Bitcoin Forum
April 24, 2024, 08:14:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kraken, Bitstamp exchange via Revolut & Mr. Tango  (Read 407 times)
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 11, 2018, 08:41:51 AM
Last edit: June 15, 2018, 11:35:54 AM by vlad230
 #1

Care e cea mai buna metoda de a depune/retrage FIAT pe exchange-ul Kraken? (cele mai mici comisioane, rapiditate etc.)

Din cate vad accepta EURO prin Fidor & Blue Orange Bank (SEPA) si Fidor (transfer bancar) si ma gandeam sa folosesc Revolut pt a transfera bani (incarc Revolut cu RON, convertesc la EURO si transfer spre Kraken EURO)

Ce ar trebui sa aleg din lista asta a bancilor acceptate? SEPA sau transfer bancar?

Nu am mai folosit exchange-ul asta si as fi curios voi cum faceti? Stiu ca multi romani folosesc Kraken.
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713989674
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713989674

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713989674
Reply with quote  #2

1713989674
Report to moderator
1713989674
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713989674

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713989674
Reply with quote  #2

1713989674
Report to moderator
1713989674
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713989674

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713989674
Reply with quote  #2

1713989674
Report to moderator
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 11, 2018, 01:14:51 PM
 #2

Pe lista ai mai putea adauga si MR.tango? Din ce am auzit la ceilalți, ar merge. Inițial asta cautam eu. Kraken - EUR
Eu folosesc Bitstamp/ Revolut pt. BTC - EUR prin SEPA
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 11, 2018, 01:46:55 PM
 #3

Pe lista ai mai putea adauga si MR.tango? Din ce am auzit la ceilalți, ar merge. Inițial asta cautam eu. Kraken - EUR
Eu folosesc Bitstamp/ Revolut pt. BTC - EUR prin SEPA
Ok, mersi de info. Am incercat MISTERTANGO dar din cate vad, nu poti sa trimiti EURO unui alt cont bancar din cate vad, poti trimite doar unui alt cont MISTERTANGO.

Am incercat mai devreme sa trimit pe Kraken dar se pare ca de la 1 Mai nu mai poti sa adaugi Kraken ca si beneficiar Sad

Sunt curios daca mai merge Bitstamp, ai incercat recent sa depui/retragi (dupa 1 Mai) ?
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 12, 2018, 01:38:35 AM
 #4

Eu folosesc Revolut. Nu am incercat kraken pe Revo.
Ai incercat Mr.tango -> Coinflux? Fiindca ei lucreaza cu Mr.Tango
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 12, 2018, 06:13:12 AM
 #5

Eu folosesc Revolut. Nu am incercat kraken pe Revo.
Ai incercat Mr.tango -> Coinflux? Fiindca ei lucreaza cu Mr.Tango
Stiam ca ei folosesc mistertango dar nu am vrut sa mai cumpar prin ei. Daca e exact la fel si pe kraken/bitstamp de ce le-as plati lor un comision aiurea?

I-am folosit pana cand puteai sa platesti cu virament bancar in RON dar de cand au schimbat politica (sau au fost fortati sa o schimbe mai bine zis) am renuntat la ei.
BTCIV
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 13


View Profile
June 12, 2018, 08:55:09 AM
 #6

Revolut nu mai accepta transferuri Kraken. Au spus ca au ceva probleme cu legislatia deocamdata. Merge foarte bine cu bitfinex, eu iti recomand Revolut daca poti folosi bitfinex.

Cel mai bun sistem pentru crypto acum e N26, super rapid la primit si trimis, comisioane mici etc. O mica problema la verificare pentru romani accepta doar pasaport dar odata ce ai completat tot in 1-2h esti ok iar livrarea pentru card e gratuita si dureaza undeva la 4-5 zile(eu stau in FR) nu stiu sigur cum e in RO.
Mistertango e foarte rapid dar comisioanele sunt foarte mari.
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 12, 2018, 02:10:50 PM
 #7

Revolut nu mai accepta transferuri Kraken. Au spus ca au ceva probleme cu legislatia deocamdata. Merge foarte bine cu bitfinex, eu iti recomand Revolut daca poti folosi bitfinex.

Cel mai bun sistem pentru crypto acum e N26, super rapid la primit si trimis, comisioane mici etc. O mica problema la verificare pentru romani accepta doar pasaport dar odata ce ai completat tot in 1-2h esti ok iar livrarea pentru card e gratuita si dureaza undeva la 4-5 zile(eu stau in FR) nu stiu sigur cum e in RO.
Mistertango e foarte rapid dar comisioanele sunt foarte mari.
Mersi de sugestie! Smiley

Din pacate pe N26 nu pot sa-mi fac cont pt ca locuiesc in RO si momentan nu accepta rezidenti din RO.
Pe Bitfinex am deja cont, voi incerca sa vad daca merge cu Revolut, sper sa accepte plata cei de la Revolut.
Sdaniel01
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
June 13, 2018, 01:50:04 PM
 #8

Salutare tuturor!

Fiind in situatia de a gasi alta metoda de depunere FIAT (inainte foloseam Coinflux, apoi Revolut-Kraken), am testat azi depunerea prin Revolut catre Bitstamp si a mers lejer (aprox 4-5 ore, fara limita de depunere).
Totusi, dintre cele 2 exchangeuri (Bitstamp si Coinflux care merg cu Revolut), care este cel mai convenabil?

Multumesc!
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 13, 2018, 02:55:07 PM
Last edit: June 14, 2018, 12:14:44 AM by xcajun21
 #9

Cred ca Bitfinex ar fi mai bun decat bitstamp. Din cate am vazut sunt limitate variantele de monede. M-ar interesa USDT, pe langa USD/EURO, daca nu are vreo limita.
Andrew1337
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 574
Merit: 255


View Profile
June 13, 2018, 04:29:45 PM
 #10

da corect cel mai bine e kraken pt buy/sell cu fiat . Si retragerile de pe exchange cu crypto au fee foarte mic fata de hitbtc sau alte exchangeuri .
Acum nu stiu ce sa zic despre bancile din romania , am un prieten care si-a deschis la ing si a retras 15k de pe kraken si i-au inchis conturi din motive necunoscute....
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 13, 2018, 09:45:40 PM
 #11

da corect cel mai bine e kraken pt buy/sell cu fiat . Si retragerile de pe exchange cu crypto au fee foarte mic fata de hitbtc sau alte exchangeuri .
Acum nu stiu ce sa zic despre bancile din romania , am un prieten care si-a deschis la ing si a retras 15k de pe kraken si i-au inchis conturi din motive necunoscute....

"Cică la ordinul băncii centrale, toate conturile firmelor cu activitate crypto vor fi închise."
Sa speram ca este fud... altfel suntem pe cont propriu. Dar acum depinde...
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
June 14, 2018, 06:25:47 AM
 #12

da corect cel mai bine e kraken pt buy/sell cu fiat . Si retragerile de pe exchange cu crypto au fee foarte mic fata de hitbtc sau alte exchangeuri .
Acum nu stiu ce sa zic despre bancile din romania , am un prieten care si-a deschis la ing si a retras 15k de pe kraken si i-au inchis conturi din motive necunoscute....

"Cică la ordinul băncii centrale, toate conturile firmelor cu activitate crypto vor fi închise."
Sa speram ca este fud... altfel suntem pe cont propriu. Dar acum depinde...

Asta era un comentariu facut de noi pe telegram. Smiley Dar se referea la Cehia si Slovacia si nici acolo nu suntem siguri ca nu e o stire falsa. Deocamdata suntem safe in Romania. E drept, avem foarte multi clienti care lucreaza cu noi datorita faptului ca il considera mai safe decat sa lucreze direct cu exchange-uri mai mari.
Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
June 14, 2018, 08:21:38 AM
 #13

Cex.io foloseste cineva? De obicei pentru vanzare au cursuri mai bune decat Kraken.
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 14, 2018, 08:52:52 AM
 #14

Salutare tuturor!

Fiind in situatia de a gasi alta metoda de depunere FIAT (inainte foloseam Coinflux, apoi Revolut-Kraken), am testat azi depunerea prin Revolut catre Bitstamp si a mers lejer (aprox 4-5 ore, fara limita de depunere).
Totusi, dintre cele 2 exchangeuri (Bitstamp si Coinflux care merg cu Revolut), care este cel mai convenabil?

Multumesc!
Confirm asta am facut si eu ieri. Am trasferat de pe Revolut Euro pe Bitstamp Euro (SEPA) ieri in jurul orei 15:30 si azi la 11:30 au aparut in cont la Bitstamp, fara niciun fel de comision Smiley
Probabil daca faci transferul asta dimineata ajunge in aceasi zi pe Bitstamp.

Din cate vad Bitstamp are comisioane mari la tranzactionare 0.25% (comparitiv cu altele care au 0% pt cel care face comanda si 0.1% pt cel care o accepta) si 0.9 EURO la retragere FIAT.

Cred ca Bitfinex ar fi mai bun decat bitstamp. Din cate am vazut sunt limitate variantele de monede. M-ar interesa USDT, pe langa USD/EURO, daca nu are vreo limita.
Am incercat si pe Bitfinex sa-mi verific contul dar dureaza foarte mult (6-8 saptamani) dupa ce le dai absolut toate datele tale. Bitfinex pare sa aiba comisioane mai bune la tranzactionare si retragere FIAT de 0.15 Euro dar si mult mai multe monede virtuale.

da corect cel mai bine e kraken pt buy/sell cu fiat . Si retragerile de pe exchange cu crypto au fee foarte mic fata de hitbtc sau alte exchangeuri .
Acum nu stiu ce sa zic despre bancile din romania , am un prieten care si-a deschis la ing si a retras 15k de pe kraken si i-au inchis conturi din motive necunoscute....
Da, asa e multe exchange-uri au 0% comision la retragere crypto - Kraken, Binance, Bitstamp, Bitfinex.
Problema e ca nu sunt multe de unde poti retrage FIAT fara comisioane mari.

Legat de banci, nu mai sunt o solutie de ceva timp, dar aici intervine Revolut, Mistertango, N26 etc. Aici trebuie urmarit care are comision mic.
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 14, 2018, 08:58:11 PM
Last edit: June 15, 2018, 02:30:07 PM by xcajun21
 #15

Am un prieten care este interesat sa depună un capital mai mare într-un cont fiat, adică sa vândă temporar crypto si sa intre cu totul in FIAT, eventual sa cumpere înapoi cu acel fiat, dacă exista posibilitatea, alte monede crypto. Despre ce sume vorbim, ce limitări exista pe Revolut/Mr.tango? Voi ce folosiți pentru asa ceva?
BTCIV
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 13


View Profile
June 17, 2018, 08:12:56 AM
 #16

Am un prieten care este interesat sa depună un capital mai mare într-un cont fiat, adică sa vândă temporar crypto si sa intre cu totul in FIAT, eventual sa cumpere înapoi cu acel fiat, dacă exista posibilitatea, alte monede crypto. Despre ce sume vorbim, ce limitări exista pe Revolut/Mr.tango? Voi ce folosiți pentru asa ceva?

Depinde ce suma si cat timp vrea sa stea in fiat. Sub 10keur nu este considerata o suma mare in crypto, daca este sub 10k pe o perioada sub 6luni recomand Tether sau EUR pe Kraken pentru acces rapid cand se schimba piata si vrea sa intre repede.

Nu uitati limita de 30k/an Revolut si doar 20k/an pentru Mistertango, in al doilea caz Mistertango il recomand doar pentru acces rapid la cash, schimb instant si retragere cash in aceeasi zi. Mie nu imi inspira incredere.
Din pacate in RO nu sunt asa multe optiuni ca in restul Europei, in schimb fata de FR care are 35% taxa pe crypto RO e lux... plus alte avantaje cash friendly etc, pe cand aici limita cash e 1000eur/tranzactie iar la administratie e 300eur lol.
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 18, 2018, 01:11:16 AM
Last edit: June 18, 2018, 02:43:59 AM by xcajun21
 #17

30k? Euro? Shocked
Am citit aici si pare sa fie adevarat, cel putin scrie de 25k in lire, deci pe acolo: https://community.revolut.com/t/account-limits/21090

Aveti grija pe Kraken fiindca sunt fee-uri destul de mari, iar daca vinzi USDT pentru USD, posibil USD sa coste ceva mai mult la momentul acela, deci si aici un cost suplimentar, recent am vazut ca statea la ceva de genul, 0.9993, apoi a revenit la 1.0$ USDT
Revin cu informatii
In Moldova este si mai bine, avem acolo refugiu in caz ca apar la orizont chestii. Grin

Se pare ca standard este 60.000 RON top up limit annual


https://www.revolut.com/ro/help/profile/i-want-to-increase-my-top-up-limit?lang=en
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 18, 2018, 09:20:47 AM
 #18

Depinde ce suma si cat timp vrea sa stea in fiat. Sub 10keur nu este considerata o suma mare in crypto, daca este sub 10k pe o perioada sub 6luni recomand Tether sau EUR pe Kraken pentru acces rapid cand se schimba piata si vrea sa intre repede.
Cred ca ar putea solosi si Bitfinex au comisioane mai mici si poti sa tii si EURO in cont. Doar ca dureaza foarte mult pana cand se verifica contul.

Se pare ca standard este 60.000 RON top up limit annual
https://www.revolut.com/ro/help/profile/i-want-to-increase-my-top-up-limit?lang=en
Da, asa e initial limita e de 60,000 RON pt contul standard dar pe masura ce faci top-up limita creste Smiley

Sau ai putea sa treci pe un cont premium la ei, din cate vad aici ai nelimitat top-up pt transferuri SEPA in EURO.

xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
June 19, 2018, 03:34:52 PM
 #19

Depinde ce suma si cat timp vrea sa stea in fiat. Sub 10keur nu este considerata o suma mare in crypto, daca este sub 10k pe o perioada sub 6luni recomand Tether sau EUR pe Kraken pentru acces rapid cand se schimba piata si vrea sa intre repede.
Cred ca ar putea solosi si Bitfinex au comisioane mai mici si poti sa tii si EURO in cont. Doar ca dureaza foarte mult pana cand se verifica contul.

Se pare ca standard este 60.000 RON top up limit annual
https://www.revolut.com/ro/help/profile/i-want-to-increase-my-top-up-limit?lang=en
Da, asa e initial limita e de 60,000 RON pt contul standard dar pe masura ce faci top-up limita creste Smiley

Sau ai putea sa treci pe un cont premium la ei, din cate vad aici ai nelimitat top-up pt transferuri SEPA in EURO.


Nu stiu ce sa zic. Pare sa fie in functie de factori personali top up limit-ul. Premium iti aduce alte beneficii, dar top up pare sa fie dupa ce faci AML prin a arata un screenshot din cate am inteles, cu trading-ul de pe exchange.
vlad230 (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
June 20, 2018, 07:57:54 AM
 #20

Nu stiu ce sa zic. Pare sa fie in functie de factori personali top up limit-ul. Premium iti aduce alte beneficii, dar top up pare sa fie dupa ce faci AML prin a arata un screenshot din cate am inteles, cu trading-ul de pe exchange.
Da, asa e. E ceva personal legat de fiecare cont in parte dar eu cel putin nu as avea nicio problema sa dau mai multe detalii despre mine sau despre activitatea de pe exchange pt a scapa de limitele astea.

Daca "prietenul tau" are activitati ilegale si vrea sa spele niste bani sunt convins ca nu ar pune la dispozitie informatiile astea  Grin
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!