Bitcoin Forum
April 19, 2024, 10:24:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cum să plăteşti factura la curent pe jumătate  (Read 5980 times)
M0ndialu (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
February 12, 2014, 11:16:28 AM
 #1

A incercat cineva ?  Grin Grin Grin

http://adevarul.ro/tech/stiinta/cum-platesti-factura-curent-jumatate-atentie-considerat-ilegal-8_52fa4a5bc7b855ff5641d74b/index.html

Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713565472
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713565472

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713565472
Reply with quote  #2

1713565472
Report to moderator
executivul
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
February 12, 2014, 01:01:44 PM
 #2

Merge perfect doar dupa ce ai visat cap de pictor mort cu o pruna inca verde in gura in cupa unui escavator care sapa spre sud…

Ce dreq sa aiba apa distilata, magnetii sparti cu ciocanul si curentii turbionari indusi intr-un disc de aluminiu? Mai bine incearca cu un electromagnet de 2-3T Wink

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 12, 2014, 06:17:13 PM
 #3

dar mai aveti contoare din alea vechi cu tambur? Smiley)

apropo de consum, e vreo smecherie daca faci abonament cu mai multi kw rezervati, rezulta o factura mai mica?
eu am monom parca se cheama, cu o rezervare standard, nu mai stiu cat e ... cred ca in jur de 100kw.

sunt curios daca are cineva rezervare mai mare, gen 500-1000kw sa zicem.
executivul
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
February 12, 2014, 06:35:29 PM
 #4

Rezervarea ajuta doar la facturile estimate, pt cei cu contoarul in casa, se citeste la 3 luni si se factureaza lunar sau la 2 luni.
Mai ieftin daca iei abonament pe ore sau cu limita maxima de putere instantanee, dar trebuie un contoar mai special.
Cel mai ieftin iesi la abonament trifazat industrial, daca il ai e de bine, daca nu-l ai te costa cam 100mil, depinde unde vrei sa-l tragi.

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 12, 2014, 06:41:17 PM
 #5

mersi de explicatii.
inca o intrebare: ai idee cu cat la suta iesi mai ieftin la trifazic?
si banuiesc ca ar trebui sa fie pe PF, ca am inteles ca pe firma, energia e mai scumpa, in caz ca nu esti mare consumator, gen sidex.
gica_contra
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 350
Merit: 250



View Profile
February 18, 2014, 06:36:34 PM
 #6

O tampenie. Apa distilata e un izolator electric. La fel de bun ca si aerul, numai ca mai scump. Deci nu are nici un rost sa o torni in pahar.


Din cate am vazut contoarele noi au o interfata optica. Daca s-ar putea examina codul sursa probabil s-ar putea gasi un exploit incat sa consumi cat vrei tu pe luna. Eventual negativ. Ipotetic desigur. Grin
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 19, 2014, 12:44:57 PM
 #7

Toate aparatele astea de masura sunt obligate sa aiba buletine metrologice, ceea ce imi spune ca se pot face reglaje, atat in sus, cat si in jos.

Din cate am auzit, din folclor, aparatele EON incaseaza ceva mai mult(10-20%) decat consumul real, ca sa isi acopere si pierderile de pe retea.
Parca nu se accepta contoare cumparate din alta parte, verificate in alta parte, decat de la ei.

Dar daca o fi asa, mi se pare mai corect sa maresti pretul ca sa iti includa si pierderile, dar sa platesti exact cat consumi.
Ca la banca, in pretul comisoanelor si dobanzilor, sunt incluse si pierderile din creditele neperformante.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 19, 2014, 01:44:35 PM
 #8

Uau, pai daca isi tareaza contoarele pe un plus de 10% pot sa fie usor haliti.

Ajunge ca organele abilitate sa faca teste de consum la clienti cu aparate profesionale si malversatiunea iese la iveala rapid.
De aici pana la scandal si circ media e doar un pas de furnica.  Roll Eyes
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 19, 2014, 03:33:26 PM
 #9

Chiar crezi ca daca zvonul ar fi adevarat, s-ar intampla ceva? Smiley
Nu e si status actionar oarecum in domeniul energetic?

Nu m-ar mira ca in Romania sa nu se poata face metrologie la aparate de masurat consumul de energie electrica.
Si daca EON are monopol pe aparate si pe metrologie nu poti face nimic.
Bine ca la apometre se poate Smiley

Teoretic, s-ar putea calcula consumul general al casei, si apoi comparat cu ce afiseaza contorul.
Pui un killwatt meter pe intrarea in casa(aici e posibil ca aparatul sa nu mearga peste 16A) si il lasi sa contorizeze cateva ore, dupa care compari.
Daca diferentele sunt de pana in 3% in general, totul e OK ca se incadreaza in marja acceptata in general.
animalu
Member
**
Offline Offline

Activity: 95
Merit: 10


View Profile
February 20, 2014, 06:12:03 PM
 #10

Abia acu' mi-a picat fisa. Video e embeded de pe metacafe si a fost uploadat in perioada cand astia plateau cam 1$/1k afisari. Daca reuseai sa faci un viral scoteai bani frumosi si cum stim ca orice cu ILEGAL sau FENTEAZA FACTURA atrage a aparut si saracia aia de film. Parerea mea e ca nu ai cum sa crezi ce zic aia daca ai trecut de clasa a sasea Smiley

Pe acelasi stil:

https://www.youtube.com/watch?v=MNaSTipOYy8
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
February 20, 2014, 11:25:30 PM
 #11

Interesant, are ceva daca folosesc fire de culori diferite?
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 21, 2014, 12:30:45 AM
 #12

Aaa, deloc nu are.

E nevoie doar de contorul gusterului respectiv ca doar la ala functioneaza schema in intreaga galaxie.  Roll Eyes
(se zvonea ca si in Andromeda ar fi trei bucati dar andromedanii mi-au aratat toate cele 6 cozi cand le-am oferit BTC...cica e primitiva moneda...ei mineaza cu energie de punct zero monezi in 16 dimensiuni  Tongue)
executivul
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
February 21, 2014, 08:25:48 AM
 #13

Firele trebuie sa fie un roz bombon, alege in Photoshop culoarea #FF00FF-sqrt(PI/2.98)

LE. Ne mutati la Offtopic va rugam?

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 21, 2014, 11:01:16 AM
 #14

Ne mutati la Offtopic va rugam?

Cu cea mai mare placere. M-a amuzat copios threadul asta Cheesy

iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
February 21, 2014, 11:01:45 AM
 #15

  La anumite contoare "mecanice" mai vechi se putea pune intr-o particulara pozitie un magnet, care reusea, interferand cu campul magnetic generat de bobinene interne ale contorului sa franeze miscarea discului ce invarte cifrele contorului ... dar la contoarele electronice nu mai exista asa ceva ... In Italia existau intregi bloguri de discutii legate de tema, de a face anumite modificari in setarile contoarelor electronice  unde se trateaza si situatia in care de regula in Italia daca faci un contract de 3KW si absorbi 3,5KW, in 10 minute a-ti declanseaza... iar de regula aceste contoare sunt pe scari sau la subsol de unde si deranjul cate odata de a trebui sa cobori seara tarziu doar pentru ca ai conectat in acelasi timp masina de spalat si boilerul electric   ... Acestea sunt operatii foarte delicate dar si nelegale, mai ales ca aceste noi contoare electronice sunt prevazute cu masuri "antisabotaj" printre altle comunica orice anomalie ( ca dealtfel si indexul contorului) la dispeceratul din zona de care apartin prin insasi linia de alimentare in sistem powerline ... de unde "baietii veseli " vin imedita pentru a interveni ... fara a avea nici o sesisare de furt din partea vrunei persoane ...
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!