Bitcoin Forum
August 31, 2024, 10:22:12 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto paralar kullanılarak al-sat ile elde edilen gelirin vergisi  (Read 1569 times)
slhcne (OP)
Newbie
*

Activity: 9
Merit: 1

View Profile
June 25, 2018, 10:06:06 AM

Başlık biraz uzun oldu farkındayım Grin

Örneğin ben X bi borsa üzerinden herhangi bi şekilde gelir elde ettim. Türkiye'de bulunan X bir borsa üzerinden bunu satıp TL'ye çevirdim ve hesabıma havale olarak çektim/düzenli olarak çekiyorum.

Bu paranın vergisini vermem gerekir mi? Parama el konur mu?
Cashcash
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
June 25, 2018, 11:26:45 AM

Varlık barışı var su anda diye biliyorum . Fakat düzenli gelir var ise en iyisi bilgi edinmeye danışın .

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄      ▄█▄        
                                 █████    █████       
                        ▄██▄     ▀█▀      ▀█▀        
                ▄█▄    ▀██▀                           
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
                ▀█▀                                    
          ▄                      ▄█▄      ▄█▄        
         ▀█▀           ▄██▄    █████    █████       
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀        
                ▀█▀                                    
           ▄                      ▄█▄     ▄█▄        
          ▀█▀            ▄██▄   █████   █████       
    ██            ▄█▄   ▀██▀    ▀█▀     ▀█▀        
             ▄    ▀█▀                                 
            ▀█▀                         ▄█▄           
       ██              ▄█▄   ▄██▄    █████          
                  ▄    ▀█▀   ▀██▀     ▀█▀           
                 ▀█▀                                   
            ██                   ▄██▄                 
                    ▄     ▄█▄   ▀██▀                 
                   ▀█▀    ▀█▀                          

▄█   ▄█  ▄█        ▄█████▄   ▀█▄     ▄█▀
██   ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██    ▀█▄  ▄█▀
██   ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀      ████   
██   ██  ██   ██  ██▄   ▄█    ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀   ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
June 26, 2018, 09:09:40 AM

Yıllık 27.000 TL'ye kadar olan çekimlerde kimsenin vergi sormadığını biliyorum. Bir sakıncası yoksa niye düzenli olarak çektiğinizi öğrenebilir miyim? Çoğu insan ya bütün parasını kriptoda tutuyordur yada bir kerede banka hesabına çekim yapıyordur da ondan yani.

jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
June 26, 2018, 09:54:25 AM

Ben bu zamana kadar birkaç kere düşük tutarlarda çekim yaptım ve hiçbir vergi durumuyla karşılaşmadım.
Şu an yasal boşluktan dolayı bir vergilendirmeye maruz kalmıyoruz ama ileride ne olur biter bilinmez  Smiley

jullerkone
Newbie
*

Activity: 182
Merit: 0

View Profile WWW
June 26, 2018, 09:55:40 AM

100k-150K TL üzerinde banka hesabına para çekimi yapanlara herhangi bir yaptırım olmadığını okudum forumda. kişiden kişiye elbette değişir. örneğin borsadan, TR'deki bankaya para çektin bazı sorular sorabilirler, belgeler istenebilir. dürüstçe açıklaman menfaatine.
zeytinye
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
June 26, 2018, 10:29:00 AM

Bilidiğim kadarıyla yasal bir düzenleme yok şuan ama devlet illa ki bir düzenleme yapar vergilendirir diye düşünüyorum. Devlet gelir kapısını kaçıracağını sanmam.
yelkovan
Member
**

Activity: 234
Merit: 10

View Profile
June 26, 2018, 12:24:08 PM

borsalar vergisini veriyordur ancak bize sıra gelmedi vermeyi isterdim en azından gönlümüz rahat ederdi.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
June 26, 2018, 12:39:01 PM

Denetime takılmadığınız sürece bişey olacağını sanmıyorum, vergi dairesine çağrılanların da bişey ödediğini duymadım yada ödeyipte yazan yok şu ana kadar. Çok karışık bir konu hala kesin bir cevap yok buna sanırım.
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
June 26, 2018, 12:41:12 PM

Borsalar zaten vergisini verdikleri için bir sorun yok şu anda. Hatta borsa ödediği kdv'nin faturasını size de mail olarak gönderiyor.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
June 26, 2018, 12:53:37 PM

Başlık biraz uzun oldu farkındayım Grin

Örneğin ben X bi borsa üzerinden herhangi bi şekilde gelir elde ettim. Türkiye'de bulunan X bir borsa üzerinden bunu satıp TL'ye çevirdim ve hesabıma havale olarak çektim/düzenli olarak çekiyorum.

Bu paranın vergisini vermem gerekir mi? Parama el konur mu?

Diyelim ki aynı yolla zarar ettik o zamanda vergi iadesi mi olacak? O şekilde olmaz kripto da işler karışır. Stopaj olabilir ama o da çok zor. Gelen paranın borsa kazancı mi yoksa maaş mi, kira mi olduğunu anlayamaz kimse.
kokhasan
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 1

View Profile WWW
June 26, 2018, 02:36:12 PM

Bu sene kapsamlı bir düzenleme gelebilir hatta bazıları yasaklanacağını dahi düşünüyor belki hiç böyle sorunlarımız kalmayacak

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
btc_turk
Member
**

Activity: 322
Merit: 12

View Profile WWW
June 26, 2018, 07:57:33 PM

Bazı ülkelerde konu ile alakalı kâr oranına göre aylık belli bir limitin üstünde olursan ona göre vergi veriyorsun ama bu durum Türkiye'de nasıldır nasıl vergilendirme yapılır bilmiyorum. Vergi işini borsa kendisi hallediyor olabilir.
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
June 27, 2018, 09:04:00 AM

Şu an için piyasada vergi konusunda bir belirsizlik olduğu doğrudur. ama tutar çok yüksek değilse kimsenin bir şey soracağını düşünmüyorum. Sonuçta türkiyedeki bir borsadan tr borsasına çekip oradan da kendi hesabına eft/havale yapıyorsun. Sıkıntı olmaz. Ama çok yüksek bir tutar göndermek istiyorsan şu anki devrede olan varlık barışı fırsatını değerlendirmeni tavsiye ederim.
petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
June 27, 2018, 07:15:31 PM

Henüz kriptoparalar hakkında geçerli bir yasal düzenleme olmadığından herhangi bir vergi ile karşılaşmazsınız. Bu yasa ne zaman çıkar bilinmez ama çıktığı zaman kanunlar gereği geriye dönük olarak işlemeyecektir. O yüzden şu an için rahatlıkla paranızı çekebilirsiniz. Bu arada miktar haddinden fazla yüksekse takibe takılabilirsiniz, o ihtimal her zaman var.
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
June 28, 2018, 06:28:15 PM

Henüz bu vergi konusunda ülkemizde çoğu şey net değil açıkçası. Şuan için gayet yüksek miktarlarda çekimler yapılabiliyor lakin bu her zaman yapılabilecek anlamına gelmiyor. Her an bir düzenleme gelebilir ya da düzenleme gelmeden bile çağırabilirler.
ahmedibircan1
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
June 28, 2018, 07:19:42 PM

Vergi vermeniz gerekmiyor fakat sizi bilişim şuçlarından arayabilirler çok yüksek meblalar çektiyseniz çünkü bu parayı nasıl kazandığınızı kanıtlamanız lazım
absurde
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 5

View Profile WWW
June 28, 2018, 07:39:38 PM

Ben henüz bununla ilgili bir teknik yazı okumadım ama yurtdışından gelen paranın %2 vergisini öderseniz varlık barışından yararlanarak,  nerden geldi sorusu sorulmuyor.
Şuan için en kolay  ve en sağlıklı yol bu gözüküyor.
trhomeagent
Member
**

Activity: 504
Merit: 11

View Profile
June 29, 2018, 01:56:41 PM

Henüz vergiye konu olabilecek rakamlara ulaşmadım ama vergi konusunda da endişeli olmadığım anlamına gelmez. Vergi dairelerinin radarına hangi aşamada yakalanacağımız belli olmuyor. Yüksek meblağda ödeme alan kişiler şu ana kadar sorun yaşamamış okey ama yaşamayacakları da garanti değil. Seçim öncesinde birtakım düzenlemeler yapılacağı konusunda söylentiler vardı. Ama şuan gündem değişti ve bu konu sümen altı oldu. Yarın öbür gün bir haber çıkar hooop sümen altı edilen herşey gün yüzüne çıkar ve oldu bitti ile bir yasa çıkarılır. Hayırlısı ile sonumuzun ne olacağını bekliyoruz bakalım.
KriptoGuruTR
Member
**

Activity: 564
Merit: 19

View Profile
June 29, 2018, 04:55:10 PM

Mal varlığınız kripto paralarda kalsın. Sabitlemek istiyorsanız USDT veya TUSD alırsınız. Kripto para varlığınızı devlet mal varlığı olarak tanımlamıyor. Yani kısaca vergiye tabi değil. Türk lirasına çevirdiğiniz zaman "vicdani" olarak vergi mükellefisiniz. Zira devlet rakamlarınız çok abartı olmadığı sürece sizi takip etmez.
TelliKilimci
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
June 29, 2018, 07:21:02 PM

Paraya el koyma durumu olmaz vergilendirilse bile size ödemeniz için zaman verirler, ama yasaklanırsa bütün paraya ve imkan bulunursa kripto paralarınıza el koyma durumu olabilir
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: