Bitcoin Forum
May 11, 2024, 09:27:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Merkezi ve merkezi olmayan(dex) borsalar arasındaki farkı biliyor musunuz?  (Read 243 times)
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
July 15, 2018, 08:27:50 AM

BTC Türk'ün, bitfinex gibi tether'e geçmesi, doğrudan olmayan parayı üretmesi demektir. Mayıs ayında üyelerine danışmadan BTCtürk'ün yatırma ve çekim limitini aniden 1.000 T.L.'ye yükseltmesi zaten likidite sorunu yaşadığını ispatlıyordu.

Türkiye'deki ilk dünyadaki dördüncü Bitcoin borasını olduğunu beliren videonun yayınlandıktan 4 gün sonra izlenme sayısı 3 bin idi. 5 yıllık borsanın youtube takipçi syısının 500 olması zaten durumu özetliyor.

BTCTürk hazırdan, cahillikten ve meydanı boş bulmaktan yemiş, ve bunların hiçbirine dağ dayanmaz. BTCtürk aldığı komisyon karşılığında ürün ve hizmetlerinde bu süre içerisinde ne kadar gelişme gösterdi; verimlilik ve performans açısından? Bu işe ya da komisyon kazandığı müşterilerine ne kadar ve nasıl yatırımlar yaptı?

3 Temmuz'da yayınlanan video bugün(11 Temmuz) itibariyle 10.200 kez görüntülenmiş. youtube takipçi sayısı 699'a çıkmış.

29 Haziran 2018 tarihli habere göre BTCTürk'ün hali hazırda 95 bini aktif kullanıcı olmak üzere 512 bin müşterisi varmış.
https://kriptoparahaber.com/btcturk-5-yasinda.html

18 Aralık 2013 tarihli habere göre BTCtürk'ün 3 bin müşterisi varmış.
https://webrazzi.com/2013/12/18/btcturkun-3-bin-aktif-uyesi-gunde-ortalama-500-bin-liralik-bitcoin-islemi-yapiyor/
"Fiyatların hızlı artığı veya düştüğü dönemlerde artan işlemler nedeniyle BTCTurk üzerinde 24 saatlik periyodda ulaşılan en yüksek hacim 2 milyon TL olmuş.
Daha sakin diyebileceğimiz zamanlarda ise ortalama işlem hacmi 500 bin TL civarında gerçekleşiyor."

başlığa bakarak girdim. içerik başka birşey çıktı. içeriği okudum. BTCtürk'ün 1000 TL yükseltme olayını likiditeye bağlamak bayağı saçma olmuş. Bana göre adamlar aniden gelecek olan "sadece meraklı, paramı hemen 3'e 5'e katlayayım" diyen elinde az miktar parası olan kitleyi sistemlerine dahil etmediler. (üye olanlar kafası çalışıyorsa anlık fiyat ve hacimlerin ne kadar değiştiğini anlamıştır.). hem içerdeki müşteri potansiyelini hem hacmi belirli bir seviyede koruyarak hemde gereksiz oluşabilecek işlemleri (tabiri caizse çerez) ve sorunları direkt elemiş oldular. (yok param yatmadı, yok param en zaman geçecek, btc gönderdim cüzdana geçmedi vs...) Böylelikle 1-5 arası seviyede kendilerini 4-5 arasında konumladılar. En azından daha bilgili ve tecrübeli kullanıcılarını ile kendileri gibi korudular.

Yazının en saçma yerlerinden biride youtube kıyaslaması, her platformun kitlesi ayrıdır. Şimdi Facebook'un 2,19 milyar kullanıcısı var. Youtube'da ise 864.618 abonesi? şimdi Facebook başarısız mı? siz kendi çalıştığınız platform'dan çıkıp başka platforma kasarsınız başarısız olursunuz. Facebook uç nokta olabilir, o zaman The New York Times'a bakın 1.3milyon youtube abonesi var yada başka sektörlere sizin markanızı tanıtmanızda hangi mecra önemli ise ona yönelirsiniz.

Tether'a gelecek olursak, benimde borsam olsa tether'ı eklemek için girişimde bulunur eklerdim. Onun hacmi size direk etki edecektir. Cryptopia gibi coinmarketcap'da bile olmayan koinleri mi eklesin? He tether patlar orası ayrı, coinmarketcap'da ilk 10'da 10.sıra bilse olsa sırada. Diğer taraftan tether ile exchange'ler arasında kolaylıkla dönüşüm yapabiliyor muyum? evet.

Müşteri sayısınıda yazmışsınız. Bir merakla gelen, parasını katlama umudu olan vs. birçok kişi üye olmuştur. Olacaktırda. Ancak 90 bin aktif üye gayet iyi. Son dönemde mantar gibi çoğalan türk borsalarını düşünürsek...
Eğer firmanın kullanıcılarına ne gibi yenilikler yaptığını merak ediyorsanız. Firmaya yazın, faaliyet raporunuz yıllık performans raporu gibi birşeyiniz var mı? tek dökümanda okuyabileceğiniz.

Firmada evet ilk olmanın avantajı var. Peki bu sürede bunu koruyabilmişler mi? Kapatıyoruz dedikten sonra açılıyoruz dediklerinde bile bakiyesi olan müşterilere ödemelerini yapmışlar mı? yapmışlar. Kusra bakmayın ama yazdığın mesajda isnatlarda hepsi yersiz ve safsatadan ibaret..

bu arada firmayla bir ticari bağım yok. Sadece standart al-sat çıyım Smiley
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
akalayci34 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 6

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 11:10:27 AM
Last edit: July 15, 2018, 11:47:10 AM by akalayci34

5. yıl videosu çekmek yerine madem tether nedir diye video çeksinler; bunu patronunuza iletin, gerçi twitter'da okudularsa yazmıştım.

BTCTürk konusunda yazdıklarıma cevap verenlerden üslubunu beğenmediğim 3 yüksek rütbeli ve bol meritli kullanıcıyı engelledim.

Al-sat yapmak da bir tür ticari ilişkidir, ben de BTCTürk'ten başka borsaya aktarmak için gerektiğinde BTC,ETH ve XRP aldım ve alıyorum.

Telegram'daki bir sohbet üzerine aldığım not ile bu başlığı açma gereği duydum, BTCTürk'e dair eleştiri yapacak olursam yine daha önce eleştiri yaptığım başlıkların altına yazmaktan geri durmam.

Ayrıca BTCTürk eleştirilerimi ve diğer müşterilerinin eleştirilerini, kendi açısından doğru değerlendirise bunu kurumsal gelişimine neden olacak fırsatlara dönüştürür.

Diğer açıdan facebook ve youtube kıyaslamaları birbiriyle örtüşmeyen kıyaslamalar; çünkü 200 Milyar $lık yıllık internet gelirinden facebook'un aldığı pay %20'dir yani 40 milyar $'dır bu açıdan facebook youtube'dan daha fazla video yayınlanan ve izlenen bir platformdur.

Ancak siz youtube'da 5. yılınızdaki yenilenmeniz için bir video çekiyorsanız etkin müşterilerinizin 1/150 veya videonun ilk yayınlandığı gün 1/200 oranında yotube aboneniz varsa, bu tether gibi yenilikler yaptığınızda bu konuda bilgilendirici video çekmediğiniz içindir.

Çünkü müşterilerinizin bilgilenmesini istemezsiniz, bilinçli müşteri artışı sizden olan beklentiyi de yükseltir; ancak kolay yoldan para kazanmak varken; böyle şeylerle uğraşmak istemezsiniz, kendinize eleştiri getirenlere karşı yorum yapmak için kullanıcı kiralarsınız.

Ticari ilişkinizin boyutuna göre yorumumu şahsi ya da genel olarak algılayabilirsiniz.

Ancak bu piyasada semirmek bundan önceki zamanlarda olduğu kadar kolay olmayacak; çünkü artık meydan boş değil.

BTCTTürk'e dair bir propaganda ya da tartışma sürdürmek isterseniz onlara dair açılmış başlıklardan birinin altına yazabilirsiniz.

Yorumların tümüne BTCTürk menfaatiyle bakışınız, onlarla ticari bir ilişkiniz olmadığını doğrulamış zaten.

Bence size iş teklif etmeliler. Zira ticari bağınız yokken böyle performanslar çıkarıyorsanız bir de aranızda al satlar dışında bağ oluşursa yazdıklarınızdan daha fazlasını yapabilirsiniz.  

Zira argümanlarınız BTCtürk çalışanlarıyla yaptığım yazıı tartışmalardaki kafa yapısı, argüman ve cümle kurgularıyla birebir örtüşüyor.

Sizin üslubunuzu sorunlu görmediğim için bu kadar yazdım; ancak burada bulunacağım zamanı aslında "böyle cevaplar" yazmakla tüketmek istemiyorum.

BTCTürk'ten çok daha önemli konular var burada kripto piyasasına dair yazılması gereken.

Tether konusu ise burada işleniyor,

TETHER BASMA ÇILGINLIĞI (Nedenleri,Sonuçları ve Çözüm Önerileri)
https://bitcointalk.org/index.php?topic=4546720.0;topicseen

Telegram: https://t.me/VolentixTurkey Join Us! twitter: @volentixturkiye
mugt
Member
**

View Profile
July 15, 2018, 11:57:52 AM

5. yıl videosu çekmek yerine madem tether nedir diye video çeksinler; bunu patronunuza iletin, gerçi twitter'da okudularsa yazmıştım.

BTCTürk konusunda yazdıklarıma cevap verenlerden üslubunu beğenmediğim 3 yüksek rütbeli ve bol meritli kullanıcıyı engelledim.

Al-sat yapmak da bir tür ticari ilişkidir, ben de BTCTürk'ten başka borsaya aktarmak için gerektiğinde BTC,ETH ve XRP aldım ve alıyorum.

Telegram'daki bir sohbet üzerine aldığım not ile bu başlığı açma gereği duydum, BTCTürk'e dair eleştiri yapacak olursam yine daha önce eleştiri yaptığım başlıkların altına yazmaktan geri durmam.

Ayrıca BTCTürk eleştirilerimi ve diğer müşterilerinin eleştirilerini, kendi açısından doğru değerlendirise bunu kurumsal gelişimine neden olacak fırsatlara dönüştürür.

Diğer açıdan facebook ve youtube kıyaslamaları birbiriyle örtüşmeyen kıyaslamalar; çünkü 200 Milyar $lık yıllık internet gelirinden facebook'un aldığı pay %20'dir yani 40 milyar $'dır bu açıdan facebook youtube'dan daha fazla video yayınlanan ve izlenen bir platformdur.

Ancak siz youtube'da 5. yılınızdaki yenilenmeniz için bir video çekiyorsanız etkin müşterilerinizin 1/150 veya videonun ilk yayınlandığı gün 1/200 oranında yotube aboneniz varsa, bu tether gibi yenilikler yaptığınızda bu konuda bilgilendirici video çekmediğiniz içindir.

Çünkü müşterilerinizin bilgilenmesini istemezsiniz, bilinçli müşteri artışı sizden olan beklentiyi de yükseltir; ancak kolay yoldan para kazanmak varken; böyle şeylerle uğraşmak istemezsiniz, kendinize eleştiri getirenlere karşı yorum yapmak için kullanıcı kiralarsınız.

Ticari ilişkinizin boyutuna göre yorumumu şahsi ya da genel olarak algılayabilirsiniz.

Ancak bu piyasada semirmek bundan önceki zamanlarda olduğu kadar kolay olmayacak; çünkü artık meydan boş değil.

BTCTTürk'e dair bir propaganda ya da tartışma sürdürmek isterseniz onlara dair açılmış başlıklardan birinin altına yazabilirsiniz.

Yorumların tümüne BTCTürk menfaatiyle bakışınız, onlarla ticari bir ilişkiniz olmadığını doğrulamış zaten.

Bence size iş teklif etmeliler. Zira ticari bağınız yokken böyle performanslar çıkarıyorsanız bir de aranızda al satlar dışında bağ oluşursa yazdıklarınızdan daha fazlasını yapabilirsiniz. 

Zira argümanlarınız BTCtürk çalışanlarıyla yaptığım yazıı tartışmalardaki kafa yapısı, argüman ve cümle kurgularıyla birebir örtüşüyor.

Sizin üslubunuzu sorunlu görmediğim için bu kadar yazdım; ancak burada bulunacağım zamanı aslında "böyle cevaplar" yazmakla tüketmek istemiyorum.

BTCTürk'ten çok daha önemli konular var burada kripto piyasasına dair yazılması gereken.

ticari'den kastım, danışmanlık, sosyal medya yada kurumsal kimlik için ajans hizmetleri vs.. bu tür. Sadece tek fonksiyonlu yani al-sat yapılan ve bunda sadece komisyon alan alıcı-satıcıyı buluşturan bir sistemde al-sat yapmayı ticari ilişki olarak tanımladınız ya daha ne diyeyim.
Konunun başlığını BTCTürk eleştirileri olarak açsanız emin olun sizden daha çok eleştiri yapabilirim. Değindiğim nokta öncelikli başlık ile içeriğin uyuşmaması idi. Youtube konusuna hala katılmıyorum. Youtube'da onlarca kullanıcı içerik videosu olarak borsalardan alış-satış'ın nasıl yapıldığını anlatan videolar çekiyorlar. buna 'mouth to mouth marketing' de diyebiliriz. Diğer taraftan çok basit aramalarla dediğiniz "bilgilendirici video" lara ulaşılabilir. Kastettiğiniz hala abone sayısı ise basit bir "Facebook-Twitter-Youtube" da bizim takip edin 1 ay komisyon almayalım etkinliği yapabilirler. Yapmalılar mı? Hayır. Zaten kısmen oturmuş bir pazarınız var. Bunu yapan yok mu? Referans sistemi ile yapanlar dolu. Ne kadar başarılı oldukları ortada. Facebook örneğinin uç olduğunu belirttim. Gazetecilikten örnek verdim. Sizden Binance'ın youtube hesabını örnek vermenizi bekledim. Ancak gördümki pazar paylarını yazmaktan öte gidemediniz ve "fırsatlara dönüştürmesini" beklediniz. Binance'ın bakmanızı öneririm. Muhteşem videoları ve 3000 takipçisi var, bundan dolayı yazdıklarınızın safsata'dan öteye gitmediğini belirttim. Evet BTCTürk'ün eleştirilebileceği yüzlerce nokta var. Merak ettiğim neden Paribu veya başka bir türk borsası değil, BTCTürk? Yok anlamadığım tether'ı ilk (kullandığım türk borsalarında yoktu,yada dikkat etmemiş olabilirim.) eklediği için mi? yoksa herhangi bir firma ile aranızda başka bir problem mi oluştu? yada sizi başka bir firmamı kiraladı Smiley

Kendi adıma konuşacak olursam, kimsenin kiraladığı kişi değilim, tüm borsalar ile standart al-sat dışında bir bağım yok, tanıdığımda yok.
"çünkü artık meydan boş değil." dediniz. Buradan firmayı sevmediğinizi hizmetlerinizi beğenmediğinizi çıkartabilirim. Yada başka bir borsayı desteklediğinizi, çamur at izi kalsın mantığı yürüttüğünüzü. Meydan boş değil dolu da değil. önemli olan nicelik değil nitelik her zaman!
kafa yapımın birileriyle örtüşmesi doğal, kinci ve iftiracı bir yöntem yerine empati yapmayı tercih ederim. Borsanın bana iş teklif etmesine gerek yok. Açsın bir konu, sonuna kadar eleştiririm. Yapıcı olmak, empati yapmak kuralları ile. BTCTurk, Paribu, koineks, koinim vs... hepsini eleştiririm. Ancak boş "param geç yatıyor, hesabıma para geçmedi, order-book ile oynuyorlar, anlık yükselişte sistemi kilitliyorlar" vs... şeklinde yapmam. BTCTürk geçtiğimiz günlerde kurumsal kimliğini değiştirdiğinde eleştirdim. yeni kullanıcıyım, yüksek meritim yok benide engelleyebilirsiniz. Emin olun onların umurlarında olduğu kadar benimde umrumda olmaz.

akalayci34 (OP)
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 01:08:21 PM
Last edit: July 15, 2018, 01:37:42 PM by akalayci34

BTCTürk'ten başka yerel borsa kullanmadım, diğer yerel borsalarla ilgili bir müşteri deneyimim yok, binance'a dair de çok fazla eleştiri de bulunabilirim başka başlıklar altında bulunacağım da...

BTCTürk'ün kimseye haber vermeden, oylamaya sunmadan kafasına göre 1.000 T.L. limit getirmesi nedeniyle deftere yazmıştım, daha önce komisyonlar nedeniyle de defterimde bir sicilleri vardı; tetheri de eklemeleri bunların ortaya sçalıması için bahane olmuş oldu, tether'de dair de gerek burada gerekse twitter'da yeterince yazdım bunları yineleme gereği duymuyorum.

BTCTürk'ün 1.000 T.L. kararından geri adım atması ,zaten bu kararın hatalı bir karar olduğunu doğrular ki bu doğrulama sizin tezinizi çürütüyor; likidite sorunu yaşıyor olduklarını da zaman bize  gösterecek.
Arkadaşım 800 T.L. limit geldiği için para yatıramadığını söylediğinde, ona verdiğim ilk cevap; 1.000 T.L. asgari limit gelmesinin esas nedeni para çekimlerine engel olmaktır, yatırmayla beraber gelmesi ise minarenin kılıfıdır yorumunu yapmıştım.

Binance'ın 8 adetlik bir coini işlem sırasında 7,9'a düşürmesi, sonra da işlem hacmi düşünce bu biriken kırıntıları lütufmuş gibi göstererek pazarlaması da Hong-Kong çingeneliğidir.

Beğenmediğimiz çöp coinleri dahi listeleyen Cryptopia bile borsa içindeki kendi aramızdaki transferlerde masraf almazken, Binance bu masrafı da sanki blockchain'e gönderiyormuşçasına kesiyor.
Misal 7,9 => 7,3 oluyor ERC20 tokenlerde

Nitekim, borsaların komisyon karları aşırı yüksektir; dolayısıyla her türlü eleştiriye açık olmak zorundadırlar, ve biz bu eleştirileri ağırlaştırıp sıklaştırmadıkça daha yüksek kalitede borsalar ortaya çıkmaz.

Bu başlık altında merkezi ve merkezi olmayan borsalara dair yazacaktım, aslında şu yazışmalar dahi, bu konu üzerine sorun ve tartışmaları ortaya koyduğundan dolayı, bu başlığa hizmet ediyor sayılır.

BTCTürk ve Binance'a dair; koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler..

Hem niçin öyle diyorsunuz az ve öz yazıp iyi oranda meritlenmişsiniz Smiley

akalayci34 (OP)
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 01:35:55 PM

3 Temmuz'daki 1 SYScoin'e karşı 96 BTC lik volume manipülasyonunu da buraya not alalım, ilerideki anlatımlarda gerekli olacak.

hanzosum
Newbie
*

Activity: 118
Merit: 0

View Profile
July 15, 2018, 02:19:19 PM

Konun başlıktan bağımsız olduğu bir yazıya gelen hunharca yorumları gördükçe şaşırdım. Sandım ki bilgimize bilgi katacağımız bir kısa/uzun paylaşım göreceğim; ne yazık ki bir borsaya haklı ya da değil bir nedenle çıkışılan bir girdiymiş meğer.

Üzgünüm lakin bunu yapmak etik değil. Eğer başılığı içerik ile aynı tutarsanız hem arama motorolarında indekslenme ile konuya ait arama yapan vatandaşın ihtiyacı görülür hem de biz forumu etkin kullanırız.

Ben de bu yorum yerine alakasız bir yorum yapsam rezalet olurdu  Undecided
mugt
Member
**

View Profile
July 15, 2018, 05:24:18 PM

....
en azından konuyu youtube dışına çıkartabilmene senin adına sevindim. Bu mesajındaki birçok şeye katılmakla beraber likidite sorunu borsalarda zaman zaman baş gösterebiliyor. Bence seviyeyi korumak adına yaptılar ama %100 onun için olmayabilir. belkide senin dediğin faktöründe etkisi vardır. Örneğin livecoin aralık ve ocak ayı başında yatırmalarda komisyon hemen hemen hiç yokken, ocak ayının 2. haftasından sonra oranları değiştirdi. 2 sene sonra bak ben demiştim, sen böyle demiştin deme yani.yapılan işlemleri yapıldığı tarihteki şartlarda değiştirmek lazım  Grin
akalayci34 (OP)
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 06:38:29 PM

....
en azından konuyu youtube dışına çıkartabilmene senin adına sevindim. Bu mesajındaki birçok şeye katılmakla beraber likidite sorunu borsalarda zaman zaman baş gösterebiliyor. Bence seviyeyi korumak adına yaptılar ama %100 onun için olmayabilir. belkide senin dediğin faktöründe etkisi vardır. Örneğin livecoin aralık ve ocak ayı başında yatırmalarda komisyon hemen hemen hiç yokken, ocak ayının 2. haftasından sonra oranları değiştirdi. 2 sene sonra bak ben demiştim, sen böyle demiştin deme yani.yapılan işlemleri yapıldığı tarihteki şartlarda değiştirmek lazım  Grin

bazen cevap rastlantı olmayacak hızda kendiliğinden gelir; misal likidite sorunu...

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4626982.new#new

akalayci34 (OP)
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 16, 2018, 09:31:56 PM

Merkezsiz Uygulama*(Dapp/Decentralized Application)

Dağıtık Uygulamayı* Kabiliyetli Yapan Nedir ?

Dapp, zaten biliyor olduğu, ontoloji gerektiren, mantık ve nedenlendirmeyi uygulayabilirse; kabiliyetli olarak düşünülebilir.

Volentix Veri Odası Parçacıkları,

Finansal Bilgi Açısından Ontoloji:

Örneğin, Finans Endüstrisi İş Ontolojisi(FIBO/FEİO) 600'den fazla sınıfı içeren finans servisleri alanında kullanılan çekirdek bir ontolojidir.

İşletme Veri Yönetim Kurulu(EDMC/İVYK) ve Hedef Yönetim Grubu(OMG/HYG) tarafından kontrol edilir.

http://www.erkyazilim.com.tr/blog/2016/10/ontoloji-nedir

Volentix(EOS) Venue Bounty (En az Fullmember olmak gerekiyor) #mekanturkiye

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4669083.msg42261768#msg42261768

mugt
Member
**

View Profile
August 20, 2018, 09:29:48 AM

konuyu hortlatmak gibi oldu. ama bak senin dediklerini yapıyorlar senin yerinde olsam para isterdim  Grin
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: