Bitcoin Forum
May 04, 2024, 07:57:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Mt.Gox 'dan dili yananlar  (Read 1748 times)
semzor (OP)
Newbie
*

Activity: 19
Merit: 0

View Profile
February 28, 2014, 08:45:34 PM

2011'den beri mt.gox da hesabım var pek çok kez para gönderip aldım. Bu sefer olmadı. Kaybım yakın zamanda 5372 dolarla aldığım 16.7 BTC.
Mt.gox da parası veya bitcoini kalan başka arkadaş var mı?
Forumun çeşitli yerlerinde millet toplanıp dava yoluna gidiyorlar. Açıkçası yasal konularda pek bir bilgim olmadığı için Türk kullanıcılar olarak toplu bir girişimde bulunma şansımız nedir sormak istedim.
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714809420
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714809420
Reply with quote  #2

1714809420
Report to moderator
CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219
Merit: 100

View Profile
February 28, 2014, 09:14:50 PM

benimde 10 btc ye yakın var
emrcan
Full Member

Activity: 174

View Profile
February 28, 2014, 09:23:12 PM

Yasal olarak herhangibir yaptırım bulunmamakta. Çünkü bitcoin devletler tarafından kabul edilmiş ve yasalar içeren bir para birimi veya hizmet değil. Biz karışmayız, ama kullanabilirsiniz diyor devletler.
Ufkabakan
Full Member

Activity: 182

View Profile
February 28, 2014, 09:54:27 PM

Yasal yaptirim cok zor gozukmekte. Karsi tarafin sizin zararinizi tazmin etmesi icin, karsida calisan akzanan bir firma olmali ki, adamlar suan iflas basvurusunda bulunmuslar. Hani derlerya canini mi alacaksiniz?

Acikcasi benimde farkli exchange marketlerinde nakit ve BTC olarak 20Bin USD=~45Bin TL civari yatirimlarim var. Ben bu ise girerken bu meblalari gozden cikarttim, yokmus gibi dusunebilecegim bir miktarla girdim. Kaybi beni elbette uzer ama telafisi mumkun kayiplar. Bu ise Mining yada Trading konusunda yatirim yaparsaniz yapin, koydugunuz miktar sizi bitirmeyecek, telafisi sizin acinizdan mumkun olacak meblalar olmali.

Gecmis olsun diyorum.
patara66
Full Member

Activity: 211

internet kazançlarının adresi

View Profile WWW
March 01, 2014, 06:58:43 AM

2011'den beri mt.gox da hesabım var pek çok kez para gönderip aldım. Bu sefer olmadı. Kaybım yakın zamanda 5372 dolarla aldığım 16.7 BTC.
Mt.gox da parası veya bitcoini kalan başka arkadaş var mı?
Forumun çeşitli yerlerinde millet toplanıp dava yoluna gidiyorlar. Açıkçası yasal konularda pek bir bilgim olmadığı için Türk kullanıcılar olarak toplu bir girişimde bulunma şansımız nedir sormak istedim.

Türkiyedeki  iflas uygulamasından hareketle  iflas istemek demek, iflas masası kurulması ve alacaklıların  alacakları için, şirketin tasfiye olmasından sonra kalan net  varlıklarından   alacağını  talep etmesi demek.Resmi bir şirket olduğundan siz de iflas açılınca siz de alacaklarınızı  yazdırmalı(bildirmelisiniz)Şimdi  üzerine bir sürü  soru gelecek aklınıza  onları da sizin aşmanız gerekecek.

NOT:Benim mt-gox da  hesabım vardı. Fakat  ne btc ne de  nakitim yoktu.

rojuwah
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

View Profile
March 01, 2014, 07:15:12 AM

Uluslararası alacaklı davası açsanız ve japon mahkemeleri sizin yanınızda olsa bile ispatlaması çok güç bir durum diye düşünüyorum. İnsanlar ne gibi bir hukuki girişimde bulunmayı düşünüyor bilmiyorum ama nihayetinde adamların databasinde bulunan bir rakamı claim ediyorsunuz. Size ait olan btc veya para miktarını. En fazla şu olabilir: bazı bitcoin adreslerinin gox'a ait olduğunu ispatlıcaksınız, onlara para gönderdiğinizi veya sitelerine blockchain üzerinden bitcoin gönderdiğinizi ispatlayacaksınız, sonra da yine blockchain üzerinden o adresleri başka bir siteye oynatmadığınızı, goxun üzerinde kaldığını veya banka aracılığı ile çekmediğinizi ispatlayacaksınız. Banka kısmı kolay ama blockchain kısmına gelince hangi adresin kime ait olduğunu ispatlamak çok zor. Mahkeme teknik ekip tutacak, onlar değerlendirecek, bekleyeceksiniz vs. vs. Mahkeme olur da lehinizde karar verse bile şişko Mark 'param yok napiym' dese en fazla hapse girecek, paranızı muhtemelen yine alamayacaksınız.

Ve en kötüsü muhtelemen bunları hiçbirisi olmayacak, çünkü çoğunluk alacağına ihtimal dahi vermediği için böyle bir başvuruda bulunmaya uğraşmayacak. İnsanların forumlarda konuştuklarına bakmayın. İş ciddiye binince kolay olmadığını görürler. Gerçekten üzücü, hesabı olan herkese en kolay şekilde atlatmalarını ve hayatlarına devam etmelerini diliyorum. Bir de en başta kendim için 'cold storage', 'cold storage' ve yine 'cold storage' diyorum.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
March 01, 2014, 09:19:36 AM

aslına bakarsanız malesef mtgox da hesabınız olsun olmasın tüm btc sahiplerinin dili yandı. krizden önce 850 usd bandı zorlanırken şimdi 550 lerle uğraşıyoruz.
patara66
Full Member

View Profile WWW
March 01, 2014, 09:39:00 AM

aslına bakarsanız malesef mtgox da hesabınız olsun olmasın tüm btc sahiplerinin dili yandı. krizden önce 850 usd bandı zorlanırken şimdi 550 lerle uğraşıyoruz.

Olayın güzel bir tarafı da olduğunu  düşünüyorum.O sebepten bu sebepten; bu geri çekilmeler bu kadar hızlı ve  kısa sürede  gerçekleşmemiş olsa idi;  dibi görmesi ve tekrar  zirveleri zorlaması daha uzun zaman alırdı.Yine  nacizane öngörüm şudur:Dibi  hangi seviye ise 2.5  aydan daha fazla sürmeyecek.Dibi bulduktan sonra yön yine yukarı.Zirveler zorlanmaya başlayacak.

Elinde yüksek maliyetli btc. bulunduranlar 400-500  aralığından yeni alımlar yaparak maliyetlerini düşürmeliler.Daha aşağı seviyelere düşmeyeceğini  varsayıyorum.

EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2078

Crypto Swap Exchange

View Profile
March 01, 2014, 11:48:15 AM

Banka kısmı kolay ama blockchain kısmına gelince hangi adresin kime ait olduğunu ispatlamak çok zor.

GPG Signature ile adresin size ait olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Hem bitcoin-qt'de hem diğer 3. parti cüzdan yazılımlarında Sign Message ve Verify Message bölümleri var. Adresi kanıtlamak banka hesabını kanıtlamaktan çok daha hızlı ve kolay.
Mahkeme konusunda teknoloji her zaman hukuktan önde gittiği için insanları koruyacak yasalar yok.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
cianz
Full Member

View Profile
March 01, 2014, 12:14:33 PM

Mtgox'un kendi avukatları olacak avukatlara milyon dolarlar dökmek lazım ki bir şeyler çıksın. Mtgox'un bir sözleşmesi varmıydı tam olarak hatırlamıyorum ama eğer varsa bu sözleşmeyi siteye üye olurken otomatik olarak imzalamış veya kabul ediyor olmanız lazım bu tür sözleşmelerde oluşabilecek riskler kayıplar vs. ile ilgili maddeler mutlaka vardır.

mtgox'a dava açılırsa dava Japonyada olur bu dava 2- 5 sene sürebilir karışık işler çünkü bilirkişiler gelir gider konunun uzmanları vs. çağrılır işin özü 3-5 BTC için uğraşılacak işler değil
patara66
Full Member

View Profile WWW
March 01, 2014, 02:55:32 PM

Mtgox'un kendi avukatları olacak avukatlara milyon dolarlar dökmek lazım ki bir şeyler çıksın. Mtgox'un bir sözleşmesi varmıydı tam olarak hatırlamıyorum ama eğer varsa bu sözleşmeyi siteye üye olurken otomatik olarak imzalamış veya kabul ediyor olmanız lazım bu tür sözleşmelerde oluşabilecek riskler kayıplar vs. ile ilgili maddeler mutlaka vardır.

mtgox'a dava açılırsa dava Japonyada olur bu dava 2- 5 sene sürebilir karışık işler çünkü bilirkişiler gelir gider konunun uzmanları vs. çağrılır işin özü 3-5 BTC için uğraşılacak işler değil

İflas   masasının kurulması demek, müflis    firmanın  varlıklarının ve boçlarının tespiti,paraya çevrilmesi ve net bir  varlık kalırsa,alacaklılarına sırası ile  payları oranında ödeme yapılması sürecidir.Türkiye deki  üyelerin, bu süreçte  yapacakları şey  iflas masasında   alacaklılar listesinde  yer almayı  başarmalarıdır.mt-gox iflas  sürecini takip etmeliler.Şirkete bir  tasfiye  memuru atanır.Tasfiyeyi yürütür.En son aşamada sıra eğer birşey kalmış ise  paylaşıma gelir.

agokdeniz
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
March 01, 2014, 10:32:25 PM

Merhaba,
Benim 17 btc vardı MTGOX'da, ne yapacağımı bilmiyorum. Japonya diye Gold Member diye güvendim maalesef, BTCTürk'e göndermeyi orada tutmayı daha riskli buldum, ne de olsa Mtgox bitcoin'in kalbi idi, hesabımı da henüz onaylatmamıştım, hatta 10 gün kadar önce mtgox ile mailleşmiştim, gönderdikleri mailde ben eski müşteri olduğum için btc çekimi için verification gerekmediğini yazmışlardı. Ayrıca en son kapanmadan önce hesap hareketlerimin ve bakiyemin gözüktüğü ekran görüntülerini kaydetmiştim. Bu iflas sürecinde acaba ne yapmak gerekir bilmiyorum, alacaklıyım diye başvurmak için süre sözkonusu ise süreyi kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum. En iyisi benim gibi mağdur Türk vatandaşlarının bir araya gelip birlikte hareket etmeleri. Lütfen bu durumda olan arkadaşlarla bir kitle oluşturalım ve gerekirse PM olarak haberleşip ne yapacağımızı, yapmayacağımızı belirleyelim diyorum.
Sevgi ve saygılarımla...
cianz
Full Member

View Profile
March 02, 2014, 05:16:00 AM

İflas   masasının kurulması demek, müflis    firmanın  varlıklarının ve boçlarının tespiti,paraya çevrilmesi ve net bir  varlık kalırsa,alacaklılarına sırası ile  payları oranında ödeme yapılması sürecidir.Türkiye deki  üyelerin, bu süreçte  yapacakları şey  iflas masasında   alacaklılar listesinde  yer almayı  başarmalarıdır.mt-gox iflas  sürecini takip etmeliler.Şirkete bir  tasfiye  memuru atanır.Tasfiyeyi yürütür.En son aşamada sıra eğer birşey kalmış ise  paylaşıma gelir.

Buradaki durum biraz daha farklı şirketin para olarak buradakilere borcu yokki iflastan pay alınsın.
Siz o şirketten bir değer satın almışsınız bu hisse senedide olabilirdi şirket batsa bile sizin hisselerinizi satamaz yada BTC lerinizi sizin BTC'niz BTC olarak orada duruyor olması lazım eğer durmuyorsa ve satılmışsa bu farklı bir davadır, eğer BTC'ler çalınmışsa buda farklı bir davadır şirket BTC karşılığı size para ödemek isterse buda farklı bir olaydır burada kimse oluşturulacak bir iflas masasından pay alamaz eğer tabiki para olarak mtgox da duran paranız yoksa.
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
March 02, 2014, 09:21:53 AM

Burda aslında btcyi size satan mtgox değil ki. Mtgox sadece aracı kuruluş. Arada komisyon alıyor. yani mtgox a ait bir btc yok ortada. çalınan varlık da mt goxa değil size ait varlık. mtgoxun zarar ederek iflas ettik demesi imkansız olsa olsa soyulduk diyerek iflas edebilir. Bu durumda da tmsf gibi bir kurum olmadığı için o paranın bir güvencesi nasıl olacak?

Pages: [1]
  Print  

Jump to: