Bitcoin Forum
March 28, 2024, 10:45:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: BTC yi sadece borsalardan mı alabiliyoruz?  (Read 318 times)
maruff (OP)
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 1

View Profile
April 14, 2018, 02:21:44 AM

arkadaşlar merhaba, öncelikle yeni üye oldum hepinize tekrar selamlar.

şimdi ilk sorumu sorayım.

btc ve diğer altcoinleri almak için illa ki bir borsaya mı müracaat etmemiz gerekiyor? bu işin mantığını anlamaya çalıyorum. mesela ben de aldım bir miktar ama işlemler hep bu borsalarda. btcturk, koineks gibi aracı kurumlar olmadan komisyon ödemeden sadece şahıslardan mı alabiliyoruz coinleri?
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711665914
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711665914
Reply with quote  #2

1711665914
Report to moderator
1711665914
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711665914
Reply with quote  #2

1711665914
Report to moderator
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
April 14, 2018, 05:21:10 AM

Hayır sadece borsalardan almak zorunda değilsin.İstersem ben sana satabilirim.yeterki elinde btc cüzdanın olsun.
borsalar sürekli alım satım yapıp kar etmek için kullanılır.
maruff (OP)
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
April 14, 2018, 10:35:50 AM
Merited by EFS (1)

öncelikle teşekkür ederim.

peki mesela bağımsız bir btc cüzdanı olayı halleder mi? mesela ledger denilen bir marka var. biraz pahalı ama usb bellek şeklinde.

yalnız asıl anlamaya çalıştığım mevzu şu. biz 8000$ karşılığı 1 btc aldık diyelim. bu aldığımız şeyin ne olduğunu bilemiyorum ve anlamaya çalışıyorum. yani bu matematiksel bir kod mu? bir hesap yöntemi mi? bu kafamı çok kurcalıyor. yoksa borsalar bir tane cüzdan veriyor o cüzdana ait bir kod oluyor. tek görebildiğimiz bu. ancak işin güvenliği için fazlasını bilmeye gerek var diye düşünüyorum.
k4ys3rs0z3
Member
**

Activity: 101
Merit: 17

View Profile
April 14, 2018, 03:26:30 PM
Merited by EFS (3)

O kod cüzdanın oluyor, cüzdanlar çok çeşitli; masaüstü cüzdan, bilgisayara indirip yüklersin, yalnızca indirdiğin bilgisayardan erişilebilirsin. Güvenlik seviyesi yüksektir ama bilgisayarda virüs/trojan olursa risk fazladır. Çevrimiçi (online) cüzdan; sunucu üstünden çalışır ve internet olan her yerden erişirsin. Erişim için özel anahtar (private key) gerekir, üçüncü bir kişi tarafından kontrol edilme olasılığı olursa risk yaşarsın. Mobil cüzdanlar da masaüstü cüzdana benzer, telefon uygulamasıyla çalışır. USB bellek donanım cüzdanıdır, işlemleri çevrimiçi gerçekleştirir ama çevrimdışı (offline) olarak depolar. USB belleği interneti olan bir bilgisayara takar, şifreni girersin. Son olarak kağıt cüzdan var, dijital cüzdanın çıktısı alınarak kullanılır. QR kod üzerinden işlemler yürür, onu okutarak para çeker, cüzdanınıza erişir, işlemler yaparsınız.

Gönderimler mining yapanlar tarafından işlenir; transaction denilen şey budur, işlemler başlatılır, izlenir, onaylanır ve gönderilir. Fee dediğimiz ücretler karşılığı miningcilere BTC ödemesi yapılır, yani o süreç için sunucularını, cihazlarını kullanırlar ve ödemelerini alırlar.

❍ Treon ❍ │▌▌▌  TwitterTelegram  │▌▌▌ ❍ Treon ❍
Utilities payments made  simple
███ Telecom, Electricity, Gas and Water  ███
kiymetli
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile WWW
April 15, 2018, 05:26:57 PM
Merited by gileri (4), EFS (3), a.hasat (3)

Btc ve diğerlerini borsaların haricinde elden de alabilirsiniz. Olay şu;
btc bir adreste (cüzdan) standartta senin hesap numaran gibi. EFT de nasıl iban numarasına para gönderimi yapılıyorsa burada da cüzdandan cüzdana transfer ediliyor. bunu ister borsalardan istersen de şahıstan alıp satabilirsin. Borsaların avantajı;
Bir escrow gibi hizmet görüyor aldı da param geldi mi gelmedi mi dert etmessin. btc'yi sattığın gibi borsada ki hesabına yansır. istediğin zaman çekersin.
Fiyat konusunda teker teker anlaşmak zorunda kalmazsın insanlarla zaten herkes fiyat vermiştir. sen o fiyatlardan alırsatarsın veya kendi fiyatını belirler listelersin.

adresinde ki coin senin coinindir. private keylerini dikkatli sakladığın müddetçe kimse onlara erişemez. O adresi nerede açarsan senin coinin oradadır. İstediğin yere istediğin gibi gönderebilirsin.

Ledgerler zorunlu ihtiyacın olan birşey değil. Birçok yerden adres elde edebilirsin. mesala bitcoin için blockchain.info ethereum için MyEtherWallet waves için kendi cüzdanı var telefonuna indirebilirsin veya sitesinden bir cüzdan edinebilirsin. veya kendi cüzdanlarını bilgisayarına indirerek o cüzdandan bir çok adres üretebilirsin.

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
April 25, 2018, 07:54:10 AM

arkadaşlar merhaba, öncelikle yeni üye oldum hepinize tekrar selamlar.

şimdi ilk sorumu sorayım.

btc ve diğer altcoinleri almak için illa ki bir borsaya mı müracaat etmemiz gerekiyor? bu işin mantığını anlamaya çalıyorum. mesela ben de aldım bir miktar ama işlemler hep bu borsalarda. btcturk, koineks gibi aracı kurumlar olmadan komisyon ödemeden sadece şahıslardan mı alabiliyoruz coinleri?

Kripto paralar eşten eşe transfer edilebildiği için kripto para zaten. Bir escrow aracılığı ile borsa kullanmadan da kripto para almanız mümkün.
Birebir ticaret yani işin özeti. Güven olayını da escrow mekanizması ile çözüyor kullanıcılar. Bir örnek vererek açıklayayım.
Satıcının elinde bir miktar kripto para var. kendi cüzdanında duruyor. Alıcının da bankasında TL var.
Aralarında karşılıklı güveni sağlayacak üçüncü bir kişiye ihtiyaçları var.

İşlemler şu şekilde ilerliyor;
Satıcı elindeki kripto parayı escrow olacak kişinin bildirdiği kripto para cüzdan adresine gönderiyor.
Escrow kripto para cüzdanına ulaştığında Alıcıya, kripto para bende ödeme yapabilirsin diyor.
Alıcı, Satıcıya TL yi EFT ile gönderiyor.
Alıcı, escrow a kripto parayı alacağı cüzdanın adresini bildiriyor.
Satıcı TL kendi banka hesabına geçtiğinde escrow'u TL yi aldığına dair bilgilendiriyor.
son olarak escrow kendinde emanet de bekleyen kripto parayı Alıcının bildirdiği kripto para adresine bildiriyor.
seyort
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
April 25, 2018, 11:52:02 AM

btc yi en hızlı ve kolay şekilde tabiki borsalardan alırsınız. ama varsa satıcı bir arkadaşınız hemen halledersiniz.
artecoz
Newbie
*

Activity: 29

View Profile
April 25, 2018, 12:38:12 PM

öyle bir şey yok. btc si olan herhangi birinden de alabilirsiniz tabiki. ama borsalar daha güvenli tabiki. kayıtdışı kalmak isteyenler genelde eşten eşe alım satım yapmak istiyorlar.
gmcobx
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
April 30, 2018, 01:29:50 PM

eskiden borsalar yokken de gonderiliyormus
Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
May 02, 2018, 10:05:17 PM

Bitcoin elde etmek için çeşitli yollar vardır dediğiniz gibi borsalardan satın alabilirsinix, madencilik yapıp kendiniz elde eddebilirsiniz yada çeşitli platforumlarda satış yapan insanlardan alabilirsinix..
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
May 03, 2018, 08:11:49 PM

öncelikle teşekkür ederim.

peki mesela bağımsız bir btc cüzdanı olayı halleder mi? mesela ledger denilen bir marka var. biraz pahalı ama usb bellek şeklinde.

yalnız asıl anlamaya çalıştığım mevzu şu. biz 8000$ karşılığı 1 btc aldık diyelim. bu aldığımız şeyin ne olduğunu bilemiyorum ve anlamaya çalışıyorum. yani bu matematiksel bir kod mu? bir hesap yöntemi mi? bu kafamı çok kurcalıyor. yoksa borsalar bir tane cüzdan veriyor o cüzdana ait bir kod oluyor. tek görebildiğimiz bu. ancak işin güvenliği için fazlasını bilmeye gerek var diye düşünüyorum.
O konular biraz karisik basitten okuyup sonra teknik konulara kadar devam etmen gerekiyor ama en basit haliyle aciklarsam bilgisayarinda bir private key denen kod uretiyorsun wallet denen program araciligiyla ve bundan da public key denen bir kod, private key anahtar gibidir sadece sende olmalı. gonderim yapabilmeni cuzdana erisebilmeni vs. saglar. public key ise herkesin bildigi bir adres/hesap no gibidir bunu karsidaki kisiye verirsin o sana gonderim yapar.
Eger private key denen kodu kaybedersen kimse senin coinlerini kurtaramaz. 77 haneli bu sifreyi bir kuantum bilgisayarla bulmayi denemenin maliyeti bile 100 milyon dolara yakin yani imkansiz gibi .harcanacabilecek zamandan da bahsetmiyorum.
DemirelEylul
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
May 06, 2018, 03:07:19 AM

Cevapayan arkadaşlara teşekkürler Bu forumun asıl amacı bu, buradan çok şey öğrenecez hepiniz varolun
costimes
Jr. Member
*

Activity: 59
Merit: 10

View Profile
May 08, 2018, 06:20:11 AM

borsadan almak güvenli elden almayı tavsiye etmem
sagogo1
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
June 19, 2018, 05:54:49 AM

Sadece borsadan değil satanlardanda alabilrsin borsa döndürmek için
k4ys3rs0z3
Member
**

Activity: 101
Merit: 17

View Profile
July 06, 2018, 07:01:38 AM

borsadan almak güvenli elden almayı tavsiye etmem

yüz yüze görüşme ile olabilecekse, güven problemi aşılacaksa alınabilir. onun dışında escrow ile alınabilir. borsa komisyonlarına bağlı kalmadan giriş yapmak avantajdır...

❍ Treon ❍ │▌▌▌  TwitterTelegram  │▌▌▌ ❍ Treon ❍
Utilities payments made  simple
███ Telecom, Electricity, Gas and Water  ███
4141moonstar
Jr. Member
*

Activity: 85

View Profile WWW
July 19, 2018, 12:29:07 PM

Btc almak için en güvenli yol borsadır.
turfanda
Newbie
*

Activity: 48

View Profile
July 20, 2018, 07:35:10 PM

3 kuruş fazla ver borsalardan al hocam türkiyede milletin başına neler geldi neler 3 kuruş için canınızı tehlikeye atmayın.
modemisigi52
Newbie
*

Activity: 12

View Profile
July 21, 2018, 09:25:06 PM

Yakınında tanıdık bu işi yapan birileri varsa ondan gidip direk alabilirsin ki bu senin için daha güzel olur başka yolunu sorarsan kazarak yani madencilik yaparakta elde edebilirsin tabi bunlar hep maliyet
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
July 21, 2018, 09:33:43 PM

Btc'yi arkadaşından da alabilirsin. Lâkin arkadaşın da fee ücreti isteyecektir. Sonuçta ortada bir ticaret var değil mi beyler? Bu işten para kazanmadıktan sonra niye adam sana Btc göndersin ki? Umarım borsaların çalışma mantığını anlamışsındır.

proudikleari
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 27, 2018, 07:44:56 AM

bu forumda da satan kişileri gördüm mesela varan var gördüğüm güvenilir o şekildede alabilirsiniz
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: