Bitcoin Forum
August 01, 2024, 05:59:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Neden dinci şirketler çalışanların hakkını en fazla gasp edenlerdir ?  (Read 402 times)
Bthd
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 2586

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
September 29, 2018, 01:24:32 PM

Tecrübelerimle sabit olan bir durumdur bu. Dindar geçinen bütün patronlar elemanlarının hakkını gasp ediyor. Hani kul hakkına girmek çok günahtı. Bu tarz şirketlerde hep bir katakulli hep bir hak yeme söz konusu. Bu durumun esas sebebi nedir sizce ? Gerçekten çok can sıkıcı bir konu bu.

İnsanları dinlerine, ırklarına v.b. özelliklerine bakarak analiz etmeye çalışmaktan vazgeçmeliyiz. Çünkü hepimizin dini aynı. Artık günümüzde herkesin üst dini paradır. İslamiyet, hıristiyanlık, budizm, pandeizm, ateizm alayı artık alt dindir. Üst dinimizi yaşarken kendi vicdanımızı rahatlatma şeklimiz alt dinlerimiz. Bu hastalığın içinde kendi payımız da olduğunu unutmamak gerekli, maalesef bizler içinde geçerli aynı durum. Yoksa ...... dünyasında çocuklar açlıktan ölürken biz lambo peşinde koşuyor olmazdık. Ama biz iyi insanlarız diğerleri kötü değil mi ?

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
September 29, 2018, 06:28:03 PM

Şahsım adına, konunun sadece ve sadece işveren profili ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Biz çalışanların da sorumlulukları ve bir takım hakları var.
İmzaladığınız sözleşme de ne yapıp ne yapamayacağınız açık açık yazar.
Kaç kişi açıp okuyor ? (Türkiye geneli için konuşuyorum, forum geneli için değil.)
Ya da kaç kişi, "hayır ben elden maaş almam, tamamını bankaya yatırın" diyebiliyor ?
SGK bildirimlerinin neden gerçek maaşı üzerinden değil de asgari ücret üzerinden yatırıldığını sorgulayan kaç kişi var ?
Mesai var ama ücret yok denildiğinde, ceketini alıp çıkabilen var mı ?

Olayın özünde, insanların iş korkusu var. İşsiz kalırım endişesi ile kimse sesini çıkaramıyor.
Hal böyle olunca da işveren bunu kullanıyor.

Kimse üzerine alınmasın, kimsede kusura bakmasın ama;

İnsanlar koyun olduktan sonra, güdecek bir çoban elbet bulunur.

O sözleşmeyi zamanında açıp okudum ama o dönemde çalışmak zorundaydım sözleşmeyi imzalamak zorunda kaldım. Sonra bulduğum ilk fırsatta işten ayrıldım. Yine pek değişmedi gittiğim yer önceki yerden çok iyi değildi.
Maaş konusunda çalışanlar ile konuştum ortak bir karara vardık. Konuşacaktık patron ile hep beraber. Biliyorum yalnız gidersem tamam kardeşim yolun açık olsun diyebilirdi. O yüzden hep beraber karar aldık. Konuşmanın yapılacağı saat yaklaştıkça teker teker düşüşler başladı. En sonunda ben ve bir arkadaşım kaldık. Smiley
Türkiye'de olmuş işsizlik %12 tabi söylenen %12. Kim o anda ceketini alıp çıkabilir. Keşke çıkabilse ama beslenmesi gereken bir aile ve ödenmesi gereken kart borçları var.
Çat diye ceketimi alıp çıkamıyordum ama iş aramaya devam ediyordum Smiley

Ama haklısın herkes problemleri görüyor herkes kendisine göre cengaver ama iş icraate gelince maddi sıkıntılar baş gösterince gıkımızı pek çıkartamıyoruz işte.
horsefox
Newbie
*

Activity: 30
Merit: 0

View Profile
September 30, 2018, 06:16:41 AM

dinci olarak ayırmamak lazım
ama evet haklısın
unu çoğu firma yapıyor çünkü sistem buna müsait
biraz araştırırn bunu dışarda başka bir ülkede yapabilirmi
yapamaz tabi yaptırımları ağır o yüzden kimse bu yollara başvurmuyor