Bitcoin Forum
May 08, 2024, 08:57:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni Bitcoin cuzdanina eski cuzdandaki coinler nasil konur.  (Read 3859 times)
technomancer (OP)
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
November 29, 2013, 02:39:30 PM

Anlatacaklarim Windows ve  bitcoin-qt cuzdani kullananlar icin gecerlidir.

Cok sIk sorulan bir soru var buna aciklik getirmek istiyorum. Mesela bitcoin-qt cuzdanini yedeklediniz, en bilinen yontem olarak wallet.dat dosyasini bir USB bellege yada herhangi baska bir ortama tasidiginizi varsayiyorum, CD olur, Dropbox gibi herhangi bir bulut ortami olur farketmez.

Once bu wallet.dat nerede saklaniyor ?
Ilk is bitcoin-qt programini kapatmak, kapadiktan sonra baslat dugmesine basip oradan calistir (xp icin) yada baslata bastiginizda acilan pencerenin en altindaki arama kutucuguna (vista yada 7)

Code:
%APPDATA%\Bitcoin
yazin ve enter'a basin. Direk bloklarin ve wallet.dat in oldugu klasore erismis oluruz.
Bu wallet.dat i baska bir ortama kopyalayin.

Diyelimki yukaridaki islemi daha evvel yaptiniz, bilgisayariniz bozuldu, hard diski yandi yada calindi, bir sekilde bitcoinlerinize erisemiyorsunuz.
Yeni bir bilgisayara yada tamir edilen bilgisayara yeniden bitcoin-qt cuzdanini internetten indirip kurdugunuzda yeni bir adresiniz olacaktir, eskisine ulasmak icin yukarida tarif ettigim sekilde once bitcoin-qt programini kapatin, ardindan yine yukarida izah edildigi sekilde wallet.dat'in yerini belirleyin, ve klasoru acin, wallet.dat_old seklinde adini degistirin veyahut yepyeni ici bos bir cuzdan ise silin. ama silmeden evvel her ihtimale karsi sadece adini degistirin.

Sonra daha evvel yedegini almis oldugunuz wallet.dat'i buraya kopyalayin. kopyalama islemi bittikten sonra -rescan parametresini kullanarak bitcoin-qt programini calistirin.

Bunun icin: BAslat dugmesine basin ve calistir a tiklayin veya baslata bastiginizda acilan pencerenin en altindaki arama kutucuguna kucuk harflerle cmd yazip enter basin. Karsiniza siyah bir terminal ekrani gelecek oraya kucuk harfler ile cd.. yazip enter deyin, bu islemi C:\ gorene kadar yapin, cd yazdiktansonra bosluk birakmadan iki tane noktayi yazmayi ihmal etmeyin.
C:\ gorundugunde tekrar ama bu sefer nokta koymadan
cd pro yazip klavyede tab tusuna basin, cd bosluk pro  ve tab tusuna bastiginizda C:\Program Files (x86) gorene kadar tab dugmesine basin , herhalde ikinci basisinizda gorunucektir, gorundugunde enter deyin.
sonra yine cd bitcoin yazin ve enter deyin, cd bosluk bitcoin ve enter.
Simdi ekranda C:\Program Files (x86)\Bitcoin  yazmali, buraya kadar sorunsuzca geldiyseniz simdi cd falan yazmadan yalnizca bitcoin-qt.exe -rescan yazip enter deyin.

Cuzdaniniz simdi acilacak ama bloklari tekrar arayip bitcoin bakiyeniz goruntulenene kadar tarama islemini surdurecektir, bu biraz zaman alabilir sadece bekleyin.
1715201867
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715201867
Reply with quote  #2

1715201867
Report to moderator
1715201867
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715201867
Reply with quote  #2

1715201867
Report to moderator
Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
AnarkhiA
Newbie
*

Activity: 20
Merit: 0

View Profile
November 29, 2013, 02:41:38 PM

Faydalı bir bilgi daha:) Teşekkürler...
deoxs
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
November 29, 2013, 02:49:02 PM

Aynı işlemi Litecoin içinde yapabilirmiyiz çünkü 2 programda aynı yani hemen hemen. Huh
Peercoin
Newbie
*

Activity: 9

View Profile
November 29, 2013, 02:50:40 PM

bu yöntem ile wallet.dat dosyasını direk C:\Users\BİLGİSAYAR ADI\AppData\Roaming\Bitcoin konumuna atmak aynı şey değil mi zaten?
technomancer (OP)
Sr. Member

View Profile
November 29, 2013, 02:53:39 PM

bu yöntem ile wallet.dat dosyasını direk C:\Users\BİLGİSAYAR ADI\AppData\Roaming\Bitcoin konumuna atmak aynı şey değil mi zaten?

Evet ayni ama herkezin bilgisayar bilgisi sizinle ayni degil.
technomancer (OP)
Sr. Member

View Profile
November 29, 2013, 02:55:14 PM

Aynı işlemi Litecoin içinde yapabilirmiyiz çünkü 2 programda aynı yani hemen hemen. Huh

tipatip ayni islem, bu sekilde  yapabilirsinzi elbette. tek fark bitcoin-qt degilde litecoin-qt olmasi.
deoxs
Newbie
*

View Profile
November 29, 2013, 03:30:00 PM

Konu sabitlensin bence çok önemli bir konu ah keşke tek bir konuda herşeyi toplasakta daha yararlı olurdu Smiley.
technomancer (OP)
Sr. Member

View Profile
November 30, 2013, 03:50:00 PM

Konu sabitlensin bence çok önemli bir konu ah keşke tek bir konuda herşeyi toplasakta daha yararlı olurdu Smiley.

Henuz moderator olmadigindan bu yapilamiyor maleself.
deoxs
Newbie
*

View Profile
December 02, 2013, 01:29:57 AM

Henuz moderator olmadigindan bu yapilamiyor maleself.

Bu konu ile ilgili son bir sorum var şimdi diyelim benim cüzdanımda coinler mevcut ve bunların yedeklerini kayıt ettim usbye saklıyorum 5 ay geçti ben yine ulaşabilirmiyim bunlara yani her ay yedek almamızmı gerekiyor cüzdan programı pcdemde dursa ama açmasam heralde birisi hackleyemez değilmi yani sonuçta açınca direkt senkronize yapıyor ve coinler gözüküyor orda bu sorumu cevaplarsanız içim rahatlıyacak.
Yedek olayını anladım sadece kafama takıldı şunlar lütfen cevaplarsanız sevinirim
djsugar
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 262

View Profile
December 02, 2013, 01:35:56 AM

yedekledikten sonra isterse 1 sene geçsin kullanabilirsin sonra kaldığın yerden .
deoxs
Newbie
*

View Profile
December 02, 2013, 01:39:24 AM

yedekledikten sonra isterse 1 sene geçsin kullanabilirsin sonra kaldığın yerden .

Çekeyim dursun bari dedim peki programı sileyimi pcden yedekledikten sonra yoksa durmasında bir sakınca yok değilmi ?
CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219
Merit: 100

View Profile
December 02, 2013, 02:06:31 AM

Olay çok iyi anlatılmış moderatör geldiğinde ilk bu konunun sabitlenmesi lazım
benim bikaç sorum var ben programı indirip kurdum direk yedekledim kendi wallet.bat dosyamı sonra bu wallet e para attıp şifreledim sonra unuttum şifremi ilk yedeğimi geri yüklersem şifre kalkarmı
2. bitcoin-qt.exe -rescan bu işlemi yapmadan direk programı kapatıp yedeği Roaming\Bitcoin klasörünün içine atıp programı çalıştırsak olmazmı ?
3. Multibit de cüzdanın özel anahtar(key) dosyasını alıp bitcoin-qt programına atabilirmiyiz?
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
December 09, 2013, 09:39:50 PM

Şimdi benim elimde ltc cüzdanımın adres ve key bilgisi word olarak kayıtlı var. Nedense dat uzantısını yaptığım rarı açamadım. Bu yazılı keylerle nasıl yükleyebilirim eski cüzdanı.

labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
December 09, 2013, 10:25:33 PM

Galiba yaptım şimdi eski cüzdanın hesap hareketleri yeni cüzdanda gözüküyor ama bakiye 0 bunun için de bir teyit süresi bekleniyor mu?

Pages: [1]
  Print  

Jump to: