Bitcoin Forum
April 25, 2024, 09:26:51 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Απορίες αρχάριου για cryptocurrencies  (Read 468 times)
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
August 17, 2018, 12:32:10 AM
Last edit: August 17, 2018, 01:38:46 AM by bmxakias
 #21

Συγνώμη αλλα εχεις ξεκινήσει κάπως ανάποδα, ξεκινα απο δω https://bitcoin.org/el/faq

Οχι τα ανταλλακτήρια δεν ειναι ουτε wallet για κρυπτο,  ουτε τράπεζες για να αφήνεις τα ευρω σου μεσα.
Κατέβασε πορτοφόλι Bitcoin η κάποιο αλλο που υποστηρίζει και αλλα πολλα κρυπτο πχ jaxx.
Δώσε διευθυνση doge να σου στειλω κανα doge να καταλάβεις τι εστί συναλλαγή crypto.
Αυτα απο μενα
1714037211
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714037211

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037211
Reply with quote  #2

1714037211
Report to moderator
1714037211
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714037211

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037211
Reply with quote  #2

1714037211
Report to moderator
1714037211
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714037211

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037211
Reply with quote  #2

1714037211
Report to moderator
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714037211
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714037211

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037211
Reply with quote  #2

1714037211
Report to moderator
1714037211
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714037211

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037211
Reply with quote  #2

1714037211
Report to moderator
1714037211
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714037211

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714037211
Reply with quote  #2

1714037211
Report to moderator
chester20080 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 3


View Profile
August 17, 2018, 01:34:33 AM
 #22

Ναι έχεις δίκιο, απ'ό,τι βλέπω το σωστό είναι να έχω δικό μου wallet.. Οπότε αν θέλω κάποιο altcoin που δεν το υποστηρίζει το πορτοφόλι τι κάνω? Αξίζει να πάρω hardware wallet ή να μείνω στο jaxx κλπ? Και όποτε βαζω λεφτα στο coinbase, να τα χαλαω ολα αμέσως σε coins και να τα μεταφερω στο wallet? Να προσπαθώ να μη μενουν ευρω μεσα στο ανταλλακτηριο; Δλδ οταν βγαζω κερδος και κανω sell εκεινα τα λεφτα μπορει να μην αξιζει να τα βγαλω στην ελλαδα και να αξιζει να τα εχω στο ανταλλακτηριο, ωστε να τα ξαναεπενδυσω. Πχ αγοραζω bitcoin και ξαφνικα μεσα σε μια μερα ανεβαινει κατα 2000. Λεω ευκαιρια και κανω sell για να τα ανταλλαξω με fiat για να προλαβω να βγαλω κερδος μερικες εκατονταδες ευρω πχ. Αυτο το fiat συσσωρευεται στο ανταλλακτηριο. Ωστοσο, το ζυγιζω μεσα μου και λεω προτιμοτερο να τα κρατησω εκει μεσα για να ξανααγορασω μετα απο λιγο καιρο οταν θα πεσει η τιμη (εστω πως δε με συμφερει να τα φερω ελλαδα για τον αλφα λογο). Ομως συμφωνα με αυτο που λες (και που σωστα λες απλα προσπαθω να καταλαβω τι κανω σε αυτην την περιπτωση), δεν ειναι το φυσιολογικο να κραταω ουτε fiat ουτε coins στο ανταλλακτηριο. Τι μπορω να κανω οπότε? Δεν το σκεφτομαι σωστα να το αφησω εκει για να το ξαναεπενδυσω?

Και όσον αφορά αυτό για την κάρτα wirex που ανέφερα πριν;
baani
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
October 29, 2018, 05:48:41 PM
 #23

Θα βάλω εδώ 2 απορίες μου, γιατί δεν βρίσκω ακόμα πιο ταιριαστό thread από αυτό εδώ:


1) Ας πούμε ότι έχουμε ένα software "wallet Α", με κάποιο ποσό μέσα του, το οποίο έχει, φυσικά, 12 words recovering phrase.

Αν εισάγουμε αυτές τις 12 λέξεις του "wallet A" σε ολοκαινούριο κατεβασμένο software "wallet Β", άλλης εταιρείας, το Α θα εισαχθεί στο Β (με ό,τι ποσό περιέχοταν σε αυτό) ή δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα εφόσον είναι πορτοφόλια διαφορετικών εταιρειών;


2) Αν ένα software wallet, στο οποίo υπάρχει κάποιο ποσό μέσα, το "σβήσω" από κινητό/tablet/pc/laptop (και φυσικά έχω το 12 words recovering phrase του), το έχω μετατρέψει, προς το παρόν, σε κάτι σαν cold storage wallet ή όχι;

Ή, τουλάχιστον, έχω εξασφαλίσει ότι το ποσό του πορτοφολιού δεν μπορεί να κλαπεί, όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ένα cold storage wallet;

 Huh
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 29, 2018, 05:54:26 PM
 #24

Θα βάλω εδώ 2 απορίες μου, γιατί δεν βρίσκω ακόμα πιο ταιριαστό thread από αυτό εδώ:


1) Ας πούμε ότι έχουμε ένα software "wallet Α", με κάποιο ποσό μέσα του, το οποίο έχει, φυσικά, 12 words recovering phrase.

Αν εισάγουμε αυτές τις 12 λέξεις του "wallet A" σε ολοκαινούριο κατεβασμένο software "wallet Β", άλλης εταιρείας, το Α θα εισαχθεί στο Β (με ό,τι ποσό περιέχοταν σε αυτό) ή δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα εφόσον είναι πορτοφόλια διαφορετικών εταιρειών;


2) Αν ένα software wallet, στο οποίo υπάρχει κάποιο ποσό μέσα, το "σβήσω" από κινητό/tablet/pc/laptop (και φυσικά έχω το 12 words recovering phrase του), το έχω μετατρέψει, προς το παρόν, σε κάτι σαν cold storage wallet ή όχι;

Ή, τουλάχιστον, έχω εξασφαλίσει ότι το ποσό του πορτοφολιού δεν μπορεί να κλαπεί, όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ένα cold storage wallet;

 Huh

αυτές οι λέξεις μπορούν να μπούν σε οποιοδήποτε νέο wallet. Είναι το bakcup σου και αυτές που στην ουσία περιέχουν τα κλειδιά για τα bitcoin σου. Δεν έχει σχέση ποιος έχει φτιάξει αυτό το wallet αρκεί βέβαια να υπάρχει επιλογή για εισαγωγή αυτών των λέξεων στην δημιουργία νέου wallet.
Και φυσικά αν χάσεις η κάποιος τρίτος σου κλέψει αυτές τις λέξεις χάνεις και τα bitcoin σου γιαυτό θέλει προσοχή που τις εισάγεις και στην προστασία τους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
October 29, 2018, 09:36:51 PM
 #25

2) Αν ένα software wallet, στο οποίo υπάρχει κάποιο ποσό μέσα, το "σβήσω" από κινητό/tablet/pc/laptop (και φυσικά έχω το 12 words recovering phrase του), το έχω μετατρέψει, προς το παρόν, σε κάτι σαν cold storage wallet ή όχι;

Ή, τουλάχιστον, έχω εξασφαλίσει ότι το ποσό του πορτοφολιού δεν μπορεί να κλαπεί, όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ένα cold storage wallet;

Ναι, είναι κάτι σαν cold storage wallet γιατί δεν είναι online. Πρέπει να φροντίσεις να μην χαθεί, καταστραφεί ή κλαπεί το seed phrase.

Επίσης, αν κάνεις backup το seed phrase σε χρόνο Α, και σε χρόνο Β λάβεις και άλλα coins στο πορτοφόλι, όταν αργότερα σε χρόνο Γ κάνεις restore το wallet με το seed phrase, τότε στο restored wallet θα βλέπεις όλα τα coins, ακόμα και αυτά που έλαβες στο χρόνο Β. Μαγεία!

bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
October 29, 2018, 10:43:58 PM
 #26

Θα βάλω εδώ 2 απορίες μου, γιατί δεν βρίσκω ακόμα πιο ταιριαστό thread από αυτό εδώ:


1) Ας πούμε ότι έχουμε ένα software "wallet Α", με κάποιο ποσό μέσα του, το οποίο έχει, φυσικά, 12 words recovering phrase.

Αν εισάγουμε αυτές τις 12 λέξεις του "wallet A" σε ολοκαινούριο κατεβασμένο software "wallet Β", άλλης εταιρείας, το Α θα εισαχθεί στο Β (με ό,τι ποσό περιέχοταν σε αυτό) ή δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα εφόσον είναι πορτοφόλια διαφορετικών εταιρειών;


2) Αν ένα software wallet, στο οποίo υπάρχει κάποιο ποσό μέσα, το "σβήσω" από κινητό/tablet/pc/laptop (και φυσικά έχω το 12 words recovering phrase του), το έχω μετατρέψει, προς το παρόν, σε κάτι σαν cold storage wallet ή όχι;

Ή, τουλάχιστον, έχω εξασφαλίσει ότι το ποσό του πορτοφολιού δεν μπορεί να κλαπεί, όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ένα cold storage wallet;

 Huh

αυτές οι λέξεις μπορούν να μπούν σε οποιοδήποτε νέο wallet. Είναι το bakcup σου και αυτές που στην ουσία περιέχουν τα κλειδιά για τα bitcoin σου. Δεν έχει σχέση ποιος έχει φτιάξει αυτό το wallet αρκεί βέβαια να υπάρχει επιλογή για εισαγωγή αυτών των λέξεων στην δημιουργία νέου wallet.
Και φυσικά αν χάσεις η κάποιος τρίτος σου κλέψει αυτές τις λέξεις χάνεις και τα bitcoin σου γιαυτό θέλει προσοχή που τις εισάγεις και στην προστασία τους.

Σε οποιοδήποτε απο τα νεα wallet 100%?
Εχω μια επιφύλαξη σε αυτο γιατι μερικα wallet για να φτιάξουν τη φράση κλειδί που περιέχει ολα τα priv key δεν πατανε στο ίδιο bip που πατανε ολα. Αν θυμάμαι καλα η φράση απο BRD (πρώην bread wallet) δε μου έδειξε το balance στο jaxx wallet. Ομως μπορει να κανω και λαθος, θελω να το κοιτάξω και θα επανέλθω.
baani
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
October 30, 2018, 12:46:51 PM
 #27

Κύριοι, ευχαριστώ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον.

Μπαίνω κάποιο καιρό στο φόρουμ ως επισκέπτης και είπα να μπω και επίσημα πλέον.
Στην αρχή πελαγώνεις μέχρι και με την παραμικρή λέξη, αλλά λίγο-λίγο μαθαίνεις και έρχονται όλο και πιο advanced (συχνά κουλές) απορίες.
Αλλά και πατάτες... Roll Eyes
Πήγα και πήρα Iota μόλις λίγο πριν πάρει τον μεγάλο κατήφορο...
(Και μου το 'λεγε η χαρτορίχτρα, συγκρατήσου! Tongue )
bubbleguy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
November 30, 2018, 04:20:24 PM
 #28

καλησπερα παιδια ειμαι νεουλης στο παιχνιδι αυτο και θα ηθελα μια ερωτηση  να κανω.το exhodus ειναι safe πορτοφολι για συναλαγες και ποσο χρονο παιρνει μια συναλαγη σε btc?

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 30, 2018, 11:49:57 PM
 #29

καλησπερα παιδια ειμαι νεουλης στο παιχνιδι αυτο και θα ηθελα μια ερωτηση  να κανω.το exhodus ειναι safe πορτοφολι για συναλαγες και ποσο χρονο παιρνει μια συναλαγη σε btc?



για το Exodus αναφέρεσε ε? δεν  έχω διαβάσει ποτέ κάποιο πρόβλημα από αυτό. Τώρα για τις συναλλαγές αν το wallet είναι καλό και σου βάλει τα κατάλληλα fee δεν παίρνει πάνω από ώρα για να επιβεβαιωθεί. Φυσικά τα bitcoin σου θα τα δεις άμεσα στο wallet αλλά ο χρόνος της επιβεβαίωσης παίρνει λίγο ανάλογα με τα fee και εμ το φορτίο στο δίκτυο.
Γενικά ότι wallet και χρησιμοποιήσεις πάντα να παίρνεις backup το wallet σου και πάντα να κρατάς φυλαγμένο το seed key σου γιατί αυτό είναι που ξεκλειδώνει τα bitcoin. Αν το χάσεις η στο κλέψουν απλά χάνεις και bitcoin σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
tesla1994
Member
**
Offline Offline

Activity: 204
Merit: 10

Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes


View Profile
December 02, 2018, 12:49:59 PM
 #30

καλησπερα παιδια ειμαι νεουλης στο παιχνιδι αυτο και θα ηθελα μια ερωτηση  να κανω.το exhodus ειναι safe πορτοφολι για συναλαγες και ποσο χρονο παιρνει μια συναλαγη σε btc?



Το είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα αλλά για μικρά ποσά. Είναι user friendly και έχει συνεχείς αναβαθμίσεις. Δεν ξέρω με τα fees που έχει φτάσει βέβαια γιατί έχω καιρό να το ανοίξω. Κατά τη γνώμη μου αν έχεις ένα κάρο νομίσματα (σε μικρά ποσά αναφέρομαι) από εδώ και από εκεί τότε αξίζει. Αν π.χ έχεις μόνο Bitcoin καλύτερα να επιλέξεις μια πιο safe επιλογή.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!