Bitcoin Forum
May 08, 2024, 04:54:33 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Merit darboğazı konusunda bir öneri (katkı ve eleştiriye %100 açıktır)  (Read 80 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
May 09, 2018, 10:46:20 AM

Merit sistemi şöyledir, böyledir kısmına girmeyeceğim, yeterince tartışıldı, kendi fikrim ise kısaca iyi olduğudur.
Ancak şu anda hedeflenen amacını yerine getiremiyor, bir çok nedeni olmakla birlikte bence ana sebebi insanların "kaliteli" buldukları gönderimlere verecek smeritleri olmaması (en azından ben bu pozisyondayım). Belirlenen merit kaynakları var ama malesef sistem tıkanmış durumda ve forumun diğer bölümlerinde de durum çok farklı değil, Türkçe bölümünde bile böyle. "Bile" kelimesini kullanmamın nedeni şu, bizim moderatörümüz EFS işi gücü bırakmış, bol keseden merit dağıtma pozisyonunda, forum istatistiklerinden bakarsanız en çok merit gönderenler listesinde son 30 günün 2. sırasında ve bütün zamanların 4. sırasında olduğunu görürsünüz, ama malesef yine de kimsede gönderecek merit kalmadı.
Benim şu andan merit ile ilgili sıkıntım almaktan çok, önemli paylaşımlara gönderecek smeritimin olmaması, katkıda bulunanlara bu yolla fayda sağlayamamak. Bunu samimiyetle söylüyorum, çünkü rütbe atlatacak kadar meritimin olmasına daha çoook var (ki, activity bile dolmadı henüz)  ve dolayısıyla şu anda kendi meritimi yükseltmek önceliğim değil.
Düşündüm ne yapılabilir diye, sonuçta sistem güzel ama uygulamada bir tıkanıklık oluştu, aklıma şöyle bir çözüm geldi ve görüşlerinize açmak istedim.
Şu anda durum nedir? Size gönderilen her 2 meritle başkasına gönderebileceğiniz 1 smerit kazanıyorsunuz, başka yolu yok ama gelen az olunca yetmiyor, yumurta/tavuk kısırdöngüsü.
Şöyle bir şey yapılamaz mı?
Belirli bir rütbeden başlayarak (örneğin member) her activity döneminde activity koşullarını sağlayan herkese (yani forumu aktif kullanan) sabit ve belirli bir miktarda smerit (merit değil, sadece smerit) yüklense, ve eğer forumun altyapısı uygunsa, kullanıcının merit gönderimi ilk önce otomatik gelenlerden yapılsa, bir sonraki dönemde otomatik yüklenen smerit ne kadar harcandıysa o kadar yüklenerek (yani otomatik smerit biriktirilemeyecek) tamamlansa, hatta belirlenen süre (mesela 3 ay) boyunca aktif olmayana otomatik gönderim tekrar o kadar süre aktif olana kadar kesilse nasıl olur?
Örnekle gidersek (rakamlar elbette farazi):
Her activity döneminde
Member                : 3 smerit
Full Member          : 4 smerit
Sr.Member            : 5 smerit
Hero/Leg. Member : 6 smerit alacak.
Kullanımda da, örneğin bir Full Member o dönem içerisinde başkasına 2 smerit gönderdiyse, bir sonraki activity güncellemesinde sadece 2 adet yüklenecek, böylece biriktirip satma vb durumların önüne geçilecek. Rakamlar da en fazla bu kadar, böylece nasılsa geliyor diye kimse olur olmaz göndermeyecek ama yararlı bulduğu paylaşımlar için verecek bir şeyleri olacak.
Ve sonuç olarak bu şekilde insanlar işe yarar, kaliteli paylaşımlar konusunda daha çok teşvik edilmiş olacaklar.
Tekrarlıyorum, öneridir, eleştiri ya da geliştiriye açıktır.
Forumda bol bol mevcut, yarım yamalak okuyup, anlamadan yorum yumurtlayanlar için özel uyarı: Bu yeni gelen bir sistem değil, sadece bir kullanıcı fikridir !

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
1715144073
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715144073
Reply with quote  #2

1715144073
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715144073
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715144073
Reply with quote  #2

1715144073
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
May 09, 2018, 10:51:51 AM

Bu gözler aynı imzaya alt alta giren 50 Jr. member üyelik gördü bari farklı imzalara dağıtsaydı.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
May 09, 2018, 10:54:44 AM

Meritin amacı kaliteli içeriğin artıp, çöp içeriğin azalması. Atıyorum her yenileme döneminde kişinin attığı post kadar merit tanımlayalım desek bir işe yaramaz. Ama bu öneri farklı. Kullanıcının rütbe atlayarak forumda kalması forum için artı bir değer. Eğer temel sorun sirkülasyondaki meritin yetmiyor olması ise evet bir çözüm olabilir.

Şu anda merit sirkülasyonun artması merit kaynakları ile sınırlı. Merit kaynakları en azında bizim bölümde hemen hemen coğrafi sınırlarına sadık kalıyor. Bu tür biz çözüm sirkülasyona giren meriti arttırır. Dediğim gibi, sıkıntı merit deflasyonumu ona bakmak lazım.
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
May 09, 2018, 11:27:31 AM

Bu öneriniz bir çözüm olmaktan uzak. Rütbeli kullanıcılar zaten ellerine gelen meritleri faydalı gördükleri postlara dağıtıyorlar.

Ben ilk olarak Akademik Bilişim 2016 da Linux öğrenmeye çalışırken sohbet arasında hocalarımızdan duydum kripto parayı.
2 yıldır pasif okuduğum foruma yakın zamanda belki bende bir katkı veririm düşüncesi ile üye oldum.
Bir nebze olsun katkı verme derdindeyim. Verilen merit benim için yazdığım postun birilerine faydalı olduğunun göstergesi sadece.
Elime geçen 3 - 5 meriti de fayda gördüğüm postlara dağıtıyorum bende.

Bence nasıl rütbe atlayacağımızı tartışıp bunun için formüller üretmeye çalışmak yerine öncelikle bilgimizi paylaşmayı öğrenmeliyiz.
Eğer gerçekten mesajlarımız ile bütüne bir katkı verebiliyorsak o merit gelir bizi bulur.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: