Bitcoin Forum
April 25, 2024, 01:35:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: A dan Z ye Masternode  (Read 589 times)
Rhego (OP)
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
May 02, 2018, 11:29:37 AM
Last edit: July 08, 2018, 11:34:40 AM by Rhego
Merited by khasank (12), EFS (5), Lydian (4), Killermoney35 (3), Quite (2), SheldonLeeCooper (2), Rhamon (2), primeer (1), mstfprcn (1), bmgs (1)

Masternode nedir? Pow ve Pos Çalışma mantığı nedir? Aralarındaki ilişki nedir?
Masternode, masternode özelliği olan bir coinin işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan 7/24 açık bilgisayarlardır. Bilgisayar içerisinde senkronize edilmiş cüzdanlar sayesinde işlemlerin gerçekleşmesine katkıda bulunan kişilere belli bir oranda ödül verilir. Peki bunun amacı nedir? Size kısaca ondan bahsedeyim ; hepimizin bildigi gibi blockchain teknolojisinin calisma mantiginda bu sistemdeki tum islemleri onaylayan ya da diger bir anlatimla islemin dogrulugunu kontrol eden sistem gelmektedir.

Bu doğrulama sistemi 2 çeşittir ;
1- Proof of Work: yani belirli bir miktarda enerji uretimine ihtiyac duyarak sistem onaylanir. Asic GPU CPU mining gibi. Ornek Bitcoin Ethereum Zcash Monero gibi...

2- Proof of Stake: Bu sistemde ise belirli bir miktarda cuzdaninda ilgili coini bulunduran kisiler tarafindan islemlerin onaylanmasi olarak dusunebiliriz. PoS’ta coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanır. Sahip olduğunuz coin sayısı kadar güce sahip olduğunuz bir algoritma yöntemidir.  Örnek olarak Pivx Stratis Neo gibi

Kisa bir bilgiden sonra konumuza donersek masternode lar proof of stake mantigiyla calisir. Ilk olarak dash tarafindan ortaya atilip kullanilmistir.

Belirli miktarda coini cuzdaninda bulunduran kisiler tarafindan islem onaylanir. Sadece bu kadarla kalmaz islemin herkese acik mi yoksa gizli mi gerceklestirilecegine de karar verebilir.
Bu sistemde dash ten ornek verirsek cuzdanda en az 1000 dash tutarsaniz masternode oluyorsunuz ve size dusen islemi onaylarken cuzdaninizdaki miktari ortaya koyuyorsunuz.Eger sahte bir islemini dogruymus gibi onaylarsaniz ortaya koydugunuz miktarinizi kaybediyorsunuz. Eger 1000 dashinizi 999 yaparsaniz masternode dan cikarsiniz. Yani en dusuk limit ne ise buna uymak zorundasiniz.Sistemin islerligi icin masternode bilgisayarlari 7/24 acik olmak zorunda.kapatip gidemezseniz. Bazi istisnalar haric tabi. Zamansal kisitlamalar esneklikler yok degil.. boylelikle mining gibi blok odullerine hak kazaniyorsunuz.

Masternode olabilmek icin her coinin farkli minimum kisitlamalari var mesela dash icin 1000 demistik. Waves icin ise bu sayi 10.000
Peki masternode olmak mantikli mi derseniz. Yapilabilir. Coine gore farklilik gosterir. Bunun icin hangi coinin proof of stake ile calistigini ve min miktarlarini bilmek gerek.

Bence bu konuda yatırım yapılacaksa yapılacak en mantıklı işlem POS Masternode özelliği olan coini ICO zamanında keşfedip almaktır.

Nasıl Masternode Olabilirim ?
Masternode olmak için sizin için gerekli bazı ihtiyaçlar vardır. Bunlar;

7/24 açık, cüzdanı barındırabilecek kapasitede VPS (Virtual Private Server - Paylaşımlı Özel Sunucu)
Masternodesini kurmak istediğiniz coin için gerekli minimum miktar
VPS için size özel ip adresi

Masternode İle Kazanabilirmiyim ?
Masternode kazancı coinden coine değişebiliyor. Bazıları çok kazandırırken bazılarıda ciddi anlamda sizi zarara uğratabilir. O yüzden masternode için coin seçimi çok önemli. Malesef bu uygulama için doğru coini bulmak cok zordur çünkü piyasadaki düşük maliyetli masternode uygulamaların cogunlugu scam ve türevidir.

Coin seçimi yaparken;
Herzaman ICO yatırımı yaptığımız gibi

Coinin SCAM olmamasına dikkat edin.
O coin için size mantıklı gelebilecek bir özelliği olması gerek
Arkasında bulunan ekibi bilmeniz ve iyice takip etmelisiniz.

Coin seçimi ve günlük haftalık aylık kazançlar için takip edilebilecek kaynaklar ;
masternodes.online
masternodes.pro
mnrank.com
https://www.crypto-coinz.net/master-node-calculator/
https://bitcointalk.org/index.php?board=159.0

* 8/07/2018 Güncellemesi :Masternode kurulumları ve kazanç karşılaştırmaları için yeni kaynaklar buldum. Onlarıda sizlerle paylasayım belki birilerinin işine yarar.

Omni Analytics - Masternode Analysis:

Github verilerine göre Sıralama :
https://twitter.com/OmniAnalytics/status/1013865367272394753
https://twitter.com/OmniAnalytics/status/1013779392563163136

Whitepaper'e göre sıralama :
https://twitter.com/OmniAnalytics/status/1008727573109538816
https://twitter.com/OmniAnalytics/status/1008727569041100800

Websitesi, Whitepaper ve Yönetim unsurlarına göre sıralamalar :
https://twitter.com/OmniAnalytics/status/1007402719483703296
https://twitter.com/OmniAnalytics/status/1006234347236679680

Yukarıdaki lislenmiş masternode kaynakları Twitterde bulunan Omni Analystics tarafından kaleme alınmıştır. Tüm araştırmalar onların ekibi tarafından yapılmış ben uzun süredir bu grubu takip ediyorum. Sonucları basarılı para kazandıracak şeyler buluyorlar sizede takip etmenizi öneririm.

Crypto Hobbit şu anda bir Masternode Savaş Turnuvası yürütüyor! (Burayada Göz atmanızı öneririm)
https://briandcolwell.com/2018/07/masternodemebro-tournament/.html
*

Son olarak bazı Masternode uygulamarı maliyet ve kurulum notları.
Innova Coin
Cüzdanda 1000 Adet Inn istiyor suan maliyeti yaklaşık olarak 800$
https://innovacoin.info/masternode-guide/ Kurulum rehberi.
Bulwark Coin
5000 Coin istiyor cüzdanda yaklaşık olarak maliyeti 7000$
https://steemit.com/masternode/@alao/bulwark-bwk-windows-masternode-setup-guide  Kurulum rehberi
Pure Coin
Cüzdanda 2500 Adet Pure istiyor yaklaşık olarak maliyeti 3500$
https://purealt.org/#masternodes Kurulum rehberi.

Şimdilik bu kadar sizde kazançlı gördüğünüz uygun oldugunu düşündüğünüz masternode uygulmalarını bu başlık altında payşabilirsiniz.

1714052142
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714052142
Reply with quote  #2

1714052142
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714052142
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714052142
Reply with quote  #2

1714052142
Report to moderator
Killermoney35
Full Member

Activity: 490
Merit: 193

View Profile
May 02, 2018, 12:46:10 PM

Çok faydalı ve kolay anlaşılır bir konu olmuş forumda baya merak eden vardı masternode olayını bu başlığın olnlara çok faydalı olacağını düşünüyorum.ayrıca bu siteden ortalam kazançla ilgili fikir edinebilirsiniz https://masternodes.pro/
şuanda wanchain toplamak istiyorum bende masternode için ama fiyatı çok arttı.keşke zamanında icodan girseydik
Rhego (OP)
Sr. Member

View Profile
May 02, 2018, 01:40:42 PM

Çok faydalı ve kolay anlaşılır bir konu olmuş forumda baya merak eden vardı masternode olayını bu başlığın olnlara çok faydalı olacağını düşünüyorum.ayrıca bu siteden ortalam kazançla ilgili fikir edinebilirsiniz https://masternodes.pro/
şuanda wanchain toplamak istiyorum bende masternode için ama fiyatı çok arttı.keşke zamanında icodan girseydik

Teşekkür ederim hocam başlığı açma amacım masternode nasıl kurulur işletilirden ziyade Wanchain örneğindeki gibi ICO dan güzel bir coin yakalarsak bu işi hep beraber çok kazançlı bir hale getirebiliriz. Zaten kurulum ve işletme için youtube steem gibi platformlarda cok fazla ayrıntılı kaynak mevcut.
mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
May 02, 2018, 01:44:43 PM

gayet aydınlatıcı bir başlık olmuş ben kendi adıma teşekkür ederim, yabancı tarafta oldukça kaynak mevcut ama lokal için güzel bir bilgi.
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
May 02, 2018, 02:29:54 PM

Masternode koinlerine WAN ı eklemezseniz olmaz. Haziran ayında masternode bilgileri açıklanıyor. O zamana kadar yükseliş devam edecek gibi akabinde bir ATH daha yapabilir. Beklentim oldukça fazla umarım güzel yerlere gelir.
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
May 02, 2018, 02:45:09 PM

çok faydalı bir bilgi olmuş hocam vps ihtiyacınızı google clouddan karşılayabilirsiniz en azından ilk kayıtta 300$ lık kullanım hakkı hediye ediliyor.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
                 ▀█▀                                     
           ▄                       ▄█▄       ▄█▄         
          ▀█▀            ▄██▄     █████     █████         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▀█▀                                     
            ▄                       ▄█▄      ▄█▄         
           ▀█▀             ▄██▄    █████    █████         
     ██             ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀         
              ▄     ▀█▀                                   
             ▀█▀                          ▄█▄             
        ██               ▄█▄    ▄██▄     █████           
                   ▄     ▀█▀    ▀██▀      ▀█▀             
                  ▀█▀                                     
             ██                    ▄██▄                   
                     ▄      ▄█▄    ▀██▀                   
                    ▀█▀     ▀█▀                           

▄█    ▄█  ▄█         ▄█████▄    ▀█▄      ▄█▀
██    ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██     ▀█▄  ▄█▀
██    ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀       ████   
██    ██  ██    ██  ██▄    ▄█     ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀    ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
May 02, 2018, 05:08:36 PM

Güzel paylaşım olmuş masternode için ileride portföyüm yükselince bende düşünüyorum amsternod kurmaya hayırlısıyla kurucam ilerleyen dönemlerde
Cashcash
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
May 02, 2018, 05:41:21 PM

Boscoin için node luk düşünüyordum. Dayanamayıp sattım . Birazda kafam pek basmadığı .

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄      ▄█▄        
                                 █████    █████       
                        ▄██▄     ▀█▀      ▀█▀        
                ▄█▄    ▀██▀                           
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
                ▀█▀                                    
          ▄                      ▄█▄      ▄█▄        
         ▀█▀           ▄██▄    █████    █████       
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀        
                ▀█▀                                    
           ▄                      ▄█▄     ▄█▄        
          ▀█▀            ▄██▄   █████   █████       
    ██            ▄█▄   ▀██▀    ▀█▀     ▀█▀        
             ▄    ▀█▀                                 
            ▀█▀                         ▄█▄           
       ██              ▄█▄   ▄██▄    █████          
                  ▄    ▀█▀   ▀██▀     ▀█▀           
                 ▀█▀                                   
            ██                   ▄██▄                 
                    ▄     ▄█▄   ▀██▀                 
                   ▀█▀    ▀█▀                          

▄█   ▄█  ▄█        ▄█████▄   ▀█▄     ▄█▀
██   ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██    ▀█▄  ▄█▀
██   ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀      ████   
██   ██  ██   ██  ██▄   ▄█    ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀   ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
Quite
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
May 02, 2018, 05:45:42 PM

Türkçe bölümü için çok başarılı bir başlık olmuş hocam. Ellerinize yüreğinize sağlık. Meritlerim henüz birikemediği için destekleyemedim. Masternode kavramını ilk duyduğumda araştırmıştım ancak çok fazla Türkçe kaynak olmadığı için ilgilenemedim. Sizin kaynak sayesinde tekrar ilgileneceğim.

Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
May 02, 2018, 08:58:24 PM

Çok faydalı bir yazı olmuş. Özellikle yeni başlayanlara ve konu hakkında bilgisi olmayanlar için güzel bir paylaşım yapmışsınız. Elinize sağlık...
ruska
Newbie
*

Activity: 43
Merit: 0

View Profile
May 02, 2018, 09:05:18 PM

sys masternode ilgilenen var mı?
cyrptoturkey
Full Member

Activity: 350
Merit: 106

View Profile
May 02, 2018, 09:19:31 PM

Masternode hakkında çok bilgi sahibi değilim ama sağdan soldan duyup niyetlenmiştim bikaç sefer her seferindede vazgeçtim uğraşamam diye.çok faydalı bir anlatım olmuş bana görede şuanda masternode için toplanacak en mantıklı coin wanchain ama malum fiyatı ortada.bu fiyatlardan masternode kurmak için artık delipara gerekiyor.her zamanki gibi icodan girenlere yaradı
gustavroy
Full Member

Activity: 450
Merit: 122

View Profile
May 02, 2018, 09:45:31 PM

güzel başlık ellerine sağlık
Allonee
Member
**

Activity: 392
Merit: 11

View Profile
May 02, 2018, 10:51:50 PM

Bilgisayarın sürekli açık olması yetiyor mu yoksa başında durmak gibi bir yükümlülüğü de var mı acaba? Ben düşük maliyetlilerden biriyle başlamak istiyorum ama 0 bilgiye sahibim.
Rhego (OP)
Sr. Member

View Profile
May 02, 2018, 11:07:57 PM

Bilgisayarın sürekli açık olması yetiyor mu yoksa başında durmak gibi bir yükümlülüğü de var mı acaba? Ben düşük maliyetlilerden biriyle başlamak istiyorum ama 0 bilgiye sahibim.

Burda önemli olan kurdugunuz sistemin 7/24 kapanmadan aksamadan ayakta kalması ona göre ödül alıyorsunuz.
Allonee
Member
**

View Profile
May 02, 2018, 11:58:14 PM

Burda önemli olan kurdugunuz sistemin 7/24 kapanmadan aksamadan ayakta kalması ona göre ödül alıyorsunuz.

Teşekkür ederim. Elektrik kesintileri internet kesintileri bunları nasıl engelleyebiliriz?
Rhego (OP)
Sr. Member

View Profile
May 03, 2018, 12:11:47 AM
Last edit: May 03, 2018, 05:37:23 AM by Rhego

Teşekkür ederim. Elektrik kesintileri internet kesintileri bunları nasıl engelleyebiliriz?

Google cloud veya farklı bir VPS kullanabilirsin tabi bunun içinde aylık yıllık ücret ödemen gerekir. Tolore edilebilecek bir zaman aralığı var her coin için mesela 1 2 saat ama tutarda 2 gün  masternode kapalı kalırsa o zaman yan basabilirsin  Grin Grin
Allonee
Member
**

View Profile
May 03, 2018, 12:36:32 AM

Google cloud veya farklı bir VPS kullanabilirsin tabi bunun içinde aylık yıllık ücret ödemen gerekir. Tolore edilebilecek bir zaman aralığı var her coin için mesela 1 2 saat ama tutarda 2 gün  masternode 2 gün kapalı kalırsa o zaman yan basabilirsin  Grin Grin

Ya mesele değil jeneratör alırım internet için kesinti olmayan yerlerde ortam ayarlarım Cheesy çöpe para atacağım olarak bakıyorum gelirse mükemmel gelmezse zaten çöp
Rhego (OP)
Sr. Member

View Profile
May 03, 2018, 06:57:46 AM

Valla para senin dostum nasıl değerlendireceğine kendin karar verirsin ama piysada saglam yeri olan coinlerin maliyeti pahalıdır. Ucuz olanlarında da batma riski cok yüksektir. Eğerki Ico dan girdiğin coin yürür piyasaya tutunur rağbet görürse işte o zaman ihya olursun.
Rhamon
Member
**

Activity: 98
Merit: 12

View Profile
May 03, 2018, 11:00:18 PM

Güzel bir rehber olmuş. Elinize sağlık.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: