Bitcoin Forum
April 24, 2024, 12:00:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ethereum ile saniyede 1m işlem mümkünmü ? "Plasma" nedir ?  (Read 273 times)
omorfi (OP)
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 264

View Profile
June 07, 2018, 01:34:50 PM
Merited by thefunkybits (2)

Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde katıldığı OmiseGO oturumunda, ethereumun blokzincirinin alt yardımcı katmanlarından olan Sharding ve Plasma protokolü ölçeklendirme çözümleri aracılığı ile Ethereum ağında saniyede 1 milyon işlem gerçekleştirilebileceğini ayrıca saniyede 100 milyondan fazla işlem gerçekleştirebilmek üzere geliştirilebilme potansiyelinin olduğunu açıkladı.

2017 yaz aylarında, Lightining network kurucularından Joseph Poon ile Vitalik Buterin Ethereum zincirinde çalışmak üzere ölçeklendirilebilir özerk akıllı kontratlar geliştirmesi olan Plasma yı geliştirdiler. Bu aslında protokolden ziyade ethereum ana zinciri dışında işlem yapabilmeye imkan veren bir teknik yöntem oluyor. Plasma ile beraber işlemler ana zincirin dışında kapalı devre zincirler şeklinde gerçekleşiyor. Ancak bu kapalı devre zincirlerin güvenliğinide Ethereumun ana zinciri sağlıyor. Ethereum ana ağı burada kök zincir oluyor ve plasmada bu kök zinciri üzerinden kapalı devre yeni zincirlere izin veren bir teknik anlamına geliyor. Bu kapalı devre zincirler kendi özerk alt kapalı devre zincirlerinide oluşturabiliyor. Sonuç olarak bu kapalı devre zincirlerde ana zincirdekinden çok daha karmaşık işlemler gerçekleştirilecek. Ve burda gerçekleştirilecek işlemler ana zincirde coğaltılması gerekmeyeceğinden hem ölçeklendirilme sıkıntısı yaşanmayacak hemde çok büyük hızlara ulaşabilecek. Ayrıca bu geliştirmelerin sayesinde yakın bir zamanda yeni ERC token standartı olan ERC721 ile tanışacağız. Buda yeni iş sınıflarının jetonizasyonu anlamına geliyor. Buda Ethereum ağında daha çeşitli projelerle karşılasacagımızı gösterir. Cryptokitties benzeri uygulamalar işte bu Plasmayı kullanıp ana agı silkelemeyecek. Buna imkan verecek olması nedeniylede cryptokitties türü oyunlar veya benzersiz uygulamalar dahada yayılacak ve buda gayet güzel bir tanıtım reklam bilinirlik anlamına gelecek bence. Gelişmeleri merakla bekliyorum sizlerlede paylaşacağım.  

Birde raiden.network vardı bu ag ölçeklendirme konusuyla ilgili olarak gündemdeydi baya bir zamanlar ethereum için uygulanacağından bahsedilirdi. Vitalik bunuda inceliyordu ancak belkide ethereum icin daha bir uygulanabilirliği olan Plasmayı joseph Poonla beraber hazırlamayı uygun gördü.

Lightining networkede kısaca değinmek gerekirse -bahsetmeden geçmek olmaz- bilineceği gibi geçtiğimiz sene patlayan bitcoin işlem ücretlerinin ölçüsüzce fırlaması karşısında geliştirilmiş çözümlerden biri de Bitcoin lightining network idi ve şu an başarıyla çalıştırılıyor node sayısıda her geçen gün artıyor. Lighining networkteki ödeme kanalları yöntemi Plasma ile ortak özellikler barındırıyor ve ana bitcoin agı dışınnda kullanıcılara işlem yapabilme imkanı sağlayarak hem bitcoin ağını rahatlatıyor hemde dusuk maliyette islem yapabilme cözümü sunuyor. Bu tür yardımcı alt katmanlar olmadan Ethereum ağının işlem sınırı şu an için saniyede 15 işlemdir. VISA için bu rakam saniyede 2000. Bitcoin ağı içinde durum buyduki geçen seneki major hacim artışlarına cevap veremediğinden işlem ücretleri 30 dolarların üzerine çıkıvermisti bi anda. Bir ara twitterda uzman bir arkadaşın postunda görmüştüm ücretsiz lightining network nodeu kurma imkanı vardı ancak baska birseyle ugrastıgımdan atlamıstım. Bu konuda calısan arkadasların yorumlarını beklerim postun altına

Sonuç; bunların hepsi hem ağ üzerindeki aşırı yüke sebep olmadan daha fazla aktiviteye daha düşük maliyetlerle imkan sağlaması adına hazırlanmış teknik geliştirmeler oluyor. Bu geliştirmeler arttıkçaa blok zincir teknolojisi daha çok yüzeye çıkacak ve kullanılır olacak. Bilinirliği artacak. Hayatın hızı arttıyor

Sharding nedir: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3647908.msg36679944#msg36679944

https://www.ccn.com/vitalik-buterin-ethereum-will-eventually-achieve-1-million-transactions-per-second/

https://plasma.io

"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713960031
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713960031
Reply with quote  #2

1713960031
Report to moderator
1713960031
Hero Member
*

Ignore
1713960031
Reply with quote  #2

1713960031
Report to moderator
1713960031
Hero Member
*

Ignore
1713960031
Reply with quote  #2

1713960031
Report to moderator
ferdimutluiphone
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
June 07, 2018, 02:08:11 PM

Çok başarılı bir anlatımda bulunmuşsunuz. Teknik anlamdaki sorum şu; kapalı devre zincirlerin güvenliğini Ethereum ağının sağlayacağından işlem hızı artacak ama genel anlamda bir güvenlik endişesi olmayacak mı?

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
omorfi (OP)
Sr. Member

View Profile
June 07, 2018, 02:39:36 PM

Çok başarılı bir anlatımda bulunmuşsunuz. Teknik anlamdaki sorum şu; kapalı devre zincirlerin güvenliğini Ethereum ağının sağlayacağından işlem hızı artacak ama genel anlamda bir güvenlik endişesi olmayacak mı?

Bu zamanla izlenip değerlendirilebilecek bir durum hocam. Bir güvenlik açığı olabilir mi ? Tabii işin matematiğinde hata olduysa güvenlik açığıda olabilir. Burdaki ana agın saglayacagı güvenlik şu şekilde olacaktır. Bu kapalı devre alt zincirlerdeki işlem sonuclarını plasma, ethereum ana zincirine bildirecektir ve burada saklanacaktır. Hiyerarsik bir durum sözkonusu olacak. Bu arada Vitalikin bahsettiği saniyede 100 milyona ulaşabilme potansiyeli olarak söylediği şey ilerde peer-to-peer işleyişler ilede bu Plasmanın güncellenebilmesi potansiyeli olabilirmis gibi geldi bana. Peer-to-peer işleyişte nasıl bir güvenlik sağlayacaklar bi fikrim yok çok zor olacaktır. Bu işler herhalde ileride bir OS üretme calısmalarına kadar gider ki ben buna varıncaya kadar gelişeceğini düşünüyorum. Böyle olduğunda hızda çok daha inanılmaz artışlar mümkün olabilir cünkü zemin buna musait insa edilir.
desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
June 07, 2018, 03:08:01 PM

Blok zinciri olduğu sürece imkansız denilecek hiçbir şey yoktur bence. Konu Vitalik Buterin ise olmazları oldurtmak daha da kolay gelir, gelişmeleri sıkı şekilde takip etmek lazım

ferdimutluiphone
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
June 07, 2018, 08:14:25 PM

Bu zamanla izlenip değerlendirilebilecek bir durum hocam. Bir güvenlik açığı olabilir mi ? Tabii işin matematiğinde hata olduysa güvenlik açığıda olabilir. Burdaki ana agın saglayacagı güvenlik şu şekilde olacaktır. Bu kapalı devre alt zincirlerdeki işlem sonuclarını plasma, ethereum ana zincirine bildirecektir ve burada saklanacaktır. Hiyerarsik bir durum sözkonusu olacak. Bu arada Vitalikin bahsettiği saniyede 100 milyona ulaşabilme potansiyeli olarak söylediği şey ilerde peer-to-peer işleyişler ilede bu Plasmanın güncellenebilmesi potansiyeli olabilirmis gibi geldi bana. Peer-to-peer işleyişte nasıl bir güvenlik sağlayacaklar bi fikrim yok çok zor olacaktır. Bu işler herhalde ileride bir OS üretme calısmalarına kadar gider ki ben buna varıncaya kadar gelişeceğini düşünüyorum. Böyle olduğunda hızda çok daha inanılmaz artışlar mümkün olabilir cünkü zemin buna musait insa edilir.

Hiyerarşik durum oluşacağı konusunda haklısınız hocam. Benim takıldığım konu da peer to peer işleyiş için kısa vadede bir OS geliştirmeleri gerektiği endişesi.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
June 07, 2018, 09:20:03 PM

Buterin bile inanmamış olabilir. Ama şu bir gerçek gün geçtikçe artan işlem sayısıyla Ethereum için bir gelişme yaşanmak zorunda yoksa gün geçtikçe rakipkerine göre dezavantajlı hale gelecek.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
June 08, 2018, 08:41:53 AM

İleride Visayı işlem hızı olarak kat kat geçecek, ama benim düşünceme göre öncelik Lightining network olmalı büyük ihtimalle de önce o hayata geçecek

omorfi (OP)
Sr. Member

View Profile
June 08, 2018, 12:36:43 PM

Twitterda Burak Bayır diye kalmış aklımda sanırım o arkadaş bir ara ücretsiz lightining node kurulumu rehberi gibi birşey hazırlamıştı. Şu an hala ücretsiz kurulum imkanı varmıdır bilinmez ancak Bitcoin agındaki islem fucretlerindeki düşüş lightiningin coktan kullanıma girdiğini gösteriyor.  Olmadı bi ara calısayım bu olaya biraz bayramdan sonra yogunluk gectiginde ve bir node kurulum rehberi hazırlayalım nasipse.
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
June 08, 2018, 06:38:03 PM

Küstahlık yapmak gibi olmasın ama yalnızca yeni bir isim uydurulmuş, bu bildiğimiz side chain gibi geldi bana. Asch ve Achain zaten uzun bir süredir bunun üzerinde çalışıyordu ve hali hazırda tam kapasiteli olmasa da uygulamarı aktif bir şekilde var. Özellikle Asch bu konuda epey bir ilerleme kaydetti. Side chain üzerinde işlem gören 8 dapps var. Diğer yandan bu teknolojiyi Ethereum'un kullanması hepimiz açısından olumlu bir durum olacaktır tabi.
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
June 08, 2018, 06:45:38 PM

Küstahlık yapmak gibi olmasın ama yalnızca yeni bir isim uydurulmuş, bu bildiğimiz side chain gibi geldi bana. Asch ve Achain zaten uzun bir süredir bunun üzerinde çalışıyordu ve hali hazırda tam kapasiteli olmasa da uygulamarı aktif bir şekilde var. Özellikle Asch bu konuda epey bir ilerleme kaydetti. Side chain üzerinde işlem gören 8 dapps var. Diğer yandan bu teknolojiyi Ethereum'un kullanması hepimiz açısından olumlu bir durum olacaktır tabi.

Evet bana da side chain gibi geldi. Gerçi bu iş böyledir biri büyük bir yenilik bulur, diğerlerini adlarını değiştirerek onu kopyalar. Gerçi Eth, bu konuda zaman zaman öncü de olduğu için çok kopyacı da demek istemiyorum.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
June 08, 2018, 06:57:10 PM

bu adamı bu çalışkanlık ile birgün öldürürler yemin ediyorum helal olsun sürekli projenin arkasındayım diyor eleman
nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
June 08, 2018, 07:15:40 PM

Bunu bende okumuştu aynı şeymi bilmiyorum ama sayfanın en altında testnet rakamları vardı ve çok düşüktü.

enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
June 08, 2018, 07:18:54 PM

Evet bana da side chain gibi geldi. Gerçi bu iş böyledir biri büyük bir yenilik bulur, diğerlerini adlarını değiştirerek onu kopyalar. Gerçi Eth, bu konuda zaman zaman öncü de olduğu için çok kopyacı da demek istemiyorum.

Sadece Asch ve Achain de değil aslında, şu anda Ethereum tokeni olan fakat mainneti aktif ettikten sonra ağdan ayrılacak olan Lamden bile bu sistemi kullanacak. Tabi bir de Komodo var. Sistemin bir diğer avantajı da yeni çıkan sözleşmeler token olarak değil, kendi ağlarına sahip oldukları için coin olarak çıkıyorlar.

Kopyacılıkla ilgili bir durum değil, sonuçta teknoloji bu şekilde ilerliyor. Saniyede 10.000 işlem kapasitesini 100bin ya da milyona çıkaracaklardır; başka biri de gelip bunun üstüne başka bir taş koyacak.
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
June 08, 2018, 07:32:40 PM

Değişen, gelişen ve ilerleyen bir teknolojik ortamda vitelik ethereum u geleceğe taşımak için gerekli adımları atıyor. Ethereum kaybolur biter diyenlere de bir yanıt niteliğinde olmuş
Crypto Koala
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile WWW
June 08, 2018, 07:37:19 PM

Teorik olarak olası görülen rakamlara uygulamada ulaşmak zor olabilir. Rakam çok aşırı iddialı.

ZaPpaRa83
Full Member

Activity: 770
Merit: 103

View Profile
June 08, 2018, 07:56:04 PM

Gerçekten çok açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım olmuş. Kedi zimbirtisindan beri ethereum ağı bir türlü kendini toplayamamisti. Vitalikde daha önce bu sorunla ilgili çalışmaya başladığını açıklamıştı. Çok geçmeden gerekli açıklamaları da yapmaya basladi
hmsr
Full Member

Activity: 798
Merit: 106

👉bit.ly/3QXp3oh | 🔥 Ultimate Launc

View Profile
June 08, 2018, 08:24:08 PM

Geçen gün gas ucretleri şaştı transferler gerçekleşmedi. Yüksek gas seçtiğim halde transferler 2-3 saat sürdü bunu çözmesi lazım . Her yoğunlukta böyle olacaksa işimiz var

madcoin
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 251

View Profile
June 08, 2018, 09:54:32 PM

Blockchain sistemi derya deniz çalışmalar devam ediyor, bugün olmaz dediğimiz işlem hızı rakamlarıda mümkün olacaktır bence sadece zaman meselesi, bir çok konuda çalışmak gerekiyor her şey bir anda topluca olamıyor elbet.
thefunkybits
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1000

View Profile
June 08, 2018, 09:55:37 PM

forumda bugün okuduğum en iyi başlıklardan olmuş kardeşim eline sağlık.son zamanlar bu transactionlarla ilgili acayip projeler çıkıyor ve çıkmayada devam ediyor ama ethereum'un bunu başarabilmesi onlara göre bence çok daha mümkün.bi ara vitalik ethereumu bırakacak google'da çalışacak vs gibi şeyler yazmışlardı artık öyle bierşey olmayacağınıda anlamış olduk
omorfi (OP)
Sr. Member

View Profile
June 08, 2018, 10:31:22 PM

Teknoloji benzerdir hocam isim uydurulmuş demek çokta doğru olmaz. O sen benden aldın öbürü benden aldı kavgası etmiyor. Sorunlar belli ve çözümlerde oldukça benzer isimlerde değişik tabii. Üstüne koya koya hızla ilerleyebiliyorlar. Adamda kendi zincirine en uygun matematikle kendi alt katman çözümünü derlemiş. Ben bu ortamda çok vahşi bir rekabet olmamasını çok seviyorum birlikte kazanmaya yönelik kollektif bir anlayışa sahipler. Tabii arada heyecanlı forklarda olabiliyor ancak buda topluluk demokrasisinin bir gereği sonuçta işin kreması. 

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: