Bitcoin Forum
May 03, 2024, 04:11:16 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: [SATILIK] MINING RIG KASASI. Fiyatlar netleşmeye başladı.  (Read 5897 times)
theeric
Full Member

Activity: 130
Merit: 100

View Profile
January 22, 2014, 12:28:30 AM

Ben de alırım. Net.
1714752676
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714752676
Reply with quote  #2

1714752676
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
tanil
Full Member

Activity: 136

View Profile
January 22, 2014, 02:02:42 PM

bende alırım.
calligrapher (OP)
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
January 22, 2014, 03:10:33 PM

size 1 iyi 1 kötü haberim olacak uzun uzun yazıyorum paso da sıkılmıyosunuzdur umarım, bunu okuduktan sonra isteklerinizi gözden geçirip karar verin ve başlayalım hedefim 15 gün(+-5);

kötü haber şu ki, internette akşama kadar aradım ama hiçbir yerde 20mm lik t ve l bağlantısı yok ve profili yok. yurtdışı standartı mıdır nedir herkes 30mm kullanıyor. 30 mm olanlar hem pahalı hem gereksiz şekilde kaba hem de 30mm profil gerektiriyor. dolayısıyla fiyat artıyor.

gittiğim tüm profilciler, alüminyumcular bu t ve l bağlantılarının özel kalıp olduğunu o yüzden ucuza bulunamayacağını söyledi. sistemin demonte olması için şart olan tek şey de bu bağlantılar. bi çözümünü bulmaya çalışıyorum. çünkü tek bir bağlantı parçası 10 lira ve her sisteme "en az" 8er tane gerekiyor bundan. ya da anakartınızı kucağınıza alcaksınız:) demonte = kanser.

tüm profilciler, mallar 10 gün sonra gelecek falan diyor. biz elimizi atınca mu kuruyor her yer anlamadım arkadaş. ama profil bulunur onda sorun cıkmaz.

iyi haberim ise,

düşündüm ve seçenekli bir şey yapmaya karar verdim. 3 veya 4 çeşit rig yapabilirim, bu düşünme/tasarlama/karar verme süresini uzatsa da durumu elvermeyen arkadaşlara da alım imkanı verir, seçenek bollaşır, herkes faydalanır. ama hiçbir şekilde 100-120 liranın altına inemeyeceğimizi net bi şekilde söyleyebilirim 2 günlük gözlemim sonucunda. yani en en en basit rigin maliyeti 100 lira diyebiliriz şimdiden. bu öyle düşündüğünüz gibi kârı için yapılacak bir iş değil resmen amelelik. para kazandıracak bir iş değil, yoksa moon alır satarım:) amacım çalışıp reel para kazanmak ve hayatımı, mesleğimi unuttum, dışarı çıkmaz oldum resmen 2 aydır. hem bana hem size fırsat işte.

adını myRIG koydum. isim her şeyden önce gelir :d

4 seri olacak gibi şimdilik belki 3 yaparız, (fiyatlar değişebilir/artabilir/azalabilir) bunlardan; sanalpazar üzerinden taksitli satış mümkün olacak/kargo masrafını da anlaşmalı olduğundan cüzi rakamlara çekmiş oluruz böylece. 15 lira falan tutar heralde kargosu.

1- basic : 1 anakart, tavsiye edilen 4 gpu +1 tercih, 1 psu yuvası, vida ve delikler yok, stacklayıp genişletme yok, yapılmış örneklerin aynısı/benzeri. 100-150 lira arası(veya btc,ltc karşılığı)

2- mid : 1 anakart, tavsiye edilen 6 gpu +1 tercih, 2 psu yuvası, vida ve delik yok. genişletme yok. 150-200 arası tahmini.

3- pro : katlı tasarım, 2 anakart, tavsiye edilen 8 gpu +1 tercih, 3 psu yuvası, başlı vidalar, plastik kelepçeler, genişletme var, fan bölümü konusunda kararsızım. 200-250 arası tahmini.

4- exclusive : katlı tasarım, 2 anakart, tavsiye edilen 10 gpu, +2 tercih, 3 psu yuvası, başlı vidalar, plastik kelepçeler, ön ve arka fan bölümü, titreşim engelleyiciler, genişletme var, dahili 3lü, anahtarlı priz, renk seçeneği var. 250-300 arası tahmini.

15 cmlik riser ile kullanılabilecek tek sistem basic modeli olacak sanırım, bunu çözmek lazım.

bide bahsettiğim doğaçlama yaptığım ahşap rigimin fotosunu paylaşıyım, ordan da örnek verebilirsiniz eksiklerini sıralayıp bunu da modifiye edebiliriz birlikte? pro modeli için aklımda olan strüktür buna benzeyecek, biraz daha uzunu olacak.

orta kat 2 adet anakart alıyor, üst kısım 6-7 gpu alır sanırım bunda, uzatırsak 8, alt taraf ise psu yuvaları 3 adet.

selamlar olsun.
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
January 22, 2014, 03:28:14 PM

Kendi adıma söyleyeyim, ben basicle başlayabilirim sanırım. Ama daha sonra alma ihtimalim olan basicleri de düşünürsek, bu kasalar üstüste rahatça konulabilir ve atıyorum 4 tanesi üstüste konduğunda sağlam şekilde durabilirse güzel olur. Mesela kasalar üstüste konulurken birbirine geçmeli olacak şekilde yapılırsa daha fonksiyonel olabilir..
calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 22, 2014, 03:45:41 PM

evet zaten amacım üstüste olmasını sağlamak ama fiyatı da artıran şey bu zaten. yani basic model üstüste koyalım deyince, 2li bağlantı yerine 4lü bağlantı almam gerekiyor bu ikisinin arasında parça başına 8-9 tl fark var, anında 32 lira artırıyor maliyeti, kabaca son kullanıcıya 50 lira fazlalık yaratıyor.

neyse şu profilleri falan alayım da bi evde artık kese biçe denicez bişiyler, bi yol buluruz umarım.

kısacası, maliyeti artıran şey ne benim kârım ne de profil maliyeti, tamamen özel kalıp ürünü olan bu parçalar artırıyor maliyeti.

demonte yapmayalım desek bu sefer hem kargo parası zıplar hem de fonksiyonellik ölür. fiyatta değişme olmaz ama aldığınız ürün kötüleşir.

selamlar olsun.
intotherain
Hero Member

Activity: 840
Merit: 532

View Profile
January 22, 2014, 07:48:59 PM

ben fan olarak aşağıdaki ürünü kullanıyorum.
http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/cooler-master-r4-mfjr-07fk-r1-megaflow-200mm-sessiz-fan/productdetails.aspx?I_ID=68795

pro modelinde arka ve ön fan olarak dizayn yapacaksanız pro versiyonundan bir adet istiyorum dostum. tabi riserlarımın hepsi 15-19 cm benim. rig'in durumuna göre 50cm'lik riser sipariş edeceğim .
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
January 22, 2014, 08:05:52 PM

O fanı alma ben aldım 2 gün önce iade edicem kendini bile soğutmuyor.Gittim 2.el 25 tl ye ayaklı vantilatör aldım canavar gibi oldu.
calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 22, 2014, 08:53:49 PM

fan alacaksanız, ben cooler master jetflo aldım biraz tuzlu 60 lira falan 120mm, sesi önemsemiyorsanız eğer hayvan gibi cfm değeri var. 0.41 amper.

eğer ses önemsiz diyorsanız size bu aletleri 65 dereceye getirecek fanlar da bulabilirim. standartlar 1500 rpm iken dediklerim 5000 rpm falan, 1-1,5 amperlik.

selamlar olsun.
calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 22, 2014, 09:07:42 PM

ben fan olarak aşağıdaki ürünü kullanıyorum.
http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/cooler-master-r4-mfjr-07fk-r1-megaflow-200mm-sessiz-fan/productdetails.aspx?I_ID=68795

pro modelinde arka ve ön fan olarak dizayn yapacaksanız pro versiyonundan bir adet istiyorum dostum. tabi riserlarımın hepsi 15-19 cm benim. rig'in durumuna göre 50cm'lik riser sipariş edeceğim .

usta seni riser sipariş etme zorlugundan kurtarmak isterim, aslında herkes için iyi olur ama mevcut riserlar gerçekten çok kısa, rig uzunlamasına olsa bile imkansız oluyor belli bi limitin üstüne çıkmak 15-20cm riser ile. ben usb li olanlardan aldım 60cm lik, topluca onlardan da getirtebilirim. bıktım 60 70 liradan riser satışı görmekten. bu 60 cm olanlar bile 50 liraya geliyor 4 günde. ne anladım bu işten. gider çinden alırım.

pro için fan bölümü yapıp yapmayacağımı bilmiyorum, aslında yapmak istiyorum ama demonte olmayacak o kısımlar, artık o kadarlık çirkin görüntüyü de fonksiyonellik için feda edicez.

sen yine de beklemede kal, ben ilk modeli yaparken deneme yaparım riser için, uyarsa artık riser almana gerek kalmaz.

selamlar olsun.
intotherain
Hero Member

View Profile
January 22, 2014, 09:29:53 PM

eğer usb'li olanlardan sipariş edersen beni de dahil et. bıktım eciş bücüş riserlara para bayılmaktan Smiley
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
January 22, 2014, 10:29:00 PM

Usb li olanlar nasıl oluyor?
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 22, 2014, 11:06:32 PM

fan alacaksanız, ben cooler master jetflo aldım biraz tuzlu 60 lira falan 120mm, sesi önemsemiyorsanız eğer hayvan gibi cfm değeri var. 0.41 amper.

eğer ses önemsiz diyorsanız size bu aletleri 65 dereceye getirecek fanlar da bulabilirim. standartlar 1500 rpm iken dediklerim 5000 rpm falan, 1-1,5 amperlik.

Zaten kartların sesinden fanın sesi duyulmaz. Toplam gürültü oranının hesaplanmasıyla ilgili bişey vardı tam hatırlamıyorum ama mesela 2 tane 50 desibel ses üreten cihazın toplam gürültüsü 100 desibel olmuyo yine 50 oluyordu galiba. ya da 50-75 desibel gürültülü 2 makinanın gürültüsü yine 75 desibel oluyordu tam hatırlayamadım ama anlayacağınız gürültü toplanarak hesaplanmıyor. her fan ekran kartları fanlarının yanında sessiz kalacaktır.

calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 22, 2014, 11:20:16 PM

Zaten kartların sesinden fanın sesi duyulmaz. Toplam gürültü oranının hesaplanmasıyla ilgili bişey vardı tam hatırlamıyorum ama mesela 2 tane 50 desibel ses üreten cihazın toplam gürültüsü 100 desibel olmuyo yine 50 oluyordu galiba. ya da 50-75 desibel gürültülü 2 makinanın gürültüsü yine 75 desibel oluyordu tam hatırlayamadım ama anlayacağınız gürültü toplanarak hesaplanmıyor. her fan ekran kartları fanlarının yanında sessiz kalacaktır.

bahsettiğim fanlar öyle bildiğimiz fanlardan değil, 65 70 desibellik ufak jet motoru mantığında çalışan fanlar. bu fanlar onların yanında oyuncak gibi kalıyor güç açısından. bende var 2 tane ama rig tamamlanınca takıcam. kasaya taktığımda fazla havadan zarar verir diye korkuyorum o derece fenalar.

bu fanları sistemin hava çıkışına yerleştirmek lazım.

ufak bi deneme yaptım. ekran kartı 4000 rpm de 78 derecede çalışıyordu (temp target 78) bu hayvan fanı ekran kartının tam arkasına, hava çıkışına koyduğumda 1-2 dk içinde sıcaklık 74e fan hızı 3000e indi. bendeki 60 liralık olan da tam yarısı gibi bunun, 75 derece 3500 rpm yaptı değerleri.

selamlar olsun.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
January 24, 2014, 09:44:44 AM

Selam nasıl gidiyor çalışmalar? Benim 10 kart için bir taneye ihtiyacım olacak. 5'li rig'i 10'luya çıkaracağım. Tasarım konusunda fikir telakkisinde bulunabilir miyiz?
calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 24, 2014, 11:25:22 PM
Last edit: January 24, 2014, 11:37:44 PM by calligrapher

hacım çok pahalıya geliyor yani pahalılığından ziyade işgücü ve zaman olarak çok bana çok zahmetli olacak gibi bugün biraz değerlendirdim de. o yüzden sözümü yememek için ben bi 3 tane falan yapıcam sanırım, ilk alacak olan alır artık yapınca. 1-2 haftaya koyarım fotoğraflarını vs. ön sipariş istemiyorum, kim isterse o alsın artık.

pro olandan 1 tane intotherain için yapıcam. 1 tane mid bi tane de basic yaparım heralde.

selamlar olsun.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
January 24, 2014, 11:37:47 PM

ayni soruyu bende sorayim, cevap verilmemis daha...
usb riserlerin avantaji ne? ne getirisi var?
calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 25, 2014, 01:07:40 AM

bugün geldi riserlarım ve uzunluk olarak avantaj sağlıyor 60cm kuyu ipi gibi:)) artık kablo uzunluğuyla sıkış tıkış şeylerle uğraşma derdine son.

birileri getirir buradan 120 liraya falan satar şimdi bunları, ben ayar olurum işte o zaman.

selamlar olsun.
intotherain
Hero Member

View Profile
January 25, 2014, 02:26:15 AM

bugün geldi riserlarım ve uzunluk olarak avantaj sağlıyor 60cm kuyu ipi gibi:)) artık kablo uzunluğuyla sıkış tıkış şeylerle uğraşma derdine son.

birileri getirir buradan 120 liraya falan satar şimdi bunları, ben ayar olurum işte o zaman.

dostum kaç adet getirttiniz ?  gümrük olayından tırstığım için sipariş vermemiştim. 10 adet getirtmeyi düşünüyorum.
calligrapher (OP)
Sr. Member

View Profile
January 25, 2014, 02:34:44 AM
Last edit: January 25, 2014, 03:04:56 AM by calligrapher

kardeşim 5 tane getirttim ben üzerine de 25 dolar etiket yazdırmıştım.

eğer getirteceksen benim 1 tane getirtmem lazımdı hatta 2 tane de yapabilirim. dolayısıyla şöyle de yapabiliriz 6 tane sen getirt, 6 tane ben getirteyim 10 tanesini sen al 2 sini ben. çünkü 10 tane getirtirsen muhtemelen sıkıntı yaratacaklardır. ankaradasın sanırım sen de.

bu arada dhl yetkilisi yılda 4 sipariş hakkının olduğunu, aynı adrese veya aynı isme 4 siparişten sonrasının ve aynı üründen fazlasının ticari olarak değerlendirildiğini söyledi. hatta benim kutuyu önünde açınca buna nasıl izin vermişler falan deyip şaşırdı. ama benim bu yılki ilk siparişimdi.

selamlar olsun.
intotherain
Hero Member

View Profile
January 25, 2014, 02:54:27 AM

uygundur. yarın halledelim. ben sana dönüş yaparım.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: