Bitcoin Forum
May 04, 2024, 12:54:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiye Batıyor Mu?  (Read 379 times)
F_ala
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
August 10, 2018, 09:43:52 PM

amına kodumun karısı. asla yabancıların malını kullanmayacağız diyor. Lan giydiğin kıyafet yabancıların malı zaten. o kamera yabancıların malı.
1714827254
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714827254
Reply with quote  #2

1714827254
Report to moderator
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714827254
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714827254
Reply with quote  #2

1714827254
Report to moderator
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
August 10, 2018, 11:13:02 PM

Türkiye yanlış yönetimin bedelini ödüyor , yanlış ekonomik yatırımlar gereksiz dış borçlanmalar ve üretime önem vermemek bizi batmanın eşiğine getirdi o yüzden bugün ülkenin geldiği durum beklenen bir durumdu.
Paxfultou
Full Member

Activity: 151
Merit: 100

View Profile
August 10, 2018, 11:37:28 PM

Türkiye batmaz. Kısa süreli iniş çıkışlar olur ama ne Venezuela ne arjantin oluruz.
whatupos2
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile WWW
August 11, 2018, 01:57:25 AM

Şuan ki ekonomik durum akp'nin iktidara gelmesini sağlayan krizden kat be kat beter olmasına rağmen insanların sessiz kalması böyle durumlarda medyanın iktidara olan desteğinin ne kadar önemli olduğunun en güzel örneğidir. Hatırlarsanız Hitler savaşı kaybettiğinde, Sovyet tankları berline yürürken alman radyolardan sevinç naralarıyla şanlı galibiyetlerini mücdeliyorlardı.
Rasta.modeli
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
August 11, 2018, 08:59:55 AM

Türkiye ekonomisi battı sadece kabul etmediler. onlarda biliyor ya krizle gelen krizle gider. Geldikleri krizden çok daha çetin bir kriz var karşımızda.
mistersehmuz
Member
**

Activity: 294
Merit: 27

View Profile
August 12, 2018, 01:57:08 PM

Türkiye batalı çok oldu. Liberal bir yönetim anlayışının bulunmadığı ülkelerde batış çok geç farkedilir. Bizim de durumumuz bu. Borç ödeme dengesi alt üst olmuş durumda. Ne devlet ne de şirketler borçlarını ödeyebilmek adına uygun faizli döviz bulamıyorlar hatta Avrupa, Japonya ve ABD piyasalarının tutumuna bakılırsa yüksek faizli kredi de bulmak mümkün olmayacak. Büyük bir daralma ülkeyi bekliyor. Büyük ihtimalle 94 yılında olduğu gibi olacak birçok şey.
Tamamen katıldım yorumlarınıza. 94 yılında yaşananları da açsaydınız faydalanırdık görüşlerinizden...

94 Kriziyle günümüzü karşılaştırırken Kriz öncesi, esnası ve sonrası benzerlikleri toplu olarak göz önüne aldım.
Öncelikle krizin sadece Türkiye içi durumla alakalı olmadığını küresel sistemdeki değişimlerden doğrudan etkilendiğini görmek gerekir. Krizin aslında başladığı 94 öncesi durum epey karmaşıktı. Türkiye içinde büyük bir gerilim vardı. Faili mechuller, silahlı çatışmalar, sivil kayıplar vs. Balkanlarda büyük bir katliam gerçekleşiyordu. Özal şüpheli bir şekilde ölmüştü. Bunlar işin siyasi sosyal boyutu. 1989 sonrası Özal'ın neo liberal politikalara Regan ve Thatcherin yönlendirmesiyle dahil olması sayesinde büyük bir kredi-nakit para akışı gerçekleşti. Türkiye hiç olmadığı kadar yabancı yatırımlara açıldı. Ancak bu girdiler ihracata yönelik yatırımlara değil de seçimlerde oy getireceği düşünülen alanlara, yolsuzluklara kurban edildi.  Büyük özelleştirmeler başladı. Yabancı sermayenin olduğu yerde değişik manipülasyon hareketleri kaçınılmazdır. Bunları gözlemledik. Dış ticaret açığı ekonomik büyümeye paralel olarak arttı. Hükümetler  faizi düşürmek için baskı uyguladı ve ekonomi politikaları siyasilerin günlük çıkarlarından bağımsızlaşamadı. Ayrıca ilk kez bu tarihlerde Asya piyasaları dünyada söz sahibi olmaya başlamıştı. Kabaca 94 krizi öncesi ve esnasında durum buydu.

Şimdi 2018 yılına geldiğimizde benzer durumları görebiliyoruz. Hem iç siyaset hem de dış siyasette batık bir haldeyiz. İç gerilimleri tırmandıran bir iktidar, ülkesinin yarısını hain ilan eden bir iktidar. Ortadoğuyu kavuran bir savaş silsilesi ve kargaşa. Bu siyasi ve sosyal benzerlikler. Ekonomik olarak Türkiye tarihinde en büyük kredi-yabancı yatırım girişinin olduğu dönem herhalde 2010-2014 yılları arası olmuştur.  Bu girişler sayesinde yüksek büyüme oranları elde edildi. Ancak bu kredi ve nakit para ihracata yönelik yatırımlara değil de aslında pek de ihtiyaç duyulmayan ve savurganlık olarak adlandırılabilecek 3. havaalanı, köprüler, kaçak saray, doğa katleden HES vs gibi beton ve yandaş zenginleştirme projelerine, savaş ekonomisine ayrılınca geri ödemeler için olumsuz bir ekonomik yapı ortaya çıktı.  Aynı 94 öncesi gibi para politikaları siyasilerin baskısı altında belirleniyordu. Erdoğanın faizlerle ilgili söylemlerine bakınız mesela. Yine aynı şekilde büyük özeleştirmelere rağmen yüksek cari açıklar veriliyordu. Dolayısıyla uluslararası piyasalarda ortaya çıkan ilk güvensizlik atmosferinde bizim gibi dışa bağımlı ülkelerde büyük daralmaların meydana çıkması kaçınılmaz oluyor.

Kriz yönetimi de benzer. Nasıl ki 5 nisan tedbirlerine 94te piyasalar olumsuz tepki verdiyse, Erdoğanın geçe günkü saçma açıklamaları ve 100 günlük aptal ekonomi planı ve en son Albayrakın saatlerce konuşup hiçbir şey söylememesine piyasalar sert tepki gösterdi. İnsanlar az da olsa birikimlerinin yok olmaması için döviz alımına yönelmeye devam etti, daha da kötüsü Türkiyeye şuanki faizlerle döviz girişi imkansız hale geldi.

Peki ne olacak. Aslında herkes ne olacağını biliyor. Tüm ülke büyük oranlarda fakirleşecek. 2017e göre Dolar bazında en az %50 fakirleşeceğimizi öngörebiliriz. Büyük projelerin sonu geldi artık kendi yağında kavrulacak herkes bu da işsizliğin büyük oranlarda artışı demek. İşsizlik oranları  resmi %10 gayri resmi %20 oranlarda kalamaz. Bence en az ikiye katlanacak. Muazzam miktarlarda sermaye çıkışı olacak. Büyük şirketler ya iflasa ya da daralmaya mecbur kalacak. Dikkat ederseniz büyük iş adamları ne var ne yok satmaya başladı. Yeni yatırımların gelmesini geçtim, yabancı yatırımcılar da ülkeyi terk edecek.  İhracatçılarımız dahi zorlanacak. TLnin değersizleşmesi ile Trumpun vergi artırımı tweetini göz önüne alın. Hiper enflasyon da kaçınılmaz görüyor. Zaten bu yıl için %20 enflasyon beklentisi vardı piyasalardı bunu da 2 ile çarpın. Faizler ciddi oranda yükseltilmediği sürece bu sıkıntılar artarak devam edecek. Ki bu da çare değil. Türkiyeye olan güvensizliğin temelinde şurası açık ki tek adam yönetimine olan güvensizlik yatıyor. Erdoğan hakkında para piyasaları hiç de olumlu düşünmüyor. İstikrarsızlığın, düzensizliğin, güvensizliğin kaynağı olarak bu tek adam yönetimi görülüyor. Dolayısıyla sanıyorum faiz artırımı vs de etki etmeyecek. 94 krizinden çıkmak 3 yılını aldı bu ülkenin. Bu büyük daralma ya da krizden çıkış ise sanıyorum daha uzun sürecek.

cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
August 12, 2018, 02:01:06 PM

2001 krizini dün gibi hatırlıyorum lisedeydim. o zaman en azından krizin bilincinde önlem alınmaya calısıldı. şuan büyük türkiye nidaları atılıyor ve kendimizi dev aynasında görüyoruz. asıl tehlikeli olan sey bu. bi askere bir tabanca verip gaza getirip tanka saldırtır gibi ulkeyi bir devle çarpıştırmaya çalışıyorlar.
S_akarsu
Jr. Member
*

Activity: 294
Merit: 5

View Profile WWW
August 12, 2018, 02:15:37 PM

2001 krizini dün gibi hatırlıyorum lisedeydim. o zaman en azından krizin bilincinde önlem alınmaya calısıldı. şuan büyük türkiye nidaları atılıyor ve kendimizi dev aynasında görüyoruz. asıl tehlikeli olan sey bu. bi askere bir tabanca verip gaza getirip tanka saldırtır gibi ulkeyi bir devle çarpıştırmaya çalışıyorlar.

2001 krizini hayal meyal hatırlıyorum sadece bazı arkadaşlarımın babalarının dolar ile aldıkları borçları vardı. işyerlerini falan satmışlar daha küçük bir yerde iş yeri açmışlardı. Bakalım bu kriz nasıl yansıyacak. 2001'den çok daha çetin olacağı kesin ya.

▄▀▀▀▀▀▀▄ PLATIO ▄▀▀▀▀▀▀▄
█   Smart Banking Ecosystem   █
▀▄▄▄▀[https://platio.io]▀▄▄▄▀
fearlessturtle
Newbie
*

Activity: 35

View Profile WWW
August 12, 2018, 03:57:30 PM

bu başlık olası bir youtube kanalı virali olabilir mi.
Betfair
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 260

View Profile
August 12, 2018, 06:59:55 PM

Batıyor tabi hatta şuan yarısı batmış durumda Smiley tabi insanlar bunu farkedene kadar daha 2-3 yıl geçmesi gerekiyor.
hayratposta
Newbie
*

Activity: 182

View Profile
August 12, 2018, 07:07:01 PM

Titanic'in batışı gibi yarısı suyun altında kaldı yarısının burnu havaya çıktı. Doları alan zenginler mutlu şu anda paramıza para kattık diye. Yarın zamlar gelmeye başlayınca hepimizin hali harap.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
August 12, 2018, 10:31:37 PM

türkiye batmamaya batmaz da iktidar değişmezse ortalık pis karışır. insanların doları 7 olarak görmesi değil de bunun cebine yansıması çileden çıkaracaktır çünkü.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
Angolem
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
August 12, 2018, 10:34:55 PM

İnsanların şimdiye kadar 10 kere sokaklara çıkmaları gerekiyordu ama hala iktidar partisine aşırı bir güvenleri var. Bu da iktidarın elini kuvvetlendiriyor istedikleri gibi at koşturmaya, düşünmeden icraatlara konuşmalara devam ediyorlar. Bu da faturayı daha da ağır bir şekilde karşımıza çıkaracak.
ubeyd.y
Newbie
*

Activity: 196

View Profile WWW
August 12, 2018, 10:43:33 PM

Çiftçi yıllar önce batmaya başlamıştı zaten, esnafıydı sanayicisiydi birer birer kepenk indiriyordu. Şimdi de son darbeler inmeye başladı. Önce şirketler iflasını açıklayacak sonra da ülke sıkıntısını dile getirmeye başlayacak.
samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
August 12, 2018, 10:50:10 PM

batışa çoktan geçmiş görünüyoruz. engellemenin tek yolu da şimdilik rahip.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
August 12, 2018, 11:11:51 PM

görünen gidişatın iyi olmadığı yönünde üzücü olan daha elle tutulur önlemlerin alınmamış olması. birşeyler umarım kısa zamanda düzelir.
kaktus80
Newbie
*

Activity: 59

View Profile
August 12, 2018, 11:16:23 PM

Venezuella gibi olmayalimda ev alinan paraya kahve alamaz duruma gelmeyelim adamlar paradan canta süs yapip satiyorlar %99 deger kaybedince paralari.
necafff
Newbie
*

Activity: 56

View Profile WWW
August 13, 2018, 12:15:22 AM

siyasal islamın hayatımıza girmesiyle birlikte yani 15 sene önce başlayan bir batıştır bu.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
August 13, 2018, 09:23:53 PM

ben ülkenin veya ülke ekonomisinin battigina veya batacagina inanmiyorum. gercekten de ekonomik bir savas icindeyiz, ve savas bitmeden pes etmekte olmaz, kazanan, kaybede de olmaz.

ülke ekonomisi verimli degil, güclü degil: buna lafim yok. insaat sektörüne fazlasiyla pay verildi, bunun yerine teknolojiye, katmadegerli ürün gelistirme ve üretmeye pay verilmesi gerekiyordu... ama bu ülkede, bu zihniyetle bu dün mümkün olmadigi gibi, bugün de mümkün degil... zihniyet derken basimizdaki siyasileri kastetmiyorum; bizleri, halki kastediyorum... cünkü hepimiz tembeliz! hepimizi cabucak köse dönme sevdasindayiz! kimsenin kimseye ne saygisi var, ne güveni! bu 15 yillik bir sorun degil, onyillarca icimize islemis bir sorun!

herkes herseyi en iyi sekilde biliyor, agzi olan konusuyor, interneti olan yazip paylasiyor... o kadar!
gel arkadas, pratik yapalim, memleket icin sunu yapalim denildiginde, yapilacak isi ne kadar dogru bulsa da, kimse yapmiyor:) herkes, her seyi baskasina atiyor...
devlet baba bizi kurtar, nerede bu devlet... icimize islemi sloganlarimiz!

hadi bizi, halki gectim... su bakimdan bize, halka da hak veriyorum...
gercekten iyi bir seye imza atmak isteyenin önüne koca koca taslar döseniyor; yerel yönetimler, yerel godamanlar halki dinlemiyor! cünkü onlar godaman ve yönetici, kendilerince herseyin iyisini biliyorlar (ama cogu bi halt bilmiyor)...

bu memleket kolay kolay adam olmaz. ben gectim artik hayal kurmaktan...
kendimce dogrulari yapiyorum, istihdam da sagliyorum, teknolojik yüksek katma degerli ürünler de üretip ihrac ediyorum. benim elimden bu geliyor... üzerime düseni yapmaya da cekinmiyorum...

Allah sonumuzu hayreylesin! EGITIM SART!
KriptoGuruTR
Member
**

Activity: 564
Merit: 19

View Profile
August 13, 2018, 11:53:43 PM

Batıyor mu soru değil bence. Türkiye battı şuan. Sadece ilanı kaldı.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: