Bitcoin Forum
April 25, 2024, 07:21:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: KYC (Know Your Customer/Müşterini Tanı) Taleplerinde dikkat edilmesi gerekenler  (Read 557 times)
Leteravian (OP)
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 06, 2018, 05:34:18 PM
Last edit: June 10, 2018, 06:53:11 PM by Leteravian
Merited by by rallier (2), primeer (1)

Kimlik bilgileriniz ile yapılabilecek bazı işlemler ve tabi ki bunlar kanun nizamın da bir açıkla veya resmi personellerin işgüzarlığı yada kasıtlı olarak art niyetli şahsiyetlere yardım etmesiyle oluşabilecek durumlar dan bazıları şunlardır ;

• Telefon Hattı açılabilir yüksek meblalı faturalar ve bir çok ürün alımı onayı ile karşılaşabilirsiniz
  • Banka hesabı açılabilir ve kendi üzerinden çekemedikleri paraları sizin adınıza çekip vergi yükünü sizin sırtınıza bindirebilirler yada kredi çekebilirler
  • Kimlik doğrulaması yapılan İnternet Sitelerinde kullanılabilir ve kendileri anonim kalırken olası bir yasa dışı durumda yaptırımla direk olarak siz karşılaşabilirsiniz
  • Alım satım işlemi yapılabilir ve yine vergiden siz sorumlu tutulur yada yasa dışı bir işe karışmış bir mülk sizin adınıza geçirilebilir
  • Adınıza şirket açılıp yüklü borç altına sokulabilir veya borçlu bir şirket size devredilebilir
  • Şahsınız üzerinden kara para aklanabilir
  • Bilgileriniz kopyalanıp yasa dışı olaylarda kullanılabilir
  • Mevcut banka hesabınıza ait bir kredi kartı hesap kartı veya ek kart çıkartarak kullandığınız bankanın yurtdışı atm'sinden bütün hesabınız boşaltılabilir (ek bir güvenlik önlemi yoksa)
  • Henüz daha bizlerin aklına gelmeyip art niyetli kişilerin aklına gelip uygulayabilecekleri onlarca şey olabilir

Bir kaç Avukat arkadaşın olası bir kimlik bilgisi kullanımına karşı görüşleri ;

• ''Normalde özel ,ya da kamuya ait bir kurumun kimlik fotokopinizle işlem yapabilmesi,kimliğinizin aslını göstermeden mümkün değildir.ve ayrıca birçok kurumda kimlik fotokopinizin altında imzanız aranmaktadır.''
  • ''Kimlik fotokopiniz kullanılarak yapılan tüm işlemlerde elbet imzanızında olması gerekir, imza size ait değilse imza inkarı ile sorumluluktan kurtulabilirsiniz, ancak imza yerine paraf atıyorsanız, kimin el ürünü olduğu kolayca tespit edilemediğinden kurtulmak biraz daha zor olabilir.''
  • ''Siz kimlik fotokopisini bir yere veriyorsanız da, üstüne ne amaçla verildiğini yazar veya kaşe basarsanız, bir başkta işlemde o fotokopiden yapılan fotokopiler kullanılamaz.''
  • ''Kredi çekiliyorsa, çekilen kredinin yattığı hesap sahibi işlemden mefaat sağladığı için 1 numaralı şüpheli olur.''
  • ''Noterlerde kimlik fotokobisi ile işlem yapılması mümkün değildir. Ayrıca Kimlik Kaybı Neticesinde Ticaret Sicil Müdürlüklüklerine gidilmesi ve dilekçe ile adınıza şirket ve işletme açılması tamamen kısıtlanabiliyor. Kimlik fotokobinizi hangi amaçla çoğaltıldığını fotokobi de belirtilmesi olası kayıp durumlarında işlemleri bağlayıcı hale getirmektedir.''
  • ''Hiçbir resmi kurumlarda fotokopi ile işlem yapılmamaktadır çünkü resmi kurumlar kimliği kime ait olduğunu ancak orjinal hali olduğu şekilde kabul ediyorlar o anki işlem neyi gerektirir bilemem ama yapılan işlemde aslı olmadan hiçbir işlem yapılamaz yapılsa şayet hukuka aykırı bir davranıştır.''

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi Avukatlar da personelin bir iş güzarlığı veya kasıtlı olarak işlem yapması ve sistemde bir açık olmadığı sürece bu tarz olayların yaşanmayacağını veya çok zor olduğunu ağız birliği ile ön görüyorlar... Fakat ;

Sizler yinede her şeyi hesaba katıp başka bir değişle ''eşşeğinizi sağlam kazığa bağlayıp'' yukarıda ki resimde örnek vermeye çalıştığım şekilde göndereceğiniz KYC lerin üzerine gerekli bilgileri tamamen kapatmayacak şekilde ufak ingilizce çeviriler veya direk türkçe yazı ile hangi amaçla gönderildiğini ve başka bir işlem için kullanılamayacağını belirtin. Banka hesabınız dan para çekim işlemi için telefon onayını ek güvenlik olarak kurun. Bu önlem sadece yurt dışından bir kişinin eline geçmesinden ziyade ülkemizden de dolandırıcılar bu sektöre çoktan giriş yapmış ve biz farkında olmayabiliriz... Benim araştırmada atladığım gözümden kaçan sizlerin aklına gelen bir şey varsa lütfen paylaşın çoğu kişi zaten bu konulara hakim fakat kimi zaman aklımızdan çıkıveriyor veya bir şey olmaz değip es geçiyoruz. Tedbiri elden bırakmayalım...

Edit : benzer bir konu başlığı daha varmış bu başlıktan da bazı arkadaşlarımızın konu hakkında ki diğer yorumlarını okuyabilirsiniz https://bitcointalk.org/index.php?topic=4365391.0

Edit 2: Burada yazdıklarım global olarak olabilecek ihtimaller ve hukukla uğraşan kişilerin yorumları üzerine bir bilgilendirme yazısıdır. KYC lerin üzerine yazı yazma ise şu ana kadar kaç tane KYC gönderdiysem bu şekilde gönderdim ve bir problem yaşamadım bu sebepten kaynaklı bir tavsiyedir. Uygulayıp uygulamamak tamamen sizin insiyatifinizdedir. Olumsuz bir durumla karşılaşırsanız lütfen beni sorumlu tutmayın. Anlayışınız için teşekkür ederim...

primeer ve by rallier Merit için teşekkür ederim

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
1714029718
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714029718
Reply with quote  #2

1714029718
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714029718
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714029718
Reply with quote  #2

1714029718
Report to moderator
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile WWW
June 06, 2018, 06:00:44 PM

En güzeli KYC olayına hiç girmemek  Grin Merkezsiz bir sistem adı altında coin çıkarılıyor ama kimlik bilgilerimizi topluyorlar...
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
June 06, 2018, 07:38:23 PM

Güzel bilgiler, temkinli olmakta fayda var ama bazı değerli projeler istiyor ve vermek zorunda kalabiliyoruz. Esasen merkeziyetsizliğiyle ön planda olan projelerin ruhuna ters ama istiyorlar işte.
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
June 06, 2018, 08:06:17 PM

Ben KYC süreçlerinde verilen pasaportlarla yapabilecekleri bir işlem olduğuna inanmıyorum. Burada yazılanlar daha çok gerçek dünyada kimlik hırsızlığına uğrayanların karşılaşacağı şeyler. Gönül isterdi ki KYC'lerde kimlik paylaşımı yapmayalım. Bu konuda merkezi otoritenin baskısı yüzünden Ico projeleri KYC süreçlerini yürütmek zorunda kalıyor. Yoksa kimse bu tarz külfetlerin altına girmek istemez.
dutturu
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile
June 07, 2018, 06:39:02 AM

Hocam eyvallak kripto para yatırımcılarının birbiine sordugu en fazla tartısmanın döndüğü olaylardan birtanesi . Bir kısım ben hiçbir şekilde yollamam diyor bazıları güzel icolarda yapacak birşey yok yollarım diyor .
Crytocoin
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 281

View Profile
June 07, 2018, 06:55:31 AM

ICO lar için KYC veriyorum fakat bounty veya airdrop için çok saçma geliyor .
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
June 07, 2018, 07:05:18 AM

Amazix artık bütün bounty'lerde kyc istiyor sanırım. Ellerinde devasa bir kimlik bilgisi arşivi oluşuyor böylelikle. Art niyet oluşması durumunda neler olacak tahmin bile edemiyorum...

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
sargon_26
Newbie
*

Activity: 30
Merit: 0

View Profile WWW
June 07, 2018, 07:25:38 AM

ico için ben de KYC bilgisi verdim. umarım başımıza hoş olmayan şeyler gelmez
BitcoinVSfiat
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 254

View Profile
June 07, 2018, 07:36:30 AM

ICO'da yatırım yapmak için KYC isteyen projelerin elinde de binlerce kimlik bilgisi var. Bounty kampanyalarına katılmak için de kimlik bilgisi gerekmeye başladığını düşününce şu an sadece kripto varlıklar ile ilgilenen milyonlarca kişinin kimlik bilgisi internet üzerinde birilerinin elinde mevcut.
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
June 07, 2018, 08:18:57 AM

Sadece ICO yatırımı yaparsam veririm bounty'ye katıldığımda isterseler ne kazanacak olursam olayım vermiyorum. Ne olacağını başıma ne geleceğini bilmiyorum o yüzden en iyisi hiç bulaşmamak

Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
June 07, 2018, 09:29:33 AM

Bir ara kimlik bilgilerimiz çalındı diye ortalık karışmıştı. Şimdi kendi ellerimizle veriyoruz kimlik bilgilerimizi. Bir kaç yere kyc yaptım ama yinede içim rahat değil. Konuda bahsedilen şekilde yapsak daha iyi olur sanırım.
NakitCoins
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 94
Merit: 6

NakitCoins.com ⭐ Instant Exchanger

View Profile WWW
June 07, 2018, 12:28:04 PM

Konuyla ilgili kısaca yorum yapmak istedim...

KYC ve Merkezi olmayan bir sistem bir cümlede tuhaf durduğunun farkındayız fakat yatırım yapanlar unutmasın ki merkezi olmayan bir şeye merkezi sistemden giriş yapıyor. Söz konusu para olduğu için bunun takibini her türlü yapma hakkına sahip ve finans sektörüne değindiği için herkes bu sektörün yasa ve kurallarına uymalı.
Kimlik verme/ fotokopi alma konusunda açık rıza/ satış sözleşmesi (açık rıza paragrafı olma şartıyla) gibi evraklar imzanlanmalı ki sizin elinizde bir evrak bulunsun.

Herkese iyi tradeler ve kimlik bilgilerinizi iyi koruyun!

⚡️⚡️⚡ NakitCoins.com ⚡️ NO ACCOUNT ⚡️ INSTANT EXCHANGER ⚡ OTC ⚡⚡ ✅ BTC->XMR ✅ BTC->ZEC ✅ BTC->Bank Card ✅
- Instant CRYPTO Exchanger "Non-Custodial & Decentralized" High Privacy Guaranteed ⭐⭐⭐⭐⭐
- Crypto <-> Cash physical Exchanger Located in Istanbul / Ankara / Antalya / Izmir ⭐⭐⭐⭐⭐
PinkBlue
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
June 07, 2018, 01:59:11 PM

En güzeli KYC olayına hiç girmemek  Grin Merkezsiz bir sistem adı altında coin çıkarılıyor ama kimlik bilgilerimizi topluyorlar...

Aynen dediklerinize katılıyoruz merkezi olmayan bir platformda bountye giriyoruz. Tokenları alacağımız zaman KYC istiyorlar ne anlamı var. Kyc göndermesek alamayacağız iki üç ay uğraştığımız emeğe yazık. Mecbur gönderiyoruz ama inşaallah sonra başımız agrımaz
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
June 07, 2018, 02:19:38 PM

emin olun bu KYC doğrulama yüzünden birilerinin başı fena ağrıyacak. deebweb de kesinlikle satışı yapıldığına eminim. bu forumda 100'lerce KYC'ye katılanlar vardır. icosu, bountysi derken. karşıdaki kişinin %100 dürüst olduğundan o bilgileri geri dönüşü olmayacak şekilde sildiğinden kesinlikle emin olamazsınız. sırf TC kimlik numarası ile bu ülkede neler yapılıyor neler. upload yaptığınız o siteye saldırı yapsalar bence tüm bilgileri alırlar.
primeer
Sr. Member

Activity: 883
Merit: 262

View Profile
June 07, 2018, 04:10:43 PM

gerçekten faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler bu bilgileri paylaştığınız için.
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
June 07, 2018, 05:09:19 PM

bounty için kyc istenmesi tamamen art niyet kimse kusura bakmasın..bi kere olayın doğasına aykırı..
şimdi bu icolar bireysel sınır koyuyor...1 pasaport veya kimlikle fazla para kazanma şansın yok...ödül (bounty) programlarında kyc istenmeye başlaması birilerine tam bu noktada ilaç oldu....üç kuruş için kyc yapın siz koçum hadi hayırlı işler Grin Grin

jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
June 07, 2018, 05:30:43 PM

Ödül kampanyalarına girmek için bir kere KYC bilgilerimi verdiğim olmuştu. Bu konuyu görünce soğuk terler aktı şimdi..
Bu durum bu kadar riskli olabilir keşke bunu düşünseydim bundan böyle ölsem kimlik bilgilerimi vermem bir yere  Undecided

hiziridiyunusidi
Jr. Member
*

Activity: 308
Merit: 1

View Profile WWW
June 07, 2018, 05:33:05 PM

Faydalı bir başlık olmuş, bi düşünecek olursak milyonlarca borsa kullancısı ve airdrop bounty whitelist katılımcıları da eklenecek olursa on milyondan fazla kimlik bilgisi olabilir internet üzerinde bizim ülkemizde zaten internette vardı adresinize kadar çok sorun etmeyin. Smiley

JAVVY   │  An All-in-one Crypto Exchange
Sakaleyn_40
Member
**

Activity: 322
Merit: 23

View Profile WWW
June 07, 2018, 06:08:30 PM

Bounty için airdrop için kimlik bilgilerini vermek bana göre değil. Sağlıklı bir davranışta olmaz. Risk almayı değmez sonuçta.
Kimliklerini paylaşanların iyi düşünmesini tavsiye ederim. Amannnnnnn ha!

Night Trader A
Member
**

Activity: 406
Merit: 10

View Profile WWW
June 07, 2018, 07:31:56 PM

Borsalardan çekim yapmak içinde ICO lara katılmak içinde ne yazık ki kyc yapıyoruz. Başka seçenek yok şimdilik.

Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: