Bitcoin Forum
May 07, 2024, 07:20:16 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 [All]
  Print  
Author Topic: KriptoPara Dünyasında kullanılam terimler ve anlamlarını tanıyalım.  (Read 1718 times)
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

Activity: 1664
Merit: 271

View Profile
April 14, 2018, 07:38:22 PM
Last edit: May 06, 2018, 04:36:33 PM by Bitcoin-Turkiye
Merited by teramit (5), mhanbostanci (1), Vispilio (1), husdemba (1)

Bitcoin veya diğer kripto paralarla alakalı sohbet ettiğinizde, daha önce duymadığımız farklı ifadeler duyarız yada okuruz. Yeni başlayalar bir yana yıllardır bu piyasada olan ben bile bu ifadelerden bazılarını anlayamadığım oluyor..
Bakalım bu sözcükler ve anlamları nelermiş hep birlikte tanıyalım.

Fee; alım satım işlemlerinde veya coin gönderirken kesilen komisyon

Fomo =Fear of missing out: Kaçırma korkusu (izlediğiniz coin gözünüzün önünde yükseliyorken, ben dışarıda kalıcam diye fomo yapıp atlarsınız mesela)

Fud =Fear uncertainty and doubt: Marketin veya kişinin endişeli olma durumu, emin olmama. kısaca yusuf yusuf

Bullish =Bull: Artışa meyilli  (Bakınız Boğa piyasası Smiley )

Bear =Bearish: Düşüşe meyilli  (Bakınız Ayı piyasası Cry  )

Ath =All time high: Bir coinin fiyatta çıktığı en tepe nokta, rekoru (Genelde burada satmaya çalışırız ama herkes aynısını düşündüğü için zor denk gelir)

Dip: Bir coinin belli bir zaman aralığındaki en düşük fiyatı (Genelde bunu yakalamaya çalışırız ama çok zor iştir)

Balina, Whale =Büyük oyuncu: Bok gibi parası olan kişi veya grup (Bu avantajlarını marketi en çok kar yapabileceği şekilde manipule etmek için kullanır)

Dump: Toplu satış, hızlı fiyat düşüşü

Pump: toplu alım, hızlı fiyat yükselişi

Pump & Dump, P&D, Pompala boşalt: Bir grubun veya kişinin bir coini sürekli alarak fiyatını arttırması, dolayısıyla fomo yapanların da peşlerinden satın alması; sonra aynı grubun hızlıca satarak arkadan gelenleri zararda bırakması. 1 dakika içinde yapılanı da vardır, 1 hafta içinde yapılanı da, 1 ay süreni de (genelde bitcoin’e uzun vadeli yapılır whale’ler tarafından)

Yeşil dildo  =Green dildo: Fiyatın kısa zaman diliminde tek çubukla hayvan gibi yükselmesi. Fomo yapıp da yükselmiş haline dalarsanız aniden düşerek (pump&dump gibi) amiyane tabirle size kaçması nedeniyle dildo. Neden yeşil olduğunu açıklamaya gerek yok herhalde? Bunun bir de kırmızı versiyonu var.)

Falling knife: Düşen bıçağı tutmaya çalışmayın, fiyat deli gibi düşüyorsa ahan da fırsat diye atlayıp satın alırsanız bir sonra yarım saatte daha da düştüğünde boş boş ekrana bakarsınız. Eğer tecrübe eksikliği varsa genelde ani yapılan çoğu işlem kripto piyasasında amiyane tabirle size kaçar. O yüzden atlamayın. grafik aşağı bakan bıçak şeklinde olduğu için düşen bıçak. Görseli “falling knife chart” diye aratabilirsiniz.

Scalping, =Kazımak: Marketteki pediyodik dalgalanmayı takip ederek yüksek alıp düşük satarak her turda %2-7 veya daha fazla para toplamak. zor iştir, tecrübe olmadan tavsiye edilmez. Değersiz miktarlarla deneyip hakim olmaya başladıktan sonra miktarı arttırabilirsiniz. Unutmayın o dalgalanma her zaman devam etmeyecek ve bir noktada ucunu kaçıracaksınız.

Weak hand: Bir satış başladığında ve bir coinin fiyatı düşmeye başladığında hemen korkup satan kişilerdir. noob diyebiliriz yani. Ama scalping yapıyorsa ayrı, onlar weak hand değil.

Altcoin =Alternatif coin: Bitcoin sonrasında çıkan ve genelde farklı amaçlar ile yola başlayan Bitcoin dışındaki dijital para birimleri. Bitcoin öncü olduğu için “Bitcoin” ve “diğerleri” olarak ayırıyoruz 🙂

Exchange: Bitcoin ve diğer alternatif coin’leri alıp sattığınız platformlar wallet, cüzdan – adı üzerinde, paranızı exchance sitelerde ticaret için kullanmayacaksanız en güvenli şey sağlam bir elektronik cüzdana aktarmak olacaktır. Bunların bir dünya çeşidi var, ayrı bir yazı yazabilirim bir ara. USB bellek gibi olanları var mesela, böylece bilgisayaraınızda bile tutmamış oluyorsunuz dijital varlıklarınızı. Hatta kağıda bastırıp yastık altına koyan bile var 🙂

Chart, Grafik: Zaman aralıklarında bir coin’in fiyat değişimlerini gösteren çizerge. Yüz binlerce insan bunlara bakarak anlam çıkarmaya çalıştı. Ama en iyileri bile %20 doğruluk oranlarında geziyor. Yine de topluluk genel olarak belli başlı trendlere sadık kalıyor ve fiyat ona göre ilerliyor. Buna da trend diyoruz. Bazı alışkanlıklar (Bitcoin artarken alt coinleri dump’lamak, 1000, 150, 80 gibi düz sayıların satış veya alış için hedef belirlenmesi, en yüksek fiyata tekrar geldiğinde dump’lamak, daha önce uzun bir süre kaldığı fiyata düştüğünde veya hep aynı çizgi üzerinde kaldıysa o noktada tutmak ve satın almak vs vs bir sürü var)

Arbitraj: Farklı marketlerde yani exchange’lerde aynı coin’in farklı fiyatta olması nedeniyle bir yerden alıp diğer yerde satmak.

Buy on rumors, Sell on news: Kripto piyasasında her şey hype’tır, yani gaz. O yüzden bir coin’in fiyatını yükseltmek için söylentiler yeter. Amaç aslında aynı coin’e giren diğerlerinden daha yüksek çıkarak onların parasını almak şu an için. O yüzden çok uzun vade bırakmıyorsanız aslında yatırım değil tam olarak. Neyse konudan uzaklaşmayalım, bu olay gaz üzerinden yürüdüğü için bir haberin veya duyurunun geleceği duyulduğunda o coin’in fiyatı artmaya başlar. Haber veya duyuru geldiğinde de azıcık artıyormuş gibi yapıp hayvan gibi dump yer.

Satoshi, Sat: Bitcoin’in yüz milyonda biridir yani 0,00000001 btc’dir. aslında öküzlük yapmak yerine öncelikle Bitcoin’in kurucusu olduğunu söylemek lazımdı. Onun ismi verilmiştir yani. Tüm alt coin’ler bitcoin’den çook daha değersiz olduğu için (sen hariç ethereum, senin yerin ayrı) sıfırdan sonra 8 basamakla ifade edilir.

K: Bu üç sıfır anlamına gelir (youtubecular bilir Smiley ), yani 1000 yazmak yerine işi kolaylaştırmak için 1k yazılır. Aynı şekilde 100bin yerine 100k.

Hold, Hodl: Bir coin’in fiyatı düşerken satmadan direnmek, elinde tutmak. Hodl versiyonu bilerek yanlış yazılır, sarhoş kekonun teki gaza gelip forumda başlık açmış typo yaparak, ordan öyle kaldı şimdi herkes hodl olarak kullanıyor Smiley

Moon = Yükseliş beklentisi .. aya çıkacak anlamında kullanılır.

19 nisan ilave:

Volatilite= Piyasanın Dalgalanma durumu, fiyat oynaklığı ( Genellikle belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur. )

Rekt= Wreck-Wrecked kelimelerinin kısaltması REKT'tir. KriptoPara piyasasında ciddi şekilde zararda olan ( BATAN ) kişileri ifade etmek için kullanılır.

Moad= Tıpkı dump gibi düşüşü temsil eder, tek farkı Moad çok büyük ölçüde düşüş demektir, Mesela Fiyat 1000den 150 ye düştü ise bu moad'tır.

Dyor= Do Your Own Research kelimesinin kısaltılmışıdır. Manası çok derin, Milletin ağzına bakma, coin analizini, kendi araştırmanı kendin yap.

Bagholder : yüksek fiyattan aldıktan sonra fiyatı düşen bir coin i hodl yapan kişi.

1 mayıs ilave:

Breakout = Kriptoparanın sıkışan formasyon sonrası fiyatın yukarı doğru sert şekilde fırlaması.

Swing = aşağı yukarı doğru zig zag hareketi

Ashdraked = Tüm paranızı kaybetmeniz, Batmanız.

sizin de bildiğiniz başka terimler var ise yazabilirsiniz teşekkürler.

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
1715066416
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715066416
Reply with quote  #2

1715066416
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715066416
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715066416
Reply with quote  #2

1715066416
Report to moderator
Tadic
Full Member

Activity: 434
Merit: 100

View Profile
April 14, 2018, 11:09:31 PM

güzel bir başlık ve içerik olmuş hocam. bazı arkadaşların bunları gerçekten iyice öğrenmesi gerekiyor bu forumun bu nimetlerinden iyi yararlanmalılar her saniye birine bir şey öğretmek isteyen iyi insanlar arasındayız.
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

View Profile
April 18, 2018, 06:59:09 PM

güzel bir başlık ve içerik olmuş hocam. bazı arkadaşların bunları gerçekten iyice öğrenmesi gerekiyor bu forumun bu nimetlerinden iyi yararlanmalılar her saniye birine bir şey öğretmek isteyen iyi insanlar arasındayız.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim hocam, kesinlikle katılıyorum, bu piyasa ile ilgileniyorsak hepimizn terimleri ve manalarını öğrenmemiz gerekiyor anlayabilmek için

husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
April 18, 2018, 08:39:09 PM

Az sayılmayacak bir süredir kripto paralarla ilgileniyor olmama rağmen yeni öğrendiğim kelimeler oldu.
Bir de örneğin 100k'daki 'k' harfinin kilo'dan geldiğini söylemek istiyorum. Kilo da 1000 anlamını taşıyor zaten. Kilometre, kilowatt, kilogram gibi..  Smiley

Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

View Profile
April 19, 2018, 10:49:18 AM

Az sayılmayacak bir süredir kripto paralarla ilgileniyor olmama rağmen yeni öğrendiğim kelimeler oldu.
Bir de örneğin 100k'daki 'k' harfinin kilo'dan geldiğini söylemek istiyorum. Kilo da 1000 anlamını taşıyor zaten. Kilometre, kilowatt, kilogram gibi..  Smiley

Değerli yorumunuz ve ayrıca merit için teşekkür ediyorum. K'nın kilogramdan geldiğinide sayenizde öğrenmiş olduk sağolun Wink
Bir kaç terim daha eklemek istiyorum

Volatilite= Piyasanın Dalgalanma durumu, fiyat oynaklığı ( Genellikle belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur. )

Rekt= Wreck-Wrecked kelimelerinin kısaltması REKT'tir. KriptoPara piyasasında ciddi şekilde zararda olan ( BATAN ) kişileri ifade etmek için kullanılır.

Moad= Tıpkı dump gibi düşüşü temsil eder, tek farkı Moad çok büyük ölçüde düşüş demektir, Mesela Fiyat 1000den 150 ye düştü ise bu moad'tır.

Dyor= Do Your Own Research kelimesinin kısaltılmışıdır. Manası çok derin, Milletin ağzına bakma, coin analizini, kendi araştırmanı kendin yap.

elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
April 19, 2018, 12:53:20 PM

son yükselişten sonra bu piyasaya giren herkesin bilmesi gereken kelimeyi de ben yazayım, ki bu durumda yüksekten alıp bekleyen herkesi temsil eder,

Bagholder : yüksek fiyattan aldıktan sonra fiyatı düşen bir coin i hodl yapan kişi.

edutBTC
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 250

View Profile
April 19, 2018, 02:55:44 PM

Sinir harbi yaşamamak için ben bir ara foruma girmeyi bile bıraktım, borsaları takip etmedim vs. Aksi halde ya sabır çekerek bile dayanamazdım tamamen kafayı temize çekmem lazımdı. Neyseki stresli dönemleri kendi adıma atlattım hiçbir şeyi satmadan veya çar çur etmeden kalabildim, fazlasiyla zor oldu kendi adıma.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

View Profile
April 19, 2018, 07:05:08 PM

son yükselişten sonra bu piyasaya giren herkesin bilmesi gereken kelimeyi de ben yazayım, ki bu durumda yüksekten alıp bekleyen herkesi temsil eder,

BagHolderiz o halde Smiley

Sinir harbi yaşamamak için ben bir ara foruma girmeyi bile bıraktım, borsaları takip etmedim vs. Aksi halde ya sabır çekerek bile dayanamazdım tamamen kafayı temize çekmem lazımdı. Neyseki stresli dönemleri kendi adıma atlattım hiçbir şeyi satmadan veya çar çur etmeden kalabildim, fazlasiyla zor oldu kendi adıma.

Çoğumuzun durumu aynı şekilde, fazla takmamak lazım kafaya, her şey olacağına varır.. umarım yatırımlarımız kar etmese bile, eski haline gelir, ( o bile yeter benim için )

suram
Full Member

Activity: 560
Merit: 113

View Profile
April 19, 2018, 08:04:28 PM

Güzel liste önceden kullanılan terimlerin yanında gerçekten bu piyasanın ürettiği orijinal terimler de var en popüleri de hodl patladığı konu da hala duruyor.

ADVERTISEMENT SPACE FOR RENT, PM
pancupan1903
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
April 27, 2018, 02:35:16 AM

gerçekten güzel , bilgilendirici bir paylaşım olmuş . meritim olsa hiç düşünmeden verirdim  .ben de bazı mesajları okurken anlamakta zorluk çekiyordum bazı terimleri , burada anlamlarını öğrenmiş oldum .

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
therealbigcoin
Sr. Member

Activity: 729
Merit: 251

View Profile
April 27, 2018, 08:05:50 PM

Bu piyasanın kendine has bir terminolojisi var ve piyasa geliştikçe terminolojiye yeni kelimeler ekleniyor. Bitcoin dünyanın ortak para birimi olurken, kripto paralar sayesinde tüm dünyadaki yatırımcıların ortak bir lisanı da olacak bu gidişle.
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

View Profile
May 01, 2018, 11:04:18 AM

Güzel liste önceden kullanılan terimlerin yanında gerçekten bu piyasanın ürettiği orijinal terimler de var en popüleri de hodl patladığı konu da hala duruyor.

teşekkürler, kesinlikle kripto piyasası kendine has terimler üretiyor.

gerçekten güzel , bilgilendirici bir paylaşım olmuş . meritim olsa hiç düşünmeden verirdim  .ben de bazı mesajları okurken anlamakta zorluk çekiyordum bazı terimleri , burada anlamlarını öğrenmiş oldum .

çok teşekkür ederim, bunu söyleyerek zaten vermiş kadar oldunuz, faydalı olmasına sevindim Smiley

Bu piyasanın kendine has bir terminolojisi var ve piyasa geliştikçe terminolojiye yeni kelimeler ekleniyor. Bitcoin dünyanın ortak para birimi olurken, kripto paralar sayesinde tüm dünyadaki yatırımcıların ortak bir lisanı da olacak bu gidişle.

kesinlikle katılıyorum.

Breakout = Kriptoparanın sıkışan formasyon sonrası fiyatın yukarı doğru sert şekilde fırlaması.

Swing = aşağı yukarı doğru zig zag hareketi

ArmaDildo
Full Member

Activity: 672

View Profile
May 01, 2018, 12:53:56 PM

2 yıldır buralardayım vallahi ben bile kullandığım şeylerin bazılarının mantığını ve anlamını yanlış biliyormuşum Cheesy piyasanın güzel bir jargonu var gerçekten

risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
May 01, 2018, 01:40:54 PM

Yeşil dildoya sesli güldüm yaa onedir ölye hocam Cheesy konu için teşekkürler bilgilerimizi tazeledik yeni başlayanlar için güzel bir kaynak  değerlendirin gençler biz yaşlandık Smiley
tonidin
Full Member

Activity: 361

View Profile
May 01, 2018, 01:57:48 PM

Konu bilgilendirici olmuş teşekkürler ama bazı terimlerin kullanılmasını yanlış bulanlar çok Smiley Aslında çok fazla kullanılıyor ve çok fazla duyduğumuz terimler ne olduğunu bilmeyenler için iyi olmuş benimde burada duymadığım terimler varmış bazıları komik eline sağlık Smiley
TheCarm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 502

View Profile
May 01, 2018, 06:53:53 PM

Elimize verdiler : dump
Kafamıza çaktılar : dump
Beynimize vurdular : dump
Sizlerin de varsa mizahi terimleriniz ekleyebilirsiniz quote yaparak. Dump zamanları kullanarak en azından biraz da olsa moral depolamış oluruz  Smiley

██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
hannapulu
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

PLATIO - Smart Banking Ecosystem

View Profile
May 01, 2018, 07:45:38 PM

Çoğu terimi az-çok yazılanlardan çıkarıyorduk, ama hepsine yer vermeniz güzel olmuş. Terminolojiye bir terim de benden gelsin;

HİG: Hayatımızın içinden geçti Smiley

▄▀▀▀▀▀▀▄ PLATIO ▄▀▀▀▀▀▀▄
█   Smart Banking Ecosystem   █
▀▄▄▄▀[https://platio.io]▀▄▄▄▀
FinancierNt
Newbie
*

Activity: 100
Merit: 0

View Profile
May 02, 2018, 01:18:25 PM

Kusaca her terim anlatılmış. Çok faydalı bir yazı
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

View Profile
May 02, 2018, 09:19:10 PM

Yeşil dildoya sesli güldüm yaa onedir ölye hocam Cheesy konu için teşekkürler bilgilerimizi tazeledik yeni başlayanlar için güzel bir kaynak  değerlendirin gençler biz yaşlandık Smiley

Hocam grafiği büyütüp bakınca cidden öyle gözüküyor Smiley

Konu bilgilendirici olmuş teşekkürler ama bazı terimlerin kullanılmasını yanlış bulanlar çok Smiley Aslında çok fazla kullanılıyor ve çok fazla duyduğumuz terimler ne olduğunu bilmeyenler için iyi olmuş benimde burada duymadığım terimler varmış bazıları komik eline sağlık Smiley

farklı kaynaklarda manasına farklı yazabiliyorlar, neyin kısaltılması olduğunu ve açıklamaları bir bir okuyup en doğru şekilde paylaşmaya çalıştım  teşekkür ederim hocam Smiley

Elimize verdiler : dump
Kafamıza çaktılar : dump
Beynimize vurdular : dump
Sizlerin de varsa mizahi terimleriniz ekleyebilirsiniz quote yaparak. Dump zamanları kullanarak en azından biraz da olsa moral depolamış oluruz  Smiley

https://youtu.be/YGvy379ZcSo  Smiley

Çoğu terimi az-çok yazılanlardan çıkarıyorduk, ama hepsine yer vermeniz güzel olmuş. Terminolojiye bir terim de benden gelsin;

HİG: Hayatımızın içinden geçti Smiley

Türkçe kendi terimlerimizi oluşturabiliriz aslında mantıklı Hig Wink

Kusaca her terim anlatılmış. Çok faydalı bir yazı

beğenmenize sevindim, teşekkürler.

matrixturk
Full Member

Activity: 476

View Profile
May 02, 2018, 10:36:05 PM

Bu formun amacına uygun bir konu olmuş, birçok kişi bu posttan çok istifade etmiştir. Benimde anlamını bilmediğim bir kaçtane terim vardı sayende öğrenmiş oldum. Emeğine sağlık.
skaynar
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
May 02, 2018, 10:50:57 PM

Çok teşekkürler sürekli okuyoruz çoğunun anlamını bilmiyordum
gkhnhsyn1
Newbie
*

Activity: 224

View Profile
May 04, 2018, 07:16:10 AM

güzel başlık olmuş, eline sağlık.bilmediğim ve anlamını yanlış bildiğim terimler varmış.onları öğrenince şimdi daha iyi oturdu bazı şeyler Smiley
stratosfer
Newbie
*

Activity: 23

View Profile
May 04, 2018, 10:27:34 AM

Güzel başlık ve içerik, elinize sağlık hocam, benim gibi çaylaklar için güzel bir kılavuz olmuş. Teşekkürler
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
May 06, 2018, 08:52:08 AM

hodl çok yanlış ve bunu yapana müthiş zarara uğratıcı özellikleri var. her hodl zarar ettirmez toparlanma hızlı olursa ama 17K dan bitcoin alan Türkçe forumda üyeler var. bakın onlar halen zararda. 6k'ya kadar satmadıysa 10'u gördü bekleyecek mecburen. bunlara hiç gerek yok. gerektiğinde çıkacan.
soilwork79
Full Member

Activity: 252

View Profile
May 06, 2018, 11:34:26 AM

Çok faydalı bir konu olmuş teşekkürler. Twitterda ya da internette yazılarda gördüğümüz ama bazılarının anlamlarını bilmediğimiz terimleri öğrenmiş olduk böylece.
sirkCambazi
Newbie
*

Activity: 47

View Profile WWW
May 08, 2018, 04:43:25 AM

Teşekkürler, bu dünya gerçekten çok ayrı dışardan bakınca anlamsız anlamsız kelimeler, anlayabilene aşkolsun
kulmagu
Member
**

Activity: 308

View Profile
May 11, 2018, 11:08:33 PM

Çok faydalı bir paylaşım olmuş ellerine sağlık benim tam anlamını bilmediğim terimler vardı sayende öğrenmiş oldum. Unuttuklarım olursa tekrar bakarım  Grin teşekkürler.
paca08
Member
**

Activity: 406
Merit: 14

View Profile
May 12, 2018, 07:57:28 PM

Valla çok güzel başlık olmuş hocam. Bende kendimi tecrübeli zannederken bilmediğim kelimelerin olduğunu gördüm. Hadi hepsini geçtim şu başlığı açıp bunları yazma yaratıcılığın takdire şayan takdir ve tebrik ediyorum.
brciso135246
Jr. Member
*

Activity: 372
Merit: 1

View Profile
May 13, 2018, 06:25:34 PM

Yeşil dildo  Grin Grin .. Onu erkenden yakalayabilsek on numara oluyoda genelde biz yakaladığımızda kırmızaya dönüyo rengi Grin
ksteve96
Full Member

Activity: 624
Merit: 125

alcedoplatform.com

View Profile WWW
May 14, 2018, 03:16:54 PM

Bilgilendirici içerik olmasının yanısıra katılımlarla eylenceli de olmuş. Bu piyasa gerçekten de farklı bir terminolojiye sahip ve piyasa geliştikçe yeni terimler ekleniyor. Çoğunun anlamını bilsekte, kelime karşılığı olarak ifade etmek zor olabiliyordu, güzel paylaşım.

𝗔𝗟𝗖𝗘𝗗𝗢  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Making Cryptocurrencies Accessible For Everyone!         Made in
██████████████████████████████████████████       GERMANY
     𝗔𝗡𝗡     𝗪𝗵𝗶𝘁𝗲𝗽𝗮𝗽𝗲𝗿     𝗙𝗮𝗰𝗲𝗯𝗼𝗼𝗸     𝗧𝘄𝗶𝘁𝘁𝗲𝗿     𝗠𝗲𝗱𝗶𝘂𝗺     𝗕𝗼𝘂𝗻𝘁𝘆     𝗧𝗲𝗹𝗲𝗴𝗿𝗮𝗺              🇩🇪 🇩🇪 🇩🇪
taseron.isci
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
May 14, 2018, 03:22:41 PM

Yararli bir baslik olmus eline saglik kardesim. Bir cok insan bu terimlerden bihaber.

Komorhan
Member
**

Activity: 336
Merit: 12

View Profile
May 14, 2018, 06:16:39 PM

Az çok bunları biliyorum da bu folk, segwit filan nedir? Bunlardan kazancımız var mi varsa nasıl? Ben araştırdım ama terimlerde boguldum.  Bilale anlatacak var mi ? Varsa hayır duamı alır.
a.sena
Newbie
*

Activity: 238

View Profile
May 14, 2018, 06:48:51 PM

Bir kac basit terimden bahsetmissin hocam genelde herkesin bildikleri ama yeni baslayanlar icin yararli olacaktir.
udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
May 14, 2018, 08:22:57 PM

bazilari cok kullanilmiyor ama guzel bir baslik olmus bence.
hjbn
Newbie
*

Activity: 154

View Profile WWW
May 14, 2018, 09:32:43 PM

Bazı terimlerin anlamını tam bilmiyordum burada öğrenmiş oldum. Piyasa geliştikçe yeni terimlerde hayatımıza girecektir. Hazırlayanın ellerine sağlık diyeyim Smiley
sinandd
Jr. Member
*

Activity: 112

View Profile WWW
June 08, 2018, 07:35:45 PM

Tesekkur ederim hocam yorumlarda ve telegram gruplarinda surekli gordugum okudugum terimler neyin ne oldugunu sonunda anladim Smiley tesekkur ederim

XCT CLUB  |  xCrypt - Blockchain Ecosystem
▰▰▰  ▲▼  PRE - ICO Sale is Live!  ▲▼  ▰▰▰
67semih
Jr. Member
*

Activity: 630

View Profile WWW
June 08, 2018, 10:50:00 PM

Cok guzel toplamissiniz. Keske kripto para dunyasina girmeden once rastlasaydim bu bilgilere. Ogrenene kadar baya bi sure gecti. Yenilere tavsiyem alim satima baslamadan once herseyi okuyun.
TelliKilimci
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
June 09, 2018, 04:51:55 PM

Çok güzel olmuş, bunları öğrenmek için çok zaman harcadım her biri için birgünümü ziyan etmişimdir. Başlığın herzaman yukarılarda olması gerekiyor
akiko6823
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

View Profile WWW
June 09, 2018, 05:46:42 PM

emeğine sağlık oldukça hoş bir konu olmuş. ayı panda boğa zaten milletin dilinde artık. bu terimler kripto para sektörünüde geçecek az kaldı Cheesy boğayı göremedik o arası ayrı ama neyse
kuldun
Member
**

Activity: 182

View Profile
June 09, 2018, 09:50:07 PM

Çok faydalı bir başlık olmuş bilenler için bilgilerini tazeleme bilmeyenler içinde doğruyu öğrenme fırsatı olmuş hazırlayanın ellerine kollarına sağlık. Bu tür konu başlıkların daha fazla açılmasını ümit ediyorum.

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
gunmunj
Member
**

Activity: 308

View Profile
July 02, 2018, 09:37:19 PM

Çok güzel bir derlem olmuş ellerine kollarına sağlık istifade etmek isteyenler için kolayca ulaşabilecekleri bir kaynak olmuş. Yorumlardan da öyle gözüküyor.
dirtymilka
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 22, 2018, 01:39:08 PM

anlamlarini bilmedigim bir kac terim ve manasini ogrendim sagolun
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
August 22, 2018, 04:28:10 PM

Elinize sağlık hocam çok faydalı başlık olmuş. İnsan ilk piyasaya girdiğinde bambaşka dünyaya başka dil konuşulan ortama girmiş gibi oluyor bu terimleri bilmeden.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
caketbediag
Newbie
*

View Profile
August 25, 2018, 05:14:15 AM

yeşil dildo ya çok güldüm gerçektende varsın yeşil dildo girsin gıkımız çıkmaz Cheesy
instantenixc
Newbie
*

View Profile
August 25, 2018, 03:08:11 PM

guzel baslik olmus efendim sagolun surekli gordugum ama anlamlarini bilmedigim terimleri ogremis olduk sayenizde
pokerjet
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
August 26, 2018, 10:57:19 AM

Kripto para dünyasında kullanılan terimlere hakim olmak, günlük ticaret deneyimi, uzun vadeli tutulacak altların seçimi başat önemde gelen meselelerdendir. Eğitim dünyanın her yerinde deneyim ile birleşerek bize zenginlik yolunu açar.
silvermicro
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 26, 2018, 11:29:36 AM

Çok güzel bir derleme olmuş. Elinize sağlık. Özellikle devamlı gördüğüm fud fomo ve ath kısaltmalarını daha iyi kavramama yardımcı oldu.
gecinmederdi
Jr. Member
*

Activity: 34

View Profile
September 14, 2018, 09:09:03 PM

hiç bilmediğim baya terim çıktı teşekkür ediyorum size
pharahback
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
September 14, 2018, 10:20:25 PM

kırmızı dildonunda türkçe meali göte giren şemsiye açılmaz olsun muu Cheesy
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

View Profile
July 22, 2019, 10:52:18 PM

yorumlar için teşekkürler, bu listede olmayan sizinde bildiğiniz terimler varsa ekleyiniz

naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
July 24, 2019, 09:39:58 PM

Sizden birkaç tane gerek Türk BTT grubuna Smiley Paylaşım için teşekkür ederim. Burada bi şeyler yazmaya fikir üretmeye çalışan insanlar olarak belli bir jargon oluşuyor ancak çoğu için araştırmamış ya da İngilizce bilmiyorsak kulaktan dolma karşılıklar biliyoruz.
CoinKolik
Hero Member

Activity: 736
Merit: 504

View Profile
July 27, 2019, 01:54:24 AM

Her sektörün kendi terminolojisi var ama finans sektöründe, kripto paralarında piyasaya çıkmasıyla birlikte yeni terimler türedi. Öyle ki yeni yatırımcıların piyasayı takip ederken, yanında bu konuyla ilgili terimler sözlüğü bulundurmaları gerektiğini söylesem abartı olmaz sanırım, faydalı bir paylaşım.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
July 28, 2019, 05:04:01 PM

valla şaka maka alfabe gibi sistem olmuş elinize sağlık hocam. yeni başlayanlara faydası çok olacaktır.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
micalith
Hero Member

Activity: 894
Merit: 501

View Profile
July 29, 2019, 08:58:52 PM

Özellikle piyasayı anlamaya çalışan yeni yatırımcılar için bilgilendirici bi paylaşım olmuş. Gerçekten de bu piyasanın ayrı bir lisanı var, emeğine sağlık.
alainn
Jr. Member
*

View Profile
July 31, 2019, 08:17:10 AM

Bilmediğim terimler varmış, konu sayesinde öğrenmiş oldum. Forumda böyle bilgilendirici konulara önem verilmeli. Bazen çok boş beleş konular oluyor forum çöpe dönüşüyor. Bilgilendirme için çok teşekkürler.
Danslip
Hero Member

Activity: 2058
Merit: 538

Leading Crypto Sports Betting & Casino Platform

View Profile WWW
August 10, 2019, 01:17:21 AM

Hakikatende faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık tam anlamıyla bilmeyen arkadaşlarımız varki burada yeniler kolaylıkla öyrene bilirler doğruyu söylemek gerekirse bazı anlamları ben bile bilmiyordum bakınca birden böyle oldum haaa demekki şu yüzden şöyle olmuş, yani anlıycanız bir aydınlanma geldi. Ne mutlu bize ki her kes yardım sever ve bir birine öyretmekden çekinmiyor aramızda bencil arkadaş yoktur diye düşünüyorum ve bunların iyice benimsenilmesi gerek zaten burdaysan bunları bilmen şart duruma hakim ola bilmek için ne güzel var işte baştan öyren işte. Her gün yeni insanlar katılıyor crypto dünyasına ve bununla birlikde tabikide durmuyoruz her gün ireliliyoruz bu irelileme sayesinde dilimize bir çok yeni ifade giriyor ilk başta bir şey anlamamış ola bilirsin eyer yeniysen zamanla tabikide öyreneceksin. Bir daha teşekkürler.

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
Stake.com
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
   ▄████████████████████████████████████▄
   ██ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██  ▄████▄
   ██ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ██████████ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ██  ██████
   ██ ██████████ ██      ██ ██████████ ██   ▀██▀
   ██ ██      ██ ██████  ██ ██      ██ ██    ██
   ██ ██████  ██ █████  ███ ██████  ██ ████▄ ██
   ██ █████  ███ ████  ████ █████  ███ ████████
   ██ ████  ████ ██████████ ████  ████ ████▀
   ██ ██████████ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██████████ ██
   ██            ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀            ██ 
   ▀█████████▀ ▄████████████▄ ▀█████████▀
  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███  ██  ██  ███▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
 ██████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀█▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄██▀▀▀▀█████▀▀▀▀██▄
▄█▀       ▐█▌       ▀█▄
██         ▐█▌         ██
████▄     ▄█████▄     ▄████
████████▄███████████▄████████
███▀    █████████████    ▀███
██       ███████████       ██
▀█▄       █████████       ▄█▀
▀█▄    ▄██▀▀▀▀▀▀▀██▄  ▄▄▄█▀
▀███████         ███████▀
▀█████▄       ▄█████▀
▀▀▀███▄▄▄███▀▀▀
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
PLAY NOW
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
August 23, 2019, 05:08:58 PM

anlamını bilmediğim veya yanlış bildiğim terimler de varmış birden fazla. ama sanki konu yeri burası değil gibi.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
BitTeo
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 251

View Profile
October 03, 2019, 11:40:30 AM

anlamını bilmediğim veya yanlış bildiğim terimler de varmış birden fazla. ama sanki konu yeri burası değil gibi.

Bir çok terimi bilememeniz normal çünkü kripto para ekosistemi genellikle kendine has yeni terimler üretiyor. Bunların bazılarını forumlarda kullanıcılar üretiyor hatta bazıları üyelerin yanlış yazımından kaynaklanıyor. Örnek vereyim;

HODL: bu forumun global bölümünde bir kullanıcı hold yazacağını klavye hatası olarak Hodl yazmış ve bu terim yıllardır bu şekilde kullanılıp duruyor. Bir coinde beklemeyi yatırımcı olmayı ifade ediyor. Hold'tan biraz daha farkı daha tutucu olunması sanırım.

Safu: Bir binance kullanıcısının twitter da ürettiği bir terim. CZ aldı bunu hayatımıza soktu.
Pages: 1 2 3 [All]
  Print  

Jump to: