Bitcoin Forum
March 29, 2024, 12:20:50 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bounty ve Airdroplarda Yaptığım Hatalar ve Yaşadığım Tecrübeler  (Read 386 times)
grknondr (OP)
Member
**

Activity: 182
Merit: 20

View Profile
April 13, 2018, 09:15:57 PM
Last edit: April 22, 2018, 10:49:38 PM by grknondr
Merited by by rallier (2), InvictusManeo (2), BitcoinTurk (1), MorpheWQ (1), k4ys3rs0z3 (1)

Not: Aklıma yeni şeyler geldikçe veya yeni durumlarla karşılaştıkça aşağıdaki metne ekleme yapıyorum. Siz de tecrübelerinizi aşağıda paylaşın ki daha fazla kişiye yardımcı olalım.

Yaklaşık 3 aydır siteye üyeyim. Üye olmadan önce bir arkadaşın tavsiye ve bilgilendirmesiyle airdroplarla ufak ufak ilgilenmeye başladım. Sonra da siteye üye olup işi daha da ilerletmek istedim. İlk başlarda gerekli tecrübe ve bilgim olmaması sebebiyle (ki halen var sayılmaz) yaptığım hatalar bana önemli stake ve zaman kayıplarına mal oldu, muhtemelen daha da olacak. Yeni başlayanlara yardımcı olması amacıyla yaptığım hataları veya karşılaştığım durumları paylaşacağım.

1.   Hatalarımın ilk sebebi, forumda ihtiyaç duyacağım bilgileri açıklayan başlıkları yeterli derecede okumamış ve direkt konuya dalmışım. Zamanında okusaymışım yaptığım bazı hataları yapmayabilirmişim. Onun için ilk önce forumu bir dolaşın. Neyin nasıl olacağına ilişkin her bilgi var.

2.   İlk aşamada bu işlere başlamadan kendinize kayıtlarınızı koruyabileceğiniz, nereye üye olduğunuzu nereye ne mesaj attığınızı kaydedebileceğiniz ve güvenliğini sağlayabileceğiniz bir Excel, World vs. bir şablon hazırlayın. Biraz ilerledikçe onlarca yere kaydolacaksınız, ecüzdanınız olacak, onlarca form dolduracaksınız. Ben baştan bu kadar olacağını bilmediğimden böyle bir şey yapmadım ve şu anda bir Word sayfasında çok düzensiz bir şekilde bilgileri tutmaya çalışıyorum. En başında bir excel tablom olsaydı ve hangi airdrop ve bountye katıldığımı, bounty kurallarının neler olduğunu, bountyler rapor linklerimi, bountynin spreadsheet kaydetseydim günde bu işlere harcadığım zaman en az 1 saat azalacaktı.

3.   Şu an cüzdanımda 25 taneye yakın değersiz token var ve cüzdanı her açtığımda bunları görmek canımı sıkıyor. Asıl işiniz ve airdrop işiniz için ayrı ayrı cüzdanlarınız olursa daha faydalı olabilir. Airdroplar gibi pis işleriniz için  birini, asıl takip ettiğiniz ve yatırım yaptığınız için diğerini kullanabilirsiniz. Şart mı değil ama ben baştan bilseydim bunu yapardım.

4.   Airdroplar ve bountiler için form ile kayıt oluyorsanız bitcointalk profil linkini istiyor. Ben de yanlış bir uygulama olarak bitcointalk forumunun en üstündeki “Profil” bölümüne tıkayıp sekmede çıkan adresi kopyalayıp yapıştırıyordum. Sonradan forumda okuduğum bir bilgide aslında istenenin en sondaki numaranın da dahil olduğu link olduğunu anladım https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1833308 ama anlayana kadar da bir sürü airdrop formu gitti, bounty stakelerini alamadım.

Bu arada bir tavsiyem var. Baktınız bounty kuralları size uygun, formu dolduracaksınız. Bence önce projenin Twitter, Facebook, Instagram vs vs sayfalarını takip edin, formlarını sonra doldurun çünkü önce formu doldurup sonra takip ederim derseniz formu doldurduktan sonra takip etmeyi unutabiliyorsunuz ve adamlar sizin başvurularınızı araştırırken sosyal medyalarını takip etmediğinizi gördüğünde sizi reddediyor. İlk maçtan jübile yapmayın.

5.   Yanlış doldurduğum çok kayıt formu oldu. ETH adres yerine bitcointalk linkini, twitter adresi yerine facebook kullanıcı hesabını girmişliğim çoktur. Sanki doldurduktan sonra tekrar inceleyip formu 30 saniye sonra göndersem biri benden önce gönderip sıramı kapacak. Formu doldurun, sonra baştan tekrar bir daha bakın hata var mı diye. Bir daha düzelttirmesi çok zor oluyor.

6.   İlk başladığım zamanlarda bounty sayfasını açtığımda karşıma ilk çıkan projelere katılıyordum. Proje ne üzerineymiş, ne kadarı reward olarak dağıtılacakmış, Ico kıyaslama sitelerindeki değerlendirmeleri nasılmış vs. diye bakmak aklımdan bile geçmedi. Sonradan anladım ki projelerin de kalitelisi, tercih edileni, risklisi var. Şu an bountiye girmeden bir sürü siteden projeyi inceliyorum, bountye kimler katılıyor bakıyorum, tecrübelileri takip ediyorum. Kafama yatarsa giriyorum. Ha bu şekilde kesin mi oluyor, tabi ki hayır ama en azından daha yüksek ihtimalli oluyor.

7.   Bountilere katılmak için Twitter ve Facebook hesapları açtım. Twitter takipçim 4400lere ulaştı.  5000 takipçi stake konusunda bir kırılma noktasıdır. Ben de yeni bir projeye girmeden 5000e ulaşmak amacıyla Chrome’da bulunan Mass Follow diye bir eklentiyi kurdum. Bu eklentiye tıkladığınız anda tıkır tıkır takipçi ekliyor. Ancak tam bounty haftasının sonuna doğru bu eklenti ile çok kısa zamanda çok fazla kişi eklediğim için hesap askıya alındı. Twitter bir süre sonra açıldı ama olan tüm katıldığım bountilerde 1 haftalık çalışmama oldu. Twitter askıya alındığında 4400 arkadaşım vardı, tekrar açılınca nedense 4000e düşmüştü. Ne olursa olun agresif takipçi kasma işine girmeyin. Günlük 1000 sınırı var zaten ama çok kısa zamanda agresif biçimde 300-500 kişi ekleyince de Twitter hesabı askıya alıyor. Facebookta da buna benzer bir şey yaşadım ve asıl kaybım facebookta oldu. 3000den fazla arkadaşı olan hesabım bir sebeple kapatıldı. Sebebi ise tahminimce şu. Katıldığım bir bounty, kripto dünyası ile ilgili gruplarda en az 5 paylaşım yapılmasını istiyordu. Tam hesap kapatılmadan önce de bu bounty görevi kapsamında bir airdrop&ICO&bounty grubunda paylaşımda bulunmuştum. Oraya gönderiyi yaptım ve bir dakika sonra hesabım kapandı, 1 haftayı geçti ve hala kapalı. Ben de yeni facebook açtım ancak daha önce bountilere kaydettiğim facebook kapandığı için artık oralarda facebook işleri yapamıyorum. Bu arada, aynı durumu yeni facebookta da yaşadım. Bir kripto grubunda paylaşım yaptım ve ekranda “gönderildi” ibaresini görür görmez hesabım donduruldu. Neyse ki 2 gün sonra açıldı. Bundan sonra da başka gruplarda paylaşım yapmamaya karar verdim. (Bu tarz paylaşımlara izin veren gruplar varsa tabi ki siz paylaşım yapabilirsiniz. Ben bunu araştırmamıştım. Muhtemelen şikayet edildim.)

8.   Sadece bounty raporlaması yapmak yetmiyor, düzenli olarak spreadsheetleri kontrol edin. Ben hiç bakmıyordum ama sonra bir projede 4 hafta raporlamama rağmen stake verilmediğini görünce ortalığı karıştırdım. Bazen raporunuz gözden kaçıyor, eksik hesaplanıyor, kabul edilmiyor. Adama kanıtlarsanız stake alıyorsunuz ve düzeltilebiliyor. İtiraz etmezseniz öyle gidiyor. Ben hayatta bu kadar kavga ettiğimi hatırlamıyorum 

9.   Bazı projelerde de bounty manageri ile sıkıntı yaşadım. Bir bountyde her hafta düzenli raporladım, bir baktım hiç stake alamamışım. PM ile telegramdan sebebini sordum. 5 gün sonra dönüş yaptı. Yanlış raporlamışsın dedi. Sprearsheete girip stake alan kişilerin kullanıcı adlarına baktım ve bu kişilerin bounty raporlarını bularak benimkilerle karşılaştırdım. Benimkinden hiç farkı yoktu. Ben de projenin ana telegram sayfasından şikayetimi yazdım. Admin sağolsun benim raporlarımı kabul etmeyen kişinin nickini etiketleyerek konuyla ilgilenileceğini belirtti. Bunun üzerine kabul etmeyen manager “Raporlarınızı özel mesajla gönderir misiniz?” dedi, gönderdim. 6 gün sonra dönüş: “Raporlama sistemin doğru değil.” Ben her hafta yeni konu açarak raporlamıştım. Bounty başlığına girdim ve baştan sona okudum. Acaba Quote yaparak raporlanması mı gerekiyordu diye baktım ancak hiçbir kural yazılmamış, yani benimki yanlış değil. Adama bunu yazdım tekrar. 1 hafta oldu dönüş yok. Bazen koyulmamış kurallar, yanlış / eksik tercümeler sebebiyle de raporlarınız çöp olabilir. Onun için anlayamadığınız veya şüphede olduğunuz en küçük bir durumda daha başında telegramda durumu net şekilde öğrenin. Yine bugün karşılaştığım bir durum var. Bazı bountylerde şöyle bir kural oluyor “1 RT in an hour, 4 in a day and 20 per/week” Yani “maksimum saatte bir, günde 4 ve haftada 20 RT atabilirsin.” Benim katıldığım bir bountyde de “You can post up to 20 posts/shares per day during the campaign” kuralı vardı. Bu bounty geçen hafta tamamlandı, bugün telegramına bir bakayım dedim. Admin demiş ki “Günde 20 RT kuralı kafaları karıştırmış. Bu kural sadece bizim bounty için yapılan RT sayısını değil, bizim dışımızdaki programlar da dahil attığınız toplam RT’yi kapsıyor.” Yani ben başka bountilere katılıp günde 20den fazla RT yaptığım için katıldığım bu bountyden stake alamamışım.

10.   Bounty açıklamalarını dikkatli okumadığım için de çok kaybım oldu. Kurallarda “Kesinlikle Edit etme, Sadece Quote yap ve her hafta yeni konu açma, Günlük maksimum 1 Rt, Raporunu formla gönder, Hesabın en az 2 aylık olsun” vs. vs. olabiliyor. En yukarıda dediğim dokümanınız olsa bu kuralları kırmızıyla not alır ve paylaşımlarda dikkat edebilirsiniz.

11.   Yine katıldığım bountynin telegramını düzenli takip etmediğimden bir projenin stakeleri çöp oldu. Adamlar telegramda demişler ki ayın 2’sine kadar şu portalımıza üye olmazsanız stakeleriniz gönderilmeyecek. Ben de bunu göremediğimden yine işi yakalamışken elimden kaçırdım. Telegrama günde bir yarım saat ayırıp pinned mesajları incelemek şart gibi.

Aklıma şu an için gelen hususlar bunlar. Biraz uzun oldu ancak detaylarını paylaşmasam pek amacına ulaşmazdı. Diğer karşılaştığım hususları ayrı bir başlıkta tekrar yazarım. Siz de tecrübelerinizi aşağıya mesaj atarsanız faydalı olur.
1711671650
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711671650
Reply with quote  #2

1711671650
Report to moderator
1711671650
Hero Member
*

Ignore
1711671650
Reply with quote  #2

1711671650
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711671650
Hero Member
*

Ignore
1711671650
Reply with quote  #2

1711671650
Report to moderator
Stabilitelim
Member
**

Activity: 448
Merit: 14

View Profile
April 14, 2018, 10:38:30 AM

Bunlara ek olarak telegram ve bitcointalk hesaplarını başkaları toplu halde kullanıp bountylere falan katılıyorlarmış.ortalık böyle insanlarla dolu işte.
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
April 14, 2018, 01:59:25 PM

Bunlara ek olarak telegram ve bitcointalk hesaplarını başkaları toplu halde kullanıp bountylere falan katılıyorlarmış.ortalık böyle insanlarla dolu işte.

Duymuştum öyle birşey. Bir bountyde benim ETH adresimi başkasının kullandığını görmüştüm, nasıl yaptıysa artık.
kiymetli
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile WWW
April 15, 2018, 05:33:35 PM

Katılıyorum güzel derlemişsiniz
ama 3. de dediğiniz farklı walletlarla uğraşmanızı tavsiye etmem. evet ana adresinizde karışıklık olmaz hep değerli tokenler olur ama airdrop tokenlerinin bazıları sonradan çok değerlenebiliyor bunu gönderebilmek için gereken gas ücreti için eth atmaya uğraşmayın. biraz çöp coin olsun ama eth transferleri ile uğraşmayın derim ben.

7. Agresife girmemek için o eklentide ayarlama mevcut. takipçi sınırı ve kaç mili saniyede bir yeni takip edilecek belirleyebiliyorsun. 1000 takip et sınırını 600 e mili saniye'yi de tam bilmiyorum da 1000 ise 10 000 e veya 5 000 e çekerseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Duymuştum öyle birşey. Bir bountyde benim ETH adresimi başkasının kullandığını görmüştüm, nasıl yaptıysa artık.

nickini kullanmasın da eth adresini kullansın Smiley havadan token gelecek daha ne  Grin

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
yaazcryptos
Jr. Member
*

Merit: 5

View Profile
April 17, 2018, 03:07:18 AM

güzel bir derleme olmuş, ödül avcılarının okuması lazım Smiley
k4ys3rs0z3
Member
**

Activity: 101
Merit: 17

View Profile
April 17, 2018, 11:09:43 PM

Bu tür hikayeler önemli... İyi ve kötü deneyimlerden öğrenilecek çok şey var, bence bu konudaki başlıklar genele sabitlenmeli ve deneyimler burada paylaşılmalı, bountylere katılma, airdrop kovalama gibi yol haritasını da ona göre çizer insanlar. Zamanımız değerli ve emek sömüren, umut vadedip yalan söyleyen kampanyacılara fırsat vermemek gerek...

❍ Treon ❍ │▌▌▌  TwitterTelegram  │▌▌▌ ❍ Treon ❍
Utilities payments made  simple
███ Telecom, Electricity, Gas and Water  ███
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
April 17, 2018, 11:10:40 PM

güzel bir derleme olmuş, ödül avcılarının okuması lazım Smiley
Eyvallah sağol ama aynı yazıyı ingilizceye çevirip Beginners & Help başlığında da yayınlamıştım. Orada daha fazla dikkat çekti. Özelden mesaj atanlar dahi oldu. Biz okumayı pek sevmeyiz, yazı da inadına uzun olunca demek pek okunmadı. İngilizce olanı ise sürekli güncelliyorum. Bugün yaşadığım bir durumu daha ekleyeceğim mesela.
tortumtrak
Jr. Member
*

Activity: 336
Merit: 1

View Profile WWW
April 18, 2018, 10:55:14 AM

Ek olarak Twitter bountylerinde yada airdroplarında araştırma yapıp katılmak çok önemli hale geliyor bir süre sonra. Çünkü twitter da yapılan retweet/tweet sayısı 2000 i geçince 1-1,5 ay önceki retweetlerini rastgele silmeye başlıyor. buda  uzun projelerin twitter bountylerine katıldığınız zaman, haftalık stake sayılmayan durumlarda problem oluyor. örneğin bountyhive sitesinde yada sylonun projelerinde bütün twitter paylaşımları proje sonunda otomatik sayılıyor. özellikle eski retweetler silindiği için sayılamıyor ve boşa emek zaman kaybı oluyor. alınan ödülde haliyle azalıyor. o yüzden belli aralıklarla tweet/retweet temizliği (ödüller dağıtıldıktan sonra) yapılması iyi olabilir.çok  proje değilde kaliteli proje bountylerine katılmak daha mantıklı hale geliyor.
kentcocugu
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile
April 19, 2018, 05:49:30 AM

Hocam konu için teşekkürler. Gerçekten faydalı bilgiler içeriyor. Benimde yanlış yaptıklarım olmuş şimdi yazınızı okuyunca anladım. Demekki ondan banada airdrop falan gelmiyormuş. Artık daha dikkatli olacağım.
nkaraates
Newbie
*

Activity: 35

View Profile WWW
April 19, 2018, 12:05:37 PM

Bende bounty kampanyalarıyla ilgileniyorum ve senin bu yazını okumam çok iyi oldu. Yaptığın yanlışlara düşmemeye gayret göstereceğim. Teşekkürler.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 20, 2018, 11:52:17 AM

Çok güzel tespitler ve iyi analiz etmişsiniz. İlk başta kolay gibi görünüyor olsa da aslında bounty katılımcısı olmak çok da basit bir iş değil. Özellikle birden çok bounty takip ediyorsanız kayıpları göze almak gerek.

Ben genelde gözüme bir kampanya yöneticisi kesitiryorçum ve onun kampanyalarına sadık kalmaya çalışıyorum. İmzada aynı anda bir kampanyaya girebiliyoruz ama diğer sosyal medya kanallarından birden çok kampanyada bulunulabiliyor. Bir düzen oluşturulmadıysa kayıplar olabiliyor.

Önemli olan hatalardan ders çıkarmak ve biraz da gözü açık olmak.
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
April 21, 2018, 02:04:50 AM

Çok güzel tespitler ve iyi analiz etmişsiniz. İlk başta kolay gibi görünüyor olsa da aslında bounty katılımcısı olmak çok da basit bir iş değil. Özellikle birden çok bounty takip ediyorsanız kayıpları göze almak gerek.

Ben genelde gözüme bir kampanya yöneticisi kesitiryorçum ve onun kampanyalarına sadık kalmaya çalışıyorum. İmzada aynı anda bir kampanyaya girebiliyoruz ama diğer sosyal medya kanallarından birden çok kampanyada bulunulabiliyor. Bir düzen oluşturulmadıysa kayıplar olabiliyor.

Önemli olan hatalardan ders çıkarmak ve biraz da gözü açık olmak.
Teşekkür ederim ilgin için. Dediğin gibi bounty basit gibi duruyor ama en küçük bir atlama kayba yol açıyor. Bounty için harcanan 5 dk belki çok önemli değil ama hata sebebiyle eldekinin uçması insanı mutsuz ediyor. Aslında hergün başka bir tecrübeyle karşılıyorum, yani stake kaybediyorum  Grin Zaman bulsam buraya ekleyeceğim. Kazanılacak bir para varsa bunu bizim ülke vatandaşları kazansın.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
April 21, 2018, 03:34:30 AM

çok güzel bir çalışma yapmışsınız. fakat bounty airdrop avcılığı ile uğraşıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. disiplinli bir çalışma ile çalışmalısınız. kurallara dikkat edip çalışmalarınızın kayıtlarını almanız lazım ki stakeleriniz eksik sayılmasın.
günlük yapacaklarınız belli olmalı.
bekserson
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 2

View Profile WWW
April 21, 2018, 08:47:14 AM

ilk defa şöyle bilgi gördüm. token gönderi yapmış birisi artık spam diye düşmüş etherscanda. excel tablolardaaki binlerce ether cüzdana mı gönderdi artık ne ise. aradım netten ne diye reddit forumda biri soruyor bu ne diye. artık zevkine mi gönderdiler ne.

bounty, airdroplarda kim ne hata yapıyorsa okuyup bilinçlenmek şart.

Connecting Dual-Crypto into the Real World
                G M B Platform               
Pre-Sale Coming Soon!
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
April 21, 2018, 07:46:21 PM

çok güzel bir çalışma yapmışsınız. fakat bounty airdrop avcılığı ile uğraşıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. disiplinli bir çalışma ile çalışmalısınız. kurallara dikkat edip çalışmalarınızın kayıtlarını almanız lazım ki stakeleriniz eksik sayılmasın.
günlük yapacaklarınız belli olmalı.
Eyvallah, ilk başladığımda çok fazla hata yapıyordum da şimdi minimuma indirdim sayılır. Daha ekleyebileceğim çok şey var da biraz zamanım olsa oturup tekrar yazıya devam edicem.
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
April 21, 2018, 08:00:52 PM

tecrübeleriniz foruma ilk defa üye olanlar için gayet mantıklı ve güzel, bende zamanında airdrop kovaladım dediğiniz gibi birçok sorun yaşanıyor, yeni başlayanlara bu konunun linkini atacğaım artık

selcukplayerz
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
April 22, 2018, 06:11:13 PM

Çok faydalı bir yazı. Ellerinize sağlık.
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
April 22, 2018, 10:47:07 PM

tecrübeleriniz foruma ilk defa üye olanlar için gayet mantıklı ve güzel, bende zamanında airdrop kovaladım dediğiniz gibi birçok sorun yaşanıyor, yeni başlayanlara bu konunun linkini atacğaım artık

Teşekkür ederim, ben de sizin postalarınıza bakarak neyi öğrenebileceğime / eksik yaptığıma bakacağım.
kardx
Member
**

Activity: 60
Merit: 10

View Profile
April 25, 2018, 02:48:29 PM

güzel özgün bir içerik olmuş. insanlar olumsuz durumlarla karşılaşarak tecrübe sahip oluyor. aslında biraz da nasip meselesi.
hayalikrktr
Newbie
*

Activity: 57

View Profile
May 19, 2018, 05:09:07 PM

bilgi için esekkurlerr cok faydalı oldu  ben aırdroplara katılıyordum ama cuzdan  5 ve 100 arasında  90 tane cop tokenle dolunca su an bounty olayını ınceden arastıraya basladım ozellıle twıtter ıcın olan eklentı ıyıoldu  facebook ta zaten 3k  takıpcım var 

sana ozelıle sormak ıstedıgım projeye kımler katılıyo bakıorum demıssın  tecrubelı olanların gırdıgı prejlere gruıosun onu nerden takıp edebılırz
bırde  bounty lerı burdanmı takıp edıosunbaska sıteler varmı sonolarak  gecen gordum sıteye uye oluosun ve o sıte  uzerınden bountylerın gorevlerını yapıosun bu sıteler ıyımıdırr ıyıyse hangılerını tavsıye edersın   cok uzun oldu sımdıden tesekkrrlerr
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: