Bitcoin Forum
April 25, 2024, 09:37:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Madenciliğe başlayacaklara  (Read 1490 times)
xsentus (OP)
Legendary
*

Activity: 1301
Merit: 1000

📌 peerguess.com 📌

View Profile
February 07, 2014, 10:16:31 PM

Merhaba,

Atılan postlarını çoğunu okumaya çalıştım. Bu konu belki önceden açılmıştır. Fakat yaşadığım tecrübeleri aktarmak istedim.
GPU mining konusunu biraz öğrenen kişiler bu işe girmeye başlıyor.. Gördüğüm post'ların çoğunda herkezin evinde yaptığını görüyorum.
Bu işi evinde yapıcak kişilerin 2 kez düşünmesini öneririm..

1. Ev elektriki 3 kW üzerinde kullandığınız zaman 5-6 ay sonrasında tedaş dur bakalım sen ne yapıyorsun diyebiliyor.. Ve inanın bu işi iyi yapıyorlar.
Elektrik mühendisi arkadaşım 3 kW'in üzerinden evden elektrik kullananları mutlaka tespit ediyorlar diye üzerine basa basa söyledi.. 3 kW ile ne yapabilirsiniz. Yapacağınız en fazla 1,5 Rig (evde elektrik kullanmıyorsanız) 2 Rig olur.. 2 Rig'in üzerinde yapacak arkadaşlar mutlaka şirket kurmasını ve elektriki bu şekilde kullanmasını öneririm.

2. Bankadan kaynağı belli olmayan 600 TL üzerinde işlemler belirli sayıyı geçtiğinde sizi takipe alıyorlar. Ve bu konuda şu andaki devlet oldukça hassas..

3. 2 Rig geçtikten sonra okuyorsanız veya çalışıyorsanız bu sizin zamanınızı oldukça alacak böyle bir zamanınız varsa bu işe girmenizi öneririm..
Kur bırak çalışsın gibi sistem değil bunlar...

4.Ev'de yapanlar için, evinizin elektrik tesisatı problemli ise yangın tehlikesi ile karşı karşıyasınız demektir.. Kazanacağınız cüzzi bir rakam için evi yakmaya değer mi ?

5. Voltaj alçalmaları ve yükselmeleri... Evin elektrikinizi bir elektrikçiye ölçtürün. 220 Voltun altına gelen her elektrik cihazlarınız ömrünü kısaltır..

Aklıma gelenler bunlar, bunların haricinde fikri olan arkadaşlarda eklerse sevinirim.

Yeni başlayacaklara tavsiyem bunun bir iş olduğunu düşünün..

For security, your account has been locked. Email acctcomp15@theymos.e4ward.com
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714037842
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037842
Reply with quote  #2

1714037842
Report to moderator
1714037842
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037842
Reply with quote  #2

1714037842
Report to moderator
crazy0000
Member
**

Activity: 63
Merit: 10

View Profile
February 08, 2014, 12:28:17 PM

Paylaşımınız için teşekkürler öncelikle, bu işin risklerini bilip işe girmek/girmemek yeni başlayacak arkadaşlara ve devam edenlere yardımcı olacaktır, önlemini almak gerekiyorsa önlem alınmalıdır,

Şimdi ben Ankaradayım, Elektrik tüketim konusu üzereni, ENERJISA ile görüştüm, kw/s 0.35 vergi dahil ödersiniz dedi, ben Kw harcama sınırım olup olmadığını sordum verdikleri cevap şu şekilde,

"meskenlerde (evlerde) harcadığınız kw kadar 0.35 ile çarpılır ve bu tutarı ödersiniz dediler, saatte 3kw/5kw tüketim sınırınız yoktur ay sonu fatura tutarınızda toplam kw*0,35 ile çarpılarak kullandığınız kadar ücret ödersiniz" dediler,

Varsa başka bilgisi olan paylaşalım sizlerde sorun isterseniz,

Saygılar.
to1ga
Sr. Member

Activity: 336
Merit: 250

View Profile
February 08, 2014, 12:58:38 PM

Merhaba,

Atılan postlarını çoğunu okumaya çalıştım. Bu konu belki önceden açılmıştır. Fakat yaşadığım tecrübeleri aktarmak istedim.
GPU mining konusunu biraz öğrenen kişiler bu işe girmeye başlıyor.. Gördüğüm post'ların çoğunda herkezin evinde yaptığını görüyorum.
Bu işi evinde yapıcak kişilerin 2 kez düşünmesini öneririm..

1. Ev elektriki 3 kW üzerinde kullandığınız zaman 5-6 ay sonrasında tedaş dur bakalım sen ne yapıyorsun diyebiliyor.. Ve inanın bu işi iyi yapıyorlar.
Elektrik mühendisi arkadaşım 3 kW'in üzerinden evden elektrik kullananları mutlaka tespit ediyorlar diye üzerine basa basa söyledi.. 3 kW ile ne yapabilirsiniz. Yapacağınız en fazla 1,5 Rig (evde elektrik kullanmıyorsanız) 2 Rig olur.. 2 Rig'in üzerinde yapacak arkadaşlar mutlaka şirket kurmasını ve elektriki bu şekilde kullanmasını öneririm.

2. Bankadan kaynağı belli olmayan 600 TL üzerinde işlemler belirli sayıyı geçtiğinde sizi takipe alıyorlar. Ve bu konuda şu andaki devlet oldukça hassas..

3. 2 Rig geçtikten sonra okuyorsanız veya çalışıyorsanız bu sizin zamanınızı oldukça alacak böyle bir zamanınız varsa bu işe girmenizi öneririm..
Kur bırak çalışsın gibi sistem değil bunlar...

4.Ev'de yapanlar için, evinizin elektrik tesisatı problemli ise yangın tehlikesi ile karşı karşıyasınız demektir.. Kazanacağınız cüzzi bir rakam için evi yakmaya değer mi ?

5. Voltaj alçalmaları ve yükselmeleri... Evin elektrikinizi bir elektrikçiye ölçtürün. 220 Voltun altına gelen her elektrik cihazlarınız ömrünü kısaltır..

Aklıma gelenler bunlar, bunların haricinde fikri olan arkadaşlarda eklerse sevinirim.

Yeni başlayacaklara tavsiyem bunun bir iş olduğunu düşünün..

Adamlar milyar milyar dolarlar kaçırıyor kocaman devlet bizim 600 liramızamı bakıyor ? Vay arkadaş.. başımıza birşey gelmese bari

█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
               ▄▄█  █▄▄
            ▄█████  █████▄
       ▄  █▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄█  ▄
   ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄

▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀  ▄
███▄▄  ▀  ▀▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀▀  ▀  ▄▄███
█████▀      ▀█████  █████▀      ▀█████
█▀▀  ▄▄█  ██▄▄ ▀▀█  █▀▀ ▄▄██  █▄▄  ▀▀█
   █████  ██████      ██████  █████
█▄▄  ▀▀█  ██▀▀ ▄▄█  █▄▄ ▀▀██  █▀▀  ▄▄█
█████▄      ▄█████  █████▄      ▄█████
███▀▀  ▄  ▄▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄▄  ▄  ▀▀███
▀  ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄  ▀
   ▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀
       ▀  █▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀█  ▀
            ▀█████  █████▀
               ▀▀█  █▀▀
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
A Blog That Discusses About
Artificial Intelligence    The Future    Ethics on AI    and more
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
labtek38
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
February 08, 2014, 01:10:53 PM

Aylık tüketim sınırı olayı benim de kafamı karıştırdı  UEDAS çağrı merkezini arayıp sordum herhangi bir üst limit olmadığını söylediler.

rojuwah
Member
**

Activity: 98

View Profile
February 08, 2014, 01:14:22 PM
Last edit: March 07, 2014, 12:22:19 AM by rojuwah

yeni madenciliğe başlayacaklara ben de tırsak olmamalarını öneririm. Kendi kendine kısıtlayıcı kurallar çıkarmak, 'tanrılar istemiyor sonuçta bizi karada yaratmışlar' diye denize açılmaktan korkan, veya aynı mantıkla uzaya açılmaktan çekinen 30bin tanrılı tabusever hintlilerin davranışına benzer, bu şekilde hayatta hiçbir alanda başarılı olamazsınız.

1) Evde elektrik kullanımınızın kaçak kullanmadığınız sürece bir limiti olduğuna dair hiçbirşey duymadım. Olsa tedaşın uyarması gerekir. Uyarı yoksa dilerseniz bir fabrika kadar elektrik kullanabilirsiniz, sonuçta parasını ödüyorsunuz. Elektrik müh arkınız nerden duymuş bilmiyorum. Ancak eve tedaştan gelip ne yapıyorsun sen diyenlere gözünün içine bakarak kendinizden emin bir şekilde uzaylı görmüş tuhaflığında "e mining yapıyorum?" demenizi öneririm. Zira mining ile ilgili yasal bir kısıtlama yok. Yasak olmayan birşeyin hesabını kimsenin sizden keyfi olarak sormaya hakkı yok, önce kanun çıkacak, sonra, yolu budur. Ayrıca bu şekilde hiç bir kanun da geriye dönük olarak çıkmaz, bilginize. Madencilik tıpkı bitcoin ve altcoin kullanımı gibi, an itibariyle, herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir. Olsa da özgürlük kısıtlaması babından sağlam bir tartışma mevzu olacaktır, insanlar ne kadar takar bi de o var. Bir arkadaşım ev sattı ve banka hesabına 300bin TL yattı. Kaç sene geçti, bu para nerden geldi diye kimse sormadı. Ha atlama ihtimalinize karşı söyleyeyim, ev tapuda en fazla 100binTL olarak görünüyordu, ülkemizdeki bütün gayrimenkuller gibi gerçek ederinin çok altında. Genel prensip olarak bankacı arkadaşım günde 50binTL üzeri havalelerin takibe alındığını doğruladı ve hatta parça parça da yapsanız bu anlaşılıyor, bu doğru. Ancak sizin 600TL'niz ile kimse uğraşmaz. Varolan havalelerin %50'si herhalde 600TL'nin üzerindedir. Bir ordu dolusu bankacının günde kaç milyon havaleyi takibe alması ve 'acaba birisi bunlardan kar ediyo mu' diye sizi sorguya çekmesi gerekir ve dediğim gibi, küçük meblağlar için pratik olmadığı gibi anlamlı da değildir. Bu arada bildiğiniz gibi borsada yerli ve yabancı ayrımı yapılıyor. Yabancıların elde ettikleri kar üzerinden herhangi bir vergi yükümlüğü bulunmamaktayken yerli yatırımcı için vergi tahsil edilmektedir. Buna 'bir devletin kendi vatandaşı aleyhinde ayrımcılık yapması' da diyebiliriz, örneğin bu gibi eşitsizliklere veya bilgi alma özgürlüğümüzün önüne geçen 3. dünya ülkelerinde görülen internet yasaklamalarına şaşırmak ve sesinizi çıkarmak yerine bu kadar kısıtlanmaya alışmış bir millet olarak daha üzerine 'kendi kendimizi nasıl kısıtlayabiliriz acaba' diye kafa yormanız beni daha çok şaşırtıyor.

2) Madencilik ile bir kez düzgün configure ettiğiniz zaman makul ve düzenli bir gelir kazanırsınız. Kısa bitcoin tarihinde madenciler uzun vadece hiçbir zaman bitcoin yatırımcıları kadar kazanmamıştır ama her zaman bitcoin alıcak kadar bu işe güvenmeyen ama madenciliğe girecek kadar bir kaç ekran kartı almaktan da çekinmeyen ve bu şekilde kendini güvende hisseden bir kitle olacaktır. Burada önemli nokta litecoin dahil herhangi bir coine çakılı kalmak yerine profit switching poollarla (hashcows, middlecoin, hashbros gibi) mining yaparsanız hem sürekli uğraşmazsınız, hem de kazancınız zaman içinde azalmaz. An itibariyle litecoin mine etmekten 25-30% daha çok kazanırsınız ve coin hopping sayesinde kazancınız azalmayacağı için sürekli aynı oranda kazanırsınız, tabi problemlere karşın sürekli ilgi şart burası doğru. Litecoin ve scrypt coinler için asicler çıksa bile ekran kartıyla efficient olarak mine edilecek coinler var olmaya devam edecektir, poollar da bu coinlere switch edecektir, zira yığınla gpu miner var, bunlar boş duracak değil. Ha derseniz ki beni yeni çıkan coinleri elle mine edicem elle trade edicem, bu sitelerden muhtemelen daha fazla kazanacaksınız işi kıvırırsanız çünkü hiç bir zaman humantrader'a erişemez bu autotrade eden siteler. Bunun için de elbette ayda bir bakmaktan fazla uğraşırsınız. Ancak coinin ilk çıktığı birkaç gün deli ötesi karlar etmeniz mümkün (litecoine kazmaya oranla 800%'ler gibi). Serbest bir borsa var ve bir anlamda buna kaymış olursunuz, bu da efor gerektirir.

3) Yangın riski önemli, bu konuda uyarınıza katılıyorum (başka bir noktada da katılamıyorum), kablolarınızın güçlü olmasının yanısıra elektrik tesisatınızın sağlam olup olmamasını en azından bir elektrikçiye danışmakta fayda var. Ayrıca ilk riginizi kurarken ve işi öğrenirken belki bir ay uğraşırsınız ancak 2. riginizi kurmak birkaç gününüzü alacaktır. Evde yeriniz olsun, dualx gibi bol ve kaliteli fanları olan modelleri tercih edin yoksa fan seslerinden evde duramazsınız, uyurken başınızı ağrıtmaması için elektromanyetik alan yayacağı için bol güç tüketen bu kablolar ve cihazları kendinizden uzakta bulundurun ve varsa evinizde soğuk kalabilmesi kaydıyla sesi kesmek için tercihen küçük bir bölmeye de hapsedebilirsiniz.
crazy0000
Member
**

View Profile
February 08, 2014, 01:20:43 PM

+1

Wink
tefaani
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
February 08, 2014, 02:37:40 PM

Teşekkürler rojuwah.. Böyle paylaşımlar her zaman faydalı olacaktır..

Mining için bazı teknik bilgilere ihtiyacım var, Ör;

* Bir ekran kartında mining performansını doğrudan etkileyecek olan teknik özellik nedir..?

* Bir anakartta atıyorum 4 adet PCI-e x16, 3 adet PCI-e x1 bulunmakta, bu slotların tamamını kullanmaya müsade etmişmidir üretici..? Stabilite için burada hedef nasıl belirlenir..?

* Rig için su soğutma sistemine nasıl bakıyorsunuz..? Çok sayıda fanın oluşturacağı sesi engelleyelim derken başka sorunlar yaşayabilirmiyiz..?

* Son olarak forumda riser satan arkadaşlar var, bu çeviricilerin kablo uzunlukları max. hangi uzunluklarda kullanılmaya müsaittir..?

Konu başlığına ilişkin sorular sorduğumu düşünüyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim..
crazy0000
Member
**

View Profile
February 08, 2014, 03:07:20 PM

Teşekkürler rojuwah.. Böyle paylaşımlar her zaman faydalı olacaktır..

Mining için bazı teknik bilgilere ihtiyacım var, Ör;

* Bir ekran kartında mining performansını doğrudan etkileyecek olan teknik özellik nedir..?

* Bir anakartta atıyorum 4 adet PCI-e x16, 3 adet PCI-e x1 bulunmakta, bu slotların tamamını kullanmaya müsade etmişmidir üretici..? Stabilite için burada hedef nasıl belirlenir..?

* Rig için su soğutma sistemine nasıl bakıyorsunuz..? Çok sayıda fanın oluşturacağı sesi engelleyelim derken başka sorunlar yaşayabilirmiyiz..?

* Son olarak forumda riser satan arkadaşlar var, bu çeviricilerin kablo uzunlukları max. hangi uzunluklarda kullanılmaya müsaittir..?

Konu başlığına ilişkin sorular sorduğumu düşünüyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim..

Bende başlayalı 1 ay kadar oldu, Madencilik başlığı altında kunuları tararsanız size her konuda yardımcı olacak içerikleri farkedersiniz,

Saygılar.
paspi
Full Member

Activity: 185

View Profile
February 08, 2014, 07:25:41 PM

1) Evde elektrik kullanımınızın kaçak kullanmadığınız sürece bir limiti olduğuna dair hiçbirşey duymadım. Olsa tedaşın uyarması gerekir. Uyarı yoksa dilerseniz bir fabrika kadar elektrik kullanabilirsiniz, sonuçta parasını ödüyorsunuz. Elektrik müh arkınız nerden duymuş bilmiyorum.
Elektrik faturanızı kontrol ederseniz "Kurulu güç" ve "Sözleşme gücü" diye iki ibare olması gerekli. Tedaş uyaracağını uyarıyor yani aslında.

http://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/3191-sozlesme-guc-and-demant-hakkinda.html

şurada biraz bilgi buldum üzerine. Diyorlar ki, buradaki birimler anlık çekilen değerlerdir ve sayaçlar ay içindeki max değerin kaydını tutar. (bende sözleşme gücü 3,000 -- şu anda 2.1kw 'lik rig çalıştırıyorum, yanında diğer ev aletleriyle birlikte bir ara geçmiş olmam muhtemel).

Eğer sözleşme gücünü 2 ay boyunca %10 aşarsak ya tedaşdan sözleşme gücü yükseltme talebi gelirmiş, ya da bu talebi karşılamazsak fatura cezalı olarak gelirmiş.

İşi tam bilen birine ulaşabilen varsa bilgi alıp paylaşırsanız herkes için çok iyi olur diye düşünüyorum.

MINT: MdPQhsGufjm5AXYkHebbnF2A155xDqVfK7
paspi
Full Member

Activity: 185

View Profile
February 08, 2014, 07:42:36 PM

bir iki yönetmelik okudum.

"kurulu güç" konutun elektrik projesinde gösterilen max güçmüş

"sözleşme gücü" çift terimli tarifede olan işletmeleri kapsıyormuş (maksimum ne kadar güç harcayacağınıza dair söz verdiğinizle ilgili) , meskenler genelde tek terimli tarife oluyormuş, kendi faturamdan kontrol ettim, o da tek terimli.

çift terimli tarife için özel sayaç gerekiyormuş zaten. Yine de 5 kw * 24 saat * 30 gün elektrik çekersek şu anki sayacımızla bile faturadan bunun belli olacağını düşünüyorum.

MINT: MdPQhsGufjm5AXYkHebbnF2A155xDqVfK7
labtek38
Full Member

View Profile
February 08, 2014, 07:54:00 PM

Bence dikkat etmemiz gereken ne kadar kullanıldığından ziyede evin tesisatının ne kadar kullanıma kadar kadar sıkıntısız çalışacağı. Eğer 5 khs lik bir limit olursa yaklaşık 8 mhs ye kadar bir rig çalıştırabilirsiniz. Tabi kullandığınız sistem bileşenlerine göre hesaplamauı unutmayın. + ev kullanımı da olacak. Resistans içeren yüksek tüketimli cihazları (çamaşır makinası,bulaşık akinası,ütü,fırın,elektrikli su ısıtıcıları,tost makinası gibi) çalıştırırken rigin bir kısmını kapatmakta fayda olabilir.

xsentus (OP)
Legendary
*

Activity: 1301
Merit: 1000

📌 peerguess.com 📌

View Profile
February 10, 2014, 09:29:13 AM

Bazı arkadaşlar istediğin kadar evde elektrik kullanabilirsin demiş ama onlara iyice araştırmalarını öneririm..

Evde Elektrik kullanımı normal sözleşmede 3 kW'tır(sözleşmeniz normal sözleşme ise).. Üzerinde kullanım olursa mutlaka ceza gelir..
Ayrıca 15 kW veya üzeri kullanıyorsanız kompanzasyon kutusu takdırmanız gerekir aksi halde faturalarınız her ay cezalı olarak gelir...

3 kW'in üzeri devlet iş yeri olarak kabül ediyor.. Evde iş yeri olamayacağı için sorunla karşı karşıyasınız demektir..
Yeni başlayacakların bu konuları araştırmasını öneririm...

Örnek, Enerjisa, Sepaş v.b. elektrik firmaları size 3 kW üzerine sorunsuz ev için verebilecekse.. bu işi evden yapacakların bu tip firmalara yönelmesini belirtebilirim..

For security, your account has been locked. Email acctcomp15@theymos.e4ward.com
labtek38
Full Member

View Profile
February 10, 2014, 03:13:07 PM

Biraz önce fatura geldi (ki beklediğimden düşük geldi. 5x r9 280 x + ev kullanımı436,80 geldi) Sözleşme gücü olarak 6990 yazıyor yani peşin peşin bana giydirmişler baştan anladığım. Demand 34,23 kw bu da büyük ihtimalle diğer rezistanslı ev aletleriyle birlikte olmuştur. Şimdi benim anladığım konut tesisatım el verdiği sürece 6990 a kadar çıkabilirim ve sözleşmem de zaten yüksek olduğu için 3 Kwh gibi bir sınırım yok.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: