Bitcoin Forum
April 25, 2024, 12:29:16 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Conversie Bitcoin in cash (RON)  (Read 1041 times)
manu144x (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
December 05, 2013, 11:01:14 AM
 #1

Ştiu că abia m-am înregistrat pe forum, dar urmăresc fenomenul bitcoin de ceva vreme, şi acum doresc să-mi trag două că nu mi-am cumpărat acum un an sau doi.
În fine, asta e altceva.

Mă gândeam la următoarea idee. Cum ar fi un serviciu de BitCoin, prin care să converteşti bitcoinii în bani cash, care să vină la tine acasă în plic, prin curier direct?
Asta ca să scăpăm de toată birocraţia cu conturile bancare, şi ca să păstrăm anonimatul, una din ideile centrale bitcoin.

Cum ar fi? Sunt deschis şi la idei, să văd cum ar putea funcţiona un serviciu de genul.
1714004956
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714004956

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714004956
Reply with quote  #2

1714004956
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714004956
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714004956

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714004956
Reply with quote  #2

1714004956
Report to moderator
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
December 05, 2013, 11:39:04 PM
 #2

- anonimatul de care vorbesti si banii "să vină la tine acasă în plic" se cam bat cap in cap;
- daca nu ma insel nici un serviciu de curierat existent nu "gaanteaza" valorile din plic;
- la noi e prea mica piata, daca te gandesti sa iti faci afacerea ta de curierat;

cata incredere sa aiba partenerii implicati in serviciul respectiv, la modul: vand 500btc astept banii acasa Cheesy
manu144x (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
December 06, 2013, 04:41:28 PM
 #3

Aici am cateva avantaje, de-asta m-am gandit la idee, altfel evident ca nu luam in calcul ideea.

1. Firma proprie de curierat, e mai veche, de cativa ani de zile, functioneaza, are toata logistica/infrastructura garantata.
2. As incepe cu sume mici sa castig increderea.
3. Contra unor comisioane, in functie de suma/etc se poate aranja si anonimat. Principalul mod de contact vreau sa fie emailul si adresa unica care se va genera pentru fiecare cash-out (chiar daca e acelasi client, fiecare tranzactie va fi unica).

4. Am investititori interesati sa achizitioneze bitcoini deja de pe piata, care nu se pricep, si doresc sa cumpere prin cineva care este de incredere, si m-am gandit sa imbin cele 2 lucruri, sa mearga de la sine.

Ma gandesc la ceva de genul:

Intri pe site, mergi la cash out: Completezi datele de livrare, apoi sistemul generaza adresa unde sa livrezi bitcoinii, astept confirmarea de pe retea, si generez awb-ul (la firma exista deja soft pentru asta, totul este automatizat) pe care-l dau la client.
De aici incolo va fi ca si un colet obisnuit, dar ma gandesc pentru sume mari va fi serviciu separat, iti dai seama ca nu pot umbla oamenii cu sume mari la ei.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
December 06, 2013, 06:16:09 PM
 #4

Hm...

Sau vine curierul cu sacosa de bani la vanzator.
Vanzatorul trimite crypto iar curierul scoate bishtarii.

Baiuri: vanzatorul nu da malaiul dupa trimiterea crypto si vrea sa plece...basca rade si cu o gura larga.
Sau: vanzatorul eviscereaza curierul si petrece cu banii lui.

Gluma, nu?



Ok. Inteleg ca de fapt firma de curierat plateste pentru ca are ea o baza de date plina de cumparatori ...mai apoi.
Bun si asa. De ce nu?


Insa din ce vad intai vanzatorul trimite crypto apoi asteapta...si poate asteapta si iar si iar....poate.
manu144x (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
December 06, 2013, 08:23:58 PM
 #5

Acelasi poate este la orice exchange sau wallet online in care tii crypto. Acelasi poate e la orice payout.
Tu transmiti si speri ca nu se produce vreo eroare si btc-tai sunt asociati altcuiva sau se pierd din sistem.
Ca sa nu mai zic de hacking sau pierdere date. Tu ai incredere intr-un magazin online cand ii trimit btc ca iti va trimite marfa?
Legat de eviscerarea curierului, cei ce incaseaza banii cash de la coletele ramburs nu sunt la fel? Umbla cu sume considerabile la ei.

Evident, sunt constient ca totul se rezuma la incredere, care se castiga cel mai greu si se pierde cel mai usor. Aici vreau sa vad cum ar fi cel mai bine pentru ambii. Si eu pot livra banii intr-un cont si btc-ul sa nu se fi confirmat de fapt.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!