Bitcoin Forum
April 24, 2024, 08:09:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 4 [All]
  Print  
Author Topic: ABD'den Türk ekonomisini sarsacak tasarı! Eğer onaylanırsa...  (Read 531 times)
forbidden (OP)
Hero Member

Activity: 1531
Merit: 560

View Profile
July 20, 2018, 10:02:06 AM

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili altı senatörün, "Türk hükümeti ABD vatandaşlarının haksız yere tutuklamaya son verene dek" Türkiye'nin uluslararası mali kuruluşlardan borç almasını kısıtlayan bir yasa tasarısı sunduğu belirtildi.

Reuters'in haberine göre tasarı, İzmir'deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin ABD'li Pastörü Andrew Craig Brunson'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinden sonra sunuldu.

Senato Dışilişkiler Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada "Türkiye Uluslararası Mali Kurumlar Yasası" adı verilen tasarıda, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın ABD'li başkanlarına, insani amaçlar dışında Türkiye'ye gelecekte verilecek kredilere karşı çıkması direktifi veriliyor.

IBRD'den 3,9 milyar dolarlık destek taahhüdü, EBRD'den 1,6 milyar euro fon

Dünya Bankası'na bağlı olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), 2017'de Türkiye'de 12 projeye destek vermek üzere toplam 3,9 milyar dolar fon ayırmıştı. Destek verilen projeler arasında Suriyeli mültecilere yardım ve Türkiye'de kurumsal altyapının güçlendirilmesi vardı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ise 2017'de Türkiye'de 51 projeye toplam 1,6 milyar euro kredi sağlamıştı. Fon sağlanan projeler, yenilenebilir enerji yatırımları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet gücünün artırılması, altyapı ve sermaye piyasaları alanlarındaydı.

Tasarıda "Türkiye, çifte vatandaşlar da dahil ABD vatandaşlarını ve Türkiye'deki ABD misyonlarında çalışan yerel personeli keyfi bir şekilde tutuklamaya veya hareket özgürlüklerini ihlal etmeye son verene dek" borç kısıtlamalarının sürmesi gerektiği vurgulanıyor.

ABD'nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır Türkiye'de yaşıyordu ve tutuklandığı sırada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu.

Pastör Brunson, Ekim 2016'da eşiyle birlikte ifadeye çağrıldı ve ifade için gittiklerinde gözaltına alındı. Eşi Norine Brunson, 13 gün sonra serbest bırakıldı. Pastör Brunson ise Gülen yapılanmasına üye olduğu şüphesiyle tutuklandı.

GİZLİ TANIK İFADESİ

Basında yer alan haberlerde, Pastör'ün bir gizli tanığın verdiği ifade doğrultusunda tutuklandığı bildirildi.

Brunson, daha sonra Ağustos 2017'de, İzmir F Tipi Cezaevi'nde yatmakta olduğu sırada bu kez de "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından da tutuklanması talep edildi.

Pastör Brunson, Ağustos 2017'de bir kez daha tutuklanması isteminin değerlendirildiği duruşmada verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Bruson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlandı ve Mart 2018'de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Brunson'a hem Fethullah Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi.

Brunson için "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Mynet
1713989391
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713989391
Reply with quote  #2

1713989391
Report to moderator
1713989391
Hero Member
*

Ignore
1713989391
Reply with quote  #2

1713989391
Report to moderator
1713989391
Hero Member
*

Ignore
1713989391
Reply with quote  #2

1713989391
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713989391
Hero Member
*

Ignore
1713989391
Reply with quote  #2

1713989391
Report to moderator
OrtaDirek
Full Member

Activity: 1176
Merit: 159

View Profile
July 20, 2018, 10:28:16 AM

türkiye eli daha kuvvetlidir ambargo konusunda çünkü biz ithalat yapan ülkeyiz ihracat değil. koy bakalım apple'a ambargoyu amerikan markalarına ambargoyu nasıl çark ediyor abd hükümeti, ben olsam bu kozumu sonuna kadar kullanırdım.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
July 20, 2018, 10:39:26 AM

türkiye eli daha kuvvetlidir ambargo konusunda çünkü biz ithalat yapan ülkeyiz ihracat değil. koy bakalım apple'a ambargoyu amerikan markalarına ambargoyu nasıl çark ediyor abd hükümeti, ben olsam bu kozumu sonuna kadar kullanırdım.
şaka yapıyorsun herhalde. apple a amborgo koymak apple ın cirosunda etkileme yapacak mı sanıyorsun. adamlar sana bagımlı değil sen adamlara bagımlısın. tavşan dağa küsmüş muhabbeti seninki
neblpr
Newbie
*

Activity: 140
Merit: 0

View Profile
July 20, 2018, 11:08:03 AM

Bize aşırı yüksek faizle kredi veriyorlar zaten. Onlar vermezse avrupa özellikle ingiltereden alınır. İngiliz sadece faize değil, en çok tavize bakar
OrtaDirek
Full Member

View Profile
July 20, 2018, 11:37:07 AM

şaka yapıyorsun herhalde. apple a amborgo koymak apple ın cirosunda etkileme yapacak mı sanıyorsun. adamlar sana bagımlı değil sen adamlara bagımlısın. tavşan dağa küsmüş muhabbeti seninki

sadece apple değil türkiye de amerikan menşeli tonla şirket var yapılan ithalatın haddi hesabı yok, başka ülkelerdende yapabiliriz amerikaya bağımlı değiliz, ayrıca apple trde yasaklansın gör bakalım apple hisseleri nasıl düşüyor. adamların en çok telefon sattığı ülkelerden biriyiz.

türkiyeyi her konuda küçümseyebilirsin ama ithalat konusunda ilk sıradayız dünyada.
Cryptorianx
Full Member

Activity: 411
Merit: 134

View Profile WWW
July 20, 2018, 11:38:29 AM

Bence de şaka olmalı bu.Böyle Necmettin Batırel'in mantığıyla şakkadana 10 milyar dolares piyasaya sürüp çil yavrusu gibi dağıtamazsınız kafanıza göre.

Davşan çükünü taşa sürtmüş dağı becerdim demiş misali.
tatanga54
Newbie
*

Activity: 238

View Profile WWW
July 20, 2018, 11:40:57 AM

Amerika sadece havlar ,yaptırım yapaya cesaretleri yok ,yapılar bile ardaki rakamlar çok büyütülecek tutarda değil, son yıllarda Abd den ithal ettiğimiz ürünler çok fazla bu yüzden cesaret edeceklerini düşünmüyorum.
tigoes
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile
July 20, 2018, 12:54:56 PM

Adamların ürünlere ambargo koymak gibi bir derdi yok ki. Adamlar güçlü taraflarından gelmişler Türkiye'nin istediği borçlara ve kredilere karşı ambargo koyalım diyorlar. Şu ekonomide koysunlar da kendi yağımızda kavrulmaya başlayalım artık. belkide iyi bile olur belli bir süre zorluk çektikten sonra.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
July 20, 2018, 01:14:57 PM

sadece apple değil türkiye de amerikan menşeli tonla şirket var yapılan ithalatın haddi hesabı yok, başka ülkelerdende yapabiliriz amerikaya bağımlı değiliz, ayrıca apple trde yasaklansın gör bakalım apple hisseleri nasıl düşüyor. adamların en çok telefon sattığı ülkelerden biriyiz.

türkiyeyi her konuda küçümseyebilirsin ama ithalat konusunda ilk sıradayız dünyada.
İthalat konusunda ilk sıradayız dediğinde aklına sadece lüks tüketim ürünleri gelmesin bunun sağlık sektörü var üretim bandında çalıştırdığın makinelerin parçaları  var var da var...  adamlara sen kalkıp apple ile ambargo koyma gibi bir zihniyetin olursa onlarda kalkar sana bu stratejik ürünlerde ambargo koyar sonra üretimde yapamazsın ve o yaptığın ambargo elinde patlar.. !
ront
Newbie
*

View Profile WWW
July 20, 2018, 01:18:38 PM

İthalat konusunda ilk sıradayız dediğinde aklına sadece lüks tüketim ürünleri gelmesin bunun sağlık sektörü var üretim bandında çalıştırdığın makinelerin parçaları  var var da var...  adamlara sen kalkıp apple ile ambargo koyma gibi bir zihniyetin olursa onlarda kalkar sana bu stratejik ürünlerde ambargo koyar sonra üretimde yapamazsın ve o yaptığın ambargo elinde patlar.. !

Her ne kadar farklı ülkelerden bunu telafi etmeye çalışsan da ABD'nin ambargo uyguladığı bir ülke kalkıp herhangi bir ülke ile rahat rahat anlaşma yapamaz. İşin siyasi boyutu da var. Ha yaparsa bile 1 liralık mal senin eline 2 liraya ulaşır. Zaten bu anlaşmalar da 3-5 günde yapılacak anlaşmalar değil. Ülke çoğu konuda kıtlık yaşar.
OrtaDirek
Full Member

View Profile
July 20, 2018, 01:34:13 PM

Her ne kadar farklı ülkelerden bunu telafi etmeye çalışsan da ABD'nin ambargo uyguladığı bir ülke kalkıp herhangi bir ülke ile rahat rahat anlaşma yapamaz. İşin siyasi boyutu da var. Ha yaparsa bile 1 liralık mal senin eline 2 liraya ulaşır. Zaten bu anlaşmalar da 3-5 günde yapılacak anlaşmalar değil. Ülke çoğu konuda kıtlık yaşar.

her türlü amerika kendi ayağına sıkmış oluyor o yüzden böyle birşey olmayacak zaten. ayrıca avrupa asya'nın amerikayı salladığı yok.
z38630610
Legendary
*

Activity: 1050
Merit: 1000

View Profile
July 20, 2018, 01:38:15 PM

Amerika misilleme yapmaya çalışıyor. Verilen karardan caydırmak için bu şekilde bir yöntem bulmuş kendilerince. Ama bu durum bu şekilde taviz verilmeden giderse iki tarafında bu işten zararlı çıkacağı kesin. Şu aşamada ekonomik olarak çok güçlü değiliz ve Amerikanın da bu şekilde çıkartacağı bir yasa ile zor zamanlar geçirebiliriz. Ama Türkiye'ninde geri adım atacağını sanmıyorum.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
.JINBI..

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
.
...T H E   G O L D E N   I C O...
.────────     WHITEPAPER     ────────.
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
July 20, 2018, 02:05:30 PM

Brunson, ABD hükümeti için çok önemli bir kişilik olsa Türkiye'yi çoktan rezil etmişti zaten. Olayın nereye varacağını merak etmiyor değilim ama  Undecided

HecarimTR
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
July 20, 2018, 05:30:07 PM

Olay sadece rezillik değil birde basitleştirmek. Ambargo konusuna katılıyorum ama ambargoyu net bir şekilde vatandaş desteklemeyecek, buda iç fiyatların artmasına sebeb olacaktır ( alternatifi olan şeyler için ) He şöyle birşey var belki bu bahane ile üretim hedeflenir
forbidden (OP)
Hero Member

Activity: 1531
Merit: 560

View Profile
July 21, 2018, 12:32:50 AM

Bizimkiler yakın zamanda aba altından sopa göstererek ABD'ye karşı ek vergi misillemesi yapmıştı, eski ekonomi bakanı Zeybekçi aldığımız karar direk ABD ürünlerine karşı şeklinde açıklama yapmıştı, Apple ürünleri dahil bir çok kaleme ekstra zam geldi, ABD ise her zamanki gibi ufak bahaneler üretip direk bizi muhatap almayarak ya da bir taşla iki kuş vurma adına böyle bir karara gidebilir. Anlayamadığım nokta ek vergi demek halka giren şeyin biraz daha cm olarak uzaması demek ABD'ye ne zararınız olabilir ki? Alacak olan Iphone 10 bin lira, Imac 30 bin de olsa alıyor zaten.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Önlemlerimiz, detaylı çalışmalar neticesinde tespit edilen ABD menşeli ürünler için uygulanacak olup, Türkiye’nin milli çıkarlarını korurken iki ülke arasında yapıcı görüşmeler yapılmasına da imkan sağlama hedefi taşımaktadır" dedi.

Fazla yapıcı oldu, sizden başlasalar keşke yapmaya ama olan yine halka oluyor.
Riskylisk
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 257

View Profile
July 21, 2018, 05:53:40 AM

her türlü amerika kendi ayağına sıkmış oluyor o yüzden böyle birşey olmayacak zaten. ayrıca avrupa asya'nın amerikayı salladığı yok.

arkadas sen gercekten ya buyuk bi trollsun(btc/usd baslıgında herkes öyle diyor) yada gercekten salaksın. ikisi harici bir ihtimal yok. amerika geri kalan tüm dunyadan büyük bir ekonomidir ve bunun sayesinde dunyaya hukmeder adamın ulkesınde morgage krizi oldu dunya capında kriz oldu. sana uzun uzun anlatmıcam ama dusundugun hersey yanlış.
dagdann
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
July 21, 2018, 08:40:38 AM

Türkiyenin pazar olmaktan başka elinde hiçbir gücü kuvveti yok. Taviz vermek zorunda. ama diğer taraftan ambargolar bizim işimize yarıyor. şöyle ki kendi kendimize yetmeyi öğreniyoruz zorla da olsa üretime ağırlık veriyoruz.
OrtaDirek
Full Member

View Profile
July 21, 2018, 09:19:47 AM

arkadas sen gercekten ya buyuk bi trollsun(btc/usd baslıgında herkes öyle diyor) yada gercekten salaksın. ikisi harici bir ihtimal yok. amerika geri kalan tüm dunyadan büyük bir ekonomidir ve bunun sayesinde dunyaya hukmeder adamın ulkesınde morgage krizi oldu dunya capında kriz oldu. sana uzun uzun anlatmıcam ama dusundugun hersey yanlış.
çin ekonomide amerikayı geçti birkere amerikanın sözünü geçiremediği ülkeler var kuzey kore bile amerikaya kafa tutuyor sizdeki nedir bu amerikan sevdası onu anlamadım. amerikalı çomarlar bile sizin kadar övmüyor kendi ülkelerini..
gospodin
Legendary
*

Activity: 2296
Merit: 1452

Cashback 15%

View Profile WWW
July 21, 2018, 09:30:32 AM

İthalat konusunda ilk sıradayız dediğinde aklına sadece lüks tüketim ürünleri gelmesin bunun sağlık sektörü var üretim bandında çalıştırdığın makinelerin parçaları  var var da var...  adamlara sen kalkıp apple ile ambargo koyma gibi bir zihniyetin olursa onlarda kalkar sana bu stratejik ürünlerde ambargo koyar sonra üretimde yapamazsın ve o yaptığın ambargo elinde patlar.. !

çin ekonomide amerikayı geçti birkere amerikanın sözünü geçiremediği ülkeler var kuzey kore bile amerikaya kafa tutuyor sizdeki nedir bu amerikan sevdası onu anlamadım. amerikalı çomarlar bile sizin kadar övmüyor kendi ülkelerini..

hocam vermiş olduğunuz apple örneği biraz havada kalıyor. para bulma konusunda sıkıntı yaşarsak en basitinden kendilerinden silah almamız zorlaşır ki zaten bir sürü sorun çıkartıyorlar. bunun sonucu türkiye de rusya'ya daha çok yanlar. bir de sadece bu kanun tasarısı. kanun tasarısı hazırlaması bizdeki gibiyse bir şey diyemem ama yılanı salmış ibişler.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
anonymous3x
Sr. Member

Merit: 305

View Profile
July 21, 2018, 10:32:44 AM

bu eziklik psikolojisini ne zaman atacağız merak ediyorum. 100 milyona ulaşacağız 10 sene içinde nüfus olarak olağanüstü tüketen bir ülkeyiz. muhteşem dinamiklerimiz var. ama hala fare tavşan muamelesi görüyoruz.
Okuzgozu
Sr. Member

Activity: 710
Merit: 255

View Profile
July 21, 2018, 11:04:55 AM

forumda ahaber izleyen kitle oluşmuş belli. sizin amerikan urunlerine ambargo koyma luksunuz yok. kayıtdısı ekonomiyi canlandırır bu. en basitinden apple örnegi verilmiş. turkiyede apple kullanıcısı azalacak mı? telefoncudan almak yerine yurtdısı kacak versiyonlara gecilecek. bilgisayarcıdan almak yerine yurtdısına giden kişilere macbook sipariş edilecek.
nufus 100milyon olsada kalite onemli. vasıflı nufus onemli olan suanki nufusun kazandırdıgı bir katma değer yok. ne zaman bilim,son ürün, yazılım üreten bir nufus oluşur o zaman amerikaya kafa tutabilirsiniz.
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
July 21, 2018, 11:11:09 AM

ambargolar her dönem bizim için iyi olmuştur. tüm koşullar uygunken bir türlü becerilemeyen üretim ambargo dönemlerinde hep coşmuştur. henüz ortada bir şey yok ama olursa çok zor günler geçiririz fakat geleceğimiz için çok güzel şeyler yapabiliriz.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
Mug.bean
Newbie
*

Activity: 135

View Profile WWW
July 21, 2018, 03:45:09 PM

kuzey korenin amerikaya kafa tuttuğu filan yok abi ya. kuzey kore devamlı konuşuyor tek tuşla onu yaparım bunu yaparım diye. Bunu yıllardır iran zaten yapıyordu. Kim takar Kuzey Kore'yi.
skaynar
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
July 21, 2018, 08:17:47 PM

Böyle bi saçmalık olamaz çok abartmışlar. Aslında kendileri de biliyorlar ne işler döndüğünü ama bizim ekonomik sıkıntılarımızdan faydalanma çalışmaları bunlar
paca08
Member
**

Activity: 406
Merit: 14

View Profile
July 21, 2018, 08:53:59 PM

Bu türden bir yaptırımı sırf bir ABD vatandaşı tutuklu diye yapamazlar. Sonuçta kendileri de Türkiye'ye operasyon çekmiş adamları ülkelerinde barındırıyorlar ve iade de etmiyorlar. Yani ABD güçlü evet ama bu kadar haksızken bu türden bir yaptırım uygulayamazlar.
CoinKolik
Hero Member

Activity: 736
Merit: 504

View Profile
July 21, 2018, 10:53:57 PM

Dış politika malesef çıkarlar üzerine şekillenir. Amerika gibi ülkeler siyasi taleplerine erişebilmek amacıyla diğer ülkelerin ekonomisine etki edebilecek planları harekete geçirirler lakin artık dünya değişiyor. Artık her istediğini o kadar kolay elde edemez, başka aktörler de var ama her halükarde ekonomik bir açmazın içindeyiz zaten.
ersmny1
Newbie
*

Activity: 224

View Profile
July 22, 2018, 10:14:10 AM

adamlar o kadar güçlü ki, içlerinden birinin bir yasa tasarısı sunmasıyla koca ülkenin borç alabilitesini etkileyebiliyorlar..
neowutang
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
July 22, 2018, 01:11:31 PM

abd bizim hiçbir tarihte müttefiğimiz olmadı. Hep kendi çıkarlarını düşünen, iki yüzlü pislik bir ülke. Suriyedeki gelişmeler malum. 450 milyar dolarlık özel sektörün dış borcunun olduğunu bile bile yapıyor. kredi gelmezse türkiyeye batma noktasına ulaşırız. bunu bile bile yapıyorlar. dostlar ticarette görsün. rahip brunson için neler yapıyor abd.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
fragilesun
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
July 22, 2018, 01:20:48 PM

Eğer bu yasa onaylanırsa cidden türkiye için sonuçları çok ağır olur. Hele ki şu an dışarıdan para bulunmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. ekonomimiz zaten sağlam temeller üzerine kurulu değil, iyice dibi görürüz.

✦ ETHA ✦
First Decentralized Remittance Solution Platform
ingiltere
Legendary
*

Activity: 2968
Merit: 1478

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
July 22, 2018, 01:26:54 PM

abd bizim hiçbir tarihte müttefiğimiz olmadı. Hep kendi çıkarlarını düşünen, iki yüzlü pislik bir ülke. Suriyedeki gelişmeler malum. 450 milyar dolarlık özel sektörün dış borcunun olduğunu bile bile yapıyor. kredi gelmezse türkiyeye batma noktasına ulaşırız. bunu bile bile yapıyorlar. dostlar ticarette görsün. rahip brunson için neler yapıyor abd.

ABD uzun zamandır bizim müttefiğimiz. Her ülke kendi çıkarlarını düşünür. Müttefikler her konuda anlaşacak diye bir kaide yok. Arada bu tip restleşmeler olabilir ki bu yakın zamandaki tek örnek de değil. Daha yakınımızda S400 anlaşmazlığı örneği var.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
B.aksoy
Member
**

Activity: 308

View Profile
July 22, 2018, 02:54:19 PM

Eğer bu yasa onaylanırsa cidden türkiye için sonuçları çok ağır olur. Hele ki şu an dışarıdan para bulunmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. ekonomimiz zaten sağlam temeller üzerine kurulu değil, iyice dibi görürüz.

bütün ülkeler birbiriyle çıkar ve diploması savaşı içindeler. hepsi daha büyük pay almaya veya elindeki pazarı kaybetmemeye çalışıyor. ABD gibi bir ülkenin yıllardır soğuk savaş içinde olduğu bir ülke olan Türkiye aynı zamanda ABD'nin en azından şu anda muhtaç olduğu petrol kaynaklarına bu kadar yakın. Devamlı coğrafya derslerinde anlatıldığı gibi stratejik olarak çok önemli. Bu kredilere ambargo uygulanması sadece taktik savaşıdır. Böyle bir durumda Türkiye İran, Çin ve Rusya gibi doğu bloku ülkelerine daha çok yaklaşacaktır. ABD'nin bunu isteyebileceğini düşünmüyorum.

Trump hükümeti yeterince düşman ediniyor zaten.
ugurszf
Jr. Member
*

Activity: 434

View Profile
July 22, 2018, 06:20:58 PM

Devletlerin müttefiklerinden daha ziyade çıkarları vardır.  Özellikle de abd gibi büyük bir ekonomiye sahipsen abd nin çıkarları daha öndedir.  Bu arada bizim ulkemiz yurt dışında bır çok ülkeden yeni kredi istediler ama alamadılar ve verdikleri cevap sizde bir imf ortağısınız gidip imf den alın cevabı oldu.
pandacik
Jr. Member
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 22, 2018, 06:42:08 PM

Türkiye tamamen ABD'ye bağımlı bir ülke değil. ABD böyle bir durum gerçekleştirirse evet büyük yara alırız ama ölmeyiz, ülkemiz içinde felaket falan olmaz. onu geçtim ABD kendi başına dünya ekonomisine ve siyasetine yön verebilen bir ülke değil. Her ülkenin kendi planları var. Ne olur ABD den çıkar başka bir ülkeye bağımlı oluruz. Biz kendimiz bir şey yapmadığımız müddetçe bi oraya gider bir başka bir yere gideriz.
Underreal
Jr. Member
*

Activity: 126

View Profile WWW
July 22, 2018, 07:27:25 PM

Bizim elimiz her ülkeden daha güçlü ve kozlarımızı paylaşırsak biz kazanırız bunuda abd istemez o yüzden bu senaryo hiç gerçekleşmeyebilir

Aenco ✚ Global HealthTech Blockchain Financial Solutions ▬▬▬▬▬ Join Now! | PRIVATE SALE IS LIVE! ● ●
darkedelf
Newbie
*

Activity: 161

View Profile
July 22, 2018, 10:36:50 PM

son 2 senedir bunlar bizimle çok uğraşmaya başladılar.bir yandan da trump'la erdoğan'ın arası gayet iyi gözüküyor.altından ne çıkacak bakalım.
klarnetcijamie
Newbie
*

Activity: 148

View Profile
July 22, 2018, 10:54:25 PM

yani içinizden bir yaptırım yapmak geçiyor minareye kılıf arıyorsunuz.yapın elinizden geleni, nasılsa çok sürmeden işiniz düşecek..
aya54
Jr. Member
*

Activity: 378

View Profile WWW
July 23, 2018, 08:01:49 AM

Türkiye ekonomisi zaten sarsılmış durumda ,Amerikanın da bu yaptırımı yapacağını sanmıyorum ,bir çok ürünü abd den alıyoruz ,yapıtırımlar karşılık bulur anında.

neowutang
Jr. Member
*

View Profile WWW
July 23, 2018, 05:22:44 PM

ABD uzun zamandır bizim müttefiğimiz. Her ülke kendi çıkarlarını düşünür. Müttefikler her konuda anlaşacak diye bir kaide yok. Arada bu tip restleşmeler olabilir ki bu yakın zamandaki tek örnek de değil. Daha yakınımızda S400 anlaşmazlığı örneği var.

hocam abd bizim hiçbir zaman müttefiğimiz olmadı. abd nin en iyi müttefiği ulusal ve uluslararası çıkarlarıdır. nasıl pyd yi suriyede sınırımıza getirerek, müttefik olmadığını anlatıyor ise başka bir sürü gerekçesi var. ABD'nin kendi çıkarları için yapmayacağı iş yoktur.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
mypat3op
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
July 23, 2018, 07:17:13 PM

ABD bir ülkeden istediğini alıncaya kadar her türlü pisliği yapacak kapasitede aç gözlü bir ülkedir, kendi refahından başka bir düşüncesi hiç olmamıştır.
1453eko
Jr. Member
*

View Profile WWW
July 23, 2018, 09:42:56 PM

Amerikanın bu kararı aldırması karşılığında ülke olarak gereken karşılık kesinlikle verilecektir,ayrıca verilen rakamlar ekonomimizi çok etkileyecek bir rakam değil.

madcoin
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 251

View Profile
July 24, 2018, 02:26:57 AM

Bu senatörlerde ilginç adamlarmış kafaya bak "Türk hükümeti ABD vatandaşlarının haksız yere tutuklamaya son verene dek" uluslararası mali kuruluşlardan borç almasını kısıtlayan bir yasa tasarısı, hangi çağda yaşıyonuz, haksız tutuklama varsa haksızlığı ispat ediverin madem yeterlidir.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
August 01, 2018, 01:34:05 PM

hala daha türkiyenin eli daha güçlü diyen arkadaşlar var. bir şirkete ambargo uygulayıp gider yapacakmışız. keşke biz de dünyaya böyle kafalarla bakıp mutlu olabilsek.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
OrtaDirek
Full Member

View Profile
August 01, 2018, 01:54:10 PM

türkiye de halk yıllardır kazandığı bütün parayı, alın terini amerika ve diğerlerine yediriyor. Onlar üretip satıyor bizde alıyoruz, yani şuan zaten kaybeden taraf biziz Amerikanın bu hamlesi ters teper dedim diye çomar oldum anında vay anasını ya..
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
August 01, 2018, 04:52:23 PM

gelişmiş ülkelerin dünyayı kasıp kavurduğu adaletsiz bir dünyadayız. ekonomik iktisadi denklemleri kendi çıkarlarına göre yapıyorlar. coinbase de withdraw işlemi türkiyeden bağlantı kuranlara kapatılmış. forumda haberini okudum. daha neler gelecek kim bilir.
shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
August 01, 2018, 11:18:03 PM

F-35 satışının durdurulmasına yönelik ilk adım atıldı. Tasarı senatoda kabul edildi. Top Trump'ın kucağında.
Rasta.modeli
Newbie
*

View Profile WWW
August 02, 2018, 06:14:30 AM

F-35 satışının durdurulmasına yönelik ilk adım atıldı. Tasarı senatoda kabul edildi. Top Trump'ın kucağında.

Bizim de üretim de ortak olduğumuz bir projenin ürününün bize satılmasına nasıl engel olabiliyor bunlar. Az payımız olsa bile biz de o takımın içindeyiz. Güçlü bir şekilde ayar veriyor işte
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
August 02, 2018, 07:09:26 AM

Amerika papazla ile ilgili yaptırımlarına dün başladı bile, anında etkisi oldu ve dolar fırladı 5TL'yi geçti. 2 bakanımızın Amerika'da varlıkları varsa el konulacakmış ve Amerika ile ticari ilişkileri kısıtlanacakmış.

cukulata45
Newbie
*

Activity: 57

View Profile
August 02, 2018, 07:42:02 AM

Amerikanın böyle bir işe kalkışacağını düşünmüyorum şuan yaptığı şey sadece göz dağı vermekle kalır gibime geliyor.
pikiditor
Newbie
*

View Profile WWW
August 02, 2018, 07:54:44 AM

dün gelen yaptırım iki bakan üzerine odaklanıldığını gösteriyor. ama f35 yaptırımı için trumpın imzasına kalmış iş. ardından bazı ekonomik yaptırımlar da gelebilir. güçlü ekonomiye sahip ülke ol, gelişmekte olan ülkeleri istediğin gibi ez. bazı bahanelerin olsun yeterli.
ht_turk
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 4

View Profile WWW
August 02, 2018, 08:23:55 AM

Dinlediğim kadarıyla geri adım atmazsak bu mal varlıklarına el koyulması 2 bakan ile kalmayacakmış. İşte ozaman çok daha büyük sıkıntılar çekeriz

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
minerturk
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 02, 2018, 09:48:54 AM

Bu olayların sonu nereye kadar gidecek bilemiyorum bile. Televizyonlarda baş bas bağırıyorlar bizim onlara değil onların bize ihtiyacı var diye ama yapılanları görünce pek o şekilde değil gibi.

MONARCH | THE COMPLETE CRYPTO SOLUTION | Private Sale is LIVE! ▬▬ "Be your own KING" | PRE-SALE: JUNE 15, 2018 ▬▬▬▬▬
bluemylife1907
Member
**

Activity: 350

View Profile
August 02, 2018, 12:08:00 PM

Amerikanın Türk ekonomisine zarar vermek adına tasarıyı sunup onaya göndermelerine bana göre kesinlike karşılık verilmeli ,Amerika alışmış ülkeleri istediği gibi kontrol altına almaya ,bu ülkenin acil olarak ekonomik özgürlüğüne kavuşacak adımlar atmalı.

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490

View Profile WWW
August 03, 2018, 02:22:35 AM

bu daha başlangıç gibi geliyor bana ne yazık ki. yaptırımlar artarak devam edecek ve o süre içerisinde türk lirasının değerini korumak hayalcilikten başka bir şey değil.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
adile
Member
**

View Profile
August 03, 2018, 05:33:13 AM

abd nin yaptığı ambargo karanına karşılık olarak  türkiyedeki abd askerleini geri göndermekten başka birşeyi yok  devlet olarak  ambargo koymak istiyorsa abd mallarına boykot çağrısı yapabilirsin ama  süreklilik sağlanmalı
nefsim
Jr. Member
*

Merit: 6

View Profile
August 03, 2018, 07:22:21 AM

Arkadaşlar ülkemizin ithalat gücünden bahsetmişsiniz de, bizim ihracat oranımız oldukça yüksek. Üretim yapan bir ülke konumuna yeni geliyoruz. Bu ambargolara dayanacak gücümüz elbette var fakat herkes dirayetli değil. Zor şartlardan geçiyoruz inş. böyle şeyler olmadan büyümeye ve yükselmeye devam ederiz.
neblpr
Newbie
*

View Profile
August 03, 2018, 07:52:40 AM

Zaten s400 krizi içinde bir yaptırım planlıyorlardı. Ama buna denk geldi. Daha da beter olabilir. Taviz almadan bizi rahat bırakmazlar zaten.
hayratposta
Newbie
*

View Profile
August 03, 2018, 09:01:20 AM

Ürünlerin vergi oranları arttırıldı, savaş uçağı satmayız denildi, konu buraya geldi. Tasarı onaylandı şimdi kalktılar bakanları kara listeye aldılar. Arkasından başka şirketleri de listeye alacaklarını söylüyorlar. Bakalım bu restleşme nereye kadar gidecek.
minerturk
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 03, 2018, 09:03:18 AM

İncirlik üssünden başka elimizde hiç bir koz yok. Yakın zamanda incirlik'te koz olmaktan çıkacak zaten. Bu adamlar suriyeye tamamen yerleştiler. Üs kurma çalışmaları devam ediyor hala belki de kurdular bile.

MONARCH | THE COMPLETE CRYPTO SOLUTION | Private Sale is LIVE! ▬▬ "Be your own KING" | PRE-SALE: JUNE 15, 2018 ▬▬▬▬▬
iotic
Newbie
*

Activity: 71

View Profile
August 03, 2018, 11:42:19 AM

Zaten uluslararası mali kuruluşlardan şu anda para bulamıyoruz. Durumumuz negatif görünümünde, ancak uzakdoğudan para bulunabilir. Adamlar faiz + taviz şeklinde borç veriyor zaten
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
August 03, 2018, 11:49:24 AM

Biz kendimizi küçük gördükçe bu adamlara ezilmeğe mahkumuz Gerektiği zaman diklenebilmeliyiz yavaş yavaş böylede oluyor ve olacak siz canınızı sıkmayın sıkıştığımızda neler yapacağımızı herkes görecek Allahın izniyle.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
vagos
Full Member

Activity: 353

View Profile WWW
August 13, 2018, 06:25:51 PM

Kafa tuttuk adamların yapabildikleri dolar kurunu şişirmek başka yapabilecekleri bir şey yok. dolar dış borç yüzünden artacaktı ben Amerikalılara bağlamıyorum kur olması gereken yerde.

minerturk
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 13, 2018, 06:45:37 PM

zaten birilerinin götünü yalamayan sesini çıkarmaya çalışan bir çok ekonomist ödemelerden, borçlardan ve açıklardan bahsederek yıl sonunu 7 lira olarak tahmin ediyordu. Olacağı vardı zaten bunun.

adept
Full Member

Activity: 223

View Profile WWW
August 19, 2018, 08:10:19 PM

Uluslararası mali kuruluşlardan, global bankalardan ve küresel fonlardan borç para bulamayan ülke iflas eder. Borç sirkülasyonu sağlanamazsa kimse 1 aydan fazla dayanamaz moratoryum ilan eder.
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
August 20, 2018, 12:21:55 PM

Amerika istediği tasarıyı sunsun istediği tasarıyı onaylasın yaptığı da yapacağı da işte şu anki durumdan çok fazla olmayacaktır . sıksa sıksa  üç ay daha sıkarlar seçimlerden sonra her şey değişecektir. Göreceksiniz. Amerika bu hareketlerle bizi kaybeder ancak bizim ise kaybedecek bir amerikamız yok çünkü zaten amerika bizim değildi. Canınızı sıkmayın rahat olun.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
a.hasat
Member
**

View Profile
August 20, 2018, 12:56:18 PM

Türkiye'nin en büyük avantajı aynı zamanda en büyük dezavantajı tam ortada bir ülkeyiz. Ne gelişmiş en gelişmekte olan bir ülke, ne avrupa ne asya. ABD biraz daha sıkmaya devam ederse tamam zorluk çekeriz ama bu bizim Çin, Rusya gibi ülkelere yaklaşmamıza sebep olur. Yeni bir düzene adapte olmaya çalışırız. Nato'ya dahil olduğumuz için Rusya ile yakınlaşmamızı avrupa ülkeleri de istemeyecektir. En önemlisi savunma sanayinde bu ülkeye yaklaşmamızı istemeyeceklerdir. Eninde sonunda çözülür.
Ha o f35'leri de paşa paşa verecekler bize.
panteraforlife
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
August 20, 2018, 02:12:28 PM

Senin papazın gelip benim ülkemde her türlü terörist organizasyon ile bağlantılı çıkacak ve deliller ispatlar olduğu halde ben onu serbest bırakacağım? Hukuka kendi saygısı olmayan adamlar bizi hukuksuz olmakla suçluyor, trajikomik. İyice soğuduk ABD ve saçmalıklarından.
hndgnl
Jr. Member
*

View Profile
August 20, 2018, 02:41:21 PM

Senin papazın gelip benim ülkemde her türlü terörist organizasyon ile bağlantılı çıkacak ve deliller ispatlar olduğu halde ben onu serbest bırakacağım? Hukuka kendi saygısı olmayan adamlar bizi hukuksuz olmakla suçluyor, trajikomik. İyice soğuduk ABD ve saçmalıklarından.

Bunu söyleyen ülke zaten şu andaki en büyük terörist devlet. Hiç bir açıklama bile yapmadan istediği ülkeye girip istediği ülkede savaşabiliyor. İşte bu çıkarlar yüzünden kimse ses edemiyor ya.
beypazmad
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 20, 2018, 03:37:48 PM
Merited by Allonee (1)

çarşambanın gelişi ta o zamanlardan belliydi fakat hiçbir şekilde önlem alınamadı. ben yine elime para geçtiğinde dövizde kalmaya devam edeceğim.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
ccocacola02
Newbie
*

Activity: 84

View Profile WWW
August 21, 2018, 05:02:33 PM

Adamlar ağzından çıkanı yapıyor. bu tasarı da onaylanacaktır. Yaptırımlar artarak devam edecek aksini düşünen fazla iyimserdir.
karl.bomonti
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 21, 2018, 06:58:17 PM

Ekonomi öyle bir halde ki artık tasarıların falan onaylanmasına bile gerek yok. Bir tweet bile doların bir anda %15 artmasına sebep olabiliyor.
Easx
Member
**

Activity: 490

View Profile
August 21, 2018, 07:45:01 PM

Amerikan markalarına ambargo koyarsak devede kulak kalır. Bunun yanında alternatif markalar bulmak zorunda kalırız. İki tane manyağın yüzünden başımıza gelmeyen kalmadı

scouce
Newbie
*

Activity: 92

View Profile
August 21, 2018, 08:00:58 PM

Devam atışmalar restleşmeler devam. Hatta ara ara daha da artıyor nabız. Bayram sonu nasıl bir döviz kuru ile karşılaşacağız azaba
cemaluzan
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 21, 2018, 08:13:21 PM

Bu tasarıdan sonra bir tasarı daha çıkar karşımıza. ABD seçimine kadar daha çok oyunlar döner. Ne de olsa ABD'nin karşısında istediğini yapabileceği en istikrarsız ülke Türkiye.
tapiriente
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 26, 2018, 10:17:20 PM

bizde kapatırız incirlik üssünü papazıda bi güzel götten sikeriz lap lap lap diye olur biter
Pages: 1 2 3 4 [All]
  Print  

Jump to: