, a ne RADA.

Slažem se, tu je po meni Porezna fulala, to su trebale biti obične kamate kao i svake druge i bez razloga su ga zakomplicirali, iako nije da nema argumenata i za njihovo mišljenje kada je uključeno validiranje. No to fulava poantu, ne dobivaš novce za validiranje, nego za to što si zalockao svoje novce. Volio bih da mi netko iz Porezne objasni kakav je to "rad" gdje ulažeš svoje novce da bi mogao "raditi" i onda "biti plaćen", jer meni ta vrsta rada jako sliči nečemu što se inače zove "ulaganje" i što spada pod kapitalnu dobit, a ne drugi dohodak.
cryptofrka
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2240
Merit: 1615


'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.


View Profile
April 26, 2022, 07:37:52 AM
 #1014

Ako je zaključan, tj. nije ti dostupan, onda to nije prihod. Prihod je tek kad ga zbilja dobiješ. To je kao kad naslijediš nekretninu, dok nisi dobio rješenje o nasljeđivanju i ne možeš je prodati, nije tvoja, i nitko ti ne može naplatiti porez na to.

Koliko si siguran u ovo? Iako bi jednako teško bilo potkrijepiti dokumentacijom, barem se ne bismo mogli dovesti u situaciju da moramo platiti hrpu poreza na nešto što dobijemo i do trenutka dok se otključa postane bezvrijedno.

Isto tako me zanima što sa stvarima koje su dobivene a mogu se prodati? Tipa, povremeni kripto korisnik dobije airdrop u 3. mjesecu koji vrijedi 10k$ i može se prodati, on to skuži i proda u 11. mjesecu kad to vrijedi 500$.
Na tih 500$ svejedno mora platiti porez, pa ne plaća valjda i na onih 10k$?

█████████████████████████
████▐██▄█████████████████
████▐██████▄▄▄███████████
████▐████▄█████▄▄████████
████▐█████▀▀▀▀▀███▄██████
████▐███▀████████████████
████▐█████████▄█████▌████
████▐██▌█████▀██████▌████
████▐██████████▀████▌████
█████▀███▄█████▄███▀█████
███████▀█████████▀███████
██████████▀███▀██████████
█████████████████████████
.
BC.GAME
▄▄░░░▄▀▀▄████████
▄▄▄
██████████████
█████░░▄▄▄▄████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄██████▄▄▄▄████
▄███▄█▄▄██████████▄████▄████
███████████████████████████▀███
▀████▄██▄██▄░░░░▄████████████
▀▀▀█████▄▄▄███████████▀██
███████████████████▀██
███████████████████▄██
▄███████████████████▄██
█████████████████████▀██
██████████████████████▄
.
..CASINO....SPORTS....RACING..
█░░░░░░█░░░░░░█
▀███▀░░▀███▀░░▀███▀
▀░▀░░░░▀░▀░░░░▀░▀
░░░░░░░░░░░░
▀██████████
░░░░░███░░░░
░░█░░░███▄█░░░
░░██▌░░███░▀░░██▌
░█░██░░███░░░█░██
░█▀▀▀█▌░███░░█▀▀▀█▌
▄█▄░░░██▄███▄█▄░░▄██▄
▄███▄
░░░░▀██▄▀


▄▄████▄▄
▄███▀▀███▄
██████████
▀███▄░▄██▀
▄▄████▄▄░▀█▀▄██▀▄▄████▄▄
▄███▀▀▀████▄▄██▀▄███▀▀███▄
███████▄▄▀▀████▄▄▀▀███████
▀███▄▄███▀░░░▀▀████▄▄▄███▀
▀▀████▀▀████████▀▀████▀▀
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
April 26, 2022, 11:29:18 AM
Merited by cryptofrka (2)
 #1015

Ako je zaključan, tj. nije ti dostupan, onda to nije prihod. Prihod je tek kad ga zbilja dobiješ. To je kao kad naslijediš nekretninu, dok nisi dobio rješenje o nasljeđivanju i ne možeš je prodati, nije tvoja, i nitko ti ne može naplatiti porez na to.

Koliko si siguran u ovo? Iako bi jednako teško bilo potkrijepiti dokumentacijom, barem se ne bismo mogli dovesti u situaciju da moramo platiti hrpu poreza na nešto što dobijemo i do trenutka dok se otključa postane bezvrijedno.

Na kraju sve ovisi o interpretaciji neke djelatnice u Poreznoj ili suca ako dođe do suda, ali ne možeš plaćati porez na stvari s kojima ne raspolažeš i koje efektivno nemaš. Ako ti firma plati s dionicama na način da imaš neki vesting period, porez plaćaš tek kada prodaš dionice. U stvarnosti, dobio si opciju na dionice, a ne dionice, dionice si dobio tek kada prođe vesting period.

U financijskom svijetu postoje takva siva područja koja poreznike redovno zbunjuju, pa ako kažeš "plaćen sam s dionicama" ili "dobio sam dionice" povećavaš vjerojatnost da će te oporezovati, a ako kažeš "imam opcije na dionice a dionice ću dobiti kada i ako iskoristim tu opciju" što je istinitije poreznik shvati da nema što oporezovati. Kad poreznik razumije samo "isplatili su ti plaću" ili "investirao si u dionice" i pokušava sve ugurati u jednu od te dvije kategorije, onda nema problema samo sa cryptom koji konstantno spaja te dvije kategorije, nego i sa staromodnim stvarima poput vestanih dionica.

Što se tiče crypta Porezna se dosta gubi jer ne razumiju što je što, a iz nekog razloga ne žele pitati da im netko tko se razumije u financije objasni, nego stalno propisuju stvari ex cathedra na temelju svog ograničenog razumijevanja.

S tim da u praksi, budimo realni, za crypto porezna doslovce ovisi o svima nama što ćemo im prijaviti, i teško da će moći povezati neki wallet s tvojim identitetom bez tebe. Mogu zahtijevati što god žele, ali ako zahtijevaju nerazumne stvari, u praksi će, kao što to uvijek naprave, samo potaknuti sivu ekonomiju. To je napravio IRS, a to rade i naši, pa me baš zanima koliko ljudi u HR prijavljuje drugi dohodak koji su ostvarili kroz crypto.

Isto tako me zanima što sa stvarima koje su dobivene a mogu se prodati? Tipa, povremeni kripto korisnik dobije airdrop u 3. mjesecu koji vrijedi 10k$ i može se prodati, on to skuži i proda u 11. mjesecu kad to vrijedi 500$.
Na tih 500$ svejedno mora platiti porez, pa ne plaća valjda i na onih 10k$?

Za airdropove su rekli da se oporezuju samo ako i kad prodaš (u fiat) unutar 2 godine, s tim da ako u trenutku aidropa nije imao tržišnu vrijednost nabavnu cijenu računaš kao 0, pitanje 2. i 3. ovdje: https://www.dropbox.com/s/p2b9ukozkjlwo7h/kripto%203724_001.pdf?dl=0
ruleset
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
April 28, 2022, 02:12:29 PM
 #1016

Kad se ispunjava FIFO, a kad JPODD? Zbunili ste me s FIFO raspravom dečki, prvi put čujem za to
101st
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 35
Merit: 2


View Profile
April 28, 2022, 06:54:19 PM
 #1017

[
Da, ali pazi da se ne zezneš pa ti neka kriptovaluta ostane u zasebnoj FIFO hrpici pa ju prodaš prerano. Npr. ako tako kako si napisao kupuješ i prodaješ BTC nakon 2 godine, i onda u jednom trenutku kupiš 1 ETH i prodaš taj (zadnji) ETH za mjesec dana, bez obzira što imaš hrpu BTC-a od pred 2 godine, taj ETH je oporeziv kad ga prodaš. Ali da si kupio ETH, promijenio ga u BTC drugi dan, i onda prodao istu količinu BTC u fiat, onda nije oporezivo, jer se "pomiješao" s BTC hrpicom gdje imaš BTC koji stoji preko 2 godine, pa si po FIFO principu prodao taj stari BTC.


Kad god pomislim da sam pohvatao fifo, iznenadim se.

Moram priznat da ne razumijem ovo gornje:
- imaš btc +2g, njima kupiš eth, kroz manje od 2g eth ode u fiat, i ima poreza?
- u drugoj varijati imaš eth, prebaciš ga u btc pa se pomiješa sa već postojećim btc, nema poreza?

Zašto?

Kako će se pomiješati kad npr imaš 1 btc 2g, a drugi si tek dobio nekidan promjenom eth u btc?

Ili sam te pogrešno shvatio, pa:

-  u prvom primjeru eth kupuješ fiatom?
- u drugom primjeru to miješanje se odnosi na prodaju samo onoliko btc-a koliko si imao prije eth-btc trejda (jer prodaja veće količine neće štimati u fifo evidenciji). Po ovoj zadnjem dijelu te rečenice mislim da sam drugi primjer doista pogrešno shvatii.

Nije zgoreg ponavljati znanje više puta...
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
April 30, 2022, 09:44:16 AM
 #1018

Kad se ispunjava FIFO, a kad JPODD? Zbunili ste me s FIFO raspravom dečki, prvi put čujem za to

Pretpostavljam da znaš da gospodin Google ima sve odgovore?  Grin
Evo, samo moje osobno iskustvo, ako će ti to što pomoći.
Joopd obrazac sam morao predavati u poreznu svaki put kada sam prijavljivao neko oporezivo primanje.
Obrazac možeš kupiti u narodnim novinama.
Šifre grada i drugo što trebaš nađeš na stranici porezne a ako nisi siguran koji i koliki porez trebaš platiti nađi nekog knjigovođu da ti pomogne.
FIFO evidencija je tvoja interna evidencija kripto trgovanja (ako se time baviš) a već ti je sve o FIFO detaljno objašnjeno u ranijim postovima pa se malo potrudi, nađi i pročitaj.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
CroBoy12
Member
**
Offline Offline

Activity: 535
Merit: 43


View Profile
April 30, 2022, 06:33:12 PM
 #1019

Koliko sam ja skuzio fifo se samo predava ako oni zatraze ili grijesim?
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 01, 2022, 11:56:06 AM
Merited by Rikafip (1)
 #1020

Koliko sam ja skuzio fifo se samo predava ako oni zatraze ili grijesim?

Dobro si shvatio.
Poreznoj prijavljuješ porez putem JOPPD obrasca, i oni ga uzimaju u obradu.
Ako im tijekom obrade tvoje porezne prijave nešto nije jasno, ili trebaju dodatne informacije, zvat će te iz porezne i tada trebaš doći i pokazati svu dokumentaciju koju imaš.
Realno, ono što im mi možemo pokazati, i malo dijete može napraviti u excel tablici a i čisto sumnjam da u poreznoj uopće razumiju kako kripto funkcionira ali to je već neka druga priča  Grin
Bitno je da imaš neku svoju evidenciju za pokazati, ako će te tražiti i to je to.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!