Bitcoin Forum
April 18, 2024, 05:07:47 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Razvoj tehnologije i kuda ide trziste  (Read 278 times)
Zirnitra (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 178
Merit: 7


View Profile
June 15, 2018, 03:50:31 PM
Merited by Daniel91 (1), Branko (1), ovcijisir (1), eroejoe (1), RegulusHr (1)
 #1


                                                                                           UVOD


Uz osvrt na jucerasnju sliku drznut cu se pojasniti danas trendove kako biste imali jasniju sliku gdje smo i kud idemo ovom sjajnom tehnologijom. Najbitnije mi je od svega znati kuda Hrvatska ide i sto mi mozemo poduzeti.
- Uzmimo za pocetak internet, pojavio se 1993. Imao je tek nekoliko stotina korisnika u svom zacetku. Osobno sam se prikljucio 1995. po zavrsetku rocnistva u HV. U to je vrijeme bilo vec (ili usporedo s danasnjicom jedva) par milijuna korisnika u svijetu. Sjecam se i prvih browsera, Netscape i AOL, AltaVista se nesto kasnije pojavila, najvise se tada koristio Netscape. Web stranice su bile HTML, vrlo jednostavne, drustvene mreze nisu postojale a jedini chat gdje ste se mogli popricati s ljudima je bio preko Netscape-a link (zaboravio sam ime) nekog radia u Kanadi koji je imao prvi HTML bazirani chat.

Gdje smo danas?
- Internet je 2014. imao 3. milijarde korisnika vec. Sukladno tome mozemo zakljuciti da smo danas s kriptovalutama tamo gdje je bio Internet 1997.-1999, na 50. - 100. milijuna korisnika. Naime toliko je procijenjenih korisnika crypto trzista danas. U skladu s tim i ukupnom vrijednoscu crypto trzista u prosincu prosle godine u iznosu $829 milijardi USD pojavila se potreba za regulacijom kripto trzista. Kao sto znate Njemacko-Francuska incijativa za globalnom regulacijom je pala u vodu. Velesile su se dogovorile tek oko kljucnih stvari: suzbijanja kriminala, suzbijanja pranja novca i financiranja terorizma.
Jugoistok se Azije po tom pitanju najbrze razvijao, uslijedili su Japan, Kina, u Europi tek Svicarska, tocnije kanton Zug.
Danas na vratima konacne regulacije, s 50.-100. milijuna korisnika i sad u trenutku pisanja kapitalizacijom u iznosu $436,044,627,473 mogu reci kuda idemo.

- Nadam se da Vam ne zvuci neobicno saobracajni promet vezan na blockchain, daleko vece sigurnosti i bez potrebe za vozacima?
- Omasovljenje 3D printanja, od mikro do makro, tako i cijelih stambenih prostora.
- Registar zemljisnjih knjiga preko blockchaina.
- Korisne aplikacije u raznim poslovnim sektorima.
-Ultrabrze i jeftine transakcije bez potrebe sudjelovanja trece strane, posrednika.
Iskreno se nadam da Vam taj dio nije zvucao kao znanstvena fantastika jer dogadja se jos uvijek sad, tu pred nama, ovog trenutka.
- No napokon kuda idemo i sto mozemo ocekivati?
Jeste li spremni suociti se s takvom transformacijom drustva?
Ugledna kuca Gartner je predvidjela do 2027. da ce 10% svjetskog GDP-a (BDP) se dogadjati preko blockchaina. Ima li tko predodzbu o kojoj kapitalizaciji trzista govorimo? Smiley Dvije godine ranije ce najmanje jedna drzava prijeci na placanje poreza preko blockchain-a. Sve Vam je to vec predstavljeno na WEF-u u Davosu.

I sad one najuzbudljivije prognoze:
- Instantan medjudrzavni platni promet postaje norma.
- Mogucnost tokeniziranja vlastitog business-a.
- Potpuna kontrola porijekla i potrosnje.
- Mogucnost uzajamne tokenizacije bez obzira na udaljenost sudionika.
Redizajniranje novca. Ne vjerujete da ce se to dogoditi? Napisao sam Vam jucer kako imamo pouzdane informacije da najmanje jedna supersila u suradnji sa svojom sredisnjom bankom radi na tome. Karakteristika tog novca je da ce ga biti nemoguce ukrasti, da ce kupnja novca (kredit) drasticno pojeftiniti, kao i da cete nevjerojatno lakse i povoljnije doci do sredstava za realizaciju poslovnog plana. Smiley

2020. - 2025:
- Tokeni ce postati ekvivalent gotovini.
- Digitalna povijest proizvoda ili usluge.
- Digitalno planiranje zivota (osiguranje, penzija)
- Jaca digitalna barter ekonomija tokenizacijskim aktivnostima.
- Konzorcij kriptovaluta.

2025. - 2030:
- Umjetna inteligencija preuzima sve vise sektora, ulagacima i malim korisnicima ce vjerojatno biti zanimljiva pojava hedge fondova kojima upravlja nepogresiva umjetna inteligencija.
- Sve vise gradova ukida gotovinu.
- Pojavljuju se prvi Citadeli za novonastalu kripto elitu, gradovi-zemlje kao utociste za superbogatase.
- Apsolutan nadzor svih aktivnosti.
(Ovdje vrijedi dodati da bude li demokratske volje naroda sve ce se aktivnosti moci tokenizirati, odnosno unovciti, stogod radite, bilo kakvu aktivnost moci cete tokenizirati. slobodno me pitajte i rado cu Vam navesti bizarne primjere).
- B2B aktivnosti obavljaja umjetna inteligencija.

2030. -2035:
- Sva je gotovina tokenizirana, drugacija vise ne postoji.
- Automatizacija zdravstva i sve veceg spektra zivotnih aktivnosti.
-Globalne digitalne banke.
- Iskorijenjivanje kradje.
- Iskorijenjivanje siromastva.

2035. - 2040:
- Glad i siromastvo ne postoje.
- Znacajna produljenja trajanja zivota.
- Nanoboti vezani za blockchain digitaliziraju vec i mikro svemir oko nas.
- Mogucnost reverzibilnosti stanica u tijelu, pomladjivanje nekoliko godina unazad.
- Transhumanizam.



Prilog: izvijesce na temelju tranzicije u digitalnu ekonomiju, nedavni sastanak na razini G-7 zemalja:

http://www.chamber.ca/media/news-releases/180406-business-federations-issue-recommendations-for-g7-governments/B72018_Communique.pdf

 *Image Removed*  (https://signals.network/join/13CA82)
1713416867
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713416867

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713416867
Reply with quote  #2

1713416867
Report to moderator
1713416867
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713416867

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713416867
Reply with quote  #2

1713416867
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713416867
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713416867

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713416867
Reply with quote  #2

1713416867
Report to moderator
1713416867
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713416867

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713416867
Reply with quote  #2

1713416867
Report to moderator
Branko
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 2436
Merit: 318


View Profile
June 16, 2018, 03:46:17 PM
 #2

Zanimljivo, iako mi se čini da treba sve pomjeriti malo dalje u budućnost
Ferki
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 25


View Profile
June 16, 2018, 04:29:46 PM
 #3

Slazem se sa IOT technologijom ali ostalo je sve zamjenljivo sa nekom boljom i brzom tehnologijom.A da ce se siromastvo i glad iskorijenit to je vec malo teze za povjerovat
Zirnitra (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 178
Merit: 7


View Profile
June 16, 2018, 07:34:38 PM
Last edit: June 18, 2018, 01:56:14 AM by Zirnitra
 #4

Dragi prijatelji, slobodno me drzite za rijec. Neka ovaj thread raste zajedno s predvidjanjima.
IoT-in tangle je najbrzi decentralizirani projekt, iako sam vidio diskusije na temu je li IoT doista decentraliziran ali tome je tako jer je rijec o DAG-u. Umjesto hrpe tehnicikih detalja na wikipediji odlucio sam se radine na sazet clanak Forbes-a na temu sto je DAG: https://www.forbes.com/sites/shermanlee/2018/01/22/explaining-directed-acylic-graph-dag-the-real-blockchain-3-0/#1cc9b183180b

Karakteristika DAG-a je iznad blockchain-a samog, jer blockchain se gusi vecim prometom i placate vecu cijenu transakcije. Kod DAG-a je dijametralno suprotno. Sto je vise korisnika i vise se koristi brzi je i pouzdaniji. No svi znamo sto je IoT-a zbog cega valja gledati u druge DAG sisteme ako cemo govoriti o potpunoj tranformaciji ka digitalnoj ekonomiji. Jeste li primjetili u G-7 izvjescu se blockchain gotovo i ne spominje, indikativno zar ne? Smiley

Konkretno koje od navedenih tvrdnji mislite da bi vrijedilo pomaknuti dalje u buducnost? 2040.a je oznacena tek kao praktican temelj Transhumanizmu iako ideja vec postoji 60. i nesto godina. Tek u eri digitalne ekonomije priblizavamo se tom cilju.
Necu ovdje nabrijavati (shillati) neki odredjeni projekt, svakako ne zasad, no raznih sam se projekata vec nagledao koja ce se temeljiti na DAG-u.
Ovom tehnologijom kradja postaje nemoguca. Tranformacija ce djelovati i na onaj najtvrdji sektor: sredisnje i nize rangirane investicijske banke. Tek tranformacijom tog sektora i vecom ucinkovitoscu svih ostalih doista nestaju siromastvo i glad.
Prijetelji dragi, dok ovo pisem cak i africki kontinent ubrzano grabi tim stopama i ja se dalje pitam gdje je u svemu tome Hrvatska, osim kad je rijec o entuzijazmu svih nas.  

 *Image Removed*  (https://signals.network/join/13CA82)
RegulusHr
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 256


View Profile
June 17, 2018, 08:33:32 AM
 #5

Dragi prijatelji, slobodno me drzite za rijec. Neka ovaj thread raste zajedno s predvidjanjima.
IoT-in tangle je najbrzi decentralizirani projekt, iako sam vidio diskusije na temu je li IoT doista decentraliziran ali tome je tako jer je rijec o DAG-u. Umjesto hrpe tehnicikih detalja na wikipediji odlucio sam se radine na sazet clanak Forbes-a na temu sto je DAG: https://www.forbes.com/sites/shermanlee/2018/01/22/explaining-directed-acylic-graph-dag-the-real-blockchain-3-0/#1cc9b183180b

Karakteristika DAG-a je iznad blockchain-a samog, jer blockchain se gusi vecim prometom i placate vecu cijenu transakcije. Kod DAG-a je dijametralno suprotno. Sto je vise korisnika i vise se koristi brzi je i pouzdaniji. No svi znamo sto je IoT-a zbog cega valja gledati u druge DAG sisteme ako cemo govoriti o potpunoj tranformaciji ka digitalnoj ekonomiji. Jeste li primjetili u G-7 izvjescu se blockchain gotovo i ne spominje, indikativno zar ne? Smiley

Konkretno koje od navedenih tvrdnji mislite da bi vrijedilo pomaknuti dalje u buducnost? 2040.a je oznacena tek kao praktican temelj Transhumanizmu iako ideja vec postoji 60. i nesto godina. Tek u eri digitalne ekonomije priblizavamo se tom cilju.
Necu ovdje nabrijavati (shillati) neki odredjeni projekt, svakako ne zasad, no raznih sam se udesa vec nagledao koja ce se temeljiti na DAG-u.
Ovom tehnologijom kradja postaje nemoguca. Tranformacija ce djelovati i na onaj najtvrdji sektor: sredisnje i nize rangirane investicijske banke. Tek tranformacijom tog sektora i vecom ucinkovitoscu svih ostalih doista nestaju siromastvo i glad.
Prijetelji dragi, dok ovo pisem cak i africki kontinent ubrzano grabi tim stopama i ja se dalje pitam gdje je u svemu tome Hrvatska, osim kad je rijec o entuzijazmu svih nas.  

Lijepo od tebe što si objasnio i skrenuo pozornost na DAG kao jednu od mogućih tehnologija za ubrzanje transakcija odnosno povećanja propusnosti mreže. Konkurencija uvijek donosi napredak. Bit će zanimljivo vidjeti da li će u budućnosti prevladati koncept opisan kao DAG ili koncept Lightning mreže.
Zirnitra (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 178
Merit: 7


View Profile
June 18, 2018, 01:54:26 AM
 #6

Slazem se. Hvala RegulusHr Smiley

 *Image Removed*  (https://signals.network/join/13CA82)
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
June 18, 2018, 09:25:30 AM
 #7

                                                                                       
- Iskorijenjivanje kradje.
- Iskorijenjivanje siromastva.

- Glad i siromastvo ne postoje.
- Znacajna produljenja trajanja zivota.



meni dovoljno da se samo ovo sa popisa ostvari :-) nedosanjani san čoeče

inače, super članak, dobra razmišljanja.

If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
minefewcoins
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 10


View Profile
June 19, 2018, 07:34:12 AM
 #8

Problem nikad nije bio u tehnologiji nego u ljudima, tako da mislim da nismo spremni za ovo gore navedeno. Prije mi izgleda da ćemo prema Orwellovoj 1984.
Zahvaljujem za skretanje pažnje na dag. Morat ću to malo bolje pogledat.
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
June 19, 2018, 07:48:32 AM
 #9

Nemojte se koncentrirati na baze podataka. Niti blockchain niti dag nisu bitni niti revolucionarni (oni su samo način spremanja i povezivanja podataka). I jedan i drugi postoje duže od kriptovaluta. Decentraliziranost i način na koji određene kriptovalute dolaze do nje su bitni.

bambam99
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
June 20, 2018, 12:24:56 PM
 #10

sve super, samo si promašio jednu stvar:

2021 Trump uvrijeđen jer nije dobio 2 mandat pritisne crveno dugme i sve ode u 3pm

sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
June 21, 2018, 07:05:12 AM
 #11

sve super, samo si promašio jednu stvar:

2021 Trump uvrijeđen jer nije dobio 2 mandat pritisne crveno dugme i dobije kolu.

FTFY...  Grin

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
Branko
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 2436
Merit: 318


View Profile
June 21, 2018, 07:24:28 AM
 #12

sve super, samo si promašio jednu stvar:

2021 Trump uvrijeđen jer nije dobio 2 mandat pritisne crveno dugme i sve ode u 3pm




To je priča za one koji vjeruju da je u USA predsjednikova zadnja u bilo čemu
eroejoe
Member
**
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 54




View Profile
June 21, 2018, 11:28:23 AM
 #13

Količina tretiranih informacija u jedinici vremena, umjetne inteligencije, navodno raste eksponencijalno, te već sada izmišlja vlastite jezike, odnosno nove načine komuniciranja...
Već duže vrijeme se možete dopisivati s "AI robotima": Eviebot, Cleverbot, Alice i drugima.
Ako vas zanima nešto više o umjetnoj inteligenciji preporučujem vam da pogledate emisiju Na rubu znanosti: Umjetna inteligencija iz 2013. i emisiju U svijetu umjetne inteligencije iz 2017.

BTC
CryptoCoinArbitrage
Member
**
Offline Offline

Activity: 485
Merit: 12

$WPP $HyFi https://hyfi-corp.com/


View Profile
September 13, 2018, 08:53:50 PM
 #14

Lepa predviđanja. Nerealno je predvideti da će se siromaštvo smanjiti.
Najveći problem koji će uskoro doći je globalna nestašica pijaće vode.
U 2019 očekujem daće sve više korisnika imati Dapps aplikacije i daće se smanjivati korisnika centralizovanog globalnog sistema.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!