Bitcoin Forum
May 03, 2024, 04:27:01 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: FUD nedir, ne anlama gelir, FUD sürecinde nasıl davranmak gerekir?  (Read 261 times)
k4ys3rs0z3 (OP)
Member
**

Activity: 101
Merit: 17

View Profile
April 10, 2018, 09:45:59 PM
Merited by EFS (2), by rallier (1), hirozaki faraday (1)

FUD nedir, ne anlama gelir
FUD sürecinde nasıl davranmak gerekir?

Kripto Para alanında olup FUD kavramını duymayan yok gibidir. Kavramı basit ve anlaşılabilir bir içerikte özetlemeye çalışacağım. Çünkü Bitcoin’in düşüş eğrisinde yani ayı pazarında olduğu her an ardı arkası kesilmeyen haberler sırtını bu kavrama dayar. Bir nevi “düşmanlarımızın” elindeki kozdur.

FUD, Türkçesi “Korku”, “Kararsızlık” ve “Şüphe” anlamına gelen, İngilizce’deki “Fear”, “Uncertainty”, “Doubt” kelimelerinin kısaltmasıdır. Hem ekonomi alanında, hem de siyaset alanında kullanılır. Özellikle medya aracılığıyla kitlelere yayılan haberler, manipülasyonu yaratır ve hızlandırır. Manipüle edilen yani hileli bir şekilde güdümlenen özneye saldırılar kolaylaşır, itibarı düşürülmeye çalışır. Bu bir hisse senedi de olabilir, Bitcoin de olabilir, bir siyasi aday da olabilir.

Bitcoin’in bugüne kadar başına gelen en ağır FUD’lar biri Bloomberg’in Tether haberini yeniymiş gibi sunmasıydı. Haber Ocak 2018 sonunda yayıldı ama süreç zaten 2 aydır konuşuluyordu. “Tether’in ABD yargısı tarafından denetlenmesi” haberleri aslında 6 Aralık 2017’de ortaya çıkmıştı. 2018 başında düşüş eğilimi başladı ve artan baskı ortamında ay sonu Bloomberg haberi yeniden dolaşıma soktu ve düşüş hızlandı. Bariz bir FUD örneğiydi.

FUD’un yayılması her ne kadar haber kaynaklarından başlasa da asıl etkisini sosyal medyada, forumlarda ve Whatsapp gruplarında gösterir. Art niyetli olmasanız dahi o haberi konuşursunuz ve aslında manipülasyona ortak olursunuz. Amaç kafa karıştırmaktır, böylece güvensizlik ortamında satışları arttırmak, değerin düşmesini sağlamaktır. FUD’lara karşı bu süreçte yapılacak en mantıklı çağrı 1 BTC’nin her zaman 1 BTC olduğuna insanları inandırmaktır. Ellerinden çıkarmalarının kısa vadede karlı gibi gözükse de uzun vadede zarar getireceğini somut örneklerle anlatmak ve fiyatları sabit tutmak ileride gelebilecek FUD’lara karşı önlem demektir. Düşüş eğiliminde olunan ayı pazarında gerçekleştirilecek en mantıklı eylem ticaretin risklerini öğrenmek ve kuralları en zor haliyle tanımaktır. Hırsı, duygusallığı, korkuyu, kararsızlığı ve şüpheyi bir kenara bırakıp, elimizdeki en önemli kozu; bilgiyi ve dayanışmayı büyütmek gerekir. Bir haber kaynağı ne kadar güvenilir olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun, inanırken iki kez düşünün. Sosyal medyadan ve özellikle forumdan yardım isteyin, manipülasyon ancak böyle kırılabilir...

Yararlanılan kaynaklar
Fear, uncertainty and doubt https://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt
What's with the fud? https://bitcointalk.org/index.php?topic=3155301.0
Bloomberg FUD led to another price crash. Why publish a two month old news now? https://bitcointalk.org/index.php?topic=2853100.0
Cryptocurrency prices fall amid Bloomberg’s update about Tether https://coingape.com/cryptocurrency-prices-fall-amid-bloombergs-update-about-tether/

❍ Treon ❍ │▌▌▌  TwitterTelegram  │▌▌▌ ❍ Treon ❍
Utilities payments made  simple
███ Telecom, Electricity, Gas and Water  ███
1714710421
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714710421
Reply with quote  #2

1714710421
Report to moderator
1714710421
Hero Member
*

Ignore
1714710421
Reply with quote  #2

1714710421
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714710421
Hero Member
*

Ignore
1714710421
Reply with quote  #2

1714710421
Report to moderator
1714710421
Hero Member
*

Ignore
1714710421
Reply with quote  #2

1714710421
Report to moderator
1714710421
Hero Member
*

Ignore
1714710421
Reply with quote  #2

1714710421
Report to moderator
CavitasOris
Newbie
*

Activity: 29
Merit: 0

View Profile
April 13, 2018, 09:18:06 PM

bunu bugün bir yerde geçtiğini görüp merak etmiştim FUD ne acaba demiştim ki şimdi burda denk geldi paylaşım için teşekkürler Smiley
k4ys3rs0z3 (OP)
Member
**

View Profile
April 14, 2018, 12:03:05 AM

bunu bugün bir yerde geçtiğini görüp merak etmiştim FUD ne acaba demiştim ki şimdi burda denk geldi paylaşım için teşekkürler Smiley

Rica ederim, basit mevzular, basit kavramlar ama pek de tartışılmıyor, ciddiye alınmıyor. Gemi su alırken ilk iş açıkları kapatmak, FUD yayanların amacı da mümkün olduğunca o açığı büyütmek...

k4ys3rs0z3 (OP)
Member
**

View Profile
April 16, 2018, 09:14:23 PM

-FUD ALERT-

Üç günde BTC'nin yükseliş seyri son süreçteki toparlanmanın en somut örneğiydi, bugün yine düşüş başladı... ABD'de vergi dönemi kapanacağı süreçte kripto paralardan kaynaklanan "kayıp vergi" haberleri yayıldı ve ne hikmetse Ian Balina'nın 2.91 milyon $'lık kripto para cüzdanı "çalındı"!

Düşüşü nasıl hızlandırmaya çalıştıklarını, kimlere müdahale ettiklerini görebiliyorsunuzdur umarım. Ian Balina masum olabilir, bu başka bir tartışma ama hack tezgahını bu sürece denk getirmeleri bariz bir güvensizlik ortamı çabası...

Aman diyeyim akıma kapılıp bozdurmayın coinlerinizi, sinyalleriniz düşüş gösteriyorsa ve zaten planlı bir trade sürecindeyseniz elbette bildiğinizi yapın ama bu haberleri duyup bozdurmayın.

barlasb
Newbie
*

Activity: 96

View Profile WWW
April 18, 2018, 07:06:02 AM

Paylaşım için teşekkürler, maalesef bu korkuya kapılanlar diğer insanları da peşinden sürüklemek istiyor bu sebeple en doğrusu kendi araştırmanı yapıp ona göre karar vermek. 
mecazherif
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
April 18, 2018, 11:59:23 PM

güzel bir konu olmuş hocam elinize sağlık. faydalı paylaşımları her zaman taktir ediyorum, benim de çok işime yaradı bu konui bilgi bilgidir ben bu açıdan bakıyorum
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
April 19, 2018, 02:04:42 AM

FUD ve FOMO kelimeleri herşey ekullanılabiliyor maalesef. yararlı bir başlık olmuş elinize sağlık.
huzurdangolgeler
Jr. Member
*

Activity: 92
Merit: 4

View Profile
April 19, 2018, 06:45:13 PM

çok güzel bir yazı olmuş hocam, valla çok düzgün yazılmış, smeritim olsa ilk bu konuya verirdim heralde. bloomberg in yaptığı direkt olarak kasıtlı haberlerdi büyük ihtimal kendi patronları da işin içindeydi
Bonheur
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile WWW
April 19, 2018, 07:05:47 PM

Fud anlarında en iyi şey hiçbir şey yapmamaktır bana göre.ölü gibi davranın.
Korku, belirsizlik ve şüphe ile hareket etmek yerine hiç hareket etmemek hep daha iyidir.
KriptoGuruTR
Member
**

Activity: 564
Merit: 19

View Profile
April 19, 2018, 09:46:39 PM

Korku, belirsizlik ve şüphe ile hareket etmek yerine hiç hareket etmemek hep daha iyidir.

FUD çok kazançlı bir dönemde olabiliyor. Yüksek risk yüksek getiri. Herkes satarken almayı FUD döneminde sıkça yaparım.
needestor
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
April 20, 2018, 07:33:30 AM

açıklama için teşekkür ederim en anlaşılır şekilde burada okudum diyebilirim özellikle bitcoinle alakalı, evet bir çok kişi de bu korku ve kararsızlık döneminde diğer kişileri de olumsuz etkileyebiliyor, biraz sakin yavaş sabırlı ve mantıklı ilerlemek gerekli sanırım, ben gibi hemen hevesiniz kırılıyorsa kayıp yaşama olasılığı yüksek, sakince araştırarak ilerlemek lazım..
elithamal
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
April 20, 2018, 08:05:14 AM

FUD çok kazançlı bir dönemde olabiliyor. Yüksek risk yüksek getiri. Herkes satarken almayı FUD döneminde sıkça yaparım.

evet büyük riskin getirisi de büyük oluyor, ama götürüsü de büyük oluyor bir denge kurulması lazım yani

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   PRE-ICO: 40% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
GiannisTR
Member
**

Activity: 224
Merit: 10

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
April 20, 2018, 08:08:03 AM

Forumdaki herkesin kafasına vura vura öğretmek gerekiyor Fud'un ne olduğunu. Kripto para piyasası insanlarınn çok da bilgi sahipi olmadan dolaştığı bir mecraya dönüşmeyi bırak ta kendisi oldu. Bizlerin sorumluluk alıp öğretmesi gerekiyor insanlara.

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
April 20, 2018, 12:23:43 PM

insanlığın başına gelmiş en büyük belalardan biri olan sömürgeci zihniyetin kendi gibi adi dili ile Türkçe'nin ırzına girmekten vazgeçilse artık ? dil bilimcilere göre bir dilin kelime türetme kısırı olmasının en büyük alametlerinden biri de 4-5 tane kelimenin baş harflerini alıp kelime türetmeye çalışmaktır..

uyduruk ingilizcenin birçok bilim dalında nasıl kısır kaldığını üretemediğini acıyarak izlemekteyiz.

birazcık konuştuğunuz dile saygınız olsun arkadaşlar..birazcık konuştuğunuz dili sevin..ne kadar köklü ve bilimsel olduğunun ve özel bir dil olduğunun birazcık farkına varın...

dil kurallarına aykırı olarak mecburiyetten uydurulmuş bu salak kelimeleri dilimize sokup ırzına geçmeyin....

yok mu abicim bunun Türkçe'si ? neden her uyduruk kelimeyi düzinelerce cümlelerle uzun uzun açıklamak zorundasınız ? gerçi benim kızgınlığım size değil zaten..hoca adı altında görev yapan adilere benim kızgınlığım...

aşağılık kompleksi ile öğrenci yetiştiriyorlar..yabancı kelime kullanınca biliyormuş havası verdiğini düşünen adi hocalar yüzünden bugün bu haldeyiz.

FUD yerine  dedikodu / söylenti / hurafe /korku ortamı / vs vs  diyelim olmaz mı ?
KriptoGuruTR
Member
**

Activity: 564
Merit: 19

View Profile
April 20, 2018, 01:32:05 PM

insanlığın başına gelmiş en büyük belalardan biri olan sömürgeci zihniyetin kendi gibi adi dili ile Türkçe'nin ırzına girmekten vazgeçilse artık ? dil bilimcilere göre bir dilin kelime türetme kısırı olmasının en büyük alametlerinden biri de 4-5 tane kelimenin baş harflerini alıp kelime türetmeye çalışmaktır..

uyduruk ingilizcenin birçok bilim dalında nasıl kısır kaldığını üretemediğini acıyarak izlemekteyiz.

birazcık konuştuğunuz dile saygınız olsun arkadaşlar..birazcık konuştuğunuz dili sevin..ne kadar köklü ve bilimsel olduğunun ve özel bir dil olduğunun birazcık farkına varın...

dil kurallarına aykırı olarak mecburiyetten uydurulmuş bu salak kelimeleri dilimize sokup ırzına geçmeyin....

yok mu abicim bunun Türkçe'si ? neden her uyduruk kelimeyi düzinelerce cümlelerle uzun uzun açıklamak zorundasınız ? gerçi benim kızgınlığım size değil zaten..hoca adı altında görev yapan adilere benim kızgınlığım...

aşağılık kompleksi ile öğrenci yetiştiriyorlar..yabancı kelime kullanınca biliyormuş havası verdiğini düşünen adi hocalar yüzünden bugün bu haldeyiz.

FUD yerine  dedikodu / söylenti / hurafe /korku ortamı / vs vs  diyelim olmaz mı ?

Ama kendi ihamızı yaptık?
mithatozdemir
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
April 20, 2018, 06:07:12 PM

şimdi ncash olayı fud mu gerçek mi ? bilemedim sattım gitti zaten yüzde 50 kardaydım. bu coin uçarsa anlayacağız ki fud yapıp düşürmüşler? doğruysa bir yerde patlayacak mı?
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
April 20, 2018, 09:23:47 PM

Bu FUD kavramını bir kaç kere daha duymuş ve merak etmiştim. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. FUD spekülasyon kavramının biraz daha teorize edilmiş bir haline benziyor. Bu tarz haber manipülasyonlarının piyasaya olan etkisinin giderek azaldığı kanısındayım. Gelecekte daha sağlam bir kripto altyapısı bizi bekliyor olacak
k4ys3rs0z3 (OP)
Member
**

View Profile
April 21, 2018, 08:50:18 PM

Eyvallah, eleştiri doğru hocam ama her alanın kendine özgü kavramlarını kullanmamız icap ediyor. "Pump", "dump", "ico", "wallet" gibi kabul görmüş kavramlardan bahsediyoruz, dilleri aşan, uluslararası bir kavramlar topluluğu bu, zira kripto para da uluslararası dolaşımının kolaylığından dolayı böylesine tutuluyor. Bu kavramlara aşina olunmazsa denk gelinen yerlerde nasıl yorum yapabilecek insanlar? Teorilerimizi, tartışmalarımızı bu kavramlara göre yapmak zorundayız. Tıpta nasıl ki Latince kavramlar hakimse, ekonomide nasıl belirli kabul görmüş kavramlar varsa, matematikte nasıl formüller, işlemler bulunan kişiye göre kavramlaştırılıyorsa, kripto parada da bu böyle.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: