Bitcoin Forum
March 28, 2024, 08:19:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin'in geleceği yok.(Enerji sorunu)  (Read 674 times)
neowutang
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
June 22, 2018, 10:40:41 AM

madencileri uzaklaştırmanın yolu bitcoin fiyatının iyice azaltılmasında yatıyor. eğer 20 ve üzerinde olsaydık haldır haldır mining yapacak cihaz siparişleri artacaktı ve aylarca beklemeniz gerekirdi. algoritmada küçük bir değişiklik ile şu cihazlarla mining olayına son verilebilir ama topluluk katılımı olursa.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711613960
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711613960
Reply with quote  #2

1711613960
Report to moderator
negamus
Full Member

Activity: 245
Merit: 100

View Profile WWW
June 23, 2018, 01:20:52 PM

bitcoin madencilik geleceğinde sorun olacağını düşünmüyorum, bitcoin fiyatı madencilik maliyetlerinin üzerinde olduğu sürece madencilik devam eder. ayrıca volatilite madenciler için elverişli. enerji konusundan iyimserim.

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
Razor5
Full Member

Activity: 322

View Profile
June 23, 2018, 01:30:48 PM

Kesinlikle büyük bir saçmalık ve kötü bir idda çünkü bariz geleceğimiz artık internet üstüne kuruluyor ve para birimide bu yönde olacaktır yani BTC den bahsediyorum.Hiç bir şekilde bitmeyecektir.

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     │      JINBI      │       T H E   G O L D E N   I C O     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
████████████                     JOIN ICO  -  21st  J U N E                     ████████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄          Whitepaper       Telegram       Twitter       Reddit           ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
blogmanya
Member
**

Activity: 364
Merit: 10

GR

View Profile WWW
June 23, 2018, 01:46:30 PM

Gelecegi var aslinda ama tamamiyle gelecek bitcoin olmayacak tabi ki.  Alternatif coinler belki bitcoini bile gececekler.  Ama gelecekte bitcoin olacaktir.

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
jameshugo17
Full Member

Activity: 721

View Profile
June 23, 2018, 11:10:21 PM

Enerji sorunun er yada geç çözecekler diye düşünüyorum evet çok fazla tüketim var ancak elektirik için üretim teknolojileri ileride daha farklı bir hal alabilir örneğin solar enerji
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
July 11, 2018, 09:49:37 PM

bir proje görmüştüm çöplerden enerji üretip madencilere ucuz olarak satacaklardı. bu proje tutmasa bile salt enerji böyle bir projeyi bitiremez.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
cerezcikansiz
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile WWW
July 11, 2018, 09:53:06 PM

bunu o kadar büyük sorun olarak görmememiz lazım şimdiden onlarca proje var ucuz enerji ile ve daha az enerjiyle mining yapma ile alakalı.
dagdann
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
July 12, 2018, 02:59:03 PM

bu teknolojinin sonunu getirecek en son şey enerji olacaktır. bir ekip enerji işi için yatırım yapacağım dese al sana kaynak olmuş olur.
malilale
Newbie
*

View Profile
July 12, 2018, 03:48:26 PM

Böyle bir şey olamaz pek münkün değil mining enerjisinden önce daha dünyanın başına dert açan enerji açığı oluşturan bir çok şey var ayrıca teknolojinin gelişmesiyle mining de gelişir ...
z38630610
Legendary
*

Activity: 1050
Merit: 1000

View Profile
July 12, 2018, 04:09:03 PM

Ben bunun olacağını düşünmüyorum. Küresel ısınma olmayacaktır madenciliğin bitme sebebi. Sürekli bitcoin çıkarmaya çalışan madenciler artık bitcoinin değersizleşmemesi için bitecektir biterse bence. Küresel ısınma şimdinin değil bundan 5 yıl öncesinin de konusuydu ve o zamanda bitcoin vardı. Daha farklı önlemler alınacaktır. Bitcoin çıkaran kaç kişi varda küresel ısınmayı tetikliyor ki.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
.JINBI..

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
.
...T H E   G O L D E N   I C O...
.────────     WHITEPAPER     ────────.
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
silvermicro
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
July 12, 2018, 07:42:24 PM

Tek derdin bu olsun dostum. A pardon baska bir sorunu yok galiba bitcoinin.
Bunu soylemis olman gercekten komik cunku enerji bir problem olamaz asilmasi basit bir durum.
600rr
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 12, 2018, 07:53:53 PM

Tamam deli gibi enerji ihtiyaci olabilir fakat eger daha buyuk bir hacime ulasir ve yayginlasirsa eminim bu sorunu cozeceklerdir.
pelimies
Member
**

Activity: 572
Merit: 11

BNBTiger ! Fierce. firm. Victory.

View Profile WWW
July 12, 2018, 09:05:04 PM

Yasaklanırmı yasaklanmazmı bilmem ama kaçak göçek zaten olmuyor bide yaasaklasınlar hepten gidelim yani küresel ısınmaya sebep olan onca şey varken tutupta btc ye yasak getirmezler diye düşünüyorum...

sessizlikiyi
Newbie
*

Activity: 55

View Profile
July 12, 2018, 10:43:20 PM

Kapitalimin bir oyunu hocam bunlar. Bu Küresel ısınmaya karsı duran ulkelere baktıgımızda bugun bile petrol savasları veriyor.
portatifx
Newbie
*

Activity: 152

View Profile
July 13, 2018, 02:45:39 PM

eğer bir sistem sağlam temeller üzerine kurulmuşsa kendi sorunlarını kendi içinde çözebilir.doğal kaynaklar üzerinden elektrik üretimi arttıkça böyle bir sorun zaten kalmayacak.sadece burada değil hiç bir yer de elektrik sorunu yaşanmayacak.
HecarimTR
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
July 13, 2018, 03:32:14 PM

Temenni ederim şuan enerji sorununda bitcoin üretimi kimsenin sorunu değil. Bunun dışında o kadar deli sektörler var ki enerjiyi sömüren, rakamlar ile ifadesi zor.
Örnek veriyorum ;

Elektrik üretmek için 44 milyon 723 bin 504 TEP enerji harcadık

Enerji kullanım alanlarına göre, en çok enerji tüketimi %44,4 ile elektrik üretiminde, %34,4 ile mal ve hizmet üretiminde gerçekleşti.

TEP (ton eşdeğer petrol): 1 ton ham petrolün yanmasından açığa çıkan enerji miktarının birimidir.

Kaynak : http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21587
bottlessss
Newbie
*

View Profile WWW
July 13, 2018, 09:47:53 PM

enerji tüm dünya için tabii ki ciddi bir sorun. fakat böyle bir teknolojinin sadece enerji yüzünden biteceğini savunmak çok cılız bir iddia olur.
LithiumCycle
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
July 14, 2018, 06:07:02 PM

Enerji kaçınılmaz tükemtimin altında eziliyorken her yeni tesis ihtiyacı karşılamak planı karşılığında ince hesaplamalar ile kuruluyor. Alternatif tüm kaynakları kullanılmaya çalışıyor ama açık her geçen gün artıyor, evet mining işi bu işin de önemli bir noktasında yer alıyor. Ancak sanayi nasıl bir üretim faktörüyse buda o, ve bu tüketim bu işin temelini oluşturuyor.
sopromat
Full Member

Activity: 353

View Profile
August 12, 2018, 04:23:09 PM

enerji ihtiyacı var diye btc madenciliğinin sona ermesini düşünmenin gereksizliği üzerine düşünüyorum. boşa sarf edilen enerji miktarını hesaplasalar tasarruf ile gereksiz enerji tüketimini kısıtlamış olurlar.
tezcatcatl
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 263

View Profile
August 12, 2018, 06:10:24 PM

Küresel ısınmanın sebebi harcanan enerji değil atmosfere salınan gazlardır, bu gazlar ısıyi hapsettiği için sera etkisi yaratır kaldı ki Bitcoin gelecekte farklı bir sisteme geçebilir ya da daha düşük enerji kullanımına sahip cihazlar geliştirilebilir.

Atmosfere salınan gazlar ne için salınıyor arkadasım.Enerjiyi donusturmek için degilmi?Ortadogu savasları enerji için değilmi?
Bitcoin mining ile gidemez.değiştirir değiştirmez bilemem ama bitcoine değil mining yapmak kanun dışıdır denirse ne olacak?

Bitcoin cihazları atmosfere gaz mı yayıyor? Ortadoğu da savaşın üç sebebi var.

1- Petrol
2- Su
3- Güneş enerjisi

Ve dediğim gibi harcadığın elektriğin küresel ısınmada önemli bir payı bulunmuyor. Küresel ısınmanın en büyük sebebi atmosfere salınan gazlardır. Bu gazlar ise sanayi ve araba egzozlarından gelir. Teknoloji devamlı gelişiyor ve daha düşük enerjiyle daha büyük işlem gücüne sahip işlemciler geliştiriliyor. Eğer geçmişten günümüze kadar işlemcilerin ve ekran kartlarının enerji tüketimine bakarsan büyük ölçüde fark olduğunu anlarsın dolayısıyla Bitcoin herhangi bir enerji problemi ya da küresel ısınmaya sebep olmamaktadır.

Bitcoin'de sistemin Proof of work olarak çalışmasının bir sebebi var eğer insanlar fiziksel olarak bir şeyler yapmasaydı, insanlarda o kriptoparaya karşı bağlılık oluşmazdı. Bitcoin'in bugüne kadar ayakta kalabilmesinin tek sebebi arkasındaki topluluktur. Bir Bitcointalk üyeliği biliyorum adı HorseRider, Çin alt forumunun moderatörü düşünki herif 2011 senesinde foruma yeni üye olan kullanıcılar için Satoshi'nin Bitcoin makalesini Çince'ye çevirip Bitcoin ile ilgilenen adamlarla bunu paylaşmış. Bu forumda kriptoparalarla ilgilenip, madenciliğini yapan o kadar taşşaklı adam var ki bu adamlar bugün ellerindeki Bitcoin'i bozdurmaya bile tenezzul etmiyor.

Sonuç olarak önemli olan bir coinin arkasındaki topluluk, bugün Pundi X, Wanchain, Cartinyum, Pirtinyum gibi kriptoparalarin arkasindaki topluluğun dağılması 1 fiyat düşüşüne bakar. Bitcoin'de ise fiyat düşse bile onu destekleyecek insanlar her zaman var.

Evet, bitcoin cihazlari atmosfere gaz yayiyor. Hem de cok saglam yayiyor.
Fise taktiniz, elektrik geldi, o elektrik nerden geliyor biliyor musunuz? O elektrik nasil uretiliyor?

Oncelikle bitcoin networkunun suanki enerji tuketimine bakalim:

https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption

An itibariyle 73 Terawatt / saat. Yani 73.000.000.000 kilowatt / saat.
Terawatt.. Bizim buralarda 2 kisilik bir ev 2000 kilowatt / saat yillik tuketim yapiyor.

Simdi bir de Turkiye'nin enerji uretimi grafigine bakalim. En son haziran ayinin grafigi var.
http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=88369

87138 megawatt / saat. Yani 871.378.000 kilowatt  / saat. Tum Turkiye'nin uretim kapasitesi.
%22.9 gunes enerjisi.  %7.6 ruzgar enerjisi. Gerisi komur, fuel oil, nafta, motorin, komur, dogal gaz vesaire.

Yani o 871.378.000 kilowatt / saat uretimin sadece %31 kadari neredeyse karbon neutral. Yani zararli gaz salmiyor.

Simdi bir de 73.000.000.000 kilowattlik uretimi dusun.
https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyWorld2017.pdf

Bu linkten dunyadaki uretilen enerji miktarinin kaynagina gore dagilim istatistigini bulabilirsin.

Kilowatt basina dunyaya salinan karbon dioksit gramajinin ortalama miktarini da kaynagina gore surada bulabilirsin:
http://blueskymodel.org/kilowatt-hour

Dunyadaki uretim durumuna gore %lere ayirip, 73 terawatt saatin ne kadarlik bir karbon salinimina sebep oldugunu hesaplamayi size birakiyorum.

Ha bu arada:
The gross electricity consumption in Turkey in 2017 was 294,9 billion kWh. ... As of the end of 2017, 37% of our electricity production was obtained from natural gas, 33% from coal, 20% from hydropower 6% from wind, 2% from geothermal and 2% from other sources."

Yani Turkiye'nin 2017'de tukettigi elektrik toplam 294 terawatt / saat. Bitcoin Turkiye'nin 4'te biri kadar elektrik tuketiyor, ve karbon dioksit ve diger zararli gazlarin salinimina sebep oluyor.. Kucuk bir ulke kadar diyebiliriz yani..
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  

Jump to: